Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Meilė daržui krizių atoslūgių nepaiso

 
2012 03 29 7:58

Nors didžiausi sunkmečio vargai, regis, liko praeityje, per krizę įpratę savarankiškai auginti daržoves lietuviai ir šiemet kabinsis į žemę. Daržovių sėklų kovo mėnesį kai kuriose parduotuvėse parduota net 66 proc. daugiau, o svogūnų sėjinukų - dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Nors tiekėjai teigia bene populiariausių lietuvių daržovių - bulvių ir svogūnų - sėjinukų atsivežę ketvirtadaliu daugiau ir kainuoja jie pigiau nei pernai, mėgėjai daržininkai juos šluoja nuo lentynų. Matyt, dar atmintyje gyvas prisiminimas apie praėjusių metų vėlyvą pavasarį, kai svogūnų sėjinukai prekybos centruose išnyko, o turguose jų kaina siekė 30 litų už kilogramą. Pirkėjai ne tik žvalgosi į žinomas daržovių ir prieskoninių augalų veisles, bet ir ieško dar nematytų. Lietuvoje kasmet pasirodo apie 100 visiškai naujų veislių sėklų ir, kaip teigia prekybininkai, jos lentynose neužsiguli.

Sėklų pardavė daugiau

Kad daržovių auginimas - ne trumpalaikis susižavėjimas, o pomėgis, nepriklausantis nuo krizių ciklo, rodo kasmet beveik po 20 proc. kylanti sėklų pardavimo kreivė. "Ekonomikos krizė slūgsta, tačiau daržovių sėklų paklausa tebedidėja. Šiemet, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, daržovių sėklų mažmeninė prekyb  išaugo 18 proc., didmeninė - net 78 proc.", - LŽ teigė sėklų importu, fasavimu ir prekyba užsiimančios agrofirmos "Sėklos" marketingo vadovė Ramunė Monkevičienė.

Agrofirma "Sėklos" - šiuo metu didžiausia daržovių ir gėlių sėklų tiekėja Lietuvoje ir Baltijos šalyse - per metus supakuoja apie 100 tonų gėlių ir daržovių sėklų. Didžiąją dalį jų įmonė importuoja iš Čekijos, Lenkijos, Olandijos, Prancūzijos, Vokietijos, Danijos, Amerikos. Lietuvos augintojų sėklos sudaro labai mažą dalį produkcijos. Tačiau sėklų daugiausia realizuojama Lietuvoje, agrofirma eksportuoja tik apie 10 proc. produkcijos.

Bendrovė visoje Lietuvoje turi 52 parduotuves "Žalia stotelė" ir "Žaliasis centras" bei maždaug 2 tūkst. pardavimo vietų didžiuosiuose prekybos centruose, turguose, parduotuvėse, sodų aikštelėse. Pernai įmonės apyvarta siekė 27 mln. litų, bendrovė gavo apie 360 tūkst. litų pelno iki mokesčių.

Nemąžtantį lietuvių pomėgį auginti daržoves "Sėklų" marketingo vadovė aiškina sveiko maisto mada - žmonės augina daržoves ir prieskoninius augalus ne tik daržuose, soduose, bet ir daugiabučių balkonuose. "Daugeliui svarbu, ką valgo, ir nechemizuoto maisto mada dar yra ant bangos. Todėl kasmet ir nuperkama vis daugiau sėklų", - mano R.Monkevičienė.

Nebijantys purvintis rankų lietuviai, patys augindami daržoves, nemažai sutaupo - iš agurkų sėklų pakelio, kainuojančio 1,5-2 litus, darže ar šiltnamyje pavyks užsiauginti daugiau kaip 100 kilogramų agurkų.

"Sėklų" marketingo vadovės R.Monkevičienės nuomone, lietuviai gana konservatyvūs augintojai - daugelį metų perka pamėgtas daržovių veisles. Populiarūs agurkai "Rodničiok natur H", "Polan H", "Libelle H", pomidorai "Raissa H", "Oxheart" (jaučio širdis), ridikėliai "Saxa", žirniai "Gloriosa".

"Matyt, žmonėms patinka šių daržovių skonis, ir jas gerai perka. Tačiau kasmet pasiūlome ir apie 100 visiškai naujų veislių. Keista, bet jas taip pat išperka - mūsų daržininkai mėgėjai nebijo naujovių, mėgsta eksperimentuoti. Ypač šiemet pastebime, kad pirkėjai nusiperka tradicinių veislių sėklų ir dar keletą - visiškai naujų. Įdomesnių veislių sėklų žmonės pradeda žvalgytis iškart po Naujųjų metų", - pirkėjų įpročius pastebėjo R.Monkevičienė.

Prekyba prasidėjo anksčiau

"Šiemet sėklų pirkimas prasidėjo anksčiau nei įprasta. Jau sausio pabaigoje žmonės pradėjo pirkti sėklas, ir gerokai aktyviau nei pernai. Žiema atrodė būsianti ilgesnė, žmonės ruošėsi turėti daržovių daigus, kuriuos galės sodinti tiesiai į daržą. Sėklų jau nupirkta gerokai daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, tai rodo, kad daugiau žmonių nusiteikę daržoves, prieskonines žoleles, gėles daiginti ir auginti patys. Pirkėjų įpročiai labai nesikeitė - populiariausios išlieka daržovių ir prieskoninių žolelių sėklos. Keitėsi tik kiekiai. Ir tai lėmė ne tiek krizė ir noras taupyti, kiek nauja ekologijos mada ir noras ekologišką daržovę išsiauginti patiems", - mano Raminta Stanaitytė-Česnulienė, UAB "Rimi Lietuva" viešųjų ryšių vadovė.

Pasak jos, pirkėjai linkę išbandyti egzotiškesnes daržoves ar salotas bei prieskonius, tačiau daugiausia perka tradicinių "lietuviškų" daržovių - pomidorų, agurkų, žirnių, moliūgų, krapų ir kitų. Sėklų kainos nuo praėjusių metų "Rimi" praktiškai nekito.

"Šiemet akivaizdžiai matome padidėjusį susidomėjimą sėklomis. Kovą, palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, sėklų nuperkama 66 proc. daugiau. Pastebime, jog pirkėjai pamėgo patys augintis ekologiškas daržoves ir prieskonius", - tikino parduotuvių tinklą "Iki" valdančios bendrovės "Palink" Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta.

"Sėklų prekyba išlieka panaši jau keletą metų, kaip ir sėklų kaina. Daugiausia - apie 70 proc. - parduodama daržovių sėklų. Prieskonių sėklos sudaro apie 15 proc. apyvartos", - LŽ sakė Darius Ryliškis, prekybos tinklo "Norfa" atstovas spaudai.

"Norfos" parduotuvėse sėklų pakelis kainuoja 1,29 lito, akcijų metu kaina nuleidžiama ir iki 0,39 lito. Šiuo metu labiausiai perkamos salotų, agurkų, burokėlių, ridikėlių, morkų sėklos.

"Jau trečius metus didėja žmonių susidomėjimas prieskonių sėklomis. Populiariausios - bazilikai, mairūnai, kalendra", - pastebėjo D.Ryliškis.

Prekybininkai teigia, kad jau metų pradžioje žmonės pradeda pirkti pomidorų, paprikų ir agurkų sėklas auginti papildomai šildomuose šiltnamiuose, daigyklose ar ant palangių. Antroji didesnė banga pakyla pasibaigus žiemos šalčiams (šiemet tai atsitiko vasario mėnesio viduryje), trečioji - didžiausia - balandžio ir gegužės mėnesiais.

Šluoja svogūnų sėjinukus

Tačiau laukiantieji vėlyvo pavasario gali likti it musę kandę. Pernai prekybos centruose svogūnų sodinukai išnyko dar neprasidėjus jų sodinimo metui, o turguose jų kaina balandžio mėnesio pabaigoje šoktelėjo nuo 8 iki 30 litų už kilogramą. Tokių beprotiškų kainų ir sodinukų stygiaus neprisiminė net patyrę sodininkai ir daržininkai.

Kai kurios parduotuvės svogūnų sodinukais iš viso prekiavo tik apie mėnesį. Šios populiarios daržovės Lietuvoje pritrūko dėl trukdžių užsienio rinkoje. Olandijoje ir Lenkijoje, kurios yra pagrindinės svogūnų sodinukų tiekėjos Europos Sąjungos rinkai, užaugo mažas derlius ir kokybė - gerokai prastesnė, palyginti su įprastais metais.

Trūkumo padengti nepadėjo net tai, kad pagrindinė tiekėja agrofirma "Sėklos" jų įsivežė net 170 proc. daugiau nei 2010-aisiais. Mat didžiąją dalį iš Olandijos atsivežtų svogūnų sodinukų bendrovė realizavo didmeninėmis kainomis savo urmo parduotuvėse. Populiariausių veislių sodinukų jau balandžio pradžioje buvo galima įsigyti tik turguose už 25-30 litų.

Slogių prisiminimų slegiami sodininkai mėgėjai šiemet svogūnų sėjinukais apsirūpina iš anksto. Juolab kad ir jų kainos prekybos centruose mažesnės už pernykštes.

"Šiemet ypač aktyviai perka valgomuosius svogūnėlius. Tai greičiausiai susiję su dideliu trūkumu pernai", - pastebėjo "Rimi" atstovė.

Svogūnų sėjinukai "Norfos" prekybos centruose dabar kainuoja 8,99 lito už kilogramą. "Iš tiekėjų nesame gavę jokios informacijos, kad šiemet jų galėtų trūkti", - tikino šio tinklo atstovas D.Ryliškis.

Pagrindinė šios produkcijos tiekėja agrofirma "Sėklos" svogūnų sėjinukų ir svogūnų sėklų šiemet įsivežė 25 proc. daugiau nei 2011-aisiais, jų pardavimas pirmą ketvirtį išaugo daugiau kaip du kartus. Šiemet ir jų kaina šiek tiek mažesnė nei praėjusių metų kovo-balandžio mėnesiais. Balti "White" ir raudoni "Red" svogūnai kainuoja po 7,99 lito už pusę kilogramo, o "Sturon" ir "Stuttgartner" veislės - 12,99 lito už kilogramą.

Sėklinių bulvių įmonė taip pat sukaupė 25 proc. daugiau, nes pernai jų taip pat pritrūko. Šiemet jos apie 20 proc. pigesnės. Mėgėjams skirti penkių kilogramų "Melody" ir "Lady felicia" maišai kainuoja po 13,99 lito, o brangiausios "Vineta" veislės puskilogramis - 17, 99 lito.

Ką valgome, sprendžia moterys

Visų LŽ kalbintų prekybos tinklų atstovai tikino, kad parduotuvių sėklų skyriuose ir specializuotose sėklų ir sodinukų parduotuvėse dažniausiai lankosi moterys, nors kartais jas ir lydi "nebylūs" vyrai.

"Gal vyrai irgi nevengia žemės darbų, tačiau sėklas dažniau perka moterys. Aišku, pasitaiko ir vyrų, bet pagrindinės mūsų pirkėjos - moterys. Matyt, jos labiau rūpinasi ir renkasi, ką mes valgome šeimoje. Daržoves sėja, sodina ir vyrai, bet ką sodinti, sprendžia moterys", - tvirtą lietuvišką tradiciją įvardijo R.Monkevičienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"