Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Neapdairumas darbe kainuoja gyvybę

 
Pernai atliekant statybos darbus žuvo beveik 3 kartus daugiau statybininkų nei 2010 metais.
Pernai atliekant statybos darbus žuvo beveik 3 kartus daugiau statybininkų nei 2010 metais. Oresto Gurevičiaus (LŽ) nuotrauka

Verslo dėmesys darbų saugai pastaruosius kelerius metus yra padidėjęs ir tam yra pagrindo - mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe nuo 2009 metų iki 2013 metų padaugėjo beveik 20 procentų. Pastaruoju metu kur kas daugiau netekčių statybose, o šiemet papildomą susirūpinimą kelia ir mirtinai pavojingas elektrikų neatsargumas.

Nuo šių metų pradžios iki kovo vidurio darbe jau įvyko 12 mirtinų nelaimingų atsitikimų. Daugiausia jų ištiko atliekant elektros įrenginių ir tinklų priežiūros, remonto, taip pat miško kirtimo ir susijusius darbus.

Pastaruosius kelerius metus mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius yra beveik stabilus - nuo 53 atvejų 2010 metais iki 60 atvejų 2013 metais. 2009 metais buvo užfiksuoti 49 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe.

Mirtys darbe ištinka dažniau

„Padidėjęs dėmesys darbų saugai šiuo metu susijęs su tuo, kad nelaimingų atsitikimų darbe skaičius, deja, turi tendenciją augti. Be abejonės, tai galima sieti su darbo jėgos, kuri prarado kvalifikaciją ir įgūdžius, grįžimu į darbo rinką. Taip pat nelaimės gali būti susijusios su tuo, kad ekonominio nuosmukio metais darbdavių dėmesys darbuotojų saugai ir sveikatai buvo susilpnėjęs. Pagrindinės lėšos bei ištekliai buvo skiriami įmonėms išgyventi, o ne darbuotojų saugai užtikrinti“, - aiškino Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas.

Tiesa, pašnekovas priminė, kad 2008 metais darbe įvyko dar daugiau mirtinų nelaimingų atsitikimų - net 82. Taigi, ir ekonomikos pakilimo laikais ši statistika nedžiugino. Mat kai ekonomika klesti, į darbo rinką patenka labai daug nepatyrusių ir net į alkoholį įnikusių darbuotojų. Esą tokie darbuotojai į darbų saugą žiūri atsainiau, nesaugo savęs ir yra labiau linkę tinkamai neįvertinti rizikos.

„Darbo rinkai traukiantis, tokių asmenų darbo tikriausiai buvo atsisakyta pirmiausia, todėl nelaimingų atsitikimų smarkiai sumažėjo. Tačiau turėtume atkreipti dėmesį ne tik į absoliutų mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičių, bet ir į dažnumo koeficientą, kuris rodo nelaimingų atsitikimų darbe skaičių, tenkantį 100 tūkst. darbuotojų. Jis didėja: 2009 metais šis koeficientas buvo 4,2, o šiemet jau pasiekė 5,3“, - nurodė S.Balčiūnas.

Nukenčia daugiau elektrikų

Kasmet daugiausia mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta statybos, transporto, miškininkystės, žemės ūkio sektoriuose. Taip pat nemažai skaudžių atvejų pasitaiko apdirbamojoje gamyboje.

„Pavojingiausi darbai yra tie, kurie atliekami kintančioje darbo vietoje – ne gamykloje ar įmonėje, kur rizikos veiksniai pastovūs. Mat kai darbo vieta mobili, rizikos veiksniai gali pasikeisti keletą kartų per dieną. Tai galima pasakyti apie transportavimo, krovinių pakrovimo ir iškrovimo darbus: kiekvienoje aikštelėje situacija skirtinga, kartais nei vadovas, nei darbuotojas tinkamai neįvertina krovinio, todėl transportuojant jį apvirsta transporto priemonė“, - pasakojo S.Balčiūnas.

Pernai ir šiemet nelaimės užgriuvo ir elektros, dujų bei garo tiekimo įmones. Vien šiais metais beveik trečdalis mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko atliekant elektros darbus – darbuotojai žuvo paveikti elektros srovės arba nukritę nuo įrenginių, susižaloję.

„Galima tik svarstyti, ar kalta padidėjusi darbų apimtis ir suprastėjusi darbuotojų kvalifikacija, ar darbuotojai įprato dirbti nesaugiai, nes nelaimių nebūdavo“, - kalbėjo pašnekovas.

Nauja darbovietė – didesnė rizika

S.Balčiūnas nurodė, kad pagrindinės nelaimingų atsitikimų darbe priežastys yra aplinkos veiksniai: darbo sąlygos, įrenginiai, darbovietėje nustatytos elgesio taisyklės ir pan. Bet svarbus ir žmogaus veiksnys, nors jam paprastai skiriama mažiausiai dėmesio. Tai rodo faktai: daugiausia - apie trečdalis nelaimių atsitinka darbuotojams, kurių darbo stažas konkrečioje įmonėje yra mažesnis nei vieni metai. Net jei darbuotojas turi ilgametę patirtį tam tikroje srityje, kol jis adaptuojasi naujame kolektyve, rizika patirti nelaimę yra didesnė.

„Visos to paties sektoriaus įmonės daugiau ar mažiau panašios technologijų, įrangos požiūriu, tačiau skiriasi jose taikomi reikalavimai, darbo stilius ir pan. Prisitaikymo prie naujos įmonės laikotarpiu darbuotojas praranda budrumą, savisaugos instinktai apsnūsta“, - teigė pašnekovas.

Tiesa, jis pažymėjo, kad mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičiui reikšmingos įtakos turi ne tik darbuotojo, bet ir darbdavių atsakomybė. Nors darbų sauga dažnai nereikalauja didelių finansinių resursų, tačiau į ją kartais žvelgiama aplaidžiai. „Tarp sunkių nelaimingų atsitikimų apie 10 proc. yra akių traumos. Nors jų išvengti nereikia ypatingų organizacinių ir finansinių išteklių – tereikia duoti apsaugos priemones, t. y. apsauginius akinius, ir kontroliuoti, kad darbuotojai juos nešiotų“, - sakė S.Balčiūnas. Jis apgailestavo neprisimenąs atvejo, kad koks darbdavys teirautųsi apie papildomas priemones, kaip užtikrinti darbų saugą.

Vidutinės įmonės ne tokios atsargios

Daugiausia mirtinų nelaimingų atsitikimų įvyksta vidutinėse įmonėse, kuriose dirba nuo 10 iki 250 darbuotojų. Šiose įmonėse ir nelaimių darbe pasitaiko dažniausiai. 250 ir daugiau darbuotojų turinčiose įmonėse nelaimių darbe įvyksta rečiau. Tačiau jis pripažino, kad statistinį rodiklį - dažnumo koeficientą šiose įmonėse gali mažinti gana saugios didelės įstaigos, kuriose dirba keli tūkstančiai darbuotojų, pavyzdžiui, didelės ligoninės. "Didelės įmonės, pavyzdžiui, „Mažeikių nafta“, saugos kultūrai suformuoti skiria tikrai didelį dėmesį. Vis dėlto jų tėra vienetai“, - svarstė S.Balčiūnas.

Bemaž rečiausiai mirtinų nelaimingų atsitikimų nutinka mažose įmonėse, kuriose dirba iki 9 darbuotojų. Bet įmonės dydis negarantuoja saugumo. „Kuo įmonė turi daugiau darbuotojų, tuo ji turtingesnė ir darbų saugai bei darbuotojų sveikatai užtikrinti gali skirti daugiau lėšų, be to, kontrolės sistema yra gerokai efektyvesnė. O mažose įmonėse dirba labai daug „savų“ žmonių ir jie tikriausiai vienas kitą prižiūri. Vidutinio dydžio įmonėse to nėra. Jos dirbančių žmonių saugai skiria mažiausiai dėmesio ir lėšų“, - konstatavo pašnekovas.

Nelaimių darbe skaičiai

2010 m.2011 m.2012 m.2013 m.
Mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius54535960
Dažnumo koeficientas4,94,75,15,3

Šaltinis: Valstybinės darbo inspekcijos inf.

Mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius pagal veiklą

Darbų pavadinimai2010 m.2011 m.2012 m.2013 m.
Statybos, statybos remonto ir susiję darbai4131111
Sandėliavimas, transportavimas, pakrovimo, iškrovimo darbai7776
Medienos apdorojimas ir susiję darbai1122
Automobilių, savaeigių transporto priemonių valdymas ir vykimas jomis2265
Elektros įrenginių ir tinklų priežiūra, remontas ir susiję darbai2-13
Vertybių apsaugos (sargavimo, budėjimo) darbai--1-
Geležinkelio darbai--1-
Miško kirtimas ir susiję darbai4-23
Jūreivių ir upeivių darbai (įskaitant žvejus)1112
Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūra ir remontas----
Būnant, einant teritorijoje, kelyje4314
Techninių priemonių, mechanizmų, darbo įrenginių, automobilių priežiūra, susiję darbai5362
Metalų apdorojimas ir susiję darbai-2--
Vandens gavybos, tiekimo, valymo ir kanalizacijos įrenginių, šilum. tinklų priežiūra ir remontas6-21
Žemės ūkio darbai3313
Eismo įvykiai (kai pažeisti KET reikalavimai už įmonės teritorijos ribų)1015139
Kiti darbai5349

Šaltinis: Valstybinės darbo inspekcijos inf.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"