Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Panaikino „Švyturio taupomosios kasos“ veiklos licenciją

 
2013 01 24 14:42
Pastaruoju metu itin sparčiai augęs kredito unijos turtas 2012 m. spalio 31 d. siekė 20,1 mln. Lt. / svyturio.lt nuotrauka
Pastaruoju metu itin sparčiai augęs kredito unijos turtas 2012 m. spalio 31 d. siekė 20,1 mln. Lt. / svyturio.lt nuotrauka

Lietuvos banko (LB) valdyba atšaukė kredito unijos „Švyturio taupomoji kasa“ veiklos licenciją. Generalinė prokuratūra dėl šios kredito įstaigos veiklos atlieka ikiteisminį tyrimą. Indėlininkams priklausančias draudimo įmokas žadama grąžinti ne vėliau kaip kovo pradžioje.

Taip pat skaitykite: Kreditų unijų klientai atgaus prarastus indėlius

Kaip rašoma išplatintame pranešime, inspektavimo metu LB valdyba surinko duomenis apie šios kredito įstaigos vykdomą ypač rizikingą ir neatsakingą veiklą bei papildomus nuostolius dėl blogų paskolų.

Vykdydama nuolatinę kredito įstaigų veiklos kontrolę ir užfiksavusi itin sparčią kredito unijos „Švyturio taupomoji kasa“ plėtrą, LB Priežiūros tarnyba 2012 m. lapkritį pradėjo tikslinį jos inspektavimą. Jo metu inspektoriai nustatė, kad kredito unija veikia itin rizikingai ir kelia grėsmę indėlininkų ir visuomenės interesams, rašoma LB pranešime.

Susijusi su Nacionaline kredito unija

Portalas Delfi praneša, kad prokurorai patvirtino, jog „Švyturio taupomoji kasa“ figūruoja ikiteisminiame tyrime dėl Nacionalinės kredito unijos veiklos. Esą pagrindinė prokurorų tiriama versija – kad iš unijų galimai grobstyti pinigai buvo skirti Lietuvos verslo struktūrų finansavimui.

Prokuroro Simono Minkevičiaus teigimu, bendras įtariamų nusikalstamų veikų mastas siekia daugiau nei 48 mln. Lt.

Delfi taip pat praneša, kad, kaip ir Nacionalinės kredito unijoje, „Švyturio taupomojoje kasoje“ vadovaujančias pareigas užima su Darbo partija (DP) susijęs asmuo.

Klaipėdoje registruotos kredito unijos vadovas – Tomas Zajančkauskas. Jis pernai spalį vykusiuose rinkimuose Klaipėdos Baltijos apygardos rinkimų komisijoje atstovavo DP.

Prokurorai teigia kol kas neturintys patikimų duomenų, ar "Švyturio taupomoji kasa" yra susijusi su DP.

"Kol kas, be vadovų partinės priklausomybės, kitų patikimų duomenų, kad Darbo partija yra kuo nors susijusi su įtartinomis paskolomis, tyrimo medžiagoje nėra", - sakė S.Minkevičius.

Atlieka ikiteisminį tyrimą

Generalinė prokuratūra pranešė kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėto didelės vertės paskolų gavimo iš keturių Lietuvoje veikiančių kredito unijų, taip pat galimo šių kredito unijų turto iššvaistymo, disponavimo tokiu būdu nusikalstamai įgytu turtu, kai kurių įmonių neteisėtos veiklos ir dokumentų klastojimo.

Pastaruoju metu itin sparčiai augęs šios kredito unijos turtas 2012 m. spalio 31 d. siekė 20,1 mln. Lt, indėlių portfelis – 18,2 mln. Lt. Dalis pritrauktų kredito unijos narių lėšų buvo nukreipiamos asocijuotų narių (įmonių) kreditavimui. Per tikrinamąjį laikotarpį tokių paskolų portfelis išaugo 5 mln. Lt ir sudarė 82,7 proc. visų suteiktų paskolų.

Sprendimai buvo neskaidrūs

LB inspektoriai nustatė, kad, kredituodama įmones, ši kredito unija neįsitikindavo, ar skolininkas sugebės paskolą grąžinti, neturėjo informacijos, reikalingos suteiktų paskolų rizikai įvertinti, nebuvo įdiegta skolininko pateiktų duomenų patikimumo tikrinimo sistema. Dažnais atvejais sprendimai dėl paskolų suteikimo buvo ekonomiškai nepagrįsti ir neskaidrūs, o pateikiami įmonių verslo planai – nerealistiški.

Dar iki galutinio inspektavimo rezultatų įvertinimo LB Priežiūros tarnyba kredito unijai „Švyturio taupomoji kasa“ apribojo naujų indėlių priėmimą ir paskolų teikimą.

Kaip praneša LB, atlikus detalią kredito unijos paskolų peržiūrą, nustatyta, kad jos paskolų kokybė buvo bloga, o LB anksčiau pateiktose finansinėse ataskaitose nebuvo atvaizduota reali kredito unijos finansinė būklė. Tinkamai įvertinus paskolų portfelį, nuostoliai dėl blogų paskolų papildomai sudaro ne mažiau kaip 3,3 mln. Lt.

Jau po inspektavimo LB pateiktose finansinėse ir priežiūrai skirtose ataskaitose pati kredito unija pripažino inspektavimo metu nustatytą papildomą specialiųjų atidėjinių poreikį dėl blogų paskolų.

Suformavus reikiamus specialiuosius atidėjinius, LB pateiktų 2012 m. gruodžio 31 d. finansinių ataskaitų duomenimis, kredito unijos ,,Švyturio taupomoji kasa“ turtas sudarė 16,76 mln. Lt, įsipareigojimai – 18,31 mln. Lt, kapitalas – minus 1,55 mln. Lt, t. y. turto grynoji vertė 1,55 mln. Lt yra mažesnė už įsipareigojimus.

Kreipsis dėl bankroto

Kaip rašoma LB išplatinto pranešimo tekste, „Švyturio taupomoji kasa“ nevykdo visų su kapitalu susijusių riziką ribojančių normatyvų. Kad juos vykdytų, unija privalo pajinį kapitalą padidinti mažiausiai 3 mln. Lt, tačiau šios kredito unijos vadovybė LB nepateikė realių planų, kaip gali būti atkurta stabili jos veikla.

LB valdyba, įvertinusi kredito unijos finansinę būklę, daugybinius jos veikloje užfiksuotus teisės aktų pažeidimus ir keliamą grėsmę indėlininkų pinigų saugumui, nutarė kredito uniją „Švyturio taupomoji kasa“ pripažinti nemokia ir atšaukti jos veiklos licenciją.

Artimiausiu metu bus kreipiamasi į Klaipėdos apygardos teismą dėl bankroto bylos iškėlimo šiai kredito įstaigai ir bankroto administratoriaus skyrimo, praneša LB. Atsižvelgdama į tai, kad FNTT atlieka su kredito unijos veikla susijusį ikiteisminį tyrimą ir įvertinusi pavojų, kad iki administratoriaus paskyrimo kredito unijos „Švyturio taupomoji kasa“ lėšos gali būti prarastos, LB valdyba laikinai apribojo kredito unijos galimybę disponuoti pinigais ir vertybiniais popieriais, esančiais jos sąskaitose bankuose.

Indėlius atgaus

Pagal Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą poveikio priemonės dėl nemokumo pritaikymas yra draudžiamasis įvykis, todėl šios kredito unijos indėlininkams bus išmokamos indėlių draudimo išmokos.

LB informuoja, kad draudimo išmokos bus mokamos ir apskaičiuojamos vadovaujantis Valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ patvirtinta tvarka. Pagal ją, įvykus draudžiamajam įvykiui, kompensuojama 100 % indėlio sumos, neviršijančios 100 000 eurų (345 280 Lt), o išmoka klientui išmokama per 20 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio dienos – 2012 m. sausio 24 d.

VĮ “Indėlių ir investicijų draudimas“ informuoja, kad visi “Švyturio taupomoji kasa” indėlininkai, kuriems priklauso draudimo išmokos, jas gaus Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo nustatyta tvarka - draudimo išmokos indėlininkams bus išmokėtos per 20 darbo dienų nuo draudžiamojo įvykio dienos – iki vasario 21 d. Šis terminas prireikus gali būti pratęstas papildomai ne daugiau kaip 10 darbo dienų, tačiau ne ilgiau kaip iki kovo 7 d. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"