Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Nerami vasara kaimo turizmo sodybose

 
2011 07 30 0:00
Norėdamos pritraukti poilsiautojų, sodybos siūlo įvairių kainų nuolaidų ir telkia nuolatinius klientus. <br>LŽ archyvo nuotrauka
Norėdamos pritraukti poilsiautojų, sodybos siūlo įvairių kainų nuolaidų ir telkia nuolatinius klientus.
LŽ archyvo nuotrauka

Kitąmet kaimo turizmo veiklos mokesčiai išaugtų dvigubai, jeigu būtų panaikinti šios veiklos verslo liudijimai. Sodybų savininkai guodžiasi, kad ir dabar vos verčiasi, nes poilsiautojus išbaido lietus.

Kai kurios kaimo turizmo sodybos šią vasarą skundžiasi net sezono metu vos suduriančios galą su galu, mat orai nelepina. Tačiau sumaniausieji akcijomis ir nuolaidomis privilioja poilsiautojų bet kokiu oru. Vieni siūlo nakvynę už 50 litų žmogui, kiti už 25 litus pavaišina dar ir pusryčiais, o treti už vieną naktį iš poilsiautojo prašo daugiau kaip 100 litų ir svečių nestokoja.

Molėtų rajone esančios 40 vietų poilsiavietės "Vila Terra poilsis" savininkė Teresė Morkūnienė sako, kad išnuomoti kambarius 90 proc. liepos ir rugpjūčio mėnesiais padėjo aktyvi reklama internete ir nuolaidos. "Pasiūlėme 50 proc. kainų nuolaidas ir įsitikinome, kad norinčiųjų poilsiauti yra, bet labai svarbu kaina. Jeigu nebūtume paskelbę akcijos, gal būtų apie 30 proc. užimtumas", - pripažįsta ji. Anot verslininkės, didelės kainų nuolaidos nuostolingos, bet tai geras būdas įgyti nuolatinių klientų. "Žmonės pripranta, labai daug tų pačių poilsiautojų vėl atvyksta, jų net iš Klaipėdos, kur netoli jūra, čia atvažiuoja pailsėti. Apniukusiu oru poilsiautojai plaukioja valtimis, žvejoja, į krepšį mėto, kamuolį spardo, skaito, lankosi pirtyje", - pasakojo T.Morkūnienė.

Ukmergės rajone įsikūrusi sodyba "Duburiai", norėdama pritraukti poilsiautojų darbo dienomis, taip pat siūlo įvairių kainų nuolaidų. "Mano didžiausia akcija - nuolaidos vaikams. Aš pati turiu vaikų ir man su vaikais poilsiauti būdavo brangu, kai už vaikus skaičiuoja kaip už suaugusiuosius", - aiškino sodybos šeimininkė Irena Junaitienė. Ji pasakojo įrengusi vaikų aikštelę, įvairių sūpuoklių, smėlio dėžę, namelį su čiuožykla. Tačiau savaitgaliais šeimos šią sodybą turi palikti, nes visi savaitgaliai iki spalio mėnesio jau užsakyti - bus švenčiamos vestuvės ir jubiliejai. Tokį populiarumą verslininkė aiškina taip: "Veikia žodinė reklama - apie mus kalba, kad čia labai ramu, švaru ir kvepia šviežia mediena." Jos nuomone, jeigu sodyba neturi svečių, kažkas negerai: gal kitos sodybos truputį apsileidę arba jų kainos per didelės. Tačiau išduoda, kad švęsti vestuves "Duburiuose" kainuoja beveik tiek, kiek kitose sodybose, - nepigiai. Tokios šventės Lietuvos sodybose svečiams paprastai kainuoja 1500-4000 litų.

40 miegamųjų vietų Pamerkių sodyboje Varėnos rajone prie Merkio šiuo metu nepoilsiauja nė vienas žmogus. Penktadienį paklaustas, ar turės savaitgalį svečių, šeimininkas sakė nežinantis. Norėdamas darbo dienomis pritraukti poilsiautojų, jis taip pat skelbia akciją - nakvynę vienam žmogui už itin mažą kainą. Net ir vestuves Pamerkių sodyboje švęsti kainuotų mažiau nei kitur, bet klientų kažkodėl nesulaukiama.

Šventojoje už 150 metrų nuo jūros įsikūręs 35 vietų prabangus kaimo turizmo kompleksas "Medeima" taip pat lankytojus vilioja kainų akcijomis, bet darbuotojai neslepia - ir be akcijos poilsiautojų prie jūros esančiame komplekse netrūksta.

Trakų rajone prie Ungurio ežero įrengta 60 vietų Simanavičių sodyba tik darbo dienomis būna tuščia. "Šiais metais labai mažai poilsiautojų, juos atbaido permainingas oras. Vietiniai poilsiautojai važiuoja toliau - prie jūros arba į šiltus kraštus. Pas mus ilsisi iš Londono parskridę lietuviai", - pasakojo Aldona Simanavičienė. Savaitgaliais sodyboje švenčiami gimtadieniai, jubiliejai ar vestuvės.

Daina Lazauskienė, prie Vištyčio ežero esančios poilsiavietės "Viktorija" direktorė, guodžiasi, kad dėl permainingų orų darbo dienomis poilsiavietė būna tuščia, o savaitgaliais ir automobilinių namukų stovi mažai. Šiemet jų labai sumažėjo ir stovyklavietėje "Slėnis" prie Trakų. Joje paprastai apsistoja užsieniečiai. "Prastokas oras, mėnuo, kai apsiniaukę arba lyja. Atvažiuoja automobilinis namukas, žada stovėti 3 paras, bet pradeda lyti, tai po vienos nakvynės susikrauna daiktus ir išvažiuoja", - guodžiasi šio poilsio centro vadovė Elvyra Švažienė.

Prispaus dideli mokesčiai

Daugelis kaimo turizmo sodybų savininkų ima skųstis prastu verslu, paklausti apie kitąmet numatomą apgyvendinimo paslaugų mokesčių keitimą. Pagrindiniai Finansų ministerijos (FM) argumentai, kodėl reikėtų keisti kaimo turizmo veiklos modelį, grindžiami tuo, kad tai nėra smulkiausias verslas, be to, jam keliama nemažai specialiųjų reikalavimų, kurie smulkiesiems netaikomi. Todėl ketinama sodybose nebeleisti dirbti pagal verslo liudijimus.

FM skaičiavimu, vidutinės visų veiklų, vykdomų įsigijus verslo liudijimą, deklaruojamos metinės pajamos nesiekia 20 tūkst. litų. Kaimo turizmu besiverčiančių žmonių deklaruojamos vidutinės dienos pajamos sudaro apie 200 litų. Jei užsiimama tik 3 mėnesius per metus, metinė apyvarta siekia apie 18 tūkst. litų. FM nuomone, užsiimantiems kaimo turizmu asmenims naudingiau registruoti individualią veiklą, nei dirbti pagal verslo liudijimą avansu mokant ir fiksuotą pajamų mokestį, ir socialinio draudimo ("Sodros") įmokas, ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, nepriklausomai nuo veiklos rezultato. Registruojant individualią veiklą, mokesčiai mokami kartą per metus, atsižvelgiant į veiklos rezultatus.

Su FM skaičiavimais nesutinka Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA), vienijančios apie 375 narius, prezidentas Linas Žabaliūnas. Jis sako, kad kaimo turizmas yra šeiminis verslas, ir neslepia, kad su vienu verslo liudijimu vidutiniškai dirba 3 šeimos nariai. Jeigu per metus 3 žmonės gautų 20 tūkst., vadinasi, kiekvienas iš jų turėtų uždirbti apie 6600 litų per metus, neįskaičiuojant sąnaudų.

"Sutikite, kad tai yra labai mažai. FM apskaičiuotos vidutinės dienos pajamos - 200 litų - taip pat yra nerealu, nes nakvynė vienam žmogui vidutiniškai kainuoja 50 litų, vadinasi, kiekvieną dieną sodyboje turėtų viešėti mažiausiai 4 žmonės", - skaičiuoja L.Žabaliūnas.

LKTA narių apklausa parodė, kad 97 proc. apklaustųjų kaimo turizmu užsiima pagal verslo liudijimą. Kaimo turizmas šalyje gyvuoja tik vasarą, todėl 40 proc. apklaustųjų tuo verčiasi ir verslo liudijimą įsigyja iki 5 mėnesių per metus.

Nors lankytojų sulaukiama tik 2-3 mėnesius per metus, likusį laiką vis tiek reikia prižiūrėti teritoriją, šildyti pastatus. Daugiausia kaimo turizmo sodybose dirba visa šeima, todėl gautas pajamas dalijasi visi šeimos nariai, paprastai 3-4 žmonės. Nustatant pajamas vienam šeimos nariui pagal bendrą pajamų dydį, vienam šeimos nariui tenkantis vidutinis pajamų dydis per mėnesį siekia apie 2500 Lt, neatskaičiavus sąnaudų. "Dauguma apklaustų LKTA narių siūlo diferencijuoti mokesčius, atsižvelgiant į verslo apimtį, o ne radikaliai atimti galimybę verstis pagal verslo liudijimą", - sako LKTA prezidentas.

Kokia turėtų būti metinė pajamų riba, nuo kurios reikėtų registruoti individualią veiklą, LKTA nariai dabar svarsto ir savo pasiūlymus FM žada pateikti iki rugpjūčio 16 dienos. Asociacija yra apskaičiavusi, kad 50 tūkst. litų per metus gaunanti kaimo turizmo sodyba, dirbdama pagal individualios veiklos pažymą, turėtų sumokėti apie 8300 litų mokesčių, arba dvigubai daugiau negu dirbant turint verslo liudijimą, pagal kurį bendras veiklos apmokestinimas siekia apie 3500 litų.

Puola į paniką

L.Žabaliūnas priduria, kad daugumos kaimo turizmo sodybų pajamos neviršija 100 tūkst. litų per metus, todėl jos neprivalo registruotis PVM mokėtojomis. Tačiau PVM privalo mokėti tos sodybos, kurios yra gavusios Europos Sąjungos paramą. Pakeitus apmokestinimą, šios pakliūtų į itin sunkią padėtį.

Europos Sąjungos parama ir banko paskola besinaudojanti 50 miegamųjų vietų kaimo turizmo komplekso Trakų rajone savininkė, nepanorusi skelbti pavardės, teigia su panika laukianti dienos, kai teks registruoti individualią veiklą. "Kadangi mūsų komplekse dažnai organizuojami bendrovių seminarai, tokioms paslaugoms teikti reikalinga individualios veiklos pažyma. Taigi puikiai žinau, ką reiškia dirbti pagal pažymą, ir galiu pasakyti, kad tai yra pati nepatraukliausia individualios veiklos forma, nes "Sodros" įmokos mokamos ne nuo darbo užmokesčio, o nuo visų metinių pajamų", - sako savininkė. Ji teigia neįsivaizduojanti, kaip ateityje grąžins paskolą bankui ir vykdys įsipareigojimą 5 metus nekeisti veiklos formos, kurį prisiėmė pasinaudodama ES parama. Jos žiniomis, besinaudojančiųjų ES parama yra apie 20 proc. visų kaimo turizmo sodybų. "Baisu, kai skaičiavimus darai ir įsipareigojimus prisiimi esant vienai sistemai, o juos vykdyti turi pagal kitą", - sako ji.

Pasak verslininkės, yra begalė sodybų atokesniuose rajonuose, kurios veikia 3 mėnesius, o mokesčius turės mokėti už visus metus. "Sodybų negalima lyginti su viešbučiu, kuris veikia Vilniuje Gedimino prospekte. Mūsų kompleksas dirba visus metus, tačiau vasarį ir kovą visai neturime lankytojų. Jei tokiu metu į Lietuvą atvažiuoja užsienietis, tai jis toliau už miesto nevažiuoja. Su individualios veiklos pažyma neišgyvensime. Dauguma sodybų užsidarys, kad išsaugotų savo turtą, nes neturės kitos išeities. Labai tikiuosi, kad tai nenutiks", - viliasi ji.

Bet Olandų kaimelio Molėtų rajone šeimininkas sako, kad yra pasirinkęs uždarosios akcinės bendrovės formą, nes yra PVM mokėtojas. "Kodėl aš turiu mokėti keturgubai didesnius mokesčius už tuos, kurie dirba su verslo liudijimais? Siūlyčiau palikti verslo liudijimus tiems kaimo sodybų savininkams, kurių metinės pajamos siekia iki 30 tūkst. litų. Tokiems žmonėms, kurie turi 1-2 namukus ir juos nuomodami per vasarą užsidirba 6000-7000 litų, būtina palikti verslo liudijimus. O tokios sodybos, kurios per savaitgalį už vestuves gauna 12-15 tūkstančių litų, turėtų mokėti visus mokesčius", - įsitikinęs sodybos šeimininkas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"