Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Maisto kainos nenuspėjamos kaip oras

 
2011 02 11 0:00
Pasaulinės maisto kainos sausį šoktelėjo iki naujų rekordinių aukštumų, o brangstant grūdams, brangsta ir duona. <br>LŽ archyvo nuotrauka
Pasaulinės maisto kainos sausį šoktelėjo iki naujų rekordinių aukštumų, o brangstant grūdams, brangsta ir duona.
LŽ archyvo nuotrauka

Gamintojai ir pardavėjai nedrįsta prognozuoti, kiek pieno bei duonos produktai gali brangti pavasarį.

Nuskambėjusią žinią, kad sausį parduotuvėse iki 20 proc. pabrango pieno ir duonos produktai, vakar sutartinai neigė didžiausių mažmeninės prekybos tinklų atstovai. LŽ kalbinti pagrindiniai gamintojai taip pat neigė tokius gandus ir tvirtino šiemet duonos kainų nekėlę, o kai kuriuos pieno produktus pabranginę minimaliai. Gamintojai kol kas nedrįsta tiksliau prognozuoti, kiek pieno bei duonos produktai gali brangti pavasarį. Abejonių jiems kelia ir gąsdinančios Jungtinių Tautų prognozės, neva maisto produktai pasaulyje neišvengiamai brangs.

Brango pigiausi produktai

"Sausį kainų nedidinome, kai kurių produktų kainos šoktelėjo tik tuo atveju, kai jas padidino tiekėjai. Jų teigimu, šie pokyčiai siejami su žaliavos brangimu ir trūkumu rinkoje", - LŽ teigė tinklą IKI valdančios UAB "Palink" komunikacijos vadovas Valdas Lopeta. Pasak jo, kai kurių pieno produktų kainas metų pradžioje nuo 2 iki 14 proc. padidino vienas tiekėjas ir kai kurių duonos gaminių - apie 10 procentų.

"Norfos" parduotuvių tinklo spaudos atstovas Darius Ryliškis teigė, kad pieno produktų kainos, palyginti su praėjusių metų sausio mėnesiu, t. y. per metus, vidutiniškai išaugo 17-18 procentų. "Dėl pabrangusios žaliavos rugsėjo mėnesį pradėjo kilti brangiausių pieno produktų kainos. O šių metų sausį ne tik mūsų tinkle, bet ir kitur maždaug 15 proc. pabrango pigiausių pieno produktų krepšelis. Kainas laikėme kiek galėjome, tačiau suskaičiavome, kad turime maždaug 15 proc. nuostolio", - teigė D.Ryliškis.

Bendrovės "RIMI Lietuva atstovė ryšiams su visuomene Jovita Bagdonaitė LŽ taip pat patvirtino, kad sausio mėnesį nuo kelių iki keliolikos procentų brango pigiausi pieno ir duonos produktai.

D.Ryliškio nuomone, artimiausiu metu Lietuvoje turėtų daugėti pieno žaliavos, todėl yra tikimybė, kad "brangimo procesai kiek sustos". Jis neigė, kad sausio mėnesį duona "Norfos" parduotuvėse brango 20 procentų. "Sausį 20 proc. pakilo grūdų kainos, o paplito žinia, neva tokiu dydžiu pabrango pati pagaminta duona", - teisinosi "Norfos" atstovas. Pasak jo, praėjusių metų spalio-lapkričio mėnesiais tarp prekybos tinklų paaštrėjo konkurencinė kova, todėl duonos kaina buvo dirbtinai sumažinta apie 10 procentų. "Galiu teigti, kad duonos kaina tuo metu buvo nereali. Paskui ji išsilygino. Iš viso duona nuo praėjusio rudens iki šių metų sausio pabrango 5-6 procentais. Daugiausia tai lėmė pabrangę grūdai", - tvirtino D.Ryliškis.

Prekybos tinklo atstovas tvirtino, kad jokio ryškaus maisto produktų brangimo šiuo metu nėra ir, tikėtina, nebus artimiausioje ateityje. "Vieno kito produkto kaina gali labiau pakilti, pavyzdžiui, jau anksčiau labai pabrango grikiai. Man nesuprantama panika dėl to, kad iki 6 litų už kilogramą brangs cukrus. Nežinau, kuo ji pagrįsta", - stebėjosi D.Ryliškis.

Pieno ir duonos kategorijų prekių kainos sausio-vasario mėnesiais išliko stabilios ir prekybos tinkle "Maxima". Sausio viduryje kilo dalies pigių pieno produktų kainos. Šis augimas sudarė apie 5-10 procentų. "Pieno produktų kainas stabilias siekėme išlaikyti jau nuo rudens, kai iš daugelio tiekėjų gavome informacijos apie ketinimus branginti produkciją dėl žaliavų brangimo. Iki sausio pigiausių pieno produktų kainas išlaikėme stabilias, tačiau toliau išlaikyti jas tame pačiame lygyje nebeturėjome realių galimybių. Vasarį sulaukiame tik atskirų tiekėjų pranešimų apie ketinimus keisti pavienių produktų kainas", - LŽ teigė bendrovės Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė. Pasak jos, tiek sausį, tiek vasarį išliko stabilios ir duonos kainos: "Vyko natūralus pavienių produktų kainų kitimas. Vieni pigo, kiti brango, tačiau esminių pokyčių nebuvo." L.Muižienė teigė, kad sausį brango tik daržovės ir vaisiai: bulvės, morkos, obuoliai. "Tai susiję su šių daržovių trūkumu - senojo derliaus produkcija jau baigiasi, o naujo derliaus dar nėra. Šviežios mėsos kainos išliko stabilios. Vasario mėnesį 20 proc. atpiginome dalį mėsos gaminių. Sausį dėl svyravimų pasaulinėse rinkose brango dalis bakalėjos prekių - aliejus, kava, arbata, miltai, kruopos. Šiuo metu dėl cukraus trūkumo Europoje brangsta cukrus. Jo kaina mūsų lentynoje kyla apie 10 proc.", - teigė "Maximos" atstovė.

Gamintojai laukia brangesnių žaliavų

Pieno perdirbėja bendrovė "Pieno žvaigždės" šiemet produktų krepšelio kainas padidino minimaliai. "Kainas kėlėme 1-1,5 proc. - ne daugiau. Pienas brangsta nuo 2009 metų vidurio, kainos kilo pernai, nenustoja kilti šiemet, - LŽ sakė šios bendrovės vykdomasis direktorius Linas Sasnauskas. - Kuo brangiau už pieną mokėsime ūkininkams, tuo brangiau mokės vartotojas."

Bendrovė "Vilniaus duona" savo gaminių kainos šiemet nekėlė ir artimiausiu metu neplanuoja to daryti. "Sausį jų nebranginome, vasarį ir kovą nebranginsime tikrai", - LŽ tikino "Vilniaus duonos" generalinė direktorė Rita Ramanauskienė.

Tai LŽ patvirtino ir bendrovės "Fazer kepyklos" gamybos direktorius Mindaugas Snarskis. "Nors duona pamažu brangsta, jos kainos dabar gerokai mažesnės nei, pavyzdžiui, 2007 metais, kai pigiausia duona kainavo daugiau kaip litą. Dabar pigiausią batoną galite įsigyti ir už 70 centų", - teigė jis.

Tačiau duonos gamintojai beveik neabejoja, kad pavasarį jų produkcija brangs dėl augančių miltų kainų. "Vilniaus duonos" vadovė R.Ramanauskienė teigė esanti beveik tikra, kad antrą metų ketvirtį duona brangs. Dėl tolimesnio laikotarpio ji ne tokia tikra. "Grūdų kainos labai sunkiai prognozuojamos. Anksčiau sudarydavome su tiekėjais metinius kontraktus dėl miltų kainų, todėl buvo labai lengva prognozuoti savo duonos kainą. Dabar miltų gamintojai labai nedrąsiai tariasi dėl ilgesnio laiko, sudarome sutartis tik trims mėnesiams - ne daugiau. Todėl kas bus visus ateinančius metus, pasakyti negalime", - sakė R.Ramanauskienė.

Pernai "Vilniaus duonos" produktų krepšelis vidutiniškai 3 proc. brango rugpjūčio mėnesį ir 13-15 proc. - spalį. "Naujo derliaus miltai mums vidutiniškai brango 60 procentų. Miltai sudaro apie trečdalį duonos savikainos, tad kainas reikėjo kelti apie 20 procentų. Pernai ne visi gamintojai kėlė kainas, matyt, tai daro dabar. Turbūt tai praeitų metų įtaka", - spėjo ji, kodėl prekybos centruose brangsta kai kurie duonos gaminiai.

Pieno kainą lems eksportas

Ar pieno produktų kainos kils artimiausiu metu, L.Sasnauskas tvirtai prognozuoti negalėjo. "Priklausys nuo to, kiek bus pieno žaliavos. Jos kiekis Lietuvoje jau yra pasiekęs trūkumo ribas. Matysime, kaip plėtosis ir pasaulio ekonomika - ar didės vartojimas. Panašu, kad atsigavimo ženklų yra", - sakė jis. Jeigu didžiosios pienininkystės šalys nesugebės aprūpinti rinkos pieno produktais, jų kaina kils. Visi stengsis iš pieno pagaminti produktus, kurie paklausūs eksporto rinkose, gaus geras pajamas, gamintojai mokės daugiau ir ūkininkams. "O jie visada reikalauja didesnių kainų, kai mato, kad paklausa padidėjusi, jie renkasi - parduoti pieną Lietuvos ar kokiai nors Lenkijos įmonei. Todėl esame priversti mokėti tokią kainą, kokios reikalauja ūkininkai. Jeigu visas Lietuvoje pagamintas pienas būtų suvartojamas tik vidaus rinkoje, produktų kainos, ko gero, būtų perpus mažesnės. Tačiau Lietuvoje lieka tik pusė viso pagaminto pieno. Kita vertus, jeigu tas perteklinis pienas nebūtų išvežamas, pusės ūkininkų taip pat nebereiktų", - kalbėjo "Pieno žvaigždžių" vadovas.

Jis tikino, kad perdirbėjai Lietuvos ūkininkams moka daugiau, nei už pieną gauna Europos Sąjungos ūkininkai. "Pieno žvaigždės" daugiau kaip pusę produktų išveža iš Lietuvos ir parduoda pasaulinėmis kainomis. "Jeigu viską parduotume tik namų rinkoje, neišbristume iš nuostolių. Dabar vidaus rinką šiek tiek subsidijuojame eksporto dėka", - aiškino L.Sasnauskas.

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) skelbia, kad pasaulinės maisto kainos sausį šoktelėjo iki naujų rekordinių aukštumų. FAO skaičiuojamas maisto kainų indeksas sausį augo septintą mėnesį iš eilės. Organizacija prognozuoja, kad artimiausiais mėnesiais kainos ir toliau kils. Tačiau LŽ pašnekovai teigė, kad tokiomis prognozėmis aklai pasikliauti neverta. L.Sasnauskas prisipažino sekantis jas, bet vertinantis labai atsargiai. "Tik Dievas žino, kas bus. Jeigu Australijoje nesiliaus liūtys, o Naujojoje Zelandijoje - sausra, pieno produktų pasaulyje trūks ir kainos iš karto kils. O jeigu šiose šalyse viskas grįš į vėžes, jos pasaulį aprūpins pienu ir vėl bus jo perteklius. Yra tiek visokių klimato, ekonomikos, politikos veiksnių, kad tikslių prognozių sudaryti tapo neįmanoma", - aiškino L.Sasnauskas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"