Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Nupjovė vamzdį - sumažėjo sąskaitos

 
2012 08 06 8:33
Oresto Gurevičiaus nuotrauka/Degučiai sujudino Kaišiadorių gyventojus, kai pasiryžo įrodyti, kad kaišiadoriečiai nepagrįstai daug moka už jiems tiekiamą perteklinę šilumos energiją.
Oresto Gurevičiaus nuotrauka/Degučiai sujudino Kaišiadorių gyventojus, kai pasiryžo įrodyti, kad kaišiadoriečiai nepagrįstai daug moka už jiems tiekiamą perteklinę šilumos energiją.

Dėl ne vietoje suvirinto vamzdžio Kaišiadorių daugiabutis per mėnesį suvartodavo 25 proc. daugiau šilumos energijos.

Kaišiadorių daugiabučio gyventojai - Rūta ir Airidas Degučiai praėjusį šildymo sezoną pastebėjo keistą reiškinį. Naktimis jų bute darydavosi nepaprastai karšta. Nustebę dėl tokios temperatūrų kaitos gyventojai kreipėsi į namo prižiūrėtoją. Šis atsakė jokių svyravimų nepastebintis. Panašiai į gyventojų nusiskundimus reagavo ir šilumos tiekėja bendrovė "Kaišiadorių šiluma", kurios 99,9 proc akcijų priklauso Kaišiadorių savivaldybei.

Tačiau vyras ir žmona jautė, kad šiluma į butą tiekiama netolygiai. "Mūsų lova - šalia radiatoriaus. Tiesiog jausdavome, kad radiatorius pleška stipriau. Dieną temperatūra normali", - prisiminė Airidas.

Vyras pradėjo radiatoriaus skleidžiamą šilumą kas valandą matuoti termometru ir rodmenis rašytis į bloknotą. Taip po kelių dienų nustatė, kad dieną radiatoriaus šiluma - 38 laipsniai, o vidurnaktį ar antrą valandą nakties temperatūra staiga šokteli iki 48 laipsnių. Apie penktą ryto temperatūra vėl nukrisdavo iki 38 laipsnių.

"Apklausėme kaimynus, priešais esančio namo ir kitų kvartalų gyventojus. Jie patvirtino, kad naktį butuose pasidaro karščiau, dėl to tenka šaltomis žiemos naktimis net atsidaryti langus", - pasakojo Rūta.

Po trijų savaičių "tyrimo" Degučiai sušaukė daugiabučio namo gyventojų susirinkimą. Jame Rūta buvo išrinkta daugiabučio įgaliotine, o jos vyrui pavesta kartu su namą prižiūrinčios bendrovės Kaišiadorių butų ūkio atstovu patekti į šilumos punktą ir bandyti sureguliuoti naktinį šilumos energijos tiekimą.

Netikėtumai šilumos punkte

"Kai tik radiatorių temperatūra naktį pakildavo, nusileisdavau į namo šilumos punktą. Termofikacinis vanduo teka tokiu greičiu, kad ūžesys girdisi net už punkto durų. Priėjęs žiūriu ir savo akimis netikiu: paprastai į namo šildymo sistemą įleidžiama apie 1 kubinį metrą termofikacinio vandens per valandą, o čia šilumos skaitiklis rodo, kad vandens įteka beveik 5 kubiniai metrai per valandą. Iš pradžių negalėjau suprasti, kas vyksta - reguliatoriaus rankena nepajudinta. Žiūriu antrą, trečią, ketvirtą naktį - tas pats", - stebėjosi vyras.

A.Degutis kreipėsi į savivaldybei priklausančią šilumos tiekėją - bendrovę "Kaišiadorių šiluma". "Ten niekas manimi nepatikėjo, išvadino kvailiu, - šypsojosi vyras. - Tada pasiėmiau filmavimo kamerą, tris naktis budėjau ir filmavau "įvykį" nuo pradžios iki galo."

Filmuota medžiaga įtikino daugiabučio administratorių, kad kažkas tikrai yra ne taip. Tada jauna šeima jau kartu su Kaišiadorių butų ūkio darbuotojais tyrė, kodėl naktį į namo šildymo sistemą teka iki 5 kartų daugiau termofikacinio vandens negu dieną.

Pasirodo, dar 1998 metais Kaišiadorių daugiabučiuose buvo įrengti karšto vandens šildytuvai, cirkuliaciniai siurbliai ir matavimo prietaisai. Tie įrenginiai veikia taip, kad karštas vanduo gaminamas iki 23 valandos, paskui vandens cirkuliavimas išsijungia iki 5 valandos ryto. "Naktį, kai vanduo nebešildomas, reguliatorius savaime atsidaro ir leidžia didžiulį kiekį 45-50 laipsnių vandens į namo šildymo sistemą. Momentinės šilumos energijos sąnaudos kelias valandas kyla nuo 30 iki 200 kilovatvalandžių. Vien mūsų keturių kambarių butui per mėnesį papildomai "prisukdavo" apie 25 proc. šilumos energijos", - tvirtino Rūta.

Degučiams su namo administratoriaus darbuotojais pavyko rasti ir šio keisto reiškinio "kaltininką" - ne vietoje privirintą vamzdį. "To vamzdžio nėra nurodyta šilumos punkto įrengimų schemoje. Toks vamzdis pagal schemą turėtų išeiti iš šalto vandens šildytuvo ir jis turi būti prijungtas prie šilumos tinklų, taigi nepanaudotas karštas vanduo turėtų grįžti į tinklus. Tačiau faktiškai jo antras galas privirintas ne prie šilumos tinklų, o prie namo šildymo sistemos. Naktį atsidaro reguliatorius (o atsidaryti neturėtų), ir karštas vanduo patenka į namo šildymo sistemą, prasisuka pro skaitiklį (šis užfiksuoja didžiulius kiekius), teka per visų butų radiatorius, tekėdamas atšąla ir tik tada jau patenka į šilumos tinklus", - netikėtą atradimą atskleidė jauni kaišiadoriečiai.

Kaltės neprisiėmė

Įsitikinę, kad vamzdis - kaip apendiksas - neatlieka jokios naudingos funkcijos, administratoriaus darbuotojai jį nupjovė ir privirino ten, kur jam ir dera būti pagal schemą.

Peržiūrėjusi filmuotą medžiagą, "klaidą" pripažino ir bendrovė "Kaišiadorių šiluma". Ji "pėdsekių" šeimai pranešė, kad nereikalingą vamzdį esą savavališkai suvirino anksčiau daugiabutyje neva gyvenęs kažkoks A.Stankevičius. "Tačiau mes patekome į gretimo daugiabučio šilumos punktą - ten suvirintas lygiai toks pat schemoje nepažymėtas vamzdis! Pažiūrėjome trečią namą, jame - analogiškas apendiksas", - stebėjosi Degučiai.

Jauna šeima įtaria, kad panašūs vamzdžiai, dėl kurių naktimis nereikalingai šildomi butai, gali būti įrengti visuose Kaišiadorių daugiabučiuose.

Vamzdis parazitas buvo nupjautas vasario mėnesį. "Kovo mėnesį, per kurį temperatūra ir paruošto karšto vandens kiekis buvo toks pat

kaip gruodžio, už savo keturių kambarių 79 kvadratinių metrų butą sumokėjome 190 litų, kai anksčiau per mėnesį ateidavo 400 litų sąskaitos. Nupjovus vamzdį 40 butų namas per mėnesį sutaupė beveik 7 tūkst. kilovatvalandžių šilumos energijos, o gyventojai - beveik 2 tūkst. litų. Kaišiadorių mieste yra 121 daugiabutis. Jeigu kiekvienas jų per mėnesį sutaupytų po 2000 litų, per visą šildymo sezoną išeitų solidi 1 mln. litų suma. Tai gali būti naudinga tik šilumininkams", - negerų įtarimų buvo sunku atsikratyti jauniems žmonėms.

Vangi inspekcijos reakcija

Siekdami išsklaidyti įtarimus Rūta ir Airidas Degučiai kreipėsi į Valstybinės energetikos inspekciją (VEI) prie Energetikos ministerijos, pateikė jai filmuotą medžiagą, tačiau karčiai nusivylė valstybinės institucijos neveiklumu.

"Energetikos inspekcija, gavusi informaciją, kad kituose namuose gali būti suvirintas toks pat nereikalingas vamzdis, tiesiog nereaguoja. Krūvą mūsų raštų atmetė kaip nepagrįstus sapaliojimus. O juk ši inspekcija turi prižiūrėti, kad šilumos punktai būtų įrengti pagal patvirtintas schemas, kad jie veiktų tinkamai, o trūkumai būtų laiku šalinami. Bet iš inspekcijos - jokios reakcijos", - valdininkų pasyvumo ir abejingumo negalėjo suvokti kaišiadoriečiai.

Praėjusią savaitę R.Degutienė skambino į VEI Kauno teritorinį skyrių ir klausė: gal valdininkai užmigo žiemos miegu, nes jau rugpjūtis, po kelių mėnesių prasidės naujas šildymo sezonas, o "vamzdžio" reikalas nejuda iš vietos?

"Valdžia nuolat šneka apie kylančias šilumos kainas, namų renovacijos bei šilumos taupymo būtinybę. Jeigu inspekcija būtų veikli, jeigu jai rūpėtų, kad šilumos energiją taupytų ir kiti Kaišiadorių daugiabučiai, gal kitaip elgtųsi?" - stebėjosi Rūta.

Jauni kaišiadoriečiai prisimena, kad sulaukė ne VEI pagalbos, o patyčių. Anot jų, VEI Kauno teritorinio skyriaus vyresnieji inžinieriai inspektoriai savo pareigas atliko netinkamai. "Kai pasakėme, kad radiatoriai pradeda labiau kaitinti naktį, inspektorius pareiškė: aš naktį su žmona miegu, ir man neįdomu, kas jūsų šilumos

punkte vyksta naktimis", - valstybės tarnautojo cinizmu baisėjosi kaišiadorietė Rūta. Inspektoriaus nurodymu iš nerimstančio A.Degučio du kartus buvo atimti namo šilumos punkto raktai.

Nespėja tirti skundų

VEI viršininkas Rimgaudas Špokas "Lietuvos žinioms" teigė neturintis pagrindo nepasitikėti savo darbuotojais kauniečiais, o kas ką telefonu pasako asmeniškai, vertinti nesiimąs. "Aišku, negerai, jeigu klientai būna nepatenkinti. Kitas klausimas, kokie atlikti darbai", - kalbėjo R.Špokas. Inspekcijos viršininkas žadėjo, kad į kaišiadoriečių skundus bei prašymus atsižvelgs, ir padėtis šiame mieste bus tikrinama. "Dar kartą pasižiūrėsime, panagrinėsime, nes tikrai padaryti įvairūs veiksmai, reikia dar išsiaiškinti, kas iš tikrųjų už ką atsakingas, kas ką daro, ir kodėl taip yra, - LŽ teigė VEI vadovas. - Informaciją patikrinsime ir išsiaiškinsime, nes čia mums reikia bendradarbiauti ir su savivaldybe."

LŽ pastabai, kad ne už kalnų jau kitas šildymo sezonas, o prašymas ištirti padėtį VEI pasiekė dar praėjusio šildymo sezono metu, R.Špokas neprieštaravo. "Tikrai tyrimas vyksta ilgokai. Nebuvo taip paprasta išsiaiškinti, nes namų projektai ten seni, 1990-ųjų, iš tikrųjų radome ir klaidų - ne inspekcijos, bet "Kaišiadorių šilumos", - aiškino jis.

VEI viršininkas LŽ pažadėjo, kad inspektoriai patikrins, ar "nereikalingų" vamzdžių nėra kituose Kaišiadorių daugiabučiuose, o kitais metais visoje Lietuvoje pradės periodinį visų namų tikrinimą. "Lietuvoje yra 45 tūkst. šilumos punktų, o Kaišiadoryse jie - seni sovietiniai, ir faktas, kad jeigu jie sutvarkomi, sureguliuojami, šilumos sutaupoma, - pripažino VEI viršininkas. - Bet tai namų valdytojų ir prižiūrėtojų tiesioginė pareiga, o inspekcija gina vartotojų teises kilus konfliktams. Deja, jie dėl įvairiausių priežasčių ne visada sprendžiami sklandžiai ir operatyviai. Kartais ir dėl išaugusios mūsų darbo apimties."

VEI viršininkas gyrė jauną kaišiadoriečių šeimą. "Labai gerai, kad ponia Degutienė imasi iniciatyvos. Jeigu visi gyventojai būtų tokie aktyvūs, manyčiau, kad mes visi tikrai suvartotume daug mažiau šilumos", - komplimentų savo vadovaujamos institucijos kritikei negailėjo R.Špokas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"