Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lietuvos energetikos elitas: valdžia žlugdo šalies energetikos sistemą

 
2015 12 29 10:16
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Beveik 60 žymių Lietuvos energetikų, mokslininkų, buvusių energetikos ir ūkio ministrų bei verslo asociacijų pirmininkų ragina Vyriausybę skubiai priimti sprendimus, kurie leistų išsaugoti termofikacines elektrines kaip rezervinius elektros energijos gamybos šaltinius.

Energetikai perspėja aukščiausią šalies valdžią, kad Lietuvai likus tik su viena elektrine Elektrėnuose, gali būti sutrikdytas visos elektros energetinės sistemos darbas

Prezidentei Daliai Grybauskaitei, ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui ir energetikos ministrui Rokui Masiuliui adresuotame laiške energetikos profesionalai, politikai ir mokslininkai teigia negalintys abejingai stebėti, kaip nepamatuoti ir trumparegiški sprendimai žlugdo vietinius elektros energijos gamybos pajėgumus. Dėl šių sprendimų veikti negalės Vilniaus, Kauno ir Panevėžio termofikacinės elektrinės.

Palygino su padėtimi Kryme

„Praradus efektyvius dujinius elektros gamybos pajėgumus, jų nekompensuos planuojamos pastatyti naujos Vilniaus ir Kauno elektrinės. Kaip rodo Lietuvos energetikos konsultantų atlikta analizė, elektros kainos rinkoje iškart pakyla, kai nebelieka vietinių gamintojų, ypatingai – žiemos mėnesiais, kada „Nord Pool Spot“ biržoje padidėja elektros rinkos kaina“, – rašoma kreipimesi.

Pasak aukščiausiai šalies valdžiai adresuoto laiško autorių, nesiėmus skubių veiksmų, nuo 2016 metų sausio 1 dienos būtų atleisti daugiau nei 100 Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę eksploatuojančių aukštos kvalifikacijos ir didžiulę patirtį turinčių darbuotojų. Būtų prarasti specialistai, kurie reikalingi ne tik trečiosios elektrinės eksploatacijai. Jų kompetencija būtina pasinaudoti statant ir eksploatuojant naująją kogeneracinę elektrinę bei šiukšlių deginimo jėgainę.

„Energetinio saugumo klausimus sprendžianti ir daug investuojanti Vyriausybė užmiršta, kad sutrikdyti elektros tiekimą elektros perdavimo linijomis yra paprasta. Tai įrodo Krymo pavyzdys. Lietuvai likus tik su viena elektrine Elektrėnuose, gali būti sutrikdytas visos elektros energetinės sistemos darbas“, – teigia žymiausi Lietuvos energetikai.

„Kreipiamės į Vyriausybę ir raginame skubiai priimti sprendimus, leisiančius bent iki naujų Vilniaus ir Kauno elektrinių veiklos pradžios išsaugoti termofikacines elektrines kaip rezervinius elektros energijos gamybos šaltinius. Jų veiklos palaikymui reikalingos sąnaudos keleriopai atsiperka mažesnėmis importuojamos elektros kainomis ir padidėjusiu energijos tiekimo patikimumu bei saugumu“, – rašoma kreipimesi.

Prezidentei, premjerui ir energetikos ministrui skirtą laišką pasirašė buvę energetikos ministrai Leonas Vaidotas Ašmantas, Algimantas Vladas Stasiukynas, Saulius Aloyzas Bernardas Kutas, Arvydas Sekmokas, buvę ūkio ministrai Kęstutis Daukšys, Vytas Navickas, Energetikos ekonomikos asociacijos pirmininkas Jurgis Vilemas, Lietuvos energetikos instituto direktorius Sigitas Rimkevičius, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis, Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto pirmininkas Rymantas Juozaitis ir dar daugiau kaip 50 žymių šalies energetikų, mokslininkų, politikų ir verslininkų.

Nusikalstami sprendimai

Žymių šalies energetikų nuomone, panaikinusi remtinos energijos gamybos kvotas bei neskyrusi lėšų termofikacinių jėgainių kaip elektros energetikos sistemos rezervo palaikymui, Vyriausybė nusikalstamai griauna ne tik Vilniaus, bet ir visos šalies energetinę sistemą.

Vyriausybė šių metų spalio 7 dieną priėmė nutarimą, kuriuo kaip ankstesniais metais nenustatė viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kvotos termofikacinėms elektrinėms. Toks Energetikos ministerijos sprendimas priimtas nepaisant to, kad Vyriausybė šalies energetikų buvo ne kartą informuota, kad tokiais sprendimais yra pažeidžiami įstatymai, kuriais Vyriausybei privalu vadovautis. Antai Šilumos ūkio įstatymas nustato, kad bendra šilumos ir elektros energijos gamyba yra viešuosius interesus atitinkanti paslauga. Žymių energetikų nuomone, Vyriausybė negalėjo priimti tokio turinio nutarimo, panaikinant VIAP kvotas termofikacinėms elektrinėms.

Energetikos specialistai nesuvokia, kodėl Vyriausybė remia ženkliai brangesnių įrenginių išlaikymą. Vidutinės 1 megavato (MW) galios išlaikymo Vilniaus trečiojoje termofikacinėje elektrinėje, Kauno ir Panevėžio termofikacinėse elektrinėse kartu kaina yra apie 24 tūkst. eurų per metus. Tuo tarpu vartotojai už 1 1 MW galios išlaikymą Lietuvos elektrinėje Elektrėnuose moka apie 37 tūkst. eurų per metus. Tokiu būdu galios rezervo sąnaudos termofikacinėse elektrinėse yra daugiau kaip 30 proc. mažesni už Lietuvos elektrinės sąnaudas.

Dėl nepamatuotų Vyriausybės sprendimų 2016 metais kils neištaisomų padarinių. Vilniaus trečioji elektrinė (TE-3) nebegalės veikti ir gaminti šilumos ir elektros energijos. Tačiau Vyriausybė savivaldybių neinformavo apie numatomus veiksmus ir nenumatė jokių kompensavimo priemonių, nors dėl jos veiksmų TE-3 gali patirti apie 7,4 mln. eurų nuostolį, o visos termofikacinės elektrinės, įskaitant Kauno ir Panevėžio, – 14 mln. eurų nuostolį per metus.

TE-3 nuomojanti bendrovė „Vilniaus energija“ jau pareiškė, kad dėl Vyriausybės veiksmų stabdys TE-3 darbą ir atleis 114 aukštos kvalifikacijos specialistų. Be jų, TE-3 veikla ateityje taps neįmanoma.

Be to, nepaisant to, kad TE-3 yra naujesnė ir gerokai efektyvesnė veikti šildymo sezono metu ir net vasarą galinti dirbti našiau negu Lietuvos elektrinės Elektrėnuose veikiantys seni blokai, Vyriausybė be jokio konkurso skyrė lėšų pastarajai išlaikyti, o 563 MW elektros galios termofikacines elektrines pasmerkė uždaryti, nors teisiškai tokio sprendimo Vyriausybė priimti negalėjo. Energetikų teigimu, jokiuose Vyriausybės ir Energetikos ministerijos tvirtinamuose teisės aktuose nėra numatyta, kad termofikacinės elektrinės turėtų būti uždaromos.

Vilniaus savivaldybės tarybos nuomone, Vilniaus miesto savivaldybė kartu su „Vilniaus energija“ turėtų užtikrinti, kad TE-3 atliktų energetikos sistemos rezervo funkciją, o Vilniaus miesto savivaldybė už palaikomą galios rezervą turėtų iš šalies energetikos sistemos reikalauti lėšų, kurios padengtų bent TE-3 pastoviąsias sąnaudas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"