Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lietuvos universitetų rektorių konferencijos ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos pareiškimas dėl Lietuvos aukštojo mokslo reformos pagrindų

 
2007 11 06 0:00

Lietuvos universitetų rektorių konferencija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija ne kartą yra pareiškusi savo poziciją dėl būtinybės reformuoti aukštąjį mokslą. Minimų institucijų nuomone - viešai deklaruojamas siekis reformuoti aukštojo mokslo sistemą - negali apsiriboti atskirais norminių aktų pakeitimais ir papildymais, kurie iš esmės nepakeis dabartinių aukštojo mokslo teisinio reguliavimo sisteminių ydų.

Pastaruoju metu buvo pasiūlyta keletas studijų ir mokslo reformos metmenų ir planų, sukurtos kelios mokslo ir studijų reformos darbo grupės. Apie studijų reformą savo nuomonę išsakė politinės partijos, Lietuvos valdžios institucijos, ją komentavo ir siūlymus teikė Lietuvos universitetų rektorių konferencija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, mokslinės organizacijos, Lietuvos studentų sąjunga. Visų šių institucijų siūlymai atitinka nuostatas, apie kurias kalba pastarųjų dviejų metų Europos Komisijos ir Europos Universitetų Asociacijos dokumentai.

Mūsų nuomone, aukštojo mokslo reformos kontekstas turi koncentruotis apie universitetų įgalinimą tinkamai vykdyti savo misiją. Pasirašiusieji šį pareiškimą įsitikinę, kad pirminis aukštojo mokslo reformos uždavinys yra universiteto teisinis statusas, kuris yra prielaida kitoms problemoms spręsti.

Aukštosios mokyklos teisinio statuso svarba akivaizdi: nuo jo priklauso universitetų veiklos apimtis; universitetų valdymas; universiteto, kaip juridinio asmens, pasibaigimas, apmokestinimas, galimybė nuosavybės teise valdyti, naudoti ir disponuoti turtu; viešųjų pirkimų taikymas atitinkamiems universitetų vykdomiems sandoriams; valstybės finansavimo dydis ir forma; buhalterinės apskaitos ir finansinės atskaitomybės reikalavimai; universiteto darbuotojų atlyginimų dydžio reguliavimas ir t. t. Kitaip tariant, juridinio asmens, šiuo atveju universiteto, teisinė forma nulemia valstybės reguliavimo apimtį ir būdą. Teismo statuso klausimo išsprendimas sąlygotų kitų būtinų reformos krypčių, t. y. aukštųjų mokyklų valdymo, administravimo, akademinių reikalų tvarkymo, studijų ir mokslo finansavimo, universitetų turto tvarkymo ir nuosavybės sprendimo būdus.

Šiuo metu galiojančio Aukštojo mokslo įstatymo 5 str. 9 d. nustato, kad valstybinė aukštoji mokykla yra viešasis juridinis asmuo, veikiantis kaip biudžetinė arba viešoji įstaiga, turinti Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir šio įstatymo nustatytą specialų statusą. Manome, kad valstybinėms aukštosioms mokykloms tikslinga nustatyti vieną ir nedviprasmišką juridinio asmens formą. Taigi dabartinis reguliavimas, pagal kurį universitetai gali būti viešosios arba biudžetinės įstaigos - keistinas. Būtina esminė reforma, kuri pateiktų naująjį požiūrį į valstybinių universitetų teisinę formą, užtikrinančią jiems plačias galimybes veikti, o specialias ribojančias normas taikyti tuo atveju ir tokia apimtimi, kiek jos yra būtinos, atsižvelgiant į universitetų veiklos ir siekiamų tikslų specifiškumą.

Lietuvos universitetų rektorių konferencija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija, pažymi, kad, pasirenkant aukštojo mokslo institucijų teisinį statusą, būtina atsižvelgti į šiuo metu egzistuojantį prieštaravimą tarp Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintos aukštųjų mokyklų autonomijos ir Aukštojo mokslo įstatymo nustatyto specialiojo aukštųjų mokyklų statuso, kurio sąvokos Lietuvos teisės aktai neaiškina.

Įvertindama visa tai, Lietuvos universitetų rektorių konferencija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija, siūlo priimti specialų LIETUVOS VALSTYBINIŲ UNIVERSITETŲ ĮSTATYMĄ, kuriame būtų išsamiai reglamentuotas universiteto teisinis statusas, apimantis valdymo, administravimo, finansavimo, atskaitomybės, studijų, mokslo ir kitas veiklos sritis.

Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Romualdas Ginevičius
ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Rimas Varkulevičius

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"