Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Modernūs IT sprendimai žemės ūkiui

 
REKLAMA  •  2013 09 20 13:45
Modernūs ūkio valdymo sprendimai padeda optimizuoti gamybos procesus ir tikėtis gerų veiklos rezultatų.
Modernūs ūkio valdymo sprendimai padeda optimizuoti gamybos procesus ir tikėtis gerų veiklos rezultatų. „AgroGis“ nuotraukos

Žemės ūkis Lietuvoje nuo seno yra tradicinė ūkio šaka, bet laikyti ją primityvia ar atsilikusia jau negalima. Ne vienas mūsų važiuodamas kaimo vietovėmis laukuose matome įspūdingą modernią žemės ūkio techniką, iš tolo spindinčius grūdų elevatorius. Praėjusiais metais Lietuvos ūkininkai džiaugėsi rekordiniu grūdų derliumi. Net ekonominio nuosmukio laikotarpiu Lietuvos žemės ūkis išliko vienas stabiliausių, o jo indėlis į šalies bendrąjį vidaus produktą - didžiausias tarp kitų ūkio šakų.

Tačiau ar vien moderni technika ir palankios oro sąlygos lemia tokią pozityvią Lietuvos žemės ūkio plėtrą? Kas naujo vyksta Lietuvos žemės ūkio rinkoje, kokios inovacijos diegiamos ir kokie ūkio valdymo sprendimai kuriami Lietuvoje? Apie tai LŽ kalbėjosi su kompiuterines programas žemės ūkiui kuriančių įmonių - UAB „AgroGis“ ir šiemet įsteigtos VšĮ „AgroSchool“ - vadovais.

Ekonomistų darbą atlieka programa

- Kaip kilo idėja steigti VšĮ „AgroSchool?“ - paklausėme šios įstaigos vadovo Gedimino Viškelio.

- Žemės ūkio rinkoje matėme dvi problemas, kurias reikėjo spręsti, - tai kvalifikuotų darbuotojų trūkumas ir ūkio veiklos planavimo, apskaitos bei veiklos efektyvumo vertinimo sudėtingumas. Visi suprantame, kad planavimas yra bet kokios veiklos pagrindas. Be jo nežinosime nei išteklių poreikio, nei galimo pelno, nei kaip efektyviai dirbame. Bet kokioje gamybinėje veikloje dažnai girdime, kad reikia kelti našumą, optimizuoti procesus, mažinti išlaidas. Tačiau kaip tai sekasi daryti, rodo tik skaičiais paremtas skirtumas tarp pagrįstai nustatytų planinių ekonominių-gamybinių rodiklių ir faktiškai gautų rezultatų.

Geri buhalteriai ar agronomai sugeba apskaičiuoti tai, kas jau gauta, yra įvykę, bet planavimas kelia rimtų problemų. Mat žemės ūkis - labai dinamiška, nuo daugybės faktorių priklausanti ūkio šaka. Tarkime, net ir tuo atveju, jei kas nors mums pažadėtų, kad grūdų supirkimo, trąšų, sėklų, chemikalų ir kitų gamybos išteklių kainos bus stabilios penkerius metus, vis tiek ūkio biudžeto rezultatai kasmet bus skirtingi, nes keisis pasėlių derlingumas, dėl sėjomainos taikysime kitokias sėklų, trąšų ar chemikalų normas, koreguosime technologinius procesus ir pan. Atsakingas ūkio veiklos planavimas susijęs su didelės apimties skaičiavimais ir laiko sąnaudomis. Anksčiau kolūkiuose net keli ekonomistai ir žemės ūkio analitikai atlikdavo kruopščius skaičiavimus, vertindavo išteklių poreikį, nustatydavo išdirbio, degalų ar trąšų normas, o dabar šį darbą dirba pats ūkininkas arba vienas agronomas!

- Ar tai įmanoma? Gal dabartiniai ūkininkai gerokai protingesni už tų senų laikų specialistus?

- Žemės ūkio specialistai tais laikais buvo labai stiprūs. Šiuolaikiniai ūkininkai, sakyčiau, tapo sumanesni, nes ėmė naudotis informacinėmis technologijomis. Pavyzdžiui, mūsų klientai tokiomis kompiuterinėmis programomis kaip „Sumanus ūkininkas“ ar „AgroGis“ gali lengvai ir greitai sumodeliuoti įvairius agronominius-ekonominius scenarijus, gauti objektyviais skaičiavimais paremtas pajamų ir išlaidų prognozes, įvertinti trąšų, degalų ir kitų išteklių poreikį, optimizuoti procesus, nustatyti normas, matyti, kaip vienas ar kitas sprendimas didins arba mažins darbo našumą, bus pelningas ar nuostolingas. Galima net prognozuoti kiekvieno atskiro lauko ir kultūros rentabilumą.

Augalininkystės programa „Sumanus ūkininkas“ kompaktiniame diske.
Augalininkystės programa „Sumanus ūkininkas“ kompaktiniame diske.

- Koks tų programų veikimo principas?

- Programa „Sumanus ūkininkas“, remdamasi gamybine praktika ir moksline metodika, automatizuotai už žmogų atlieka ilgus, varginamus skaičiavimus ir žaibiškai pateikia atsakymus. Ji taiko daug formulių, kurias žino patyrę agronomai, ekonomistai ir mokslininkai, bet vartotojas neprivalo įsiminti. Pakanka individualiai įvesti į programą pradinę informaciją apie lauką (-us), naudojamą ar planuojamą įsigyti techniką, išteklių įkainius, ir ši pateikia labai platų spektrą agronominių, ekonominių bei gamybinių rodiklių. Didelio kompiuterinio raštingumo dirbti su programa tikrai nereikia.

- Minėjote, kad ūkio veiklos sėkmė priklauso ne tik nuo mokėjimo greitai ir tiksliai planuoti, bet ir gebėjimo fiksuoti faktus, juos analizuoti, pasimokyti iš padarytų klaidų.

- Taip, šį uždavinį padeda spręsti geoinformacinių technologijų pagrindu veikianti kompiuterinė programa „AgroGis“.

Lakstyti po laukus nebūtina

Išsamiau apie šią programą pasakoja UAB „AgroGis“ vadovas Gediminas Norkevičius:

- Kai kuriuose augalininkystės ūkiuose vis dar galite rasti pilnas spintas popierinių ūkio laukų žemėlapių, šūsnis lauko darbų technologinių kortelių, lapų, kuriuose nurodytos panaudotų trąšų ar chemikalų normos, mechanizatorių darbo užmokesčio apskaitos tabelių ir kitokios informacijos. Mūsų klientai, ieškodami reikiamos informacijos, lengvai išvengia popierių lavinos ir maišaties, nes naudojasi programa "AgroGis". Ji išskirtinė tuo, kad kompiuterio ekrane ant skaitmeninio ortofoto žemėlapio matyti visi ūkio laukai ir jų tikslios ribos, o prie kiekvieno lauko vartotojas gali įvesti ir kaupti beveik visą ūkininkui, bendrovės pirmininkui, agronomui, ekonomistui ar buhalteriui reikalingą informaciją, pradedant individualaus lauko dirvožemio tyrimais, įsėta kultūra, priešsėliais, lauko darbų technologinėmis kortelėmis ir baigiant laukuose panaudotų sėklų, trąšų, augalų apsaugos priemonių normomis bei kiekiu.

Atliekant darbo užmokesčio apskaitą galima fiksuoti, kiek ir koks mechanizatorius atliko darbų laukuose, o mėnesio pabaigoje vieno mygtuko paspaudimu gauti ataskaitą. Ūkio šeimininkui, norinčiam realiu laiku žinoti, kaip vyksta suplanuoti darbai, nebereikia lakstyti su botagu po laukus. Jei žemės ūkio technikoje sumontuoti GPS imtuvai, kurie per palydovinį ryšį perduoda informaciją tiesiai į kompiuterį, visą tos technikos judėjimo trajektoriją, mechanizatoriaus įdirbtus plotus, prastovas ar nuvažiuotą atstumą jis mato per "AgroGis". Programos sukaupti duomenys leidžia ūkininkui analizuoti veiklą ir daryti išvadas. Jeigu laukas ekrane nusidažo raudonai, vadinasi, jis buvo nuostolingas. Tada reikia peržvelgti programos sukauptus istorinius duomenis ir padaryti išvadas.

- "AgroGis" panaši į galingą agronominių duomenų banką. Ar būtų nesudėtinga atnaujinti arba papildyti programą, jei to paprašytų jūsų klientai?

- Kurdami programą stengėmės padaryti ją maksimaliai lanksčią ir dinamišką. Turime puikias sąlygas - 16 žemės ūkio bendrovių gamybinę bazę, tad dirbame, analizuojame, konsultuojame viską išbandydami praktiškai. Galima sakyti, kad "AgroGis" yra nuolat tobulinama. Beje, šiame procese dalyvauja ir mūsų klientai, dirbantys su programa. Jie teikia savo siūlymus ir pageidavimus. Kita programos versija, turinti dar daugiau modulių, bus pristatyta rinkai kitąmet. Dirbame kartu su Agrocheminių tyrimų institutu, tad, naudodamiesi prof. Jono Mažvilos metodika ir konsultacijomis, į programą integruosime pasėlių tręšimo skaičiuoklę. Ji leis pagal planuojamą auginti kultūrą, lauko dirvožemio grupę ir granuliometrinę sudėtį bei daug kitų dirvožemio parametrų nustatyti cheminių elementų normas ir optimalų trąšų poreikį.

„AgroGis“ išskirtinumas - kompiuterio ekrane ūkininkas mato visus savo laukus ir jų tikslias ribas, be to, prie kiekvieno lauko gali įvesti ir sistemingai kaupti beveik visą reikiamą informaciją.
„AgroGis“ išskirtinumas - kompiuterio ekrane ūkininkas mato visus savo laukus ir jų tikslias ribas, be to, prie kiekvieno lauko gali įvesti ir sistemingai kaupti beveik visą reikiamą informaciją.

- Kokia šios programos praktinė nauda ūkiams?

- Šiuo metu programomis jau naudojasi daugiau kaip 20 ūkių, dirbančių apie 30 tūkst. ha žemės. Per dvejų metų praktiką išanalizavome tokius apčiuopiamus rezultatus:

- programa padeda sutaupyti 10-20 proc. gamybos sąnaudų,

- efektyvi darbų kontrolė leidžia išvengti piktnaudžiavimo ir vagysčių,

- užtikrinama agronominių klaidų prevencija,

- kaupiama istorija garantuoja sklandų darbų tęstinumą net pasikeitus darbuotojams.

Duomenų bazė agrospecialistams

- Kompiuterinių programų nauda akivaizdi, bet veiklos rezultatai labai priklauso nuo ūkyje dirbančių žmonių. Kokia situacija žemės ūkio darbo rinkoje? Ar darbui su programomis, taip pat lauko darbams sunku rasti tinkamų darbuotojų?" - klausiame VšĮ „AgroSchool" vadovo G.Viškelio?

- Darbuotojų trūkumas - aktuali problema daugeliui Lietuvos gamybos sektorių. Kiekvienas jų bando savaip pritraukti specialistų. Mes pasirinkome tokį būdą: VšĮ „AgroSchool“ internetiniame puslapyje www.agroschool.lt sukūrėme duomenų bazę, kurioje registruojami specialistai, norintys dirbti žemės ūkio srityje, ir darbdaviai, ieškantys darbuotojų. Visi Lietuvos ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvai gali nemokai įkelti savo darbo pasiūlymus į duomenų bazę, o mes savo ruožtu padėsime jiems surasti reikiamą specialistą. Darbdaviams už darbuotojų paiešką, vertinimą ir atranką reikia mokėti, bet įkainiai nėra dideli, nes esame ne pelno siekianti įmonė. O štai ieškantiesiems darbo paslaugas teikiame nemokamai.

Džiugu, kad mūsų duomenų bazėje, nors ji funkcionuoja dar tik keli mėnesiai, kasdien vis sparčiau registruojasi darbdaviai ir potencialūs darbuotojai. Taip pat norėčiau paminėti, jog VšĮ „AgroSchool“ internetiniame tinklalapyje galima rasti įvairios įdomios informacijos, pradedant naujienomis, atmintinėmis ir baigiant nemokamomis skaičiuoklėmis-programėlėmis, kurios tikrai pravers žemės ūkio specialistams. Be to, kaip sufleruoja mūsų organizacijos pavadinimas, teikiame mokymo ir konsultavimo paslaugas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"