Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Nedarbingumo lygis buvo nustatomas už kyšius

 
Medikams 1 iki 6 tūkst. litų dydžio kyšiaii dažniausiai buvo mokami siekiant greitesnės procedūros ir ilgesnio netekto darbingumo termino nustatymo.
Medikams 1 iki 6 tūkst. litų dydžio kyšiaii dažniausiai buvo mokami siekiant greitesnės procedūros ir ilgesnio netekto darbingumo termino nustatymo. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Kad darbingumo lygį, pagal kurį skaičiuojamos invalidumo pensijos, galima pasigerinti davus kyšį medikui, yra vieša paslaptis. Eilėse prie Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) teritorinių skyrių laukiantys ligoniai atvirai šneka, kad „patepus“ gydytojo ranką, pavyksta gauti didesnę invalidumo grupę ir išsirūpinti dosnesnes socialinio draudimo išmokas.

„Visi apie tai kalba, bet aš net nebandžiau ko nors siūlyti“, - „Lietuvos žinioms“ tvirtino ketvirtos stadijos onkologine liga sirgusi vienos valstybės įstaigos vadovė, kuriai NDNT Vilniaus teritorinis skyrius nustatė lengviausią invalidumo grupę, taigi įpareigojo dirbti iš visų jėgų. Kad pačią Neįgalumo ir nedarbingumo nustatymo tarnybą prie Socialinės apsaugos ministerijos kyšininkavimas ėda kaip vėžys, liudija įvykiai Kaune.

Šiemet teismai jau pripažino kaltais ir areštu, įvairiomis piniginėmis baudomis ir turto konfiskavimu nuteisė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) išaiškintus Kauno medikus kyšininkus. STT pareigūnai atskleidė korupcinių ryšių sistemą NDNT Kauno teritoriniuose skyriuose, kai per šeimos gydytojus, tarpininkus, o atskirais atvejais ir tiesiogiai, skyrių vertintojams, turintiems teisę spręsti klausimą dėl netekto darbingumo lygio ar specialiųjų poreikių nustatymo, būdavo perduodami įvairaus dydžio kyšiai. Mokamos sumos siekė nuo 1000 iki 6000 litų. Kyšiai dažniausiai buvo mokami siekiant greitesnės procedūros asmeniui tiesiogiai nedalyvaujant vertinime, taip pat siekiant ilgesnio netekto darbingumo termino nustatymo.

Kyšininkavimą pavertė auksine verslo gysla

Atliekant ikiteisminį tyrimą pranešimai apie įtarimą dėl įvairaus pobūdžio korupcinių nusikalstamų veikų (kyšininkavimo, tarpininko kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir kt.) buvo pateikti 33 asmenims. Iš viso buvo tiriama keliasdešimt korupcinių nusikalstamų veikų epizodų, turimos informacijos pagrindu buvo pradėtas arba atskirtas ne vienas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo, neteisėto praturtėjimo ir dokumentų klastojimo. Tyrimo metu korupcija įtarti NDNT darbuotojai buvo laikinai nušalinti nuo pareigų.

Tyrimą kontroliavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) skyriaus prokurorai. Teismui perduotuose ikiteisminiuose tyrimuose jie nustatė 17 nusikalstamų veikų.

„2013 metais 13 asmenų pripažino savo kaltę dėl kyšio davimo šio NDNT skyriaus darbuotojams ir buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Kadangi ikiteisminio tyrimo medžiagos apimtis buvo didelė, tai kitų asmenų atžvilgiu ikiteisminis tyrimas buvo išskirtas į atskirus penkis ikiteisminius tyrimus ir atskirtuose ikiteisminiuose tyrimuose 2013 m. devyni asmenys buvo perduoti teismui. Teismui perduotuose ikiteisminiuose tyrimuose buvo nustatyta 17 nusikalstamų veikų“, - LŽ sakė STT Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Ruslanas Golubovas.

Pasak jo, nuo 2009 metų iki 2014 metų lapkričio STT iš viso gavo 42 asmenų skundus, pranešimus ir prašymus dėl galimai neteisėto nedarbingumo ar neįgalumo nustatymo Lietuvoje. „Taip pat buvo skundų dėl galimai daromų drausminių NDNT skyrių darbuotojų nusižengimų. Tokio turinio skundai ir pranešimai pagal kompetenciją buvo persiusti nagrinėti NDNT. Deja, laikantis nekaltumo prezumpcijos principo bei pareiškėjų konfidencialumo principo, konkrečių skundų ar pareiškimų pavyzdžių pateikti negalime“, - teigė jis.

Pagal gautą ar STT surinktą informaciją, pradėti ikiteisminius tyrimus dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų NDNT buvo pagrindo 7 atvejais. Tyrimus atliko STT pareigūnai arba pagal STT surinktą informaciją tyrimai buvo atliekami prokuratūroje.

Šiuo metu STT teismui dėl kyšininkavimo NDNT yra perdavusi 5 ikiteisminius tyrimus, 3 bylose asmenys pripažinti kaltais padarę nusikalstamas veikas, 1 teisminis nagrinėjimas dar vyksta.

Baudos ir kyšininkams, ir papirkėjams

Šių metų lapkričio 12 dieną Kauno apygardos teismas tenkino Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro apeliacinį skundą ir V. R. pripažino kalta dėl prekybos poveikiu ir skyrė 26 tūkst. litų baudą. Taip pat konfiskuoti 4 tūkst., kuriuos V. R. perdavė tarpininkei nusikaltimo metu.

Ikiteisminį tyrimą šioje baudžiamojoje byloje atlikę Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos pareigūnai nustatė, kad 2011 metų gruodį privačios gydymo įstaigos vadovė ir šeimos gydytoja V. R., siekdama pageidaujamo darbingumo lygio vertinimo ir jo termino nustatymo dviem ikiteisminio tyrimo metu nenustatytiems asmenims, NDNT Kauno II teritorinio skyriaus vyresniajai specialistei G. G., kaip tarpininkei, perdavė 4 tūkst. litų kyšį. Iš pastarosios buvo tikimasi, kad ši, pasinaudodama savo tarnyba, pažintimis ir tikėtina įtaka NDNT Kauno teritorinių skyrių kompetentingiems valstybės tarnautojams, juos paveiks sprendžiant šį klausimą.

Šių metų vasario 19 dieną Kauno apylinkės teismas priėmė baudžiamąjį įsakymą ir kaltais dėl kyšininkavimo ir papirkimo pripažino NDNT Kauno II teritorinio skyriaus specialistę L. P., sutuoktinius A. B. ir L. B. – dėl papirkimo, o E. D. – dėl tarpininko kyšininkavimo ir papirkimo.

STT Kauno valdybos pareigūnų išaiškintiems nusikalstamas veikas padariusiems asmenims teismas skyrė įvairias bausmes: sutuoktiniams skirtos baudos po 2600 litų, E. D. skirta 12 parų arešto ir konfiskuota 4900 tūkst. litų vertės turto, o NDNT specialistei – 25 paros arešto, 3510 litų bauda ir konfiskuota 6 850 litų jos turto.

Šių metų sausio 20 dieną Kauno apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu kaltu dėl kyšininkavimo pripažino NDNT Kauno II teritorinio skyriaus vedėją V. A. Jam skirta bausmė – teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas 3 metams ir 26 000 litų bauda. Į bausmę įskaičius laikinąjį sulaikymą ir suėmimą, V. A. skirta galutinė bausmė – teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas 2 metams ir 1690 litų bauda.

Ikiteisminį tyrimą šioje baudžiamojoje byloje atlikę STT Kauno valdybos pareigūnai nustatė keturis atvejus, kai V. A. už darbingumo lygio vertinimą ir jo termino nustatymą iš asmenų imdavo kyšius, kurių sumos siekė nuo 1000 iki 2500 litų.

Praėjusių metų gruodžio 11 dieną Kauno apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu kaltu pripažino VšĮ Jonučių šeimos sveikatos centro vadovą P. L. dėl papirkimo. Jam buvo skirta 13 000 litų bauda, tačiau į skirtą bausmę įskaičius laikotarpį, prabūtą laikinai sulaikius ir paskyrus kardomąją priemonę – suėmimą, galutinė bausmė – 1040 litų bauda. Tyrimo metu pareigūnams pavyko nustatyti 4 atvejus, kai P. L. NDNT darbuotojams perdavė nuo 1800 iki 3000 litų sumas.

Skelbia apie kovą su korupcija

NNDT interneto svetainėje skelbiama, kad NDNT Antikorupcinė komisija 2014 metų pirmą pusmetį gavo skundus dėl 41 tarnyboje dirbančio asmens, galimai neteisingai nustačiusio nedarbingumo, neįgalumo ar specialiųjų poreikių lygį. Iš 41 gauto skundo NDNT Sprendimų kontrolės skyriui pateikti 10, iš kurių po nagrinėjimo pakeistas 1 sprendimas. 2013 metais iš 52 gautų skundų perduoti nagrinėti tik 6, iš kurių po nagrinėjimo pakeisti 2 sprendimai.

Pernai NDNT Antikorupcinė komisija išnagrinėjo STT pranešimą apie galimai neteisėtus vieno iš NDNT teritorinio skyriaus darbuotojo veiksmus. Skelbiama, kad pagal šį pranešimą NDNT direktoriui pasiūlyta atlikti NDNT Klaipėdos teritoriniame skyriuje vieno iš darbuotojų priimtų sprendimų patikrinimą pagal neplaninės kontrolės procedūrą. Kaip patikrinimas baigėsi, nutylima.

Kaip „Lietuvos žinias“ informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Kauno teritornių skyrių darbuotojai, kurie dalyvavo vertinime ir ėmė kyšius, buvo nušalinti nuo pareigų ir šiuo metu įstaigoje nedirba. Įstaigos vadovui Zdislavui Skvarciany pasibaigus kadencijai ji nebuvo pratęsta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"