Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Mokesčiai iš užsienio sugrįžta į kišenę

 
2012 04 28 8:11

Vis daugiau užsienyje trumpalaikius darbus dirbančių lietuvių susigrąžina ten sumokėtą mokesčių permoką, bet dažnam prireikia tarpininkų pagalbos, kuri nėra pigi. Užsienio šalių biudžetuose neatsiimti tebelieka milijonai lietuviams priklausančių litų.

Galimybė atgauti mokesčio permoką nepriklauso nuo užsienyje dirbto laiko. Specialistai teigia, jog ir dvi savaites svečioje šalyje dirbę žmonės, žinoma, legaliai, turi tokią teisę.

Lietuvos gyventojams leidžiama susigrąžinti mokestį iš tų valstybių, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi dvigubo mokestinio išvengimo sutartis. Tai visos ES šalys, išskyrus Kiprą, taip pat daugiau kaip 20 kitų kraštų, tarp jų - JAV, Baltarusija ir kitos valstybės.

Mokesčiai grąžinami tiems, kurių pajamos, gautos užsienyje, neviršija ten nustatyto neapmokestinamojo minimumo. Įvairiose šalyse metinis neapmokestinamųjų pajamų minimumas yra skirtingas: Vokietijoje jis pernai siekė 8000 eurų (27,6 tūkst. litų), Didžiojoje Britanijoje - apie 7400 svarų sterlingų (maždaug 30 tūkst. litų). Jeigu žmogus per tą laiką, kai dirbo toje šalyje, gavo mažiau nei nustatyta minimali apmokestinama suma, jam grąžinami visi sumokėti pajamų mokesčiai.

Tačiau maždaug trečdalis svetur dirbusių lietuvių neatgauna permokėtų mokesčių, todėl manoma, kad kitų valstybių biudžetuose kasmet lieka dešimtys milijonų Lietuvos piliečiams priklausančių litų. Neoficialiais duomenimis, 2010-aisiais jie iš užsienio nesusigrąžino apie 20 mln. litų, pernai - daugiau kaip 15 mln. litų permokėtų mokesčių. Vidutinė suma vienam žmogui - nuo 1500 iki 2000 litų, nors kai kas atgauna ir 5000 litų siekiančias permokas.

Didžioji Britanija mokesčių permokas gali grąžinti už 6 pastaruosius finansinius metus, Airija ir Norvegija - už 4 finansinius metus, JAV - už 3 metus.

Padėti atgauti užsienyje permokėtus mokesčius siūlančios Lietuvos ir kitų šalių bendrovės už tarpininkavimo paslaugas, tenka pripažinti, prašo nepigiai. Antai vienas tarpininkas už sugrąžintus 100 svarų sterlingų (423 litus) paims 25 svarus (106 litus), kitas - iki 10 proc. nuo visos sumos, bet ne mažiau nei 35 svarus. Pasaulio lietuvių centro tinklalapyje nurodoma, kad permokėtų mokesčių susigrąžinimo iš Airijos paslauga kainuoja 9 proc. nuo grąžinamos sumos, o minimalus mokestis - 35 eurai.

Kišenes pasipildo studentai

Nors paslaugos nėra pigios, klientų tarpininkaujančioms įmonėms netrūksta. Dažniausiai trumpalaikius sezoninius darbus ES ir kitose šalyse dirba Lietuvos studentai. UAB "RT Tax" vadybininkė administratorė Brigita Nemčinskaitė LŽ sakė, kad pastaruoju metu įmonė daugiausia darbo turi su lietuviais, grįžusiais iš Anglijos ir norinčiais atgauti permokėtą pajamų mokestį. Per savaitę bendrovė su klientais užpildo apie 100 pajamų deklaracijų, per mėnesį - vidutiniškai 400. "Pavyzdžiui, studentai vasarą išvyksta padirbti, o parvažiavę po 3-4 mėnesių susigrąžina mokesčius, nes užsienyje gautos pajamos neviršija toje šalyje neapmokestinamojo pajamų minimumo. Anglijoje dirbę žmonės atgauna vidutiniškai po 300 svarų (apie 1200 litų) permokų. Bet būna, kad padedame susigrąžinti ir 100 svarų", - kalbėjo įmonės vadybininkė.

UAB "Tax Back Solution" vadovė Judita Poliakaitė LŽ aiškino, jog galimybė susigrąžinti permokėtų pajamų mokestį nesusijusi su darbo laikotarpiu užsienyje. "Tai nustatoma naudojantis skaičiuoklėmis, formulėmis. Kiekvienoje šalyje mokesčių inspekcijos vadovaujasi savo formulėmis. Jomis remiantis galima apskaičiuoti, ar žmogus sumokėjo per daug, ar per mažai mokesčių. Mūsų atlygis už tarpininkavimą priklauso nuo valstybės. Didžiausias mokestis šiuo metu taikomas už dokumentų tvarkymą Norvegijoje - 10 proc. nuo sugrąžintos sumos. Turime daugiausia klientų, dirbusių Anglijoje, Olandijoje, Norvegijoje ir Švedijoje", - dėstė bendrovės vadovė.

Nežinant kalbos - sudėtinga

Bet kuriame užsienio krašte, kaip ir Lietuvoje, norintieji susigrąžinti mokesčių permoką privalo deklaruoti gautas pajamas. J.Poliakaitės nuomone, nemokant tos šalies kalbos ir neturint teisinių žinių, pačiam deklaruoti pajamas svetur gana sudėtinga. Mat visi dokumentai, pavyzdžiui, iš Norvegijos, atsiunčiami norvegų kalba, iš Švedijos - švedų, iš Olandijos - olandų kalba.

Be to, žmonės privalo turėti ataskaitas, gautas iš darbdavio, apie tai, kiek dirbo vienoje ar kitoje įmonėje, kiek uždirbo ir kiek sumokėjo mokesčių. "Vieni darbdaviai tvarkingai ir geranoriškai jas išduoda darbuotojams, bet labai daug yra ir tokių, iš kurių tų ataskaitų reikia kaulyti. Daugiausia vargstame su Didžiosios Britanijos darbdaviais. Jie nenori duoti reikalingų ataskaitų, nenori bendrauti, ignoruoja prašymus", - pasakojo pašnekovė.

"RT Tax" patirtis irgi rodo, kad pateikti dokumentus nėra sudėtinga, bet procesui įsibėgėjus žmonės susiduria su problemomis. Jeigu netinkamai užpildo deklaraciją, nesusikalba telefonu, kai jiems paskambina mokesčių inspektoriai ko nors paklausti. Būna, kad paštu siunčiami laiškai pasimeta...

Pinigai grįžo "patys"

Vis dėlto pasitaiko ir malonių staigmenų, kai niekur nesikreipęs lietuvis atgauna permokėtus mokesčius. "Londone buvau apsistojęs pas tetą, ten deklaravau ir gyvenamąją vietą. Metus su pertraukomis dirbau - tvarkiau privačių namų sodus. Kai jau grįžau namo, paskambino teta ir pasakė, kad mano vardu atėjo čekis - 400 svarų sterlingų, esą man sugrąžinta mokesčių permoka. Buvau labai maloniai nustebintas tokia staigmena", - sakė Marius.

Tarptautinės audito, mokesčių ir konsultacijų UAB "PriceWaterhouseCoopers" konsultantė Rasa Valatkevičiūtė pabrėžė, kad iš esmės permoką susigrąžina pats deklaraciją pateikęs gyventojas, tačiau grąžinimas gali būti atliekamas tiek kreipiantis pačiam žmogui, tiek jo darbdaviui. Tai priklauso nuo mokesčio administravimo tvarkos konkrečioje šalyje. Pavyzdžiui, mokesčių administratorius gali grąžinti permoką įmonei, o ši - darbuotojui.

"RT Tax" atstovė B.Nemčinskaitė teigė, jog ne visiems lietuviams, dirbusiems Anglijoje, mokesčiai sugrįžta automatiškai. "Viskas priklauso nuo to, kokią informaciją turi tos valstybės mokesčių inspekcija. Tarkime, jeigu žmogus dirbo ne visus mokestinius metus, jam mokesčių permoka automatiškai nesugrąžinama. Anglijoje mokestiniai metai baigiasi balandžio 5 dieną, tad jei asmuo sugrįžta spalį, jis gali pateikti dokumentus ir kreiptis dėl permokėtų pajamų mokesčio grąžinimo", - aiškino ji.

Kalbintų tarpininkavimo bendrovių atstovai vieningai konstatavo, kad klientų srautai kasmet didėja, nes vis daugiau žmonių sužino apie teisę atgauti permokėtus mokesčius ir supranta, jog verta pasipildyti kišenes. "Klientų daugėja, mes patys plečiamės į kitus Lietuvos miestus. Vieną mėnesį jų kreipiasi mažiau, kitą - daugiau. Žmonių srautai priklauso nuo sezoniškumo, nuo mokestinių metų pabaigos, nuo deklaracijų pildymo terminų", - vardijo J.Poliakaitė.

Siūlo rūpintis patiems

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nekaupia duomenų apie kraštiečių, dirbusių užsienyje, susigrąžintą pajamų mokestį ir jiems pritaikytas mokestines lengvatas.

VMI atstovas spaudai Darius Buta patarė lietuviams, norintiems be tarpininkų susigrąžinti mokesčius iš kitos šalies, patiems asmeniškai, kol dar dirba užsienyje, išsiaiškinti, kokių reikia ataskaitų iš darbdavio, ir nebijoti kreiptis į tos valstybės mokesčių inspekciją informacijos dėl mokesčių susigrąžinimo. Mat Lietuvos VMI neturi teisės kištis į kitos šalies mokesčių inspektorių darbą sprendžiant tokius klausimus.

Be to, VMI atstovas savo ruožtu priminė, kad grįžusieji į Lietuvą privalo prisiminti pareigas ir savo kraštui - deklaruoti užsienyje gautas pajamas ir, jeigu reikia, sumokėti mokesčius. D.Buta taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje deklaruoti pajamų, gautų kitoje valstybėje, nereikia tiems, kurie svetur gyveno ilgiau kaip pusmetį (183 dienas) arba yra išsiregistravę iš Lietuvos gyventojų registro, arba yra pateikę VMI deklaraciją apie išvykstančio iš Lietuvos visam laikui gyventojo pajamas.

"Tokios deklaracijos nepateikęs mokesčių mokėtojas apie tai perspėjamas, o sankcijos taikomos tik piktybiškai vengiantiesiems vykdyti mokestines prievoles. Tačiau būtina priminti, kad gyventojui, kuris privalo pateikti deklaraciją ir sumokėti mokesčius iki tam tikro termino, bet to nepadaro, skaičiuojami delspinigiai. Žmogus pats turėtų būti suinteresuotas informuoti VMI apie gautas legalias pajamas, kad galėtų pagrįsti išlaidas ir nekiltų įtarimų, iš kur pas jį atsirado, pavyzdžiui, prabangus automobilis. Visada naudinga išsaugoti dokumentus apie užsienyje gautas pajamas ir iš jų išskaičiuotus mokesčius", - patarė D.Buta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"