Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Nauja tvarka pavers pamiškes šiukšlynais?

 
2011 02 14 0:00
Savivaldybės nuogąstauja, kad siūloma nauja tvarka mokėti gyventojams už šiukšlių kiekį vėl kiemus ir pamiškes pavers sąvartynais.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Savivaldybės nuogąstauja, kad siūloma nauja tvarka mokėti gyventojams už šiukšlių kiekį vėl kiemus ir pamiškes pavers sąvartynais.
LŽ archyvo nuotrauka

Artėjant rinkimams politikai dažnai pažeria neva gyventojų pageidavimais grįstų iniciatyvų. Antai nuo praėjusių metų lapkričio žmonės buvo kviečiami pasirašyti peticiją, kad fiziniams asmenims būtų suteikta didesnė pasirinkimo teisė mokant už komunalinių atliekų tvarkymą.

Savivaldybės tokius siūlymus vadina grįžimu į netolimą praeitį, kai šiukšlės pakelėse ir pamiškėse būdavo įprastas reiškinys.

Pasigedo pasirinkimo laisvės

Pasak peticiją inicijavusio Seimo nario konservatoriaus Evaldo Jurkevičiaus, šiandien žmonės pateikia daug skundų dėl to, kad savivaldybės įveda rinkliavą ir pačios nusprendžia, pagal kokią metodiką gyventojams privalu atsiskaityti, nepalieka jokios pasirinkimo teisės. E.Jurkevičius ne tik kvietė žmones pasirašyti peticiją, bet ir parengė Atliekų tvarkymo įstatymo 2, 32 straipsnių pakeitimo bei papildymo įstatymo projektą. Seimas jam pritarė po pateikimo rudens sesijos pabaigoje.

Tokio projekto atsiradimą esą paskatino svarbi aplinkybė - Vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą sprendimą, kuriuo Klaipėdoje įvesta komunalinių atliekų išvežimo rinkliava už turto vienetą pripažinta iš dalies neteisėta. E.Jurkevičius įsitikinęs, kad šis sprendimas yra precedentas visoms savivaldybėms persvarstyti mokesčius už atliekų tvarkymą, nes jos turi suteikti žmonėms galimybę rinktis, o ne laukti, kol šie kreipsis į teismus.

Tačiau Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis, kuruojantis Klaipėdos atliekų tvarkymą, kategoriškai nesutinka su Seimo nario nuomone. "Vyriausiasis administracinis teismas vienareikšmiškai pripažino dabartinę rinkliavos tvarką teisėta, tik pasiūlė ją patobulinti, esant objektyviai galimybei ir nedidinant finansinių išlaidų gyventojams", - sakė V.Plečkaitis. Jo teigimu, Seimo narys E.Jurkevičius iki šiol nesupranta Lietuvoje vykdomos atliekų sistemos pertvarkos esmės. "Surenkami mokesčiai turi padengti visą civilizuotą atliekų tvarkymą. Tai aplinkosaugos ir ekonomikos dalykai. Pagal ES direktyvas Lietuvoje vykdoma atliekų tvarkymo sistemos reforma dar nebaigta, o jau norima kaitalioti įstatymus", - Seimo nario iniciatyvą kritikavo V.Plečkaitis.

Šiukšlės vėl atsidurs pamiškėse?

Pagal Vietos savivaldos įstatymą komunalinių atliekų tvarkymo sistemų diegimas, antrinių žaliavų surinkimo ir perdirbimo organizavimas, sąvartynų įrengimas bei eksploatavimas yra savarankiška savivaldybių funkcija. Savivaldybės drauge yra įsteigusios regioninius atliekų tvarkymo centrus (RATC). Joms taip pat palikta teisė nustatyti atliekų surinkimo tvarką ir rinkliavų dydį.

Pačios savivaldybės Seimo nario siūlymus keisti įstatymą vadina nelogiškais. Esą jo pateiktas projektas grąžintų komunalinių atliekų tvarkymo sistemą 10 metų atgal. Miškuose, pamiškėse, pakelėse vėl būtų pilna šiukšlių.

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) rašte Seimui sakoma, jog siūlymas įtvirtinti nuostatą, kad komunalinių atliekų turėtojas už atliekų tvarkytojo paslaugas moka pagal faktinį atliekų kiekį, griauna kuriamą atliekų tvarkymo sistemą. Juk neįmanoma nustatyti kiekvieno komunalinio atliekų turėtojo faktinį šiukšlių kiekį, nes jis gali netrukdomas naudotis svetimu konteineriu ar kitaip nelegaliai šalinti atliekas. LSA nuomone, nauja tvarka pareikalautų milžiniškų lėšų sistemai pertvarkyti, o visas su reorganizavimu susijusias išlaidas turėtų padengti gyventojai.

Savivaldybių asociacijos Aplinkos ir energetikos komiteto pirmininkas, Šiaulių miesto meras Genadijus Mikšys tikina, kad galiojanti tvarka visiems priimtina. "Niekaip neįsivaizduoju, kaip daugiabučiame name būtų skaičiuojamas atliekų kiekis? Su ponu Jurkevičiumi dėl to esame diskutavę, tačiau jis pats į šį klausimą negali atsakyti. Mes kritikuojame projektą ir dėl sutarčių. O jei žmogus nepasirašys sutarties? Iš savo patirties galiu pasakyti, kad anksčiau, kai dar nebuvo įvestos rinkliavos už komunalines atliekas, beveik 30 kilometrų spinduliu aplink Šiaulius buvo pilna nelegalių sąvartynų. Jeigu atsiras sutartys ir rinkliavos pagal šiukšlių kiekį, dalis gyventojų veš atliekas į pamiškes, o likusiems sąžiningiems žmonėms teks mokėti daugiau", - įsitikinęs Šiaulių meras.

Ar būtina keisti įstatymą?

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas apgailestavo, kad ir savivaldybės, ir RATC vadovai, ir politikai Vyriausiojo administracinio teismo sprendimą traktuoja skirtingai. Todėl, anot jo, būtina ieškoti tokios tvarkos, kuri ne tik leistų vartotojui pasirinkti, bet ir mažintų rinkliavos dydį, skatintų atliekas rūšiuoti. "Žmogus, norėdamas mokėti mažiau, arba pats dalyvauja atliekų tvarkymo procese, arba visiškai nekreipia į tai jokio dėmesio ir moka savivaldybės nustatytą rinkliavą", - kalbėjo komiteto pirmininkas.

Aplinkos ministerijos Atliekų departamento vadovė Vilma Karosienė įsitikinusi, kad pati rinkliava iš esmės gera. "Tik mūsų netenkina jos įgyvendinimas savivaldybėse. Žinoma, ne visose. Sprendžiant iš gyventojų skundų, ji pritaikyta per griežtai ir nelanksčiai. Turėtų būti aišku, kaip skaičiuojamas rinkliavų dydis, kad galutinė suma skatintų žmones rūšiuoti. Ir ta rinkliava turėtų būti už atliekas, nes dabar daugelis mano, kad ji renkama už plotą", - įsitikinusi V.Karosienė.

Tačiau Marijampolės savivaldybės atstovas tvirtina, jog norint įvesti laisvesnę mokėjimo tvarką specialaus įstatymo nereikia. Esą jų regione tai jau padaryta. "Galiojantys norminiai aktai tikrai netrukdo dirbti. Svarbiausia - įdiegti bendrą atliekų tvarkymo sistemą regione. Pas mus, Marijampolėje, įvesta vietinė rinkliava, kurios nuostatuose apibrėžta, kas yra jos mokėtojai. Tai visi komunalinių atliekų turėtojai, nesudarę sutarties su regioniniu atliekų tvarkymo centru. Čia ir yra esmė. Jeigu tu nenori sudaryti sutarties - esi rinkliavos mokėtojas", - aiškino Marijampolės savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjas Anatolijus Lesnickas.

Siekia mažinti kainą

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sekretorius V.Plečkaitis mano, kad siūlymai suteikti gyventojams galimybę atsiskaityti keliais būdais - už faktinį atliekų kiekį, pagal turto vienetą ir pagal gyventojų skaičių - sukeltų daug painiavos. "Klaipėdos atliekų sektoriuje dėl mokėjimo būdo šiandien įtampos nėra - per 90 proc. gyventojų rinkliavą už paslaugas sumoka. Tuo metu kitose Lietuvos savivaldybėse, taikančiose kitokius atsiskaitymo modelius, mokesčių surinkimas siekia tik 60-80 procentų. Klaipėdiečiai nebepila atliekų pamiškėse ar pakelėse. Įvedus naują tvarką atsirastų rizika, kad nesąžiningi piliečiai galbūt imtų gudrauti arba iš viso nemokėti rinkliavos. Tokiu atveju visa likusi našta gultų ant kitų, sąžiningų piliečių pečių. O tai kaip tik būtų socialiai neteisinga", - argumentavo pašnekovas.

Pasak V.Plečkaičio, Klaipėdos miestas artimiausiu metu neketina keisti mokėjimo tvarkos, tačiau numatė sprendimus, kaip mažinti mokesčius už atliekų tvarkymą. "Praėjusiais metais pradėta elektros gavyba iš uždaryto sąvartyno dujų - tai realios pajamos, leisiančios sumažinti rinkliavos naštą gyventojams. Bus plėtojami ir kiti sąvartynuose galimi žaliosios energetikos projektai, gaunama pajamų iš antrinių žaliavų rūšiavimo, - vardijo V.Plečkaitis ir pridūrė: - Jeigu teismams nebūtų buvę apskųsti konkursai dėl atliekų vežėjų, jau šiais metais būtume galėję klaipėdiečiams sumažinti rinkliavą. Tada būtume peržiūrėję rinkliavos dydį ne tik socialiai remtiniems žmonėms, bet ir visiems miesto gyventojams. Tačiau teismai nesibaigia jau dvejus metus. Bepigu sėdint Seime kurti teorijas ir politikuoti, o realiame darbe mes ir taip springstame neišbaigtų teisės aktų koše."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"