Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Nekilnojamojo turto mokestis ir gyventojai. Kaip ir kada mokėti?

 
2006 12 21 0:00
Už patalpas, išnuomotas juridiniam asmeniui, gyventojai nekilnojamojo turto mokesčio nemokės.<br>LŽ archyvo nuotr.
Už patalpas, išnuomotas juridiniam asmeniui, gyventojai nekilnojamojo turto mokesčio nemokės.
LŽ archyvo nuotr.

Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad iki 2007 metų vasario 1 dienos nekilnojamojo turto mokesčio deklaraciją pateikti bei sumokėti mokesčius privalės ne tik juridiniai asmenys, bet ir kai kurie gyventojai

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas, pakeitęs iki tol galiojusį Įmonių ir organizacijų nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą, nustato, kokiems fiziniams asmenims atsiranda prievolė sumokėti nekilnojamojo turto mokestį, taip pat nustatyta nauja nekilnojamojo turto įvertinimo tvarka.

Mokės ne visi

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Teisės departamento direktorės pavaduotojos Alinos Gaudutytės teigimu, šis įstatymas palies ne visus gyventojus. "Tik kai kuriems fiziniams asmenims atsirado prievolė mokėti nekilnojamojo turto mokestį", - sako A.Gaudutytė.

Mokesčių teisės specialistė, komentuodama nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojusį įstatymą, akcentuoja, kad Nekilnojamojo turto mokesčio gyventojai neturi mokėti už gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statinius ir/ar patalpas, žuvininkystės bei inžinerinius statinius, kurie nėra naudojami individualioje veikloje (pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą) arba ekonominėje veikloje (pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą). Nekilnojamojo turto mokesčio gyventojai nemoka už gyvenamuosius namus, butus, sodus, kotedžus, garažus, ūkinius pastatus, fermas ir kitą pirmiau minėtos paskirties nekilnojamąjį turtą, jei šis turtas nėra naudojamas individualioje veikloje ar ekonominėje veikloje.

Individuali veikla

Tačiau net ir užsiimant individualia ar ekonomine veikla, ne visada bus privaloma mokėti šį mokestį. Anot A.Gaudutytės, įstatyme numatyta, kad nekilnojamojo turto mokesčio už gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statinius ir/ar patalpas, žuvininkystės bei inžinerinius statinius nereikia mokėti ir tuo atveju, kai šis turtas naudojamas individualioje ar ekonominėje veikloje, tačiau iš uždirbamų pajamų nėra atimamos su šio turto naudojimu susijusios išlaidos ar sumokėto PVM dalis. Tai yra jei gyventojas naudoja savo turtą individualioje veikloje, tačiau iš pajamų neatskaito naudojamo turto remonto, elektros energijos, šildymo ir panašių išlaidų, mokesčio jis neturės mokėti.

VMI Teisės departamento direktorės pavaduotojos teigimu, mokesčio gyventojai taip pat nemoka už bet kokios paskirties nuosavą nekilnojamąjį turtą, kuris neterminuotai ar ilgiau kaip mėnesiui perduodamas naudotis (nuomos, panaudos ar kitais pagrindais) juridiniam asmeniui, kadangi tuo laikotarpiu nekilnojamojo turto mokestį už perduotą turtą privalo mokėti jį perėmęs juridinis asmuo.

Mokės už nuomininką

Nekilnojamojo turto mokestį už gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statinius ir/ar patalpas, žuvininkystės bei inžinerinius statinius savininkai turės mokėti tada, kai šis turtas: naudojamas individualioje ar ekonominėje veikloje ir iš pajamų atskaitomos su jo naudojimu susijusios išlaidos ar sumokėto PVM dalis. A.Gaudutytė atkreipia dėmesį į tai, kad už jau minėtą nekilnojamąjį turtą savininkai turi mokėti ne tik tuo atveju, kai turtą individualioje ar ekonominėje veikloje, atskaitydami su turto naudojimu susijusias išlaidas ar sumokėto PVM dalį, naudoja patys, bet ir tada, kai šį turtą nurodytoje veikloje naudoja kiti fiziniai asmenys, pavyzdžiui, turto nuomininkai.

Verslo liudijimų savininkams

VMI Teisės departamento direktorės pavaduotoja pažymi, kad iš individualios veiklos pagal verslo liudijimus pajamų jokios sumos negali būti atskaitomos, todėl šioje veikloje naudojami gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statiniai ir/ar patalpos, žuvininkystės bei inžineriniai statiniai nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinami.

"Bet jei gyventojo, įsigijusio patalpų nuomos verslo liudijimą, išnuomotas patalpas ir/ar statinius jų nuomininkas pradės naudoti savo individualioje ar ekonominėje veikloje ir iš veiklos pajamų pradės atskaityti su turto naudojimu susijusias išlaidas ar PVM dalį, tai tų išnuomotų patalpų ir/ ar statinių savininkui atsiras pareiga mokėti nekilnojamojo turto mokestį", - teigia mokesčių teisės specialistė

Visada privaloma

Už visus kitokios paskirties statinius ir/ar patalpas nekilnojamojo turto mokestį gyventojai turės mokėti. "Įstatyme numatyta, kad, išskyrus jau pirmiau minėtus gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statinius ir/ar patalpas, žuvininkystės bei inžinerinius statinius, nekilnojamojo turto mokestį fiziniai asmenys turės mokėti, nesvarbu, ar jie naudojami kokioje nors veikloje, ar ne", - sako A.Gaudutytė.

Nekilnojamojo turto mokestį gyventojai visais atvejais turės mokėti už administracinės, gamybos, prekybos, maitinimo, paslaugų, viešbučių, transporto ir kitokios paskirties nekilnojamąjį turtą, išskyrus tą, kuris apmokestinamas tik tada, kai naudojamas individualioje ar ekonominėje veikloje.

Mokesčių teisės specialistė pažymi, kad už gyventojų juridiniams asmenims perduotą turtą tuo laikotarpiu nekilnojamojo turto mokestį moka jį perėmę juridiniai asmenys.

Nekilnojamojo turto vertės nustatymas

Nekilnojamojo turto vertę pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus nustato VĮ Registrų centras. Būtent nuo nustatytos turto vertės ir turi būti sumokamas nekilnojamojo turto mokestis, kurio tarifas gali svyruoti nuo 0,3 proc. iki 1 proc. turto vertės.

Nekilnojamasis turtas atsižvelgiant į jo paskirtį įvertinamas lyginamosios vertės (taikant masinį įvertinimo būdą) arba atkuriamosios vertės (sąnaudų) metodais. Nekilnojamojo turto mokestinę vertę pagal jo unikalų (kadastrinį) numerį galima sužinoti interneto tinklalapyje www.registrucentras.lt arba iš Nekilnojamojo turto registro išrašo, kurį gyventojams VĮ Registrų centras parengia ir išduoda nemokamai.

Nekilnojamojo turto įvertinimas atliekamas ne rečiau kaip kas penkerius metus.

Pirmojo nekilnojamojo turto masinio įvertinimo dokumentai, kuriais nustatytos lyginamosios vertės metodu įvertinamo nekilnojamojo turto mokestinės vertės, patvirtinti 2006 metų sausio 5 dieną.

Mokesčio tarifai

Šiais metais patvirtintas nekilnojamojo turto mokesčio, kurį reikės sumokėti iki vasario 1-osios, tarifas yra 1 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Nuo ateinančių metų šio mokesčio tarifas gali svyruoti nuo 0,3 proc. iki 1 proc. nekilnojamojo turto vertės. Konkrečius šio mokesčio tarifus kiekviena savivaldybė gali nusistatyti savarankiškai.

VMI mokesčių teisės departamento pavaduotoja A.Gaudutytė pažymi, kad mokesčio tarifą 2007 metams savivaldybių tarybos privalėjo nustatyti iki 2006 metų rugpjūčio 15 dienos.

"Jei to nebuvo padaryta, kitais metais bus taikomas 0,3 proc. tarifas", - aiškina mokesčių teisės specialistė.

Savivaldybių tarybų sprendimų, kuriais nustatyti nekilnojamojo turto mokesčio tarifai, reikėtų ieškoti savivaldybių interneto tinklalapiuose arba VMI interneto tinklalapyje adresu www.vmi. lt.

Kada pradedamas skaičiuoti mokestis?

VMI Teisės departamento direktorės pavaduotoja aiškina, kad nekilnojamojo turto mokestis visada pradedamas skaičiuoti nuo to mėnesio, kurį nekilnojamasis turtas buvo įgytas (kai apmokestinimas nepriklauso nuo to, kaip tas turtas naudojamas) arba buvo pradėtas naudoti individualioje ar ekonominėje veikloje (taikoma gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statiniams ir/ar patalpoms, žuvininkystės bei inžineriniams statiniams).

A.Gaudutytė pažymi, kad nekilnojamojo turto mokestis neskaičiuojamas nuo kito mėnesio, kai gyvenamosios, sodų, garažų, mokslo, religinės, poilsio, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio paskirties statiniai ir/ar patalpos, taip pat žuvininkystės bei inžineriniai statiniai nustoja būti naudojami individualioje ar ekonominėje veikloje. Taip pat mokesčio skaičiuoti nereikia nuo kito mėnesio, kai apmokestinamas nekilnojamasis turtas buvo parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn asmeniui, kuriam dėl įsigijimo neatsiranda pareigos mokėti nekilnojamojo turto mokestį už šį turtą. Nekilnojamojo turto mokestis nuo kito mėnesio nebemokamas ir tais atvejais, kai nekilnojamasis turtas nugriaunamas, sudega ar kitaip fiziškai prarandamas.

"Jei apmokestinamas nekilnojamasis turtas buvo parduotas ar kitaip perleistas nuosavybėn asmeniui, kuriam dėl to atsiranda pareiga mokėti nekilnojamojo turto mokestį už įsigytą turtą, įskaitant ir atvejus, kai turtas neterminuotai ar ilgiau kaip mėnesiui perduodamas naudotis juridiniam asmeniui, tai mokesčio nebereikia mokėti nuo to paties mėnesio", - pažymi A.Gaudutytė.

Terminai

VMI Teisės departamento direktorės pavaduotoja pasakoja, kad nekilnojamojo turto mokestis turi būti deklaruojamas vietos apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (AVMI) pateikiant tinkamai užpildytą Nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos KIT701 formą.

"Gyventojai deklaracijas gali pateikti elektroniniu būdu (tik nuolatiniai gyventojai), atsiųsti AVMI įprastu paštu arba patys atnešti į AVMI", - vardija A.Gaudutytė. Gyventojai deklaracijų blankus gali gauti AVMI ir jų teritoriniuose skyriuose. Elektroniniai deklaracijų blankai, kuriuos galima užpildyti ranka arba kompiuteriu, skelbiami VMI interneto svetainėje. Deklaracijos turi būti pateikiamos ir mokestis už praėjusį mokestinį laikotarpį sumokamas iki kito mokestinio laikotarpio (t. y. iki kitų metų) vasario 1 dienos (2006 metų deklaracijos turi būti pateiktos ir mokestis sumokėtas iki 2007 02 01). Mokestį už šeimos turtą gali apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti vienas iš bendraturčių. Avansinio nekilnojamojo turto mokesčio gyventojams mokėti nereikia.

Mokesčio lengvatos

Įstatyme numatyta, jog nekilnojamojo turto mokesčio gyventojas neturi mokėti, kai turtas savininko naudojamas žemės ūkio veiklai. Neapmokestinamas taip pat žemės ūkio paskirties žemėje auginant ar perdirbant taip išaugintą produkciją, t. y. ūkininko ir jo partnerių ūkininko ūkyje, įregistruotame Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, žemės ūkio produkcijai užauginti ar užauginti ir perdirbti naudojamas nekilnojamasis turtas.

"Jei gyventojas nekilnojamąjį turtą naudoja švietimo darbui, socialinei globai ir rūpybai, taip pat kulto apeigų reikmenų gamybai ar laidojimo paslaugoms teikti, arba nekilnojamasis turtas yra kapinių teritorijoje, mokesčio nereikia mokėti", - pažymi A.Gaudutytė.

Nekilnojamasis turtas neapmokestinamas, jei jis naudojamas kaip kūrybinės dirbtuvės (studijos) individualiai kūrybinei veiklai. Tačiau tokio nekilnojamojo turto savininkas privalo būti įsigijęs meno kūrėjo statusą Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymo nustatyta tvarka. Nekilnojamojo turto mokesčiu taip pat neapmokestinami statiniai, jeigu jie nustatyta tvarka nėra pripažinti tinkamais naudoti ir nėra faktiškai naudojami. Jeigu tinkamu naudoti nepripažintas statinys, pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, yra faktiškai naudojamas, už tokį turtą nekilnojamojo turto mokestis turi būti mokamas. "Nekilnojamojo turto mokesčio lengvata pradedama taikyti nuo to paties mėnesio, kurį įgyjama teisė į lengvatą. Lengvata nebetaikoma nuo kito mėnesio po to, kurį prarandama teisė į lengvatą", - sako mokesčių teisės specialistė.

Nuo nekilnojamojo turto mokesčio atleisti gali ar jį sumažinti savivaldybių tarybos savo biudžeto sąskaita.

"Tačiau nuo mokesčio atleisti asmenys įstatymo nustatyta tvarka vis tiek privalo iki kitų kalendorinių metų vasario 1 dienos pateikti nekilnojamojo turto mokesčio deklaraciją", - akcentuoja A.Gaudutytė. Deklaracijoje turi būti nurodyta: apmokestinamojo turto vertė (VĮ Registrų centro nustatyta turto vertė), mokesčio tarifas (1 proc.), mokesčio suma ir gyventojo duomenys (asmens kodas, vardas, pavardė, adresas), taip pat savivaldybės suteikta mokesčio lengvata, jei tokia buvo suteikta.

VMI informacija

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"