Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Mokesčių lengvatą atėmė neišmokėti atlyginimai

 
2010 03 01 0:00
Pasinaudoję GPM lengvata dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, gyventojai tarsi nusipirko katę maiše, mat negali būti tikri, ar deklaravę pajamas neliks skolingi valstybei.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Pasinaudoję GPM lengvata dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio, gyventojai tarsi nusipirko katę maiše, mat negali būti tikri, ar deklaravę pajamas neliks skolingi valstybei.
LŽ archyvo nuotrauka

Darbdaviai, pernai vėlavę mokėti atlyginimus, atėmė iš darbuotojų teisę į mokesčių lengvatą. Bedarbiai, pernai negavę su darbo santykiais susijusių pajamų, taip pat negalės pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata ir susigrąžinti mokesčių permokos nei už būsto kredito palūkanas, nei už gyvybės draudimo įmokas.

2009 metų pradžioje gyventojai turėjo įvertinti, kokias pajamas per metus gaus, ir nuspręsti, ar jie pasinaudos gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata dėl neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD) taikymo.

Nuo pernai pasikeitė NPD skaičiavimo tvarka - kuo žmogaus pajamos yra didesnės, tuo joms taikomas mažesnis NPD. Jeigu gyventojo atlyginimas su mokesčiais per mėnesį neviršija 800 litų, jam taikomas maksimalus 470 litų NPD - tokia pajamų dalis neapmokestinama 15 proc. pajamų mokesčiu. Gyventojams, kurie gauna daugiau nei minimalus atlyginimas, tačiau visos pajamos neviršija 3150 litų, taikomas skirtingas NPD. Pavyzdžiui, gaunant tūkstantį litų per mėnesį neapmokestinamosios pajamos sudaro 430 litų, gaunant 2 tūkst. litų - 230 litų, o gaunant 3 tūkst. litų neapmokestinama vos 30 litų.

Darbuotojai, kurie darbdaviui buvo nurodę netaikyti jų pajamoms NPD, nes tikėjosi gauti didesnes nei 3150 litų pajamas arba gauna nereguliarių pajamų, deklaravę savo pajamas iš valstybės gaus mokesčių permoką.

Mokesčių spąstai

Specialistai perspėjo, kad renkantis NPD ir netiksliai nurodžius gaunamas pajamas, t. y. jeigu jų per metus gauta daugiau, nei numato įstatymas, po metinės deklaracijos pateikimo teks primokėti valstybei mokesčių nepriemoką. Tai ypač aktualu gyventojams, gaunantiems nereguliarias pajamas, pavyzdžiui, dirbantiems pagal autorines sutartis.

Buhalteriai neabejoja, kad ne vienas šalies gyventojas, per artimiausius mėnesius deklaruosiantis pernai gautas pajamas ir panaudotą NPD, bus nemaloniai nustebintas, kai sužinos, kad pats turi sumokėti valstybei mokesčių nepriemoką. Skaičiuoti tenka kiekvienam darbuotojui atskirai "rankiniu būdu", tad, specialistų nuomone, NPD apskaičiavimas valstybei atsieis brangiau, nei ji tikisi surinkti papildomų lėšų. Reikės armijos valdininkų gyventojų deklaruotoms pajamoms skaičiuoti.

Mokės už darbdavio skolą

Finansininkai būgštauja, kad mažiausias pajamas gaunantys darbuotojai dėl dabartinės NPD taikymo tvarkos nukentės labiausiai ir ypač tie, kuriems darbdaviai pernai išmokėjo ne visus jiems priklausančius pinigus - vėlavo mokėti algas. Tad metų pabaigoje ši žmogui neišmokėta suma bus priskirta prie jo pajamų ir išskaičiuotas 15 proc. mokestis.

Vadinasi, nors darbuotojas sąžiningai dirbo visus metus, tačiau jam darbdavys, pavyzdžiui, už 5 mėnesius nesumokėjo atlyginimo, NPD jam bus taikomas tik už 7 mėnesius, už kuriuos darbdavys yra atsiskaitęs.

Valstybinės darbo inspekcijos Inspektavimo organizavimo, priežiūros ir informavimo skyriaus vedėjas Arūnas Lupeika LŽ teigė, kad remiantis savanoriškai įmonių pateikta informacija bei inspektorių patikrų metu surinktais duomenimis šiandien vėluoja išmokėti atlyginimus 377 įmonės, kuriose dirba 16 191 darbuotojas, o bendra skola jiems siekia beveik 46 mln. litų.

Susigrąžinti nebegalės

Kaip LŽ aiškino Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Danguolė Pranckėnienė, NPD nėra pastovus dydis - jis kinta atsižvelgiant į dirbančiojo asmens per mėnesį gautą darbo užmokestį, kitas pajamas ar "Sodros" išmokas.

Ji pasakojo, kad šiuo metu buhalteriai narplioja ginčo atvejį, kurio pagrindinis "herojus" valstybei turės susimokėti 400 litų daugiau už tai, kad darbdavys 2009 metais jam paskutinius 5 mėnesius nemokėjo atlyginimo. Žmogaus visas atlyginimas per mėnesį - 832 litai, o per metus - 9984 litai, atskaičius mokesčius.

Kaip aiškino LBAA prezidentė, šis asmuo dirbo 12 mėnesių ir per šį laikotarpį NPD jam turėjo būti pritaikytas 5760 litų pajamoms. Bet darbdavys algą mokėjo tik 7 mėnesius - už 5 liko skolingas, todėl metų gale liko tik 3760 litų, nuo kurių būtų galima skaičiuoti NPD.

"Teoriškai lyg ir galima perkelti NPD už praėjusius mėnesius, bet metams pasibaigus jis lieka nepanaudotas dėl to, kad per praėjusius metus yra gauta nepakankamai pajamų, tad ta suma ir dingsta. Metų pabaigoje įmonių buhalteriai turi perskaičiuoti žmonėms nesumokėtus atlyginimus ir pritaikyti jiems 15 proc. GPM, - aiškino ji. - Tai reiškia, kad iš to žmogaus neišmokėtų atlyginimų bus išskaičiuota 400 litų daugiau, nei tuo atveju, jei darbdavys būtų visiškai su juo atsiskaitęs už visus metus ir būtų galima pritaikyti NPD. Ir tų pinigų jis jau negalės susigrąžinti."

Naudojasi krize

Vienos įmonės buhalterė (pavardė redakcijai žinoma) LŽ aiškino, kad kai kurių įmonių savininkai gelbėdami įmones gali tyčia nemokėti atlyginimų, nes taip gali atidėti kai kuriuos mokesčius.

"Manau, kad dabar dalis įmonių vadovų neskuba mokėti algų, žinodami, kad taip gali atidėti GPM mokėjimą į biudžetą. Aišku, įmonei, patekusiai į nepalankią finansinę padėtį, tai gali sukelti papildomų sunkumų. Tačiau "Sodrai" ir dabar mokesčiai mokami neatsižvelgiant į atlyginimo išmokėjimo momentą, ir negirdėti, kad tai būtų įvardijama kaip esminė problema įmonei išgyventi, - samprotavo buhalterė. - Kuo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) blogesnė už "Sodrą"? Neatmestina, kad yra ir verslininkų, kurie tyčia sulaiko darbuotojų atlyginimų išmokėjimą, nors įmonės padėtis leistų juos mokėti laiku. Prisidengiama krize, taip pat kaip ir neskubant atsiskaityti su tiekėjais."

Nėra pajamų - nėra ir lengvatos

Mokesčių lengvata gali naudotis ir asmenys, užsiimantys individualia veikla pagal verslo liudijimus. Toks verslininkas, nurodęs taikyti NPD už visus 12 mėnesių, tačiau dirbęs ne visus metus, gali susigrąžinti iš VMI mokesčio permoką. Tačiau jei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) 72 litų per mėnesį įmokos nebuvo mokamos už visus metus, atsiras prievolė sumokėti PSD nepriemoką.

GPM lengvata priklauso ir gyventojams, paėmusiems būsto arba vartojamąsias paskolas, skirtas studijoms. Jie gali susigrąžinti mokesčius nuo bankui sumokėtų palūkanų. Taip pat ir asmenys, apsidraudę gyvybės draudimu. Tiesa, su sąlyga, jog per metus jie buvo gavę bent kokių su darbo santykiais susijusių pajamų.

Per pastaruosius kelerius metus šimtai tūkstančių žmonių neteko darbo, o daug jų yra pasiėmę būsto, studijų paskolas ar apsidraudę gyvybės draudimu. Tačiau šie gyventojai, visus metus mokėję bankams palūkanas bei draudimo įmokas, negalės pasinaudoti GPM lengvata, nes neturėjo jokių pajamų, susijusių su darbo santykiais.

VMI Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Darius Buta LŽ teigė, kad pagal GPM įstatymą NPD nuo 2009 metų yra taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms. Gyventojai, kurie tokių pajamų per metus negavo iš viso, pavyzdžiui, jei jie gavo tik pajamų mokesčiu neapmokestinamą nedarbo išmoką, negalės pasinaudoti metiniu NPD.

"Gyventojas metiniu NPD ar jo dalimi pasinaudoti galės tuo atveju, jeigu visos jo metinės apmokestinamosios pajamos, neįskaitant išmokų, išmokėtų pasibaigus ar nutraukus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartį, neviršija sumokėtų įmokų 37 800 litų sumos", - aiškino jis.

Faktai

Iki šių metų vasario 15 dienos vadinamieji tretieji asmenys (darbdaviai, bankai, gyvybės draudimo bendrovės, aukštojo mokslo įstaigos ir t. t.) VMI turėjo pateikti duomenis apie gyventojams 2009 metais išmokėtas pajamas bei jų patirtas išlaidas, mažinančias apmokestinamąsias pajamas. Informaciją apie išmokas mokesčių administratoriui turi pateikti asmenys, išmokėję gyventojams darbo užmokesčio pajamas, dividendus, tam tikrais atvejais - ir turto pardavimo, turto nuomos, palūkanų ar kitas pajamas.

Kol kas VMI atstovai neprognozuoja, kiek pinigų šiemet teks grąžinti gyventojams, panorėjusiems pasinaudoti mokesčių lengvata ir susigrąžinti mokesčių permoką leistinais atvejais, mat duomenys esą vis dar renkami ir skaičiuojami.

Mokesčio permoką gyventojai gali susigrąžinti, VMI pateikę GPM deklaraciją. Kaip ir ankstesniais metais, pajamas deklaruoti galima ne tik už einamuosius, bet ir už 5 praėjusius mokestinius metus. Vadinasi, 2010 metais bus grąžintinos mokesčio permokos už 2005, 2006, 2007, 2008 ir 2009 mokestinius metus. Deklaracijas pildyti turės ir tie gyventojai, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis.

Šiemet reikia deklaruoti ne tik pajamų mokesčius, bet ir sveikatos draudimo įmokas. Tačiau jau negalima atgauti dalies mokesčio už kompiuterį, jei jis įsigytas 2009 metais. Deklaracijas turės pateikti visi gyventojai, kurie įregistravę individualią veiklą arba turėjo verslo liudijimą, nors ir negavo jokių pajamų.

VMI duomenimis, 2009 metais mokesčių mokėtojai norėjo susigrąžinti apie 418 mln. litų GPM permokos. Jie pateikė per 914 tūkst. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijų. 2008 metais gyventojai susigrąžino 401 mln. litų GPM permokų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"