Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Neranda specialistų net už 10 tūkstančių litų

 
2012 04 04 7:34

Informacinių technologijų bendrovės kai kurių specialistų neranda pusmetį, o suradusios rizikuoja juos prarasti dėl vis labiau populiarėjančių terminuotų darbo sutarčių ir konkurentų siūlomų didžiulių atlyginimų.

Informacinės technologijos (IT) yra viena iš ūkio šakų, kuriai sąvoka "nedarbas" atrodo svetima. Šios srities kvalifikuotų darbuotojų jau seniai trūksta. Rimčiausių problemų IT bendrovėms kelia tai, kad geresniais pasiūlymais susigundę IT specialistai dažnai migruoja iš vienos įmonės į kitą arba iš viso išvyksta iš Lietuvos. Be to, geriausius IT specialistus iš lietuviško kapitalo įmonių perviliojo stambieji užsienio investuotojai, į Lietuvą perkėlę dalį savo paslaugų. Likusius laisvus specialistus IT įmonės vilioja terminuotomis darbo sutartimis ir 5-10 tūkst. litų siekiančiais atlyginimais.

Trūks 6 tūkst. specialistų

Informacinių ir ryšių technologijų įmones bei mokslo ir studijų institucijas vienijančios asociacijos "Infobalt" atlikta narių apklausa parodė, kad iki 2015 metų šalies IT sektoriuje trūks apie 6 tūkst. darbuotojų. "Toks bus atotrūkis tarp paklausos ir pasiūlos, nes po trejų metų įmonėms reikės apie 21 tūkst. specialistų, o iki to laiko universitetus baigs 15 tūkst. IT specialybių absolventų", - LŽ sakė "Infobalt" inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis.

Jis priminė, kad stojančiųjų į IT specialybę pikas buvo 2005 metais, o vėliau per ketverius metus sumažėjo iki 40 procentų. Stojančiųjų  pradėjo daugėti tik pernai rudenį. Tuo metu žmogiškųjų išteklių poreikis IT įmonėse augo, nes krizė jas privertė susidomėti užsienio rinkomis ir ten atrasti plėtros galimybių. "Sparti lietuviško kapitalo įmonių plėtra ir stambių užsienio investuotojų atsiradimas didina konkurencinę įtampą IT darbo rinkoje. Pats žinau bent penkias įmones, kurios per pastaruosius trejus metus išaugo iki 100 darbuotojų kolektyvo, pavyzdžiui, "Webmedia", "Adform" ir kitos", - LŽ sakė "Infobalt" atstovas.

Dešimties darbuotojų skylės

Kad IT darbo rinkoje tvyro įtampa, patvirtina tai, jog daugelio LŽ kalbintų IT įmonių vadovai šiuo metu ieško vidutiniškai po 10 darbuotojų.

Informacines sistemas kuriančios įmonių grupės "iTree Group", kuri valdo tris įmones Lietuvoje, partneris, atsakingas už žmogiškuosius išteklius, Paulas Bindokas sakė, kad šiuo metu grupė ieško 9 specialistų. Jų reikia naujai pasirašytoms ir planuojamoms sudaryti informacinių sistemų kūrimo ir diegimo sutartims įgyvendinti.

UAB "Atea" personalo vadovė Jelena Balkūnaitė-Cyba teigė, kad šiuo metu ieško apie 10 naujų darbuotojų: IT infrastruktūros sprendimų pardavimo specialistų, produktų (virtualizacijos ir duomenų saugyklų sprendimų) vadovų, IT inžinierių, informacinių sistemų diegėjų - konsultantų, programuotojų ir sistemų analitikų.

"Alna Software" personalo projektų konsultantė Inga Lukaševičiūtė neslėpė, kad bendrovė ieško 13 patyrusių, 1-7 metų patirtį turinčių darbuotojų: analitiko, sistemų architekto, "Oracle" programuotojo, "Java" programuotojo, IT paslaugų vadovo ir kitų.

Nesuvilioja net didžiulis uždarbis

"Dalį programuotojų ir analitikų jau pasirinkome, o pardavimo specialisto ieškojome apie pusę metų, nes reikalingas žmogus, turintis sėkmingos pardavimo patirties, išmanantis IT rinką, IT infrastruktūros sprendimus, produktus bei pasižymintis gerais pardavimo įgūdžiais", - reikalavimus kandidatui dėstė J.Balkūnaitė-Cyba.

Ji pažymėjo, kad gerų pardavimo specialistų bendrovė ieško, galima sakyti, visą laiką. Sunku rasti ne tik jų, bet ir patyrusių Microsoft.net, "Java" programuotojų, specialistų, įgijusių retą  kompetenciją ir turinčių sertifikatus.

"iTree Group" atlikto tyrimo duomenimis, dabar krašto IT rinkoje paklausiausi yra sertifikuoti "Java" programuotojai, "Java" sprendimų architektai bei informacijos saugos specialistai. Atsižvelgiant į konkrečias pareigybes, IT sistemų architektams ir saugos specialistams Lietuvoje siūlomas 5-10 tūkst. litų atlyginimas.

Darbuotojų ieškantys IT įmonių vadovai teigia, kad paklausiausi yra specifinės kvalifikacijos specialistai, jie dirba tokį darbą, iš kurio nelabai nori judėti.

"Alna Software" personalo konsultantė sako, kad į publikuotus skelbimus dažniausiai atsiliepia tik pradedantys specialistai, o dar dažniau - IT srityje neturintys praktikos kandidatai. I.Lukaševičiūtė tvirtina, kad ką tik baigę studijas absolventai dažnai neturi reikiamų žinių. Kad iš tokio jaunuolio užaugtų kvalifikuotas specialistas, reikia didelių laiko ir piniginių investicijų.

"Todėl dažniausiai darbo skelbimai neduoda jokių rezultatų. Tenka kandidatų ieškoti CV duomenų bazėse ir kalbinti tokius, kurie darbo neieško intensyviai. Tokių kandidatų darbo užmokesčio lūkesčiai yra labai dideli. Teko kalbėtis ir su kandidatais, dirbančiais bei gyvenančiais užsienyje, kurie rimtai ketina grįžti į Lietuvą. Su jais iš pradžių tenka bendrauti per "Skype", susirašinėti laiškais, o tik tada kviestis tiesioginio pokalbio", - apie darbuotojų paiešką pasakojo personalo konsultantė.

Darbo rinka išsemta

"iTree Group" aukščiausio lygio ekspertų turi pakankamai, tačiau jai trūksta būtent jaunų specialistų. Nors grupės mokami atlyginimai yra konkurencingi, perspektyvių jaunų specialistų rasti sunkoka. "Trūkstamų darbuotojų atrankas pradėjome šiemet sausio pabaigoje. Sulaukėme šiek tiek kandidatų, tačiau jų nėra tiek, kiek būdavo prieš 2-3 metus. Anksčiau į skelbimus įvairiuose darbo paieškos portaluose per mėnesį atsiliepdavo iki 40 kandidatų, dabar sulaukiame vos 5-6 anketų. Tai rodo, kad darbo rinka iš dalies išsemta. Darbo pasiūla informacinių technologijų srityje didžiulė. Pavyzdžiui, šiuo metu "CV-Online" portale paskelbta apie 360 darbo siūlymų informacinių technologijų specialistams", - padėtį IT darbo rinkoje atskleidė "iTree Group" atstovas P.Bindokas.

Rimčiausių problemų, anot jo, kelia didelis IT specialistų judėjimas tarp įmonių, emigracija bei populiarėjančios už didelį atlygį siūlomos terminuotos darbo sutartys, galiojančios tam tikro konkretaus projekto vykdymo laikotarpiu.

"Terminuotos darbo sutartys iškreipia darbuotojų lūkesčius dėl atlyginimo ir juos skatina siekti trumpalaikės naudos, o ne ilgalaikės karjeros perspektyvų. Jeigu įmonei stabilus kolektyvas nesvarbu, ji gali samdyti laikinus darbuotojus ir mokėti didesnius atlyginimus, nes jai nebūtina atsižvelgti į darbuotojo užimtumą vykdant komercinius projektus. Tuo metu nuolatinius darbuotojus samdančios įmonės vadovas, formuodamas atlyginimų politiką, turi atsižvelgti į "tiesiogiai neatsiperkančio" laiko sąnaudas, nes paprastai projekte dalyvaujančio darbuotojo darbo užimtumas nesiekia 100 procentų. Apie 20-30 proc. laiko atima mokymai, administraciniai ir kiti reikalai", - pabrėžė P.Bindokas.

Greičiau ir daugiau pinigų

P.Bindokas atkreipė dėmesį, kad keičiasi jaunimo požiūris į darbo vietą. Anksčiau jaunimas siekdavo karjeros vienoje įmonėje, joje dirbdavo vidutiniškai penkerius metus, o pastaruoju metu jauniems žmonėms svarbesnė tapo trumpalaikė finansinė nauda. "Visa esmė - pinigai, kuo greičiau, kuo daugiau, tuo geriau. Jeigu kas nors pasiūlo šimtu ar net keliasdešimt litų didesnį atlyginimą, jauni darbuotojai ilgai nedvejodami ryžtasi migruoti iš vienos įmonės į kitą. Dabar manęs tai jau nebestebina, bet iš pradžių buvo sunku tai suprasti", - pasakojo jis. 

Asociacija "Infobalt" iš savo narių nusiskundimų dėl trumpalaikių IT specialistų sutarčių nėra girdėjusi, tačiau pastebi tendenciją, jog palikdami darbą dėl vienkartinio didesnio atlygio šios srities darbuotojai nesvarsto, ar galės į jį grįžti, nes darbo pasiūla didžiulė - darbo yra daugiau negu galinčiųjų dirbti.

"Esame pateikę Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kuriomis remdamiesi aukštos kvalifikacijos IT specialistai iš užsienio galėtų greičiau ir lengviau įsidarbinti Lietuvoje. Rudens sesijoje jos nebuvo svarstytos, bet tikimės svarstymo šioje sesijoje", - sakė A.Plečkaitis.

Jo nuomone, tai padėtų spręsti reikiamų darbuotojų stygiaus problemą. Mat Lietuvos IT įmonės nėra linkusios perpirkti darbuotojų, nes kviesdamos specialistus nuolatiniam darbui ir jiems mokėdamos kur kas didesnius atlyginimus gerokai brangintų išteklius, dėl to sumažėtų jų konkurencingumas.

Informacinių technologijų sprendimų ir paslaugų teikėja "Atea" kai kuriems projektams įgyvendinti yra samdžiusi užsieniečių, bet dažniausiai esamiems projektams valdyti ir vykdyti reikalingi lietuvių kalbos įgūdžiai. Tačiau projektui, kuriam valstybinė kalba nebūtų reikalinga, "Atea" nedvejodama samdytų ir kitų valstybių piliečius, kurie atitiktų atrankos reikalavimus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"