Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Pigus alkoholis bus tik nelegalus

 
2012 09 19 7:27
LŽ archyvo nuotrauka/Seime vėl kalbama apie galimybę Lietuvoje dar padidinti stipriųjų alkoholinių gėrimų akcizo mokestį.
LŽ archyvo nuotrauka/Seime vėl kalbama apie galimybę Lietuvoje dar padidinti stipriųjų alkoholinių gėrimų akcizo mokestį.

Žinios apie naujas apsinuodijimo alkoholiu aukas Čekijoje, Lenkijoje ir Slovakijoje diskusijoms apie alkoholio prekybos apribojimus užveda ir Lietuvos gėrimų gamintojus bei politikus.

Lietuva kol kas neketina uždrausti prekybos stipriaisiais gėrimais. Tačiau valdžia "baus" legalius jų gamintojus: dar padidins akcizus. O pigūs ir toliau liks tik pilstukas bei kontrabandiniai stiprieji gėrimai.

Skaičiuoja metanolio aukas

Vakar jau buvo pranešta apie 21 asmens mirtį nuo Čekijos juodojoje rinkoje nupirktų, kaip manoma, nelegaliai pagamintų degtinės ir romo. Dar 40 asmenų gydoma. Čekijos vyriausybė, kol vyks tyrimas, visiškai uždraudė prekybą stipresniais nei 20 laipsnių alkoholiniais gėrimais. Čekijoje pagamintu stipriuoju alkoholiu uždrausta prekiauti ir Lenkijoje.

Čekijos žiniasklaida praneša, kad dabartinė apsinuodijimų metanoliu banga yra didžiausia per pastaruosius 30 metų. Tačiau pasaulyje apie panašius įvykius pranešama beveik kasmet. Garsesni pastarojo dešimtmečio įvykiai buvo fiksuoti ir Latvijoje bei Estijoje. Bene daugiausia aukų metanolis yra išguldęs Estijos uostamiestyje Pernu, kai 68 asmenys mirė, o dar 80 žmonių apsinuodijo. 2011 metais tarptautinis skandalas kilo po vaišių laive Turkijoje, kai apsinuodiję metanoliu mirė arba kreipėsi į gydytoją daugiau kaip 20 Rusijos piliečių.

Šiemet Lietuvoje apsinuodijimo metanoliu atvejų dar nebuvo fiksuota, bet, kaip LŽ teigė Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos vedėja Laima Gruzdytė, tokių faktų nustatoma beveik kasmet. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2010 metais Lietuvos stacionaruose buvo gydyta 19 žmonių, apsinuodijusių metanoliu (7 moterys, 12 vyrų, tarp jų - 1 vaikas), registruoti 5 mirties atvejai (3 moterys, 2 vyrai). 2011-aisiais užfiksuota 17 apsinuodijimo metanoliu atvejų, kai prireikė medikų pagalbos.

Lietuviams pirkti neuždraudė

Lietuvos rinkos ir piliečių sveikatos prievaizdai neuždraudė prekiauti stipriaisiais alkoholiniais gėrimais - nei čekiškais, nei lietuviškais, nei kitokiais - ir to daryti nežada. Nors užsienio šalių veiksmams, rodos, pritaria.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Kontrolės skyriaus vyr. specialistė Vaida Liutkutė LŽ perdavė departamento nuomonę, jog Čekijos sveikatos apsaugos ministerija, turėjusi žaibiškai reaguoti į šalyje susiklosčiusią situaciją, priėmė tinkamą sprendimą. "Sprendimas laikinai uždrausti prekybą stipresniais nei 20 laipsnių alkoholiniais gėrimais yra pagrįstas ir savalaikis. Taip stengiamasi išvengti naujų apsinuodijimo, apakimo ar mirties atvejų. Kaip pranešama, šios ypatingos priemonės bus atšauktos tada, kai tik pavyks nustatyti šios problemos židinį ir iš prekybos pašalinti netinkamus alkoholinius gėrimus", - tvirtino departamento specialistė.

Jos manymu, daugybė mirčių nuo alkoholio, užteršto metanoliu, Čekijoje galėjo išgąsdinti didelę dalį stipriųjų alkoholinių gėrimų mėgėjų. NTAKD nuomone, Lietuvos alkoholinių gėrimų gamintojų ir prekiautojų prielaidos dėl staigaus šešėlinės ekonomikos suklestėjimo Čekijoje esą nepagrįstos. "Patys gyventojai, siekdami apsaugoti savo sveikatą, pradės atsargiau vertinti įsigyjamą alkoholį ir stačia galva nepuls į nepatikimą rinką. Juo labiau Čekijoje, kur legalaus alkoholio suvartojimas siekia 16,6 litro absoliutaus alkoholio žmogui, o nelegalaus - vos 1,5 litro", - sakė V.Liutkutė.

Nelaimė tyko šešėlyje

Metanolis, liaudyje vadinamas medienos spiritu, skirtas techninėms reikmėms, tačiau pogrindinėje alkoholinių gėrimų gamyboje jis neretai denatūruojamas, skiedžiamas vandeniu ir vėliau juodojoje rinkoje parduodamas kaip degtinė. Metano spiritas - labai pavojinga medžiaga, kurios paragavęs žmogus gali apakti, o neretai nepavyksta išgelbėti ir jo gyvybės.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertas Vytautas Žukauskas, pranešęs, kad, tyrimų duomenimis, nelegali stipriųjų alkoholinių gėrimų prekyba mūsų krašte sudaro apie 36 proc. rinkos, atkreipė dėmesį, kad nemažą šešėlyje parduodamų gėrimų dalį sudaro ir vadinamasis pilstukas, kuriam gaminti naudojamas spiritas išgaunamas ir kitais būdais. Pavyzdžiui, jis išskiriamas iš žieminio automobilių stiklų ploviklio ir denatūruojamas. Nepasiekęs reikiamo perdirbimo laipsnio toks spiritas būna sukaupęs per daug metano ir yra pavojingas žmogaus gyvybei. Toks vandeniu atskiestas skystis parduodamas nelegaliai, prieš tai supilsčius į butelius ir ant jų užklijavus žinomų gamintojų etiketes.

Parduotuvėje - be rizikos

Stipriųjų gėrimų gamintojos AB "Stumbras" rinkodaros vadovas Algirdas Čibiras LŽ teigė, kad, šios bendrovės vertinimu, LLRI išvada apie šešėlinės prekybos lygį yra reali. Mat, "Stumbro" duomenimis, legali stipriųjų alkoholinių gėrimų prekyba Lietuvoje susitraukė apie 40 procentų.

Alkoholinių gėrimų gamybos bendrovių atstovai LŽ tvirtino, kad apsinuodyti neįmanoma, jeigu gėrimai perkami prekybos centruose ir parduotuvėse, nes pramoninė alkoholinių gėrimų gamyba yra visiškai saugi.

Vengdami produkcijos padirbinėjimo gamintojai taiko visą kompleksą prekės apsaugos priemonių. Antai, kaip teigia bendrovės "Vilniaus degtinė" rinkodaros vadovas Darius Šiaudinis, šios įmonės gaminiai yra apsaugomi supilsčius juos į originalius butelius, užklijavus originalias ir sunkiai padirbamas etiketes, be to, prekę nuo klastojimo saugo banderolės.

Pasak A.Čibiro, "Stumbras" irgi turi priemonių savo produkcijos saugumui užtikrinti. Viena jų - vienkartinių butelių vidiniai kamšteliai, pro kuriuos nėra jokių galimybių į vidų įpilti skysčio. Be to, "Stumbro" gėrimų buteliai užsukami originaliais kamšteliais, ant kurių užklijuojama ir speciali halograma.

D.Šiaudinio įsitikinimu, labiausiai prekę apsaugo vieta, kur ji įsigyjama. Parduotuvės yra suinteresuotos prekiauti tik patikimų gamintojų produkcija, nes antraip rizikuotų prisidaryti nuostolių ar netgi bankrutuoti, jei būtų nustatyta, kad pirkėjas patyrė sveikatos sutrikimų dėl parduotuvėje pirktų prekių. Pirkėjui padarytos žalos kompensacija gali siekti ir apie pusę milijono litų.

A.Čibiro teigimu, kilus įtarimų, ar prekė su "Stumbro" ženklu nėra suklastota, reikėtų skambinti etiketėje nurodytu telefonu, ir bus paaiškinta, kaip dar galima atskirti tikrą produktą nuo padirbinio.

"Mane stebina politikų, prisigalvojančių vis naujų alkoholio prekybos ribojimo priemonių, uolumas", - teigė AB "Anykščių vynas" generalinis direktorius Andrius Zuzevičius. Pasak jo, užuot ieškojus būdų, kaip sustabdyti šešėlinę prekybą ir pigų importą iš trečiųjų šalių, prisigalvojama vis naujų prekybos ribojimo būdų vietiniams gamintojams ir pardavėjams.

"Anykščių vynas" stipriųjų alkoholinių gėrimų jau nebegamina, todėl bendrovės vadovas LŽ teigė galintis įvykius vertinti beveik iš šono. "Manau, ir Čekijos, ir Lenkijos politikai pasielgė keistokai, uždrausdami prekiauti visu stipriuoju alkoholiu - juk kuo dėtos alkoholio pramonės įmonės ir parduotuvės, jei, kaip jau nustatyta, metanoliu užnuodyti gėrimai buvo pirkti juodojoje rinkoje", - stebėjosi A.Zuzevičius.

Jo manymu, žmonės iš situacijos pasimokys patys. "O dėl tokių sprendimų tikrai daugiau atsiras ir naminukės, ir kontrabandos, - sakė "Anykščių vyno" vadovas. - Nežinia kodėl niekas nesimoko iš Amerikos. Juk tokia pat situacija XX a. pradžioje buvo ir ten. Tada žmonės ėmė vežtis alkoholį iš Kanados ir suklestėjo mafija."

Lengviausia - drausti

"Nors nuolat įrodinėjama, kad nelegalią prekybą skatina įvairūs ribojimai ir aukšta kaina, Seime vėl kalbama apie galimybę Lietuvoje dar padidinti stipriųjų alkoholinių gėrimų akcizo mokestį. Seimo pirmininkė Irena Degutienė, užsiminusi apie tokią galimybę, paaiškino, kad tai siūlyti esą verčia gąsdinanti alkoholio vartojimo Lietuvoje statistika: vienas žmogus per metus suvartoja vidutiniškai 11,9 l grynojo alkoholio, o įvertinus šešėlinę prekybą - apie 16 litrų.

Seimo narys konservatorius Antanas Matulas yra įregistravęs įstatymo pataisas, pagal kurias nuo 2013-ųjų būtų vėl didinami alkoholio akcizų tarifai, o už surinktas lėšas būtų finansuojamos alkoholio prevencijos priemonės.

"Prekybos laiko apribojimai, akcizai šešėlio nestabdo ir atveria dar daugiau galimybių kartotis panašioms tragedijoms, kokia dabar nutiko Čekijoje, - politikų pastangas dar labiau riboti legalią alkoholio prekybą kritikuoja D.Šiaudinis. - Kuo daugiau apribojimų, tuo labiau žmonės linkę ieškoti galimybių nusipirkti pigiau, ir tada, kai jiems reikia, o ne - kada leidžiama."

Tačiau Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro atstovės L.Gruzdytės nuomonė nepalenkiama - šešėlinė prekyba esą išliktų ir visų ribojimų atsisakius. "Bent jau Lietuvoje pagunda įsigyti alkoholio pigiau yra visada, tačiau kuo didesnė yra legalaus alkoholio pasiūla, tuo daugiau jo vartojama ir tuo daugiau žmonių apsinuodija nuo išgerto kiekio, - dėstė toksikologijos specialistė. - Manau, Lietuvoje alkoholis dar yra per pigus. Kuo daugiau ir kuo pigesnio alkoholio bus pasiūlyta, tuo daugiau žmonės gers. Tai faktai, kuriuos tyrimais patvirtino ne viena šalis."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"