Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Ministras pasiuntė šilumininkus į Maskvą

 
2011 08 31 0:00
Per pusę metų A.Sekmoko pradėtos "kietos" derybos su "Gazprom" jokių apčiuopiamų rezultatų nedavė, o dujų kainos padidėjo dar per 20 procentų.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Per pusę metų A.Sekmoko pradėtos "kietos" derybos su "Gazprom" jokių apčiuopiamų rezultatų nedavė, o dujų kainos padidėjo dar per 20 procentų.
LŽ archyvo nuotrauka

Artėjant brangiausiam Lietuvos istorijoje šildymo sezonui energetikos ministras Arvydas Sekmokas vėl žarsto pažadus apie galimybes derėtis dėl mažesnių dujų kainų. Bet pats jau nebežada parvežti iš Maskvos '15 procentų' - derėtis dėl nuolaidų su dujų tiekėjais jis paliepė patiems šilumos tiekėjams.

Anksčiau ne kartą žadėjęs dar šiemet išsiderėti iš Rusijos gamtinių dujų bendrovės ir vienintelės dujų tiekėjos "Gazprom" iki 15 proc. mažesnes dujų kainas Lietuvai, dabar energetikos ministras A.Sekmokas paliepė derybas dėl mažesnių kainų vartotojams perimti Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijai (LŠTA).

Praėjusią savaitę susitikęs su LŠTA vadovais ministras pareiškė, kad reikalauti mažesnių dujų kainų ir derėtis su jų tiekimo tarpininkėmis "Lietuvos dujomis" ir "Dujotekana" dėl didesnių nuolaidų neva turi šilumininkai, kurie esą galėtų centralizuotai pirkti dujas. Tuo metu Energetikos ministerija šilumininkus derybose "palaikys ir stengsis", kad jos būtų sąžiningos ir konstruktyvios.

Dujas tiekiantys tarpininkai stebisi ministro iniciatyva ir teigia, kad šilumininkams parduodamų dujų kainoms didžiausią įtaką turi importuojamų dujų kaina, nustatoma Rusijoje. Tai reiškia, kad ir derėtis šilumininkai galėtų nebent tik Maskvoje, kur ministras turėtų "palaikyti ir stengtis".

Galimybių derėtis nemato

"Mes šiandien turime iki metų pabaigos sudarytus kontraktus su visais savo vartotojais. Yra valstybės nustatytas antkainis, kurio viršyti negalime", - LŽ teigė UAB "Dujotekana" prezidentas Vladimiras Orechovas.

Paklaustas, kaip vertina energetikos ministro iniciatyvą derėtis dėl mažesnių kainų šilumos tiekėjams, V.Orechovas teigė, kad "Dujotekanos" viršutinę kainos 2011 metais ribą nustatė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. "Ši riba nustatyta remiantis "Dujotekanos" pagrįstomis dujų tiekimo veiklos sąnaudomis, įskaitant protingumo kriterijų atitinkančią investicijų grąžą", - tvirtino V.Orechovas.

UAB "Dujotekana" 2011 metų liepos mėnesį Lietuvos šilumos tiekėjams parduotų gamtinių dujų kaina buvo 1199,05 lito už tūkstantį kubinių metrų. Nuo sausio iki liepos mėnesio gamtinių dujų kainų skirtumas sudarė 251,23 lito - 26,51 procento. V.Orechovo teigimu, kainų didėjimui didžiausią įtaką darė naftos ir naftos produktų nuoseklus brangimas pasaulinėje rinkoje bei atpigusio JAV dolerio ir pabrangusio euro santykis.

V.Orechovas sakė, kad dujų kaina šilumos tiekėjams priklausys ne nuo ministro inicijuojamų derybų, o nuo padėties pasaulio rinkose. "Gamtinių dujų kainos pasikeitimas iki metų pabaigos tiesiogiai priklausys nuo naftos produktų kainos svyravimo pasaulinėje rinkoje bei priemonių stabilizuojant didžiausias pasaulio ekonomikas - Europos Sąjungos (ES), JAV, Pietų Azijos ir t. t.", - prognozavo V.Orechovas.

Kaina dar kils

AB "Lietuvos dujos" Kainodaros skyriaus viršininkas Mindaugas Kirslys kol kas nesiryžta prognozuoti, kokios gamtinių dujų kainos nusistovės iki šių metų pabaigos, ir taip pat kalba tik apie pasaulio rinkų įtaką kainoms, o ne apie derybas ministro nurodymu.

"Kol kas anksti prognozuoti naujas kainas buitiniams vartotojams - jos keisis nuo 2012 metų sausio 1 dienos. Naujo periodo kainoms didžiausią įtaką turės 2011 metų liepos-gruodžio mėnesių dujų importo kaina, kuri priklauso nuo euro ir dolerio santykio ir alternatyvių gamtinėms dujoms naftos produktų kainų. Šiandien nuspėti gamtinių dujų kainas yra sudėtinga dėl rinkose gerokai kintančių naftos kainų bei euro ir JAV dolerio nestabilumo", - LŽ teigė M.Kirslys.

Pasak "Lietuvos dujų" atstovo, nuo šių metų pradžios gamtinių dujų kainos nebuitiniams vartotojams ir tarifai buitiniams išskirtinai didėjo dėl to, kad 2011 metų pirmąjį pusmetį ženkliai didėjo naftos produktų, o kartu ir importuojamų gamtinių dujų kainos. Lyginant 2011 metų sausio mėnesį ir šių metų rugpjūtį, gamtinių dujų pardavimo kaina buvo didesnė 284 litais už tūkstantį kubinių metrų.

Anksčiau "Lietuvos dujos" skelbė, kad per 2011 metų liepos mėnesį 1000 kubinių metrų gamtinių dujų pardavimo kaina bendrovės klientams, nebuitiniams vartotojams, padidėjo 58 litais (nuo 1129 iki 1187 Lt už tūkstantį kub.m). Liepos mėnesio gamtinių dujų kaina nustatoma pagal 2011 metais sausio-birželio mėnesiais buvusias naftos produktų kainas tarptautinėse žaliavų rinkose.

2011 metų rugpjūtį naftos ir naftos produktų kainos tarptautinėse rinkose pradėjo mažėti.

Pasak M.Kirslio, 2011 metų antrajam pusmečiui buitiniams vartotojams nustatyti gamtinių dujų tarifai padidėjo vidutiniškai 30 ct už kubą. "Lietuvos dujų" prognozėmis, jei tokios tendencijos naftos produktų rinkoje išsilaikys ir toliau, artimiausius du mėnesius prognozuojamas tolesnis nedidelis dujų importo, o kartu ir jų pardavimo, kainos augimas, o nuo 2011 metų spalio mėnesio importo kainos turėtų pradėti mažėti, jei euro ir dolerio santykis ženkliai nesikeis.

Jo teigimu, šiuo metu esantis kainų reguliavimo režimas bei Kainų komisijos nustatyta tvarka numato, kad visiems vartotojams nustatoma vienoda gamtinių dujų pelno marža, todėl "Lietuvos dujos" visų kategorijų vartotojams, taip pat ir šilumos gamybos įmonėms, gamtines dujas parduoda vienoda kaina.

Išeitis - atsisakyti dujų

Gamtinės dujos sudaro apie 80 proc. naudojamo kuro centralizuotai tiekiamai šilumai gaminti.

LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas LŽ aptakiai kalbėjo apie galimybes suderėti su dujų tarpininkais mažesnę jų kainą. Jis mano, kad svarbiau yra apskritai mažinti šio kuro naudojimą. "Būtina siekti, kad Lietuvos šilumos ūkis būtų kaip įmanoma skubiau perorientuotas nuo dujų prie vietinio biokuro, kuris yra ne tik ekologiškas, bet ir daugiau nei du kartus pigesnis už dujas. Šis klausimas privalo tapti nacionaliniu Lietuvos energetikos prioritetu, vietiniam kurui diegti būtina valstybinė investicinė programa, į šią sritį būtina kreipti Europos Sąjungos fondų lėšas", - teigė V.Stasiūnas.

Į ministro iniciatyvą LŠTA prezidentas atsakė entuziazmu: "Sveikiname ir vertiname visus be išimties valstybės pareigūnų žingsnius, kuriais siekiama mažesnės importuojamų gamtinių dujų kainos Lietuvai ir jos žmonėms. Dėsime visas pastangas, kad LŠTA ir valdžios vyrų bendradarbiavimas duotų maksimalią naudą. Manome, kad visomis jėgomis prisidėti siekiant mažesnės dujų kainos turi visi, susiję su energetika - tiek asociacijos ir organizacijos, tiek pavieniai energetikos ekspertai", - kalbėjo V.Stasiūnas.

Apie derybas - miglotai

Pats energetikos ministras A.Sekmokas dabar jau miglotai kalba apie vyriausybiniu lygiu neva vykstančias derybas su "Gazprom" bei galimybes išsiderėti, kaip jis anksčiau žadėjo, mažesnes dujų kainas Lietuvai. "Derybos vyksta. Vyriausybė iki lapkričio pirmos yra įgaliota parengti planą, kaip bus įgyvendintas Gamtinių dujų įstatymas. Būtent iki tos datos mes ir planuojame derėtis. Per anksti kalbėti apie postūmius", - vakar žurnalistams sakė A.Sekmokas, kuris dar kovo pradžioje pateikė "kietą" ultimatumą koncernui "Gazprom".

Ne ką daugiau apie vykstančias derybas galėjo pasakyti ir ministras pirmininkas Andrius Kubilius. Premjeras tik priminė, kad nepasitenkinimą "Gazprom" tiekiamų dujų kainomis yra išreiškę ir labai stambūs "Gazprom" dujų vartotojai, Italijos, Vokietijos kompanijos, kurios esą pasiekė, kad "Gazprom" keistų savo kainų politiką jų atžvilgiu. Premjero nuomone, rusų dujų tiekėja turėtų atsižvelgti į dėl suskystintų dujų rinkos besikeičiančias dujų kainas ir galvoti apie savo kainų politikos labai spartų modernizavimą.

"Gazprom" spaudos centras vakar atsisakė LŽ komentuoti mūsų energetikos ministro bei premjero žodžius apie vykstančias derybas bei įvertinti A.Sekmoko pažadus nusiderėti kainą Lietuvai.

Energetikos ministras anksčiau ne kartą žadėjo, kad pavyks susiderėti dėl 15 proc. pigesnių dujų Lietuvai, bei perspėjo, kad� viešai reiškiamas pesimizmas, net ir iš Lietuvos prezidentės lūpų, "silpnina derybines pozicijas".

LŽ žiniomis, Lietuvos derybų su "Gazprom" delegacija sudaryta iš antraeilių Energetikos ministerijos pareigūnų. Jai vadovauja viceministras, o nariais paskirti šios ministerijos ir kitų žinybų skyrių vedėjai. Delegacijai suformuluota "kieta" derybinė pozicija, kad "Gazprom" tiekė Lietuvai dujas neteisinga kaina ir taip esą pažeidė "Lietuvos dujų" pirkimo sutartį.

A.Sekmokas anksčiau yra grasinęs, kad jei nepavyks per porą mėnesių gražiuoju sutarti su "Gazprom", ginčas gali persikelti į Stokholmo arbitražą. Per pusę metų "kietos" derybos jokių apčiuopiamų rezultatų nedavė, dujų kainos padidėjo dar per 20 proc., o į Stokholmo arbitražą antrą kartą kreipėsi "Gazprom", nenorintis užleisti svarbiausio "Lietuvos dujų" akcininko pozicijų.

Buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas prof. Vidmantas Jankauskas anksčiau LŽ yra teigęs, kad, sudariusi derybų su "Gazprom" grupę iš antraeilių pareigūnų bei jiems suformulavusi "kietą" poziciją, dabartinė valdžia užsiima populizmu. "Manau, kad visi šie pareiškimai skirti "vidaus vartojimui". Dabar, kai dirbu ne Lietuvoje, stebiu ją iš šalies, tai atrodo kaip pigus populizmas, o tokių veiksmų pasekmės bus nevykusios. Nes ką laimės vartotojai? Nieko", - teigė šiuo metu ES energetikos projekto vyriausiuoju ekspertu dirbantis V.Jankauskas. Kad demonstruojama kova dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės nenuoširdi, esą rodo ir tai, kas iš Lietuvos derasi su Rusija dėl dujų kainos. Pasak V.Jankausko, "Gazprom" vardu Europoje dažnai kalba Rusijos premjeras V.Putinas, o savo dujų ir elektros įmones Briuselyje gina Vokietijos kanclerė Angela Merkel. "Su "Gazprom" koncerno vadovu Aleksejumi Milleriu ir premjeru V.Putinu daugelį kartų kalbėjosi Ukrainos prezidentas ir premjeras, Latvijos prezidentas. Iš mūsų pusės - tik pareiškimai", - konstatavo profesorius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"