Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Nutrūkęs sveikatos draudimas – dėl 2 eurų

 
2015 08 20 6:00
Mokamas privalomojo sveikatos draudimo įmokas padidinti 2 eurais pamiršusius savarankiškai dirbančius asmenis poliklinikoje gali pasitikti nemaloni žinia.
Mokamas privalomojo sveikatos draudimo įmokas padidinti 2 eurais pamiršusius savarankiškai dirbančius asmenis poliklinikoje gali pasitikti nemaloni žinia. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Nuo liepos pradžios padidinus minimalią mėnesio algą (MMA) reikia mokėti didesnes ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, tačiau dalis mažiau apdairių gyventojų, dirbančių savarankiškai, liko nedrausti – sumokėjus 2 eurais per mažas įmokas, nutrūko jų sveikatos draudimas.

Individualią veiklą vykdanti Aušra pasakojo „Lietuvos žinioms“, kad kiekvieną mėnesį „Sodrai“ savarankiškai moka PSD įmokas. Kad šios prievolės nepamirštų, ji su banku yra sudariusi periodinio mokėjimo sutartį. Kiekvieno mėnesio 25 dieną bankas iš klientės sąskaitos automatiškai nuskaičiuoja numatytą pinigų sumą ir perveda „Sodrai“, kuri administruoja PSD įmokas. Tuo metu, kai moteris sudarė sutartį, PSD įmokos dydis buvo 27 eurai. Tiek ji ir moka kas mėnesį.

„Tik rugpjūčio viduryje atsitiktinai sužinojau, kad nuo liepos 1 dienos padidėjo minimalus mėnesinis atlyginimas. Pasirodo, PSD įmoka nuo liepos padidėjo 2 eurais, tad aš moku per mažai. Betgi moku – 27 eurus kas mėnesį. Tačiau vos dėl 2 eurų skolos netekau privalomojo sveikatos draudimo. Viena vertus, dėl savo neapdairumo negaliu pykti, kita vertus, valstybinių įstaigų požiūris stebina – negavau jokio asmeninio pranešimo, kad nuo šiol turėčiau mokėti didesnę sumą, nors valstybinėms įstaigoms esu pateikusi visus savo kontaktus, o šiais laikais nusiųsti pranešimą į el. paštą visiems savarankiškai mokantiems įmokas neturėtų būti sunku“, – kalbėjo Aušra.

Moterį papiktino tai, kad tvarkingai mokėdama nemažas PSD įmokas ji apie nutrūkusį draudimą galėjo sužinoti tik gydymo įstaigoje, ištikus bėdai. „Nesu buhalterė, užsiimu kūrybine veikla, tad net tokia informacija kaip pakitęs MMA mane ne visada pasiekia. Taip pat kasdien neieškau naujienų „Sodros“ ar Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėse. Pavyzdžiui, komercinės ryšio bendrovės, norėdamos gauti klientų pinigus už paslaugas laiku, apie mokėjimo terminą ir individualiai priskaičiuotą sumą jiems primena ne tik el. paštu, trumpąja žinute, bet ir įprastu laišku. O valstybinių įstaigų logika paprasta: pats rūpinkis ir mokėk, nes tai tavo prievolė, be to, jeigu sumokėjai pinigus, bet apsirikęs įsiskolinai kelis eurus, paslaugos negausi“, – piktinosi vilnietė.

Įmokų susigrąžinti negalima

Moterį ne mažiau nustebino ir tolesni įvykiai. Teritorinės ligonių kasos konsultantė telefonu jai patvirtino, kad klientės privalomasis socialinis draudimas nuo liepos 1 dienos nutrūkęs. Tačiau nuramino, kad draudimą tuojau pat atnaujins.

„Konsultantė sakė, kad mums dar bešnekant telefonu draustumą atnaujins, nes sistemoje mato mano sumokėtą 27 eurų PSD įmoką, o tuos 2 eurus „Sodra“ esą bet kokiu atveju iš manęs atsiims. Tad dabar svarbiausia pakeisti sutartį su banku – kad kas mėnesį nuskaičiuotų nuo sąskaitos ir pervestų „Sodrai“ 29 eurus, o ne mažiau, ir draudimas tęstųsi. Bet keista, kodėl tuomet draudimą apskritai nutraukė, jei neabejojama, kad „Sodra“ mano skolą išieškos? Juk mato, kad kas mėnesį moku įmokas“, – stebėjosi Aušra. Su banku susijusius rūpesčius ji greitai išsprendė: prisijungusi prie e. bankininkystės sudarė naują periodinio mokėjimo sutartį ir pervedė susikaupusią skolą į nurodytą „Sodros“ banko sąskaitą.

„Sodra“ ir Valstybinė ligonių kasa LŽ patvirtino, kad nuo šių metų 2015 metų liepos 1 dienos, padidinus MMA ir bazinę pensiją, pasikeitė ir savarankiškai dirbančių asmenų PSD ir valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokų suma. PSD įmoka ir toliau sudaro 9 proc. MMA dydžio, tad nuo liepos ji siekia 29 eurus.

„Tai yra pakitęs mėnesinis PSD dydis. Jei sumokėta mažesnė įmoka, pavyzdžiui, 27 eurai, sveikatos draudimas neįsigalios ir žmogus liks nedraustas, tad gali kilti keblumų norint gauti sveikatos priežiūros paslaugas, kurios kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis“, – informavo Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Ignė Lembutytė. Ji nurodė, kad skolą būtina susimokėti iki mėnesio pabaigos.

„PSD įmokos yra prievolė, tad sumokėtos lėšos nėra grąžinamos, net jei asmuo nesinaudoja sveikatos priežiūros paslaugomis. Jei iki mėnesio pabaigos sumokėta suma yra mažesnė nei įstatymu nustatyta PSD, asmeniui PSD administratoriai formuos skolą, dėl kurios padengimo reikia kreiptis į administratorių. O draudimas įsigalios jau nuo PSD įmokos sumokėjimo datos“, – teigiama VLK atsakyme dienraščiui. Iškilus klausimų dėl draudimo nustatymo patariama kreiptis į teritorinių ligonių kasų gyventojų aptarnavimo skyrių.

Dalis skolininkų – saugūs

VLK atstovė I. Lembutytė pažymėjo, kad žmonės, kurie PSD įmokas iki liepos 1 dienos jau sumokėjo iš anksto už kelis mėnesius ar metus, pavyzdžiui, vykdantys individualią ar žemės ūkio veiklas, dirbantys pagal verslo liudijimą, nerimauti neturėtų. Jiems draudimas nenutrūks, ir jie galės nemokamai gauti reikiamas gydymo paslaugas šalies gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su ligonių kasomis.

„Šios paslaugos jiems ir toliau bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Susidariusį PSD skirtumą dėl padidėjusios MMA ir išaugusios PSD įmokos žmonės, kurių PSD įmokas administruoja „Sodra“, turi sumokėti kaip galima greičiau, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų pabaigos, t. y. iki šių metų pabaigos. Tuo tarpu tie, kurių PSD įmokas administruoja VMI, susidariusį PSD skirtumą turi sumokėti pildydami gyventojų pajamų deklaraciją už praeitus kalendorinius metus, bet ne vėliau kaip iki kitų metų gegužės 1 dienos“, – nurodė pašnekovė.

Skolas išieško

„Sodros“ Klientų aptarnavimo metodikos ir informavimo skyriaus vyriausioji specialistė Ina Peseckienė sakė, kad apie padidėjusią PSD įmoką kiekvienas savarankiškai dirbantis asmuo informuotas asmeniškai – žinute Elektroninėje draudėjų aptarnavimo sistemoje.

„Sodra“ neturi duomenų, kokia gyventojų dalis dėl neapsižiūrėjimo ar kitų priežasčių toliau moka mažesnę PSD įmoką. Tačiau informavo, kad jei PSD ar VSD įmokų skola siekia 30 eurų, „Sodra“ imasi priverstinio poveikio priemonių: dažniausiai skolas išieško mokėjimo nurodymais iš skolininkų sąskaitų kredito įstaigose, taip pat geruoju ragina skolininkus sumokėti skolas.

Pasiteiravus, ar gyventojai iki priverstinio poveikio priemonių kaip nors informuojami, kad jų mokama PSD įmoka per maža, I. Peseckienė sakė, kad informacija apie pasikeitusius PSD ar VSD įmokų tarifus skelbiama žiniasklaidoje, taip pat siunčiama klientams į jų „Sodros“ paskyrą.

„Visgi yra klientų, kurių ši informacija nepasiekia. Tikimės, kad tai išspręsti padės nuo šių metų rugpjūčio startavusi Išmanioji SODRA. Tiems klientams, kurie užsiregistruos sistemoje, Išmanioji SODRA praneš apie aktualius teisės aktų pakeitimus, pavyzdžiui, apie pasikeitusį MMA bei PSD tarifą, ir primins įmokas“, – sakė pašnekovė ir pridūrė, kad tokios informacijos pageidaujantys klientai turi prisijungti prie asmeninės draudėjo paskyros ir pasirinkti, kokiais kanalais nori būti informuojami: el. paštu, telefonu, SMS žinutėmis ar kt.

Faktai

29 eurų PSD įmokas moka šie savarankiškai dirbantys asmenys: individualių įmonių savininkai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, mažųjų bendrijų nariai, individualia veikla besiverčiantys asmenys, šeimynos dalyviai, asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, kurių žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis už praėjusių metų laikotarpį, nuo sausio 1 dienos iki gruodžio 31 dienos, yra didesnis kaip 2 ekonominio dydžio vienetai ir jie yra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojai, kiti asmenys (pavyzdžiui, įsigiję verslo liudijimą arba besidraudžiantys savarankiškai). PSD įmoką jie privalo mokėti Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Asmenims, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, kai jų žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis yra 4 ekonominio dydžio vienetai arba didesnis, kiekvieną mėnesį nuo MMA mokamų VSD įmokų dydis nuo liepos 1 dienos yra 92,63 euro (arba 95,88 euro, jei asmuo pensijų kaupime dalyvauja mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis).

Už šeimynos dalyvius kas mėnesį nuo MMA mokamų VSD įmokų dydis nuo liepos 1 dienos yra 92,63 euro (arba 95,88 euro, jei asmuo pensijų kaupime dalyvauja mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis).

Jeigu nuo liepos 1 dienos už individualios įmonės savininką, ūkinės bendrijos tikrąjį narį ar mažosios bendrijos narį turi būti priskaičiuojama VSD įmoka nuo MMA, tai šios VSD įmokos dydis yra 85,48 euro (arba 88,73 euro, jei asmuo pensijų kaupime dalyvauja mokėdamas papildomas kaupiamąsias pensijų įmokas savo lėšomis).

Nuo liepos 1 dienos verslo liudijimus turinčių asmenų už visą mėnesį galiojantį verslo liudijimą VSD įmokos dydis yra 54 eurai.

Skaičiai

„Sodros“ duomenimis, 2014 metais individualią veiklą vykdė 74,9 tūkst. gyventojų, kurie savarankiškai mokėjo PSD ir VSD įmokas nuo individualios veiklos pajamų, o jų įmokas administravo „Sodra“.

Valstybinė mokesčių inspekcija pernai administravo dar 199,5 tūkst. savarankiškai besidraudžiančių asmenų PSD įmokas.

Lietuvos statistikos departamentas šalyje šių metų pirmą ketvirtį iš viso skaičiuoja 142, 2 tūkst. savarankiškai dirbančių asmenų.

Savarankiškai dirbantys asmenys

Metai (ir ketvirtis)Užimti gyventojai, tūkst.
2012 I ketv.119
2012 II ketv.127
2013 I ketv.130,7
2013 II ketv.140,5
2014 I ketv.145,7
2014 II ketv.145
2015 I ketv.142,2
2015 II ketv.

Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"