Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Neteisėti veiksmai už ukmergiškių pinigus

 
2010 08 07 0:00
Siekdami nutraukti neteisėtus, brangiai gyventojams kainuojančius Ukmergės politikų veiksmus, vartotojai kreipėsi į teismą, o šis ėmėsi nagrinėti skundą ir nelegaliai išduotų licencijų galiojimą jau sustabdė. <br>LŽ archyvo nuotrauka
Siekdami nutraukti neteisėtus, brangiai gyventojams kainuojančius Ukmergės politikų veiksmus, vartotojai kreipėsi į teismą, o šis ėmėsi nagrinėti skundą ir nelegaliai išduotų licencijų galiojimą jau sustabdė.
LŽ archyvo nuotrauka

Vilniaus apygardos administracinis teismas šią savaitę priėmė vartotojų skundą ir sustabdė neteisėtų licencijų galiojimą Ukmergėje. Šiurkščiai pažeidusi nustatytą tvarką dėl licencijų išdavimo, šilumos kainų nustatymo bei kitus šilumos tiekimo veiklą reglamentuojančius teisės aktus ir įsisukusi į viešųjų ryšių kampanijas bei teismus, Ukmergės mero Algirdo Kopūsto vadovaujama savivaldybė nežada ieškoti vartotojams naudingų kompromisų ir toliau švaisto mokesčių mokėtojų pinigus samdydama brangius konsultantus.

Ukmergės rajono savivaldybė, sukėlusi precedento Lietuvoje neturinčią situaciją, į jos narpliojimą jau įtraukė valstybės institucijas, o rajono gyventojams pridarė didelių nepatogumų rizikuojant likti be šilumos žiemą. Praėjusią savaitę Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), remdamasi kitų valstybės institucijų pateikta informacija, konstatavo, kad teisėta licencijuota šilumos tiekėja Ukmergės rajone yra UAB "Miesto energija". Nors yra perimtos kelios katilinės, šiuo metu UAB "Miesto energija" užtikrina karšto vandens tiekimą didžiajai daliai Ukmergės gyventojų ir yra pagrindinė šilumos energijos tiekėja Ukmergės teritorijoje. Į šį sprendimą nekreipdama jokio dėmesio Ukmergės valdžia VKEKK viešai apkaltino kišimusi į vietos savivaldą ir pagrasino dėl to kreiptis į Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Tačiau, priešingai nei vietos valdžia, valstybės institucijos priimdamos sprendimus vadovaujasi gyventojų teisių gynimo principu. Praėjusią savaitę VKEKK patvirtinus, kad tik "Miesto energija" turi teisę tiekti šilumą visam Ukmergės rajonui, šią savaitę svarbų sprendimą priėmė ir teismas. Vilniaus apygardos administracinis teismas, gavęs Nacionalinės dujų, elektros ir šilumos vartotojų lygos (Vartotojų lyga) skundą, pritaikė reikalavimo užtikrinimo priemones - sustabdė UAB "Dainavos energetika" ir UAB "Ukmergės šiluma" savivaldybės išduotų licencijų galiojimą.

LŽ žiniomis, iš bendrovės "Miesto energija" atimant šilumos ūkį aktyviai dalyvavusi Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nariui Juozui Armanavičiui priklausanti bendrovė taip pat nutraukė bendradarbiavimo šioje veikloje sutartį. Ją savivaldybė su "Izobara" sudarė todėl, kad savivaldybės bendrovės nėra atestuotos eksploatuoti savivaldybės iš "Miesto energijos" perimtas katilines.

Vartotojų interesus ginantis signataras Kęstutis Grinius reiškia didelį susirūpinimą, nes yra pagrindas manyti, kad šilumos tiekimas Ukmergės rajono gyventojams vyksta pavojingomis sąlygomis, esant realiai avarijos ar kito pobūdžio grėsmei.

Gyventojų pinigų neskaičiuoja

Kaip vieną iš sumaišties Ukmergės rajone priežasčių galima įvardyti brangiai kainavusias Ukmergės rajono valdžios konsultacijas su nepriklausomu energetikos ekspertu, buvusiu VKEKK nariu Vygintu Sidzikausku. Ne viena savivaldybė, kurios šilumos ūkio ekspertizę atliko už gyventojų pinigus pasamdytas ekspertas, priėmė sprendimus dėl pokyčių, kurie lėmė dar didesnę mokesčių naštą vartotojams. Šalies spauda ne kartą yra rašiusi apie "Imbraso mokestį", kuris atsirado brangstant dujoms Vilniaus miesto savivaldybei nesutikus didinti šilumos kainų vartotojams ir dėl to susikaupusių 50 mln. litų nuostolių, vėliau gulusių ant vilniečių pečių. Tąkart taip merui patarė šiuo metu ir kitas savivaldybes konsultuojantis V.Sidzikauskas.

LŽ susisiekus su Ukmergės meru A.Kopūstu, buvo nurodyta visais klausimais kalbėti su savivaldybės Teisės skyriumi, konkrečiai - šio skyriaus vedėju Rimu Jurgilaičiu.

Kaip buvo samdomas nepriklausomas energetikos konsultantas ir viešųjų ryšių agentūra? Kiek tai kainuoja mokesčių mokėtojams? Kokias paslaugas jis teikia?

"Savivaldybė tokias paslaugas perka pagal viešųjų pirkimų taisykles. Šiuo atveju tai mažos vertės pirkimas, todėl apklausa buvo vykdoma žodžiu ir tai nepažeidžia reikalavimų. Su V.Sidzikausku dirbame nuo praėjusių metų, šią gegužę sutartis buvo pratęsta. Suskaičiavome, kad šiemet per mėnesį jam mokame vidutiniškai apie 1500 litų, šie pinigai mokami iš savivaldybės biudžete numatytų lėšų. Tai yra labai maži pinigai", - mano R.Jurgilaitis. Pasak jo, savivaldybė V.Sidzikausko kompetencija neabejoja ir atsisakyti jo paslaugų neketina.

Buitinių vartotojų sąjungos prezidentas Antanas Miškinis pažymi, kad daugelis krašto savivaldybių, samdžiusios Antimonopolinio piliečių sąjūdžio (ALPIS) prezidentą V.Sidzikauską dėl šilumos tiekimo prašomų kainų skaidrumo vartotojams pagrindimo, leido būti apiplėšiamos vidury baltos dienos, nes tūkstančius kainavusios konsultacijos jokios naudos nedavė. Buitinių vartotojų sąjungos duomenimis, dar anksčiau V.Sidzikausko suteiktos konsultacijos Kėdainių savivaldybei kainavo 23 tūkst. litų, Šiauliams - 7 tūkst., Telšiams - 8 tūkst., Vilniaus miesto savivaldybei - 16 tūkst., vietoj buvusios valdžios žadėtų 48 tūkst. litų. Pasak A.Miškinio, kitos savivaldybės apmokėjimo faktą pripažino, tačiau pateikti kitokią informaciją atsisakė: "Matyt, dėl to, kad sumos šokiruojančios, o naudos kaip ir nėra." Artimiausiu metu konsultanto samdymo sutarties kopijos bus pareikalauta ir iš Ukmergės savivaldybės, nes žodžiu įvardijamos sumos vartotojų neįtikina.

Daug abejonių kelia V.Sidzikausko prisiskiriamas nepriklausomo eksperto vardas. Ar gaudamas nemažą atlygį iš šildymo paslaugų rinkos dalyvių jis gali vadintis nepriklausomu ir kalbėti apie atstovavimą vartotojams? Gyventojams taip pat rūpėtų sužinoti, kokio pobūdžio konsultacijas V.Sidzikauskas teikia savivaldybėms ir ar jos davė realios naudos šildymo paslaugų vartotojams?

Teismas imsis teisėtumo atkūrimo

Paklaustas, kas šiuo metu teikia šilumos energijos tiekimo paslaugas ukmergiškiams, R.Jurgilaitis patikino, kad tas katilines, kurias savivaldybei yra perdavę antstoliai, aptarnauja savivaldybei priklausanti įmonė "Ukmergės šiluma". Patikslinus, kad priėmęs ir pradėjęs nagrinėti Vartotojų lygos skundą dėl licencijų panaikinimo Vilniaus apygardos administracinis teismas pritaikė reikalavimo užtikrinimo priemonę ir sustabdė savivaldybės išduotų licencijų galioją, R.Jurgilaitis atkirto: "Melas, apie jokį licencijos stabdymą aš nesu girdėjęs."

Tuo metu Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene Sigita Baltaduonė-Jacinevičienė LŽ informavo, kad liepos 28 dieną gautas Vartotojų lygos skundas rugpjūčio 4 dienos nutartimi yra priimtas nagrinėti, o savivaldybės išduotos licencijos yra sustabdytos kaip reikalavimo užtikrinimo priemonė. "Vartotojų lyga prašo sustabdyti išduotų šilumos tiekimo licencijų galiojimą, teismas šį prašymą patenkino ir sustabdė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus birželio 10 dienos įsakymo, kuriuo skiriamos licencijos, galiojimą iki teismo sprendimo įsiteisėjimo. Šiuo metu vyksta bylos nagrinėjimo pasiruošimas, šalys iki rugpjūčio 18 dienos turi pranešti savo atsiliepimus, tada bus paskirtas teisėjas ir data, kada įvyks posėdis. Įvertinus turimą praktiką, tikėtina, kad teismo posėdžio data bus skelbiama ne anksčiau kaip spalio mėnesį. Bet tai nereiškia, kad Vartotojų lygos skundas bus patenkintas", - teigia teismo atstovė. Pasak jos, šiuo atveju teismas nusprendė sustabdyti licencijų galiojimą matydamas, kad nepritaikius šių priemonių teismo sprendimas taptų neįmanomas, nes susikauptų daug neatitaisomų dalykų.

Vartotojai reikalauja apsaugos

Vartotojai Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjams skundžiasi, kad savivaldybė sudarė situaciją, kai vienoje teritorijoje yra keli licencijuojami tiekėjai, todėl šilumos energijos vartotojams kyla natūralus klausimas - kuriam tiekėjui mokėti?

Pasak vartotojų gynėjų, tokia padėtis, kai vienoje teritorijoje veikia keli šilumos energijos tiekėjai, akivaizdžiai yra neteisėta ir pažeidžia viešuosius vartotojų interesus. Vartotojus ginanti lyga primena, kad įstatymų leidėjas šilumos energijos tiekimo veiklą priskyrė prie licencijuojamų ne savitiksliai, bet dėl tokiai veiklai keliamo tikslo - užtikrinti nepertraukiamą šilumos energijos tiekimą ir kartu dėl to, kad vykdant šilumos energijos tiekimo veiklą yra eksploatuojami pavojingi įrenginiai, keliantys grėsmę gyventojų saugumui. Kaip konstatavo ir VKEKK, sprendimus dėl prastai parengto savivaldybės šilumos ūkio perėmimo iš privačios bendrovės plano reiktų priimti nedelsiant, nes artėja ruduo ir šildymo sezonas, kai šilumos tiekimo paslaugų sutrikimai gali paralyžiuoti gyventojų, įstaigų ir organizacijų veiklą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"