Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lyčių balansas leidžia suprasti vartotoją

 
Ž.Jakevičienės teigimu, tyrimai atskleidžia, kad įmonės, kurių sudėtis atspindi šalies demografinę situaciją, yra sėkmingesnės.
Ž.Jakevičienės teigimu, tyrimai atskleidžia, kad įmonės, kurių sudėtis atspindi šalies demografinę situaciją, yra sėkmingesnės. LŽ archyvo nuotrauka

Reaguodamas į netolygų vyrų ir moterų pasiskirstymą įmonėse, verslas imasi strateginių priemonių didinti moterų gretas. Įmonių atstovai teigia, kad tuo siekiama įvairiapusio mąstymo komandoje, o ne galimybės sutaupyti.

Kaip žinoma, tam, kad moterų metinės pajamos prilygtų vyrų uždarbiui per metus, moterims tektų dirbti 35 dienomis daugiau. 2012 metų trečiąjį ketvirtį vidutinis moterų darbo užmokestis atskaičius mokesčius Lietuvoje siekė beveik 1620 litų per mėnesį ir buvo 12,3 proc. mažesnis nei vyrų.

Nors moterys visoje Europos Sąjungoje (ES) kasmet sudaro vis didesnę darbo jėgos dalį ir vis dažniau tampa pagrindinėmis šeimų maitintojomis, jų darbo rinkoje vis dar gerokai mažiau nei vyrų - atitinkamai 62,4 proc. ir 74 procentai. Tai 2012 metais paskelbė Europos Komisija. Naujausi 2011 metų duomenys parodė, kad moterys vadovės ES sudarė vos trečdalį visų vadovų.

Didina konkurencingumą

Matydamos vyrų ir moterų skaičiaus atotrūkį versle, šalyje veikiančios įmonės pradeda bruzdėti ir imasi priemonių jį sumažinti. Pavyzdžiui, kompanija "Microsoft" vykdydama atranką į darbo vietą iš dviejų lygiaverčių profesionalų rinksis moterį. Ši kompanijos politika kartais su šypsena vadinama "pozityvia diskriminacija".

Bendrovės komunikacijos vadovė Centrinės ir Rytų Europos šalių grupei Žana Jakevičienė paaiškino, kad "Microsoft" siekia išlikti įvairiapusiška, t. y. rasių, tautų, religijų, amžiaus ir lyčių atžvilgiu atspindėti visuomenę, kurioje gyvenama.

"Statistika rodo, kad IT sektoriuje pastebimas labai didelis lyčių disbalansas - nelygu šalis, regionas ir susiklosčiusi kultūra, moterų dalis IT sektoriuje sudaro nuo 0 proc. iki 20 procentų. Be to, įvairiausios studijos rodo, kad tuomet, kai bendrovės sudėtis atspindi demografinę šalies situaciją, bendrovė geriau supranta savo vartotojus, sugeba atliepti jų poreikius ir kuria konkurencingesnius produktus. Tyrimų duomenimis, bendrovės, kuriose užtikrintas lyčių balansas, yra sėkmingesnės, pelningesnės", - teigė ji.

Pašnekovė dėl šiuo metu susiklosčiusio lyčių disbalanso IT rinkoje nebuvo linkusi kaltinti darbdavių, esą vyrų ir moterų atotrūkis įmonėse susiformavo istoriškai. Be to, ir pačios moterys ėmė nuosaikiai vertinti savo darbo galimybes IT sektoriuje. "Stebėjimai parodė, kad technologinių specialybių mokosi maždaug tiek pat moterų ir vyrų. Tačiau pusė studijas baigusių moterų net nebando įsilieti į IT sektorių, o kita pusė vėliau pereina į kitus sektorius. Kitaip tariant, investicijos į technologinį moterų išsilavinimą dažnai nueina perniek, nes jos lyg ir nedrįsta būti šioje srityje - atiduoda pirmenybę vyrams", - sakė Ž.Jakevičienė ir pridūrė, kad vien faktas, jog bendrovėje dominuoja vyrai, gali atbaidyti moterį nuo minties kandidatuoti į toje įmonėje siūlomą darbo vietą.

Didinti moterų skaičių kompanija "Microsoft" ėmėsi ne tik darbuotojų atrankoje skirdama prioritetą moterims specialistėms, bet ir taikydama lankstųjį darbo stilių. Nors jis aktualus ir vyrams, tačiau moterims leidžia lengviau apsispręsti, ar po motinystės atostogų sugrįžti į darbą, kokiu režimu dirbti ir pan.

Be to, prieš trejetą metų "Microsoft" Lietuvoje įkūrė moterų profesionalių klubą, kuriame susiburia įvairių sričių specialistės: finansų, rinkodaros, viešųjų ryšių, pardavimo, IT ir pan., ir diskutuoja joms rūpimais klausimais.

Didina vadovių skaičių

"Danske Bank" grupė savo veiklos strategijoje išsikėlė tikslą didinti moterų vadovių skaičių - iki 2015 metų moterys aukštesniųjų vadovų pozicijose turės sudaryti 22 proc. visų tokio lygio vadovų. "Danske Bank" personalo tarnybos vadovė Jūratė Dacienė pabrėžė, kad grupėje, kurioje dirba 23 tūkst. darbuotojų, dabartinis, mažesnis nei 20 proc., moterų skaičius aukščiausioje vadovybėje yra nepakankamas.

"Prieš keletą dešimtmečių moterų vadovaujančiose pozicijose buvo labai nedaug. Aišku, dabar situacija keičiasi, vyrų ir moterų vadovų skaičiaus atotrūkis įmonėse kiekvienais metais mažėja. Tačiau yra būtinybė paspartinti šį procesą ir reikia imtis tam tikrų priemonių, padedančių moterims įsitvirtinti vadovaujančiose pareigybėse. Vyrai ir moterys truputėlį kitaip mato tą pačią situaciją ir priima skirtingus sprendimus, todėl organizacija, kurioje yra abiejų lyčių vadovų balansas, turi platesnį požiūrį į susidariusią padėtį, priima visapusiškesnius sprendimus", - poreikį didinti moterų skaičių grupėje aiškino ji.

Anot pašnekovės, siekiant paspartinti moterų skaičiaus aukščiausioje vadovybėje augimo procesą "Danske Bank" grupėje talentų paiešką atliekantys asmenys turi užtikrinti, kad tarp potencialių kandidatų į vadovo vietą būtinai būtų ir pareigybės reikalavimus atitinkančių moterų. Taip pat organizuojant mokymų programas keliamas tikslas grupės mastu ugdyti aukščiausio lygio vadoves ir į direktorių tarybą.

Sutaupyti nesiekia

Lietuvoje "Danske Bank" tinkle vyrų ir moterų vadovų balansas geresnis. Moterys vadovės sudaro 50 proc., o aukščiausio lygio vadovių yra 30 proc. iš visų tokio lygio vadovų. "Aišku, priimant dirbti specialistą svarbiausia yra jo žinios bei gebėjimai. Bet pasirinkdami geriausią kandidatą visada siekiame rinktis iš abiejų lyčių atstovų", - sakė pašnekovė.

Reaguodama į kritiką, kad didindamos moterų skaičių įmonės tik siekia sutaupyti, nes moterys paprastai uždirba mažiau už vyrus, J.Dacienė atrėmė, kad grupėje to paties pareigybės lygio darbuotojai, nesvarbu, kokios jie lyties, uždirba labai panašiai. Mat atlygio struktūra yra ta pati ir vyrams, ir moterims.

"Į šią situaciją būčiau linkusi žiūrėti taip: moterys ir vyrai yra skirtingi, o specialių programų moterims reikia todėl, kad jos galbūt kritiškiau vertina savo gebėjimus, mažiau derasi dėl karjeros galimybių, atlyginimo, yra labiau atsidavusios šeimai. Vyrai labiau pasitiki savimi, daugiau prisiima rizikos, daugiau konkuruoja, todėl yra labiau matomi. Tad jiems lengviau gauti vadovo pozicijas. Paskatinus moterų skaičiaus augimą specialiomis atrankų bei talentų programomis, vyrų ir moterų santykis, manau, ilgainiui taps labai vienodas", - svarstė pašnekovė.

Kvotos moterims - tarp pirmininkavimo prioritetų

Europos Komisija (EK) siūlo, kad biržose kotiruojamose Europos bendrovėse, išskyrus mažas ir vidutines, ne mažiau kaip 40 proc. nevykdomąsias pareigas einančių valdybų narių būtų moterys. Lietuva deklaruoja remianti šios direktyvos įgyvendinimą.

Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė šią savaitę Strasbūre europarlamentarams kaip svarbų Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai darbotvarkės klausimą įvardijo siūlymo dėl kvotų moterims stambiausių ES bendrovių valdybose svarstymą. Ministrė kalbėjo, kad kvotomis būtų siekiama darbuotojų atrankos skaidrumo. "Pagrindinis šios direktyvos tikslas - skaidrus darbuotojų pasirinkimas, - BNS sakė A.Pabedinskienė. - Anksčiau direktyvos nuostatos buvo šiek tiek griežtesnės, apribotos, sudėtingesnės, dabar numatoma, kad tos direktyvos nustatymo terminas yra 2020-ieji metai, įskaitant, kad 2018-aisiais valstybinio kapitalo įmonėse kvotos būtų taikomos".

Didžiausios abejonės, anot A.Pabedinskienės, šalims narėms kyla dėl teisinio pagrindo, tai bus aptarta artimiausiu metu darbo grupėje dar pirmininkaujant airiams. Abejonių šalims narėms kelia ir subsidiarumo bei proporcingumo principas dėl kvotų procentų, taip pat esą per didelis kišimasis į įmonių teisę. Diskusijas kelia ir ketinamos taikyti sankcijos už direktyvos nevykdymą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"