Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Pamestos uosto rezervinės žemės

 
2010 07 19 0:00
Klaipėdos mieste neaiškiai "dingsta" uostui plėsti reikalingos teritorijos.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Klaipėdos mieste neaiškiai "dingsta" uostui plėsti reikalingos teritorijos.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Maždaug po metų, kai bus parengta Klaipėdos uosto plėtros iki 2030 metų strategija, termino 'rezervinė teritorija' nebeliks. Pagal detaliuosius planus vieni sklypai atiteks operatoriams, kiti, neturintys nieko bendra su laivyba, - miesto valdoms, o jų gyventojai nebesijaus kaip uosto įkaitai.

Iš aukštų tribūnų ne kartą svaidytasi žaibais, kad Klaipėdos mieste neaiškiai "dingsta" uostui plėsti reikalingos teritorijos. Bet "kalti" tampa ne už žemę atsakingi pareigūnai, o neva nekokybiškai parengti valstybiniai teisės aktai.

Nė vienas Vyriausybės dokumentas dėl uosto rezervinių plotų nebuvo išbaigtas. Net paskutinis, tuometinio premjero Gedimino Kirkilo 2008 metais pasirašytas dokumentas, kuris turėjo įvertinti ankstesnes klaidas.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai ir Valstybės kontrolės auditoriai, 2003-2004 metais tyrę Klaipėdos valstybinio jūrų uosto (KVJU) rezervinėse žemėse atsiradusios privačios nuosavybės klausimus, tik po poros metų sužinojo, kad jų darbas buvo bergždžias.

Paskui pasikeitimų vyko nedaug, o ir tie patys judėjo ankstesne, žemės sklypų ar būstų įteisinimo privatiems asmenims, kryptimi. Visi premjerai ir susisiekimo ministrai yra išleidę bent po vieną dokumentą dėl KVJU teisinio registravimo ir rezervinių teritorijų, vis pridėdami reikalingų sklypų sąrašą. Tačiau jokių kadastrinių matavimų nebuvo atliekama, sklypai prie uosto buvo neregistruoti, todėl ta žemė atrodė apleista, tarsi niekieno.

Rezervų neliko

1993 metais pirmą kartą išleistas Vyriausybės nutarimas dėl KVJU teisinio registravimo kaip reikalingus įvardijo 77,2 ha orientacinio ploto laisvus žemės sklypus prie uosto įmonių teritorijų. Po metų Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo apibrėžė dar maždaug 60 ha dydžio sklypų vietas. 2008-aisiais Vyriausybė, keisdama bazinio nutarimo redakciją, rezervinių teritorijų plotą padidino iki 353,46 ha, bet iš jų 336,6,5 sudarė laukas prie Vilhelmo kanalo būsimam logistikos centrui. Iš senųjų sąrašų liko tik bendrovei "Klaipėdos nafta" plėsti skirta 9,5 ha teritorija, 2,5 ha sklypas prie šiaurinio molo ir uostui nepritaikomas 4,9 ha ruožas tarp Nemuno ir Žalgirio gatvių. Atmetus pastarąjį, gali pasirodyti, kad galimybių plėstis turi tik "Klaipėdos nafta". Tačiau taip nėra.

Kai kurios rezervinės teritorijos išbrauktos iš sąrašo, nes naujuose terminaluose sėkmingai plėtojama uosto veikla, kitas iš savininkų yra įsigijusios krovos kompanijos. Tačiau nesuprantama, kodėl iš rezervo išbrauktas Nemuno-Minijos gatvių trikampis?

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis pernai balandį sudarė darbo grupę, kuri turėjo inventorizuoti visas uosto rezervines teritorijas ir pateikti siūlymus dėl jų poreikio. Grupė savo išvadoje rekomendavo visai atsisakyti rezervinių teritorijų, kurių negalima panaudoti.

KVJU generalinis direktorius Eugenijus Gentvilas sako, kad jam teko stovėti abiejose barikadų pusėse: kai dirbo miesto meru, gynė savivaldybės poziciją, dabar - uosto interesus. "Smeltės kvartalo istorija rodo, kad Vyriausybė, priimdama sprendimus, nesiremia konkrečiais projektais", - kalbėjo E.Gentvilas, iš kolegų išgirdęs, jog Smeltės kvartalo 48 ha teritorija prie Karinių jūrų pajėgų flotilės netrukus pagal detalųjį planą taps gyvenviete.

Niekinis - po 15 metų

Ypač įdomūs su žeme susiję dalykai visą dešimtmetį vyko Klaipėdos apskrities viršininko administracijoje. Kai pastarasis jos vadovas Arūnas Burkšas išgirdo priekaištų, kad grąžinant žemes grupei žmonių rezervinėje teritorijoje padarytas nusižengimas, jis pats kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą. Išanalizavę teisės aktus prokurorai nustatė, jog pagal Klaipėdos jūrų uosto ir Nekilnojamojo turto kadastro įstatymus rezervine uosto teritorija laikytina ta vieta, kuri tiesiogiai ribojasi su uosto teritorija. O G.Kirkilo Vyriausybės nutarimu rezervine uosto teritorija nustatytas 336,5 ha žemės sklypas, atskirtas nuo uosto teritorijos dviem - 22 ha ir 5 ha - privačiais žemės sklypais. Be to, Vyriausybės nutarimas nenustatė rezervinei teritorijai priskirto sklypo koordinačių.

Dar 2003 metais STT ir Valstybės kontrolei atliekant patikrinimą buvo konstatuota, kad Vyriausybės nutarimais priskiriant uostui teritorijas realus jų poreikis nepagrįstas jokiais realiais planais, o 3 sklypai (apie 60 ha) nurodyti nežinant tikrosios padėties: vienur - valstybinis miškas, kitur, 48 ha ploto teritorijoje, įregistruoti 17,3 ha bendro ploto 129 žemės sklypai. Didžiąją jų dalį sudaro privačios nuosavybės žemė - 122 namų valdų sklypai.

"Šiose namų valdose esantys gyvenamieji namai statyti prieš 30-40 metų, dauguma žemės sklypų yra privatizuoti, rezervinėje teritorijoje išsidėstę tolygiai, tad panaudoti šią teritoriją kaip rezervinę ekonomiškai netikslinga", - pažymėjo auditoriai.

Pagal padarytą išvadą tokia netvarka Klaipėdos miesto savivaldybei, privatizavimo komisijai ir Klaipėdos apskrities viršininko administracijai leido atlikti su nekilnojamuoju turtu, esančiu rezervinėje teritorijoje, KVJU plėtrą ribojančius veiksmus. Tad STT pradėjo bylas. Bet agentai apskrities valdininkų padarytos žalos nenustatė, o savivaldybės politikai ir negalėjo būti asmeniškai baudžiami - sprendimas priimtas kolegialiai pagal įstatymus.

Uosto plėtros skyriaus viršininkas Algimantas Kungys dabar nurodo, kad Minijos ir Nemuno gatvių sankirtoje iš 15 ha sklypo uosto veiklai pritaikoma tik 6,7 ha, o kita žemė turi savivaldybės tarybos patvirtintus detaliuosius planus.

Tačiau ir to susitraukusio rezervo planavimas dabar sustojęs dėl kitos priežasties. Pernai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, nagrinėjęs skundą dėl KVJU detaliojo plano rengimo pagrįstumo, konstatavo, kad Vyriausybės 1994 metų nutarimas yra... negaliojantis. Mat jis nebuvo oficialiai paskelbtas "Valstybės žiniose". Taigi jame išvardytos teritorijos nėra uosto rezervinės. Tik nei Valstybės kontrolė, nei STT anksčiau nepastebėjo, kad nutarimas niekinis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"