Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Pensijų reforma jau nesustabdoma

 

Pensijų fondų valdytojai, vertindami 2011-ųjų rezultatus, pastebi, kad į pensiją išleidžiami žmonės kasmet būna sukaupę vis didesnes pinigų sumas. Išmokos būtų dar didesnės, jei Seimas nebūtų nusprendęs nuo 2009-ųjų vidurio mažinti atskaitymus iš 'Sodros' į antrosios pakopos pensijų fondų dalyvių sąskaitas. Tai - būsimų pensininkų nuostoliai.

Pernai pensijų fondai (PF) 5,8 tūkst. asmenų išmokėjo 25,9 mln. litų išmokų, arba 55,4 proc. daugiau negu 2010 metais (maždaug 4,3 tūkst. asmenų 16,67 mln. litų). Tai rodo Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) pirminiai duomenys.

LŽ apklausti PF valdytojai skirtingai pateikia 2010 ir 2011 metų išmokų duomenis. Mat vieni nurodo visą naujųjų pensininkų fonduose sukauptą sumą, o kiti - išmokas pagal anuiteto sutartis, nenurodant visų anuiteto teikėjams pervestų sumų. Todėl, pavyzdžiui, gyvybės draudimo bendrovė "ERGO Life Insurance" nurodo, kad pernai išmokų buvo 22 proc. daugiau, "SEB investicijų valdymas" - 80 proc., o "Aviva Lietuva" - 85 proc. daugiau.

Be didelių nukrypimų

Kiti PF valdytojų pateikti duomenys, rodantys antrosios pakopos PF, į kuriuos lėšas perveda "Sodra", panašūs. Pavyzdžiui, vidutinė PF dalyvių sukaupta suma įvairiuose fonduose buvo 3000-3900 litų. Didžiausią vidutinę sumą nurodė veiklą vėliau pradėjusi "Danske Capital investicijų valdymas" - 7000 litų.

"Kiekvieno pensijai kaupiančio gyventojo sukaupta suma skiriasi dėl atlyginimo dydžio, jo pokyčio per konkrečius metus, neapmokamų atostogų, nedarbo laikotarpių ir pan.", - aiškino "SEB investicijų valdymo" generalinis direktorius Gediminas Milieška.

Absoliuti PF lyderė yra "Swedbank investicijų valdymas", todėl jos pateikta statistika atspindi bendras Lietuvos PF rinkos tendencijas. Antai 2011-aisiais šio valdytojo išmokų vidurkis buvo 5700 litų, vidutinė papildomos pensijos kaupėjo suma šios bendrovės fonduose - 3650 litų, maždaug trys ketvirtadaliai išmokų (8,2 mln. litų) teko pensinio amžiaus sulaukusiems kaupėjams, o likusi dalis (2,4 mln. litų) - paveldėtojams.

LIPFA duomenimis, iš viso nuo pensijų kaupimo sistemos pradžios (2004 metais) 16,9 tūkst. dalyvių buvo išmokėta 62 mln. litų. Iš jų 17,5 mln. litų buvo išmokėta mirus kaupiančiajam, o 44,5 mln. litų - pensininkams.

Nervų netausojo

Visos PF valdymo bendrovės gyventojams siūlė rinktis įvairias "Sodros" pervedamų lėšų investavimo kryptis - rizikingas (kai investuojama daugiausia į akcijas), įvairiomis proporcijomis subalansuotas (akcijos ir obligacijos) ir konservatyvias (obligacijos). Todėl ir šių krypčių vertės įvairiais metais keitėsi skirtingai.

Pasak "Swedbank investicijų valdymo" direktoriaus Aurimo Maždžieriaus, pasibaigus 2009 metams, labiausiai džiūgavo pasirinkusieji rizikingas kryptis, nes jų sukauptos lėšos buvo padidėjusios 4-5 kartus. Bet prieš metus, po 2008-ųjų griūties, jie buvo skaudžiai nusivylę. Tik pasirinkusieji konservatyvias kryptis kiekvienais metais santūriai džiaugėsi šiokiu tokiu augimu.

Nuo persivalgymo - anuitetas

PF valdytojai nurodo skirtingas didžiausias 2011 metais išmokėtas sumas. Rita Nogė, "Aviva Lietuva" finansų direktorė, LŽ pasakojo, kad didžiausia pensijų fondų dalyvio, pernai išėjusio į pensiją, sukaupta suma buvo beveik 42 tūkst. litų. Šis 62 metų vilnietis konservatyviame PF lėšas kaupė nuo 2004 metų. O didžiausia paveldėtojui bendrovės išmokėta suma buvo 66 tūkst. litų.

"Danske Capital investicijų valdymas" klientui, sulaukusiam pensinio amžiaus, išmokėjo beveik 94 tūkst. litų. Tačiau absoliučiai didžiausią sumą - 250 tūkst. litų - pernai buvo sukaupęs vienas "Finasta Asset Management" PF dalyvis.

Net ir tokias didžiules sumas galima nesunkiai išleisti ir per mėnesį, ir net per dieną. Tačiau pensijų kaupimo sistemoje veikia priemonė, apsauganti nuo per didelio išlaidavimo. Tai - anuitetas, kurio esmė - visą sukauptą sumą išmokėti dalimis per nurodytą laikotarpį arba mažesnėmis dalimis - iki gyvenimo pabaigos.

Pavyzdžiui, pensininkui kas mėnesį bus išmokama po 200 litų iki gyvenimo pabaigos. Pagal atskirą susitarimą per sutartyje nurodytą laikotarpį neišnaudotas anuitetas gali būti paveldimas. Kita vertus, anuiteto mokėtojas (paprastai tai būna gyvybės draudimo bendrovė) šiuo atveju rizikuoja patirti nuostolių - ji privalėtų mokėti ir tuo atveju, jei pensininkas gyventų net ir 150 metų.

Lietuvos bankas nustato limitus, kuriuos viršijus, anuitetas papildomos pensijos kaupėjui tampa prievole. Dabar žmogui, kuriam sukako pensinis amžius, PF gali vienu kartu išmokėti sumą, neviršijančią 26 504,11 lito (vyrui) arba 38 100,88 lito (moteriai). Kai suma didesnė, reikalaujama įsigyti anuitetą. Visa šiuos limitus viršijanti sukaupta suma iš karto išmokama tik antrosios pakopos PF dalyvių paveldėtojams.

"Šiuo metu mūsų draudimo bendrovės vidutinis mėnesinis mokamas pensijos anuiteto dydis siekia 233 litus. Dauguma pensijų anuiteto gavėjų yra pasirinkę anuiteto mokėjimą kas mėnesį, tačiau yra pasirinkusių ir ketvirtinį mokėjimą", - pasakojo "ERGO Life Insurance SE" Gyvybės draudimo departamento vadovė Audronė Kupliauskienė.

Sumos, už kurias perkami anuitetai, sparčiai auga. 2010 metais pensijų anuitetas buvo įsigyjamas vidutiniškai už 44,2 tūkst. litų, o pernai - jau už 50,1 tūkst. litų. Mat dabar pensijų anuitetą įsigyjantys asmenys antrosios pakopos pensijų sistemoje dalyvauja ilgesnį laiką.

Amžinai banguota

Vertybinių popierių rinkoje neišvengiamai veikia paprastas dėsnis: brangimą visada pakeičia pigimas, o šį - brangimas. Kartais toks kainų judėjimas panašus į ežero bangeles, o kartais - į jūros bangavimą per audrą.

PF rinkos lyderė nurodo, kad 2011 metais rizikingiausios siūlytos krypties vienetų vertė sumažėjo 7,5 proc., o konservatyviųjų vienetai pabrango 0,65-1,63 procento.

"2011-ųjų pabaiga, prastėjant pasaulinės ekonomikos lūkesčiams, akcijų rinkoms nebuvo sėkminga. Tai lėmė ir PF galutinius rezultatus metų pabaigoje", - sakė UAB "Finasta Asset Management" generalinis direktorius Andrejus Cyba.

"Pastarieji keleri metai buvo bene patys sudėtingiausi rinkose per pastarąjį dešimtmetį, akcijų ir obligacijų kainos stipriai svyravo - ir augo, ir krito. Tačiau vidutinė visų pensijų fondų grąža per 8 pensijų reformos metus viršija 2 proc. per metus", - teigė R.Niogė.

Praėjusiais metais rinkos dar nebuvo atsitiesusios iki prieškrizinio lygio.

Į paniką nepuolė

LŽ apklausti PF valdytojai tvirtino, kad dideli svyravimai akcijų rinkose nesutrikdė pensijų kaupėjų protų. Nepatyrę investuotojai, ypač akcijų rinkose, dažniausiai elgiasi priešingai nei derėtų: parduoda tada, kai pigiausia, o perka - kai brangiausia. Todėl, pasak profesionalių investuotojų, laimi tie, kurie neskuba ir laukia nenutraukdami periodinių mokėjimų.

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos atstovo Ernesto Skeberio nuomone, iki šiol nusivylimo gaidų dėl antrosios pakopos PF girdėti iš dalies todėl, kad reformos pradžia sutapo su akcijų rinkos pakilimu. Pagauti augimo euforijos dauguma reformos dalyvių rinkosi rizikingas kryptis, orientuotas daugiausia į akcijas. Tada perkami investiciniai vienetai buvo brangiausi, vėliau, akcijoms pingant, jie pigo. Tai kėlė ir tebekelia reformos dalyvių nusivylimą.

LIPFA duomenimis, nuo pensijų reformos pradžios savo iniciatyva į kitos bendrovės valdomą pensijų fondą perėjo 108,5 tūkst. dalyvių, iš jų 31,3 tūkst. - 2011 metais. Tai beveik 25 proc. mažiau nei 2010 metais. Šiek tiek aktyviau buvo keičiamos kryptys, tačiau, matyt, ne taip aktyviai tose bendrovėse, kurios savo klientams nuosekliai aiškino apie ilgalaikių investicijų pranašumus.

Savotišku investiciniu PF dalyvių radikalumu iki šiol išsiskiria "Aviva Lietuva". Pasak R.Niogės, mažos ir vidutinės akcijų dalies investavimo kryptis šioje bendrovėje yra pasirinkę apie 85 proc. PF klientų, o tik 15 proc. yra pasirinkę konservatyvųjį "Europensija". Tačiau ryškesnių perėjimų į mažesnės rizikos kryptis, anot jos, pernai nebuvo, nors metai akcijų rinkai nebuvo palankūs.

"Sudarant pensijų kaupimo sutartis klientams rekomenduojame pensijų fondą rinktis atsižvelgiant į savo amžių, t. y. kiek metų yra likę iki pensijos, taip pat į toleranciją investavimo rizikai", - aiškino R.Niogė.

"Investuoti periodiškai naudinga todėl, kad nuosmukio laikotarpiu investiciniai vienetai įsigyjami pigiau, o akcijų rinkų kilimo laikotarpiais šios investicijos uždirba didesnę grąžą, todėl ilgu laikotarpiu, tikėtina, kad rizikingesnių fondų dalyviai sukaups daugiau lėšų senatvei", - sakė G.Milieška. Jo teigimu, SEB savo valdomų PF dalyviams rekomenduoja investavimo kryptis keisti tik kelis kartus per gyvenimą, pamažu mažinant riziką.

"Mūsų nuomone, PF dalyvis savo elgesį galėtų susiplanuoti pagal gimtadienius: jaunystėje rinktis didesnę grąžą galinčias duoti rizikingas kryptis, artėjant pensiniam amžiui - laipsniškai keisti jas į vis nuosaikesnes, o iki pensijos likus penkeriems metams - rinktis mažą, bet paprastai garantuotą grąžą duodančią konservatyvią kryptį", - dėstė A.Maždžierius. Jo nuomone, tokia drausmė ypač vyresnio amžiaus žmogui padėtų neužsižaisti viltimis dėl galimos didžiulės grąžos, net jei į akcijas orientuotos kryptys nėra pačiame pakilime. "Tai loterija, nes į akcijas orientuotų krypčių vienetai, užuot uždirbę trokštamą grąžą, gali dar labiau atpigti prieš pat išeinant į pensiją. Taip nueitų perniek visos ilgus metus trukusios pastangos sukaupti sotesnei senatvei", - perspėjo jis.

Iš būsimos piniginės

Seimas žada šiemet iš naujo svarstyti visą pensijų reformos įstatymų paketą, kuriame, matyt, bus ir buvusios Vertybinių popierių komisijos pasiūlymas antrosios pakopos PF investavimo kryptis gyventojams keisti priverstinai. Tačiau į trečiosios pakopos pensinius fondus, į kuriuos gyventojai perveda savas lėšas, valstybė neturėtų kištis.

Vis dėlto, PF valdytojų nuomone, valstybė jau gerokai nuskriaudė gyventojus, patikėjusius pensijų reforma, vienašališkai nusprendusi nuo 2009 metų sumažinti "Sodros" pervedimų į PF dalį. "Tai padaryta investiciniu požiūriu pačiu nepalankiausiu laiku - kai akcijų rinka buvo smukusi, tad buvo galima investicinių vienetų nusipirkti pačiomis palankiausiomis kainomis ir jie galėtų uždirbti didžiausią grąžą rinkoms atsigaunant", - aiškino LIPFA prezidentas Šarūnas Ruzgys.

LIPFA duomenimis, nuo 2009-ųjų birželio, kai atskaitymai buvo sumažinti pirmąkart, iki 2011 metų pabaigos į PF nebuvo pervesta planuotų 1,5 mlrd. litų. Jie per tą laiką neuždirbo 2,7 mln. litų palūkanų. 2011 metų pabaigoje Seimas, toliau gelbėdamas "Sodrą", nusprendė įmokas į PF sumažinti (jau trečią kartą) - iki 1,5 proc. nuo reformos pradžioje žadėtų 5,5 procento.

Ko tokiu atveju neteks būsimi pensininkai, kiekvienas gali apskaičiuoti pats. Pavyzdžiui, į reformos dalyvio, uždirbančio 2000 litų, PF sąskaitą šiemet per mėnesį bus pervedama 30 litų (360 litų per metus), o jei tarifas nebūtų sumažintas (5,5 proc.), būtų pervedama po 110 litų (1320 litų per metus).

Padėtis gali pasikeisti, jei pensijų reformos dalyviams palankų sprendimą priims Konstitucinis Teismas, kurio išaiškinimo paprašė Administracinis teismas, gavęs Pensijų fondų dalyvių asociacijos skundą.

Pensijų fondų valdytojai

"Aviva Lietuva"

"Citadele investicijų valdymas"

"Danske Capital investicijų valdymas"

"DNB investicijų valdymas"

"ERGO Life Insurance SE"

"Finasta Asset Management"

"MP pension"

"SEB investicijų valdymas"

"Swedbank investicijų valdymas"

Visų pensijų fondų vidutinė grąža II pusmetį, proc.

2004 11,6

2005 5,34

2006 5,34

2007 3,75

2008 -19,71

2009 17,31

2010 8,83

2011 -2,88

Šaltinis: Vertybinių popierių komisija, Lietuvos bankas

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"