Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Panevėžio krašto žmonės gyvens švaresnėje aplinkoje

 
Vietoj buvusio Didžiagrašių (Kupiškio r.) sąvartyno dabar stūkso didžiulė kalva.
Vietoj buvusio Didžiagrašių (Kupiškio r.) sąvartyno dabar stūkso didžiulė kalva. LŽ archyvo nuotrauka

Panevėžio regione UAB „LitCon“ kartu su partneriais baigė įgyvendinti projektą, per kurį buvo uždaryti ir rekultivuoti 93 seni sąvartynai bei šiukšlynai, virtę žaliuojančiomis pievomis.

Darbai kainavo 14,9 mln. litų. Didžiąją dalį jų - 12,69 mln. litų - dengė Europos Sąjungos Sanglaudos fondas, kitą dalį – 2,2 mln. litų - sudarė Lietuvos valstybės biudžeto lėšos.

Sąvartynai virto kalvomis

Atliekų tvarkymu Panevėžio regione susirūpinta daugiau kaip prieš penkerius metus. Tada Panevėžio apskrityje, be regioninio sąvartyno, veikė dar 94 įvairaus dydžio sąvartynai ir šiukšlynai. Visuose juose atliekų priėmimas ir tvarkymas neatitiko ES Atliekų sąvartynų direktyvos reikalavimų. Be to, jie buvo pavojingi arba potencialiai pavojingi aplinkai ir žmonių sveikatai.

Todėl jau 2009 metais pradėti rengti dokumentai, reikalingi sąvartynams ir šiukšlynams uždaryti. Realūs jų tvarkymo darbai prasidėjo 2010-ųjų spalio 11 dieną, pasirašius rangos darbų sutartį su jungtinės veiklos pagrindu veikiančiomis UAB „LitCon“ ir SIA "Būvalts R“, nors visi 94 sąvartynai bei šiukšlynai Panevėžio apskrityje buvo neeksploatuojami jau nuo 2009 metų liepos 16 dienos.

Dabar vienintelis Panevėžio regioninis nepavojingų atliekų sąvartynas veikia Dvarininkų kaime, Panevėžio rajone. Tiesa, vienas sąvartynas Rokiškio rajone sutvarkytas vietos valdžios iniciatyva ir lėšomis, todėl iš ES finansuojamo projekto jis išbrauktas.

Kaip LŽ teigė UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro Projektų įgyvendinimo padalinio vadovė Daiva Petkevičienė, buvo rekultivuoti keturi didieji rajoniniai sąvartynai Ožkiniškio (Biržų rajone), Didžiagrašių (Kupiškio rajone), Levaniškio (Pasvalio rajone) ir Ruzgų (Rokiškio rajone) kaimuose. Kiekvieno jų uždarymo techninis sprendimas apėmė ne tik sąvartyno kaupo suformavimą ir uždengimą, bet ir dujų, paviršinio vandens surinkimo sistemų įrengimą, sąvartynų teritorijose esančių nebereikalingų pastatų demontavimą bei tų teritorijų sutvarkymą.

Taip pat buvo uždaryti 78 seniūnijų vidutinio ir mažo pavojingumo sąvartynai. Juose atliekos sustumdytos ir sutankintos, o suformuotas kaupas užpiltas gruntu bei apželdintas. Iš 12 kitų seniūnijų sąvartynų atliekas ir užterštą dirvožemį nuspręsta išvežti į stambesnius sąvartynus.

Rekultivavus sąvartynus ir šiukšlynus sutvarkyta apie 78,33 ha atliekomis užterštų teritorijų (Panevėžio rajone - apie 24,6 ha, Pasvalio rajone - 12,63 ha, Kupiškio rajone - 9,2 ha, Rokiškio rajone - 13,5 ha, Biržų rajone - 18,4 ha).

Pasak UAB „LitCon“ direktoriaus Lino Piliponio, įgyvendinti projektą buvo nelengva. Teko kovoti su vandeniu. Dėl to reikėjo net kuriam laikui stabdyti darbus, nes strigo technika. Tačiau projektas baigtas laiku. „Mes džiaugiamės galėję prisidėti prie šio Panevėžio kraštui svarbaus projekto įgyvendinimo ir mus supančios aplinkos išsaugojimo“, - tvirtino L. Piliponis.

Kaupai saugūs

Uždarius ir rekultivavus senus sąvartynus bei šiukšlynus, Panevėžio regione baigtas įgyvendinti vienas iš efektyvios regioninės atliekų tvarkymo sistemos sukūrimo etapų, sumažintas nebeveikiančių sąvartynų poveikis aplinkai ir žmonių sveikatai. Dabar, kai sąvartynai uždaryti, atsiradusius papildomus žemės plotus bus galima naudoti žemės ūkio ar kuriai kitai veiklai plėtoti.

„Neseniai mūsų įmonėje lankėsi Švedijos specialistai ir domėjosi, ką darėme su šiukšlynais. Išgirdę, kokias dangas klojome, kad teršalai iš palaidotų atliekų neprasiskverbtų į aplinką, švedai tikino, kad jie irgi likviduodami sąvartynus naudojo tokias pat medžiagas. Ir kol kas nesigailėjo. Todėl teršalų išsiskyrimo į aplinką neturi būti ir mūsų krašte. „LitCon“ ir jų partnerių darbu esame labai patenkinti“, - kalbėjo Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro vyriausiasis specialistas inžinierius Liudas Ramanauskas.

Anot jo, šiuo metu sutvarkytos buvusių sąvartynų teritorijos perduotos prižiūrėti savivaldybių seniūnijoms. Kai kurie seniūnai net juokauja, kad vietoj sąvartynų jų kaimuose atsirado šiuolaikinių piliakalnių. „Patenkinti ne tik seniūnai, bet ir gyventojai, nes aplinka tikrai tapo švaresnė. Dabartinis vaizdas, palyginti su buvusiu prieš tvarkymą, skiriasi kaip diena ir naktis“, - pabrėžė L. Ramanauskas.

Tiesa, jam neramu, kad sąvartynų kaupus pamėgo ne tik slidininkai, įsirengiantys ant jų slidinėjimo trasas, bet ir motociklininkai. Šie gali suardyti apsauginį kaupų grunto sluoksnį, todėl seniūnai, aptikę motociklais važinėjančius jaunuolius, perspėja juos, kad taip elgtis pavojinga.

Einama toliau

Senų sąvartynų ir šiukšlynų teritorijų sutvarkymas – tik vienas iš žingsnių pereinant prie šiuolaikiškos atliekų tvarkymo sistemos. Pasak Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro Projektų įgyvendinimo padalinio vadovės D. Petkevičienės, Panevėžio regioniniame sąvartyne šiuo metu yra statoma mišrių komunalinių atliekų mechaninio rūšiavimo ir biologinio atliekų apdorojimo linija. Jos įrenginiai per metus apdoros daugiau kaip 85 tūkst. tonų Panevėžio regione susidarančių atliekų. „Pastačius sąvartyne šią liniją nebebus šalinamos atliekos, kurios gali būti perdirbtos“, - aiškino D. Petkevičienė.

Taip ne tik pavyks perpus sumažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį, gruntinio vandens ir dirvožemio taršą, bet dar ir gauti naudos. Biologinio atliekų apdorojimo įrenginiuose atskirtos biologiškai skaidžios atliekos bus apdorojamos, o surinktos biodujos naudojamos energijai gaminti. Įrenginiuose atskirtas biologiškai skaidžias atliekas galima ir kompostuoti. Gautas kompostas tinka sąvartyno žemei rekultivuoti ar kitoms reikmėms.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"