Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Parduotų turtą, jei patys primokėtų

 
2009 05 18 0:00
Sodininkų turtą "VST" įvertino kelių šimtų milijonų neigiama verte, t. y. bendrovė nupirks jį tuomet, kai už tai jai bus sumokėta.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Sodininkų turtą "VST" įvertino kelių šimtų milijonų neigiama verte, t. y. bendrovė nupirks jį tuomet, kai už tai jai bus sumokėta.
LŽ archyvo nuotrauka

Kauno apskrityje - dvidešimt penki tūkstančiai sodų savininkų. Būtent tiek žmonių turi sumokėti milžiniškas sumas AB 'VST' už tai, kad ši įmonė pagal įstatymus perimtų jiems priklausantį turtą.

Kaip tvirtina Kauno susivienijimo "Sodai" pirmininkas Romualdas Šeštakauskas, tūkstančiai sodininkų Lietuvoje yra pakliuvę į įstatymų pinkles. Elektros perdavimo ir skirstymo linijos, skydinės, transformatorių pastotės Kauno apskrityje esančiose 165 sodų bendrijose buvo įrengtos pačių sodininkų lėšomis - jų valdomus žemės sklypus elektra pasiekė. Bėdos, pasak žmonių, atsirado valstybei pradėjus elektros ūkio privatizavimą.

Privalo išpirkti, bet...

Pirkdami elektros skirstymo įmonę iš valstybės investuotojai, įkūrę AB "VST", įsipareigojo visą turtą perimti tokios būklės, koks yra, ir jį prižiūrėti. Tie elektros įrenginiai, už kuriuos sumokėta privačiomis lėšomis, privalėjo būti išpirkti iš savininkų.

"Norėjome parduoti bendrovei elektros perdavimo ir skirstymo linijas, kitus su tuo susijusius objektus, parengėme reikiamus dokumentus, tačiau "VST" įvertino sodininkų turtą kelių šimtų milijonų neigiama verte, t. y. įsipareigojo jį nupirkti tuomet, jeigu už tai bus sumokėta!" - atskleidė kuriozinę istoriją R.Šeštakauskas.

Jo nuomone, elektros perdavimo ir skirstymo linijos, transformatorių pastotės pripažintos bevertės dėl to, kad Ūkio ministerija procedūrą vykdyti ir kainą nustatyti buvo patikėjusi pačiai "VST". Anot pašnekovo, sodininkai atsipūtė tik tada, kai Seimas priėmė Energetikos įstatymo 28 straipsnio pakeitimus. Juose numatyta, kad parduodamus elektros tinklus turi vertinti ne pats pirkėjas, šiuo atveju - "VST", bet nepriklausomas vertintojas.

Nauja neįveikiama užduotis

"Tačiau netrukus Ūkio ministerijoje kilo iniciatyva patvirtinti naujus norminius dokumentus, pagal kuriuos parduoti savo turtą AB "VST" galime tik atlikę jo kadastrinius matavimus, visuose sklypeliuose įregistravę elektros tinklų koordinates, jų apsaugos zonas ir t. t.", - vardijo naujus reikalavimus R.Šeštakauskas.

Susivienijimo "Sodai" pirmininkas tikino, kad daryti elektros perdavimo ir skirstymo linijų, Ūkio ministerijos iniciatyva pervadintų kilnojamuoju turtu, kadastrinius matavimus yra mažų mažiausiai nelogiška. "Įdomu, ką atsakytų žemėtvarkininkas, jei paprašytumėte atlikti jūsų automobilio kadastrinius matavimus?" - šmaikštavo vyras.

Nekilnojamojo turto registro ir kadastro įmonėje sodininkams aiškinama, kad nekilnojamojo turto, įrengto ant kilnojamojo turto, kadastriniai matavimai neatliekami ir jis neregistruojamas. "Vadinasi, parduoti elektros perdavimo ir skirstymo linijų "VST" negalėsime, nes nebus galimybės atlikti norminiuose aktuose numatytų kadastrinių matavimų ir jų registracijos nekilnojamojo turto registre..." - dėstė R.Šeštakauskas. Dėl to sodininkai kreipėsi pagalbos į naująjį energetikos ministrą.

Po trisdešimties metų - nauji vartotojai?

Senų elektros perdavimo ir skirstymo linijų renovacija, atitinkanti naujausius Europos Sąjungos techninius reikalavimus, kainuoja šimtus milijonų litų. Tuo pasirūpinti reikalaujama pačių sodininkų. R.Šeštakauskas įsitikinęs, jog tai elektros energijos tiekėjos rūpestis. Pasak pašnekovo, yra sodų bendrijų, pavyzdžiui, Kauno "Gervėna", kurių minėtą turtą "VST" perėmė prieš daug metų, tačiau atsisako vykdyti jo priežiūrą, apskaitą ir kitus veiksmus.

"Monopolininkė bendrovė dangstosi įvairiais įstatymais, įstatymų lydimaisiais aktais, savaip juos interpretuoja", - kalbėjo R.Šeštakauskas.

Jo žodžius patvirtina Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, rekomendavusi Vyriausybei tobulinti bendro naudojimo elektros energijos objektų išpirkimo tvarkos pakeitimus. Kaip rašoma tarnybos rašte, tai būtina atlikti siekiant išvengti monopolinių energijos tiekėjų interpretacijų vienašališkai vertinant šalyje galiojančius teisės aktus.

Vienas tokių pavyzdžių - sodininkų prilyginimas naujiems vartotojams. "Reikalaujama, kad mes sumokėtume už prijungimą prie elektros linijos, nors elektra įrengta ir apšvietimas soduose yra jau tris dešimtmečius", - stebėjosi R.Šeštakauskas.

Jo tvirtinimu, prijungimas prie linijos vienam sklypo savininkui, kaip naujam vartotojui, kainuoja kelis tūkstančius litų, o leidimas naudotis didesniu elektros energijos galingumu - dar daugiau. "Iki šiol vienam sodui užtekdavo iki 3 kilovatų galios elektros. Tačiau "VST" dabar ragina įsirengti galingesnes transformatorines ir gerokai didesnio pralaidumo tinklus. Visa tai daug kainuoja. Kodėl turime mokėti už tai, ko mums nereikia?" - klausė "Sodų" pirmininkas.

Pačios AB "VST" pateikiamos elektros energijos sunaudojimo ataskaitos rodo, kad energijos poreikis soduose padidėjo menkai. "Prieš daug metų sodų bendrijose buvo įrengtos itin galingos transformatorinės. Jų pajėgumo, vertinant šių dienų elektros poreikį, visiškai užtenka", - aiškino R.Šeštakauskas.

Be to, pasak jo, tie, kurie pirmą kartą pradeda naudotis elektros energija, pretenduoja į finansinę paramą tinklams įrengti. Didžioji dalis išlaidų tokiu atveju tektų AB "VST". Tačiau to nepaisoma.

"40 proc. tinklų renovavimo išlaidų turi padengti sodininkai, o likusius 60 proc. - "VST". Bendrovė ima paskolą, kuri paskui įskaičiuojama į elektros kainą, ir tie patys vartotojai ją sumoka. Kai kurių bendrijų, bandžiusių pasinaudoti primesta elektros ūkio išpirkimo tvarka, nariams jau daug mėnesių yra išjungta elektra, nes jie nesugebėjo įvykdyti diskriminacinių monopolininkės reikalavimų. Ir dabar, XXI amžiuje, žmonės teisinėje demokratinėje valstybėje gyvena be elektros, nors praeityje patys už savo lėšas buvo įsirengę tuos elektros tinklus", - piktinosi pašnekovas.

Jaučiasi šantažuojami

R.Šeštakauskas taip pat sakė, kad AB "VST" sudarytos senosios paslaugų tiekimo ir pirkimo sutartys su sodininkų bendrijomis užkrauna joms atsakomybę už nemokius klientus ir kitus tiekėjos nuostolius. Elektros energijos tiekimo įmonė sudaro sutartis ne su kiekvienu vartotoju individualiai, o su sodų bendrija. Todėl jos ir sodininkų skaitiklių rodmenis pateikia, ir finansiškai atsiskaito su AB "VST". Sodų bendrijų vadovai piktinasi, kad "VST" jiems ant pečių perkelia ne tik apskaitos vykdymą, bet ir finansinę atsakomybę, tinklų nuostolius, visas žemos įtampos tinklų eksploatacijos ir administravimo išlaidas.

"Kadangi sodų bendrijos atlieka darbus už paslaugos teikėją, jos turėtų gauti ir atlygį", - neabejojo R.Šeštakauskas.

Komentarai

Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkas Vladislovas Butkevičius:

"Energetikos ministerijai pateiktas sąrašas siūlymų, kaip taisyti įstatymus ir įstatymų lydimuosius aktus, aprėpiant Kauno apskrities sodų bendrijų problemas. Jei elektros tinklai soduose susidėvėję, AB "VST" juos turėtų suremontuoti savo lėšomis arba įrengti naujas energijos tiekimo linijas, ir neįtraukti šių investicijų į elektros kainą."

AB "VST" atstovė ryšiams su visuomene Giedrė Akelytė:

"Sodininkų bendrijoms priklausantys bendro naudojimo elektros energijos objektai (linijos ir kita), dėl kurių išpirkimo sodininkai kreipiasi į energetikos bendroves, dažniausiai būna įrengti prieš kelis dešimtmečius. Kadangi dar sovietiniais laikais susiformavę tuometiniai kolektyviniai sodai buvo skirti tik mėgėjiškai sodininkystei, juose būdavo tiesiami riboto galingumo elektros tinklai, skirti tam tikram skaičiui vartotojų. Šiuo metu pastebima tendencija kurtis sodininkų bendrijose ir gyventi čia nuolat, sodų teritorijos pamažu tampa gyvenamųjų namų kvartalais. Padaugėjus vartotojų kartais net kelis kartus, natūralu, kad sodininkų bendrijoms reikia didinti ir turimą leistiną naudoti galią (didinti į vidaus tinklą persiunčiamą elektros energijos kiekį), o tam dažniausiai būtina pertvarkyti ir patį sodų bendrijoje esantį elektros tinklą. Šie pertvarkymai neišvengiami.

Girdėti nuomonių ir siūlymų dėl energetikos bendrovių įpareigojimo savo lėšomis sutvarkyti sodininkų bendrijoms nuosavybės teise priklausančius elektros tinklus ar vietoj pasenusių ir netinkamų eksploatuoti tinklų įrengti naujus. Nederėtų pamiršti, kad pagal galiojančius teisės aktus elektros energijos tiekimo paslaugos kainos nustatomos atsižvelgiant ir į elektros tinklų plėtros, atkūrimo bei priežiūros darbų išlaidas. Vadinasi, per elektros energijos kainas ir tarifus tokias išlaidas dengia kiekvienas elektros energijos vartotojas. Jei energetikos bendrovės perimtų nesutvarkytus sodininkų bendrijų elektros tinklus, jų atnaujinimo (rekonstrukcijos) iki teisės aktų reikalaujamos būklės išlaidos tektų elektros energijos vartotojams (nors dauguma jų nėra sodų bendrijų nariai ir neturi sodo sklypų ar sodo namų). Kitaip tariant, visos tokio objekto rekonstrukcijos išlaidos būtų įvertintos (įskaičiuotos) nustatant elektros energijos kainas visiems elektros energijos vartotojams

Manome, kad būtų neteisinga, jei energetikos bendrovės perimtų visiškai susidėvėjusius sodininkų elektros tinklus ir tik savo sąskaita atliktų jų rekonstrukciją, nes tokiu atveju už konkretaus vartotojo, tiksliau - jų grupės, sodininkų, reikmėms naudojamo elektros energijos objekto įrengimą turėtų mokėti visi kiti elektros energijos vartotojai. Galima pagrįstai teigti, jog tada vienai asmenų kategorijai būtų suteikiama išskirtinė padėtis visų kitų vartotojų atžvilgiu, ir tai juos diskriminuotų.

Sodininkų bendrijos, teikdamos prašymą AB "VST" išpirkti bendro naudojimo elektros energijos objektą, visais atvejais turi pristatyti ir objekto nuosavybės teisę įrodančius dokumentus. Tai gali būti statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktas, perleidimo nuosavybėn sutartis, priėmimo į balansą aktai ir panašūs dokumentai."

Energetikos ministro patarėjas ryšiams su visuomene Kęstutis Jauniškis:

"Per gegužę turi būti suformuota Energetikos ministerija. Taip pat gegužę, kaip planuojama, pradės veikti Energetinių sprendimų komisija. Ji turės išsiaiškinti visas bėdas, su kuriomis suduria vartotojai - tiek privatūs, tiek įmonės. Nustačius tikrąją padėtį, bus keičiami įstatymai ir įvairios taisyklės. Mūsų netenkina dabartinė situacija, kai vartotojai ir skirstomieji tinklai bendrauja lyg karo sąlygomis. Jeigu skirstomųjų tinklų įmonės artimiausiu metu nepradės spręsti susikaupusių problemų (prisijungimas prie elektros tinklų, transformatorinių, elektros tinklų priklausomybė ir t. t.), bus keičiami jų vadovai. Mūsų nuostata - valstybei svarbu ne pelnas, o vartotojų interesai ir mažesni tarifai. Tik taip bus galima atpainioti tą Gordijo mazgą."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"