Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Niekas nenori kiaulių

 
2016 08 04 6:00
Kiaulių kompleksui besipriešinantys vietos gyventojai įsitikinę, kad nė moderniausios technologijos neužtikrins blogo kvapo sklaidos, nes su tuo nesusidoroja ir Vakarų Europos šalys.
Kiaulių kompleksui besipriešinantys vietos gyventojai įsitikinę, kad nė moderniausios technologijos neužtikrins blogo kvapo sklaidos, nes su tuo nesusidoroja ir Vakarų Europos šalys. "Lietuvos žinių " archyvo nuotraukos

Planai Vilniaus rajono Čekiškių kaime įkurti kiaulių kompleksą sukėlė vietos gyventojų nepasitenkinimą. Jie pasiekė, kad šio komplekso poveikis aplinkai būtų vertinamas iš naujo, vis dėlto gyventojai nenusiteikę ieškoti kompromisų. Bendruomenė įsitikinusi, kad komplekso, pirmiausia dėl blogo kvapo, taip arti gyvenvietės apskritai neturi būti. Numojus ranka į teisės aktus bei moralinę atsakomybę ir prastūmus šį projektą, esą nukentėtų vietos žmonių gyvenimo kokybė, o šalia esančios mokyklos vaikai būtų pasmerkti kęsti smarvę.

Dėl bendrovės „Smokvila“ planų Čekiškių kaime, Vilniaus rajono savivaldybės Riešės seniūnijoje, atnaujinti kiaulių kompleksą bendruomenė liepos pradžioje kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybės meriją. Ji tvirtino, kad kiaulių kompleksas, kuriame per metus planuojama išauginti apie 25 tūkst. kiaulių, pakenks jų sveikatai. Esą teritorija, kurioje stovi ferma, smarkiai pasikeitė: ji išsiplėtė, ten jau tankiai gyvenama.

Šiuo metu gyventojai užgniaužę kvapą laukia naujos pakoreguotos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos. Ją pateikus paaiškės, ar buvo įsiklausyta į pastabas.

Procesas stabtelėjo

Bendrovės „COWI Lietuva“ pateiktoje poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje nurodoma, kad vykdant numatytą veiklą visi rodikliai – kvapo koncentracijos, oro teršalų, triukšmo sklaidos – neviršys leidžiamų normų ir neturės poveikio aplinkai bei vietos gyventojams.

Tačiau Čekiškių ir aplinkinių kaimų gyventojai tvirtina, kad planuojama veikla neužtikrina apsaugos nuo neigiamo poveikio, nes ji bus vykdoma vos už 70 metrų nuo gyvenamosios zonos.

Gyventojai atkreipė dėmesį, kad planuojama ūkinė veikla yra numatoma tankiai gyvenamoje teritorijoje, kurioje įsikūrusi nauja gyvenvietė. Jų teigimu, Čekiškių kaime ir šalia esančiose gyvenvietėse yra daug naujų namų, jaunų šeimų, vaikų, numatyta statyti daug mažaaukščių namų.

„Vieta šalia buvusios fermos, kuri neveikė daugiau kaip 15 metų, smarkiai pasikeitė socialiniu požiūriu ir netinkama tokio komplekso statybai, – įsitikinę gyventojai. – Šis kompleksas darys neigiamą įtaką mūsų ir mūsų vaikų sveikatai bei ateičiai.“

Bendrovei „Smokvila“ leidimą vykdyti planuojamą ūkinę veiklą išdavė Aplinkos apsaugos agentūra 2014 metų birželį. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į bendrovės „COWI Lietuva“ parengtą poveikio aplinkai vertinimo analizę.

Gintaras Karosas
Gintaras Karosas

Bendruomenei pasipriešinus, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2016 metų kovo 1 dieną panaikino agentūros sprendimą, o poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą nurodė nagrinėti iš naujo.

Agentūra, kaip ji pati teigė dienraščiui, iš naujo išnagrinėjo bendrovės „COWI Lietuva“ pateiktą ataskaitą ir pateikė jai „motyvuotus reikalavimus pataisyti ir papildyti ataskaitą“. Papildytos ataskaitos agentūra dar nesulaukė.

„Informuojame, kad pataisyta ir papildyta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita Agentūrai dar nepateikta nagrinėti“, – teigiama agentūros pateiktame komentare „Lietuvos žinioms“.

Anksčiau bendrovei „Smokvila“ leidimą išdavusi Aplinkos apsaugos agentūra tikino, kad prieš priimdama sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių išklausys visas suinteresuotas šalis, tarp jų – ir pasiūlymus pateikusius visuomenės atstovus.

Mokysis kęsdami smarvę

Nors gyventojus papiktinusi ataskaita šiuo metu koreguojama, bendruomenės atstovai sako, kad nedideli ataskaitos pataisymai nebūtų tai, ko jie tikėtųsi.

Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys Gintaro Karosas įsitikinęs, kad paprasčiausias ir tinkamiausias būdas išspręsti susidariusią situaciją – kiaulių komplekso nestatyti. Tačiau ataskaita esą sudaro įspūdį, kad komplekso idėją norima prastumti.

„Aš pats skaičiau ataskaitą, ji tikrai sukėlė daug klausimų, nes visur surašyti nuliai, neva kvapo nebus, viskas bus gerai“, – pasakojo pašnekovas. Jo žiniomis, kai kurie dokumente nurodyti rodikliai neatitiko reikalavimų. Pavyzdžiui, sanitarinės apsaugos zona turėtų siekti 1,5 kilometro, o buvo nurodyta vos 20 metrų. Be to, įmonės kompleksą supa upelis, ir vandens apsaugos zona turėtų būti ne mažiau kaip 150 metrų, o fermos nuo upelio nutolusios mažiau nei 50 metrų. Maža to, ataskaitoje esą pamiršta paminėti šalia esančią pradinę mokyklą. Be to, aplinkui taip pat yra biblioteka, kulinarinio paveldo objektas.

„Įsivaizduoju, kaip pradinukai mokysis kęsdami tą smarvę, kaip toje erdvėje atvykę žmonės skanaus kulinarinį paveldą. Aplinkui yra daug viešų institucijų, kurios tarnauja bendruomenei, – pabrėžė jis. – Paprasčiausias būdas išspręsti šią problemą yra to komplekso nestatyti. Pirmiausia reikia sąmoningumo ir moralinės atsakomybės – ne tik institucijų, bet ir verslo. Verslą galima plėtoti ten, kur yra vienas kitas vienkiemis ir iš ten gyvenančių žmonių galima išpirkti sklypus. Juolab kad Lietuvoje – tiek Rytų, tiek Šiaurės – yra begalė vietų ir tokių pat apleistų kompleksų kaip ir Čekiškių kaime.“

G. Karosas įsitikinęs, kad modernios technologijos, kurios neva bus diegiamos, nebus pakankamai efektyvios. Tai esą rodo tiek Lietuvos, tiek Vakarų patirtis.

„Teoriškai galima visaip parašyti, bet praktika kitokia. Ir Vakarų šalyse modernios technologijos, naudojamos tokiuose kompleksuose, kvapų nesustabdo, jie sklinda 5 kilometrus ir toliau, – aiškino jis. – Pavyzdžių yra ir pašonėje: Rudaminos paukštynas, kuris apskritai neturėtų skleisti blogo kvapo, esant vėjui pusę miestelio užtvindo smarve. Taigi nereikia turėti iliuzijų ir apgaudinėti žmonių, kad blogo kvapo nebus. Šių gyventojų noras turėti tą pačią gyvenimo kokybę yra visiškai suprantamas.“

Tolesnė eiga – jau greitai

„COWI Lietuva“ dienraštį informavo, kad pataisyta ir papildyta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita atsakingai institucijai bus pateikta artimiausiu metu. Ši priims sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių.

Pagrindiniai aspektai, kuriuos atsakinga institucija nurodė koreguoti, anot bendrovės, yra planuojamos ūkinės veiklos vietos ypatumai atsižvelgiant į naujai pastatytus gyvenamuosius namus, mėšlo tvarkymo sprendiniai iš naujo nagrinėjant mėšlo išvežimo į biodujų jėgainę alternatyvą, teršalų kiekio įvertinimas atsižvelgiant į naujai įsigaliojusią skaičiavimo metodiką, teršalų sklaidos skaičiavimai naudojant 5 metų meteorologinius duomenis, poveikio materialinėms vertybėms įvertinimas, poveikio aplinkai bei visuomenės sveikatai įvertinimas ir siūlomos sanitarinės apsaugos zonos patikslinimas atsižvelgiant į oro teršalų ir kvapų sklaidos rezultatus.

„COWI Lietuva“ teigimu, visuomenė jau buvo viešai supažindinta su pataisyta ir papildyta ataskaita birželio pabaigoje. Per 10 darbo dienų po viešo susirinkimo visuomenė pateikė pasiūlymus dėl ataskaitos, o bendrovė parengė argumentuotą pateiktų pasiūlymų įvertinimą ir raštu atsakė visuomenės atstovams, kaip įvertinti jų pasiūlymai.

„Gyventojų nepasitenkinimo planuojama ūkine veikla motyvai nėra pagrįsti galiojančiais teisės aktais, norminiais dokumentais, vertinimo rezultatais“, – dienraščiui tvirtino „COWI Lietuva“.

Viliasi gyventojų supratimo

Į gyventojų nepasitenkinimo akiratį pakliuvusi bendrovė „Smokvila“ apgailestavo, neva informaciją apie renovaciją gyventojai interpretuoja klaidingai, vadovaudamiesi nepagrįstomis baimėmis.

Ji dienraščiui „Lietuvos žinios“ pažymėjo, kad įmonė nenumato naujos statybos – tik planuoja atnaujinti, modernizuoti 1970–1976 metais pastatytus tvartus ir šiuos ūkinius pastatus naudoti pagal paskirtį. Bendrovė tikino, kad gyventojai dėl atnaujinamų tvartų neigiamo poveikio nepajus.

„Modernizuojant tvartus bus įdiegtos moderniausios technologijos, kurios užtikrina saugų ir patikimą gamybos procesą aplinkosaugos atžvilgiu, taip pat leidžia maksimaliai sumažinti kvapus, – teigiama dienraščiui atsiųstame bendrovės komentare. – Tikimės, kad situacijos nesupratimas arba klaidingos informacijos interpretacijos bei nepagrįstos emocijos ar baimės nesužlugdys mūsų planų tvarkingai ir atsakingai vykdyti veiklą, gaminti lietuvišką produkciją, sukurti papildomas darbo vietas kaimo vietovėje, o netiesiogiai ir, pavyzdžiui, paslaugų sektoriuje, didinant pridėtinę vertę Lietuvoje.“

Žada ginti bendruomenę

„Augant šalies kiaulininkystės sektoriui, didėja ir kiaulių auginimo bei gaminamos produkcijos apimtis. Nors planuojama UAB „Smokvila“ ūkinė veikla prisidės prie žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros augimo, savivaldybė atstovaus gyventojų interesams“, – tvirtino Janina Purpurovič, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus vyriausioji specialistė.

Vilniaus rajono savivaldybė, kaip ir kitos suinteresuotos šalys, kurioms pateikiama poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, yra įpareigota išnagrinėti ir rengėjui pateikti motyvuotas išvadas dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių. Ji nurodė, jog reikalaus, kad būtų numatytos oro taršos mažinimo priemonės, nors Visuomenės sveikatos centras kvapo koncentracijos poveikio sumažinimo priemonių esą neplanuoja.

Savivaldybė aiškino, kad priimdama sprendimą atsižvelgia į gyventojų interesus ir jų pateiktus motyvuotus reikalavimus bei pasiūlymus – jie pateikti bendrovei „COWI Lietuva“. Jos teigimu, jau kreiptasi dėl ataskaitos patikslinimo, šiuo metu savivaldybė laukia pataisyto dokumento.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"