Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lietuvių inžinierių sprendimai stebina ir europiečius

 

Šilumai ir vėsai gaminti sveikatinimo komplekso 'Grand SPA Lietuva' plėtotojai naudoja ne tik žemės gelmėse esančią energiją, bet ir į nuotekas ištekantį panaudotą mineralinį vandenį.

Didžiausiame Baltijos šalyse Druskininkų sveikatinimo ir poilsio komplekse "Grand SPA Lietuva" baigiamas rekonstruoti vienas paskutinių statinių - 16 numerių apartamentai. Juose, kaip ir visame beveik hektarą ploto užimančiame komplekse, įdiegta šilumos aprūpinimo ir vėdinimo sistema - viena unikaliausių Europoje. O kai kurių lietuvių inžinierių sprendimų analogų šiandien nerasime net tokiose atsinaujinančią energiją išplėtojusiose šalyse kaip Šveicarija ar Vokietija.

Viso komplekso perlas

"Grand SPA Lietuvos" generalinis direktorius Petras Lisauskas baigiamą korpusą vadina viso komplekso perliuku. "Keturių žvaigždučių plius apartamentai yra labai gražioje vietoje - ant Nemuno ir Ratnyčėlės santakos šlaito. Pro langus atsiveria vaizdas į gamtą, Nemuną, tiltelį per Ratnyčėlę. Apartamentai bus skirti žmonėms, kurie ieško privatumo. Nesiekiame prabangos, labiau orientuojamės į funkcinį komfortą: kad būtų patogu privažiuoti automobiliu, patekti į apartamentus ir jais naudotis", - pasakojo P.Lisauskas.

Druskininkai - mažas miestelis ir jame poilsiaujantys žmonės nori nenori susiduria su kitais atvykėliais. Komplekso "Grand SPA Lietuva" apartamentų gyventojams bus sudaryta galimybė visiškai atsiriboti nuo aplinkos ir susikurti jaukią privačią erdvę, pailsėti nuo miesto triukšmo.

Naujajame korpuse bus 16 numerių: nuo vieno miegamojo su svetaine iki dviejų miegamųjų su svetaine ir įstiklinta terasa. Kiekvienas numeris aprūpintas virtuvės įranga. Atskira erdvė numatyta posėdžiams ar privačioms šventėms.

Komplekso "Grand SPA Lietuva" direktorius mano, kad klientų, norinčių apsistoti išskirtinės kokybės numeriuose, netrūks, nors jų kaina beveik tris kartus didesnė už vidutinę. "Lietuvoje jau netrūksta ir privačių asmenų, ir kompanijų darbuotojų, ieškančių tokio lygio komforto. Be to, daug paslaugų eksportuojame. Druskininkus po truputį atranda pasiturintys ir aukštus aptarnavimo standartus mėgstantys Rusijos klientai. Ankstesnį įsivaizdavimą apie bravūrišką poilsiautoją iš Rytų reikėtų gerokai permąstyti. Neretas rusas yra itin aukštos kultūros ir erudicijos", - naują poilsiautojų iš Rytų įvaizdį piešė P.Lisauskas.

Sveikatinimo komplekso vadovas atkreipė dėmesį, kad Druskininkuose, taip pat ir "Grand SPA Lietuvoje", pradeda trūkti didesnių apartamentų, kuriuose galėtų apsistoti visa šeima. Keturių asmenų šeimai (dviem su dviem vaikais), norinčiai savaitgaliui atvykti paslidinėti ir pasilepinti sveikatinimo procedūromis, apsistoti standartiniame numeryje sudėtinga, o nuomotis du - per brangu ir nepatogu. Todėl P.Lisauskas įsitikinęs, kad komplekso "Grand SPA Lietuva" apartamentai bus ypač patrauklūs tokioms poroms. "Čia jos ras ir virtuvę, ir svetainę, o numeriuose su dviem miegamaisiais - ir po du sanitarinius mazgus. Šeima ar didesnių poreikių turintis klientas jausis labai komfortiškai", - tvirtino P.Lisauskas.

Kaip kosminiame laive

Sveikatinimo ir poilsio komplekse "Grand SPA Lietuva" lankytojams siūloma iki 4 tūkst. paslaugų bei produktų. Vien gydymo, apgyvendinimo ir SPA paslaugų teikiama apie 800. "Personalo paskirstymas, visų sąnaudų valdymas yra kaip kosminiame laive. Tai sudėtingiau negu įmonėje, gaminančioje kelių linijų produktus", - pabrėžė P.Lisauskas.

Iš kitų Druskininkų sveikatinimo centrų ir sanatorijų "Grand SPA Lietuva" išsiskiria tuo, kad čia apsistojęs klientas gali rasti visą įmanomą sanatorinio gydymo paslaugų asortimentą po vienu stogu. "Nė vienas kitas kompleksas neturi vandens parko. Mes turime. Be to, mūsų parkas ypač tinkamas šeimai. Nė vienas kitas kompleksas neteikia visų lygių apgyvendinimo paslaugų. Mes turime ir trijų, ir keturių žvaigždučių numerių, be to, greitai pasiūlysime keturių žvaigždučių plius apartamentus", - vardijo pranašumus P.Lisauskas.

Tačiau ryškiausias komplekso "Grand SPA Lietuva" bruožas - kad čia galima ilsėtis ištisus metus, ir metų laikai nedaro jokio poveikio teikiamų paslaugų kokybei. Dėl unikalių inžinerinių sprendimų komforto lygis nesiskiria nei žiemą, nei vasarą.

P.Lisauskas pažymėjo, kad Lietuvoje, ko gero, nėra kito tokio objekto, kuriame būtų tiek investuota į žaliąją energiją. "Investuotojai kartu su architektu, statybininkais, inžinieriais numatė ir sukūrė kompleksą, kuris apsaugotas nuo vėjo, kaitrios saulės, šaltos žiemos, šlapdribos ir kitų nepalankių gamtos veiksnių. Mūsų svečias gali ramiai kambaryje palikti piniginę, apsivilkti chalatą ir, užrakinęs duris elektroniniu raktu, vaikščioti po visą kompleksą: vienose zonose džiaugtis šiltu vandeniu kaip Turkijoje ar Egipte, kitur gulėti ant smėlio ar vėsintis šaltesniame baseine. Vos per 130 kilometrų nuo Vilniaus žmogus patenka į visai kitą klimato juostą. Lankytojams, atvykusiems su vaikais, nebereikia jaudintis, kad atžalos persišaldys keliaudamos į vandens parką ar į gydyklas, esančias kituose kompleksuose. Čia gera ne tik žiemą. Vasarą mūsų vandens parke galima pasislėpti nuo kaitrios saulės ir mėgautis vėsa", - pasakojo P.Lisauskas.

Šiluma iš žemės gelmių

Komplekse įdiegti kai kurie inžineriniai sprendimai ir techninė įranga - unikalūs matuojant ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu. Pasak P.Lisausko, visų idėjų sumanytojas ir generatorius amžiną atilsį koncerno "Achemos grupė" prezidentas Bronislovas Lubys kūrė ne greitos grąžos komercijos objektą. "Jis planavo ir statė kompleksą labai ilgam laikui. Todėl iš pat pradžių buvo numatyta naudoti geoterminės energijos šaltinius, kurie leistų apsisaugoti nuo kitų energijos šaltinių rinkos pokyčių, galinčių sugriauti tokio didžiulio objekto verslą", - mano "Grand SPA Lietuvos" vadovas.

Beveik hektaro plotą užimančio komplekso energijos naudojimo poreikis - milžiniškas. P.Lisausko žodžiais, įrengus geoterminio šildymo sistemą kiekvieną žiemos mėnesį išleidžiama tiek lėšų, kad būtų galima nusipirkti gana gerą butą Vilniuje. Jeigu kompleksas naudotų vien centrinį šildymą, mėnesio sąnaudos siektų individualaus namo sostinėje kainą.

Įžvalgiai pasirinkta ir įdiegta komplekso energijos tiekimo sistema jau duoda rezultatų. Praėjusiais metais per šildymo sezoną čia žaliosios energijos savikaina buvo tris kartus mažesnė, nei tiekiama Druskininkų šilumos tinklų. Kaip LŽ pasakojo šių inžinerinių projektų autorius ir įgyvendintojas UAB "Tenko Baltic" technikos direktorius Laimonas Bugenis, renkantis būsimą energijos tiekimo sistemą svarstytos kelios alternatyvos - nepriklausoma dujų, skysto kuro ar biomasės katilinė ir šilumos siurbliai, naudojantys žemės gelmėse susikaupusią ar Nemuno vandens šilumą.

Saulės šiluma kaupiama visur aplink mus - žemėje, vandenyje, ore. Bet vien jos neužtenka namams šildyti. Šilumos siurbliai leidžia naudoti šią gamtos energiją ištisus metus. Jie surenka šilumą, esančią žemės gelmėse, vandenyje arba ore, perneša į patalpas ir išskirsto į šildymo sistemas. Tokia energijos tiekimo sistema dar vadinama geoterminiu šildymu. Naudojant ją galima ne tik šildyti, bet ir vėsinti patalpas, ruošti karštą vandenį.

"Grand SPA Lietuva" - stambus šilumos vartotojas, todėl neturėdamas autonominio šildymo taptų priklausomas nuo importuojamų dujų, kurių reikia centralizuotai tiekiamai šilumai gaminti, kainos. Tokiu atveju viso sveikatinimo komplekso sėkmė ar net išgyvenimas iš esmės priklausytų nuo pašalinių nevaldomų veiksnių. Dėl to jo plėtotojai apsisprendė įrengti nuosavą sudėtingą energijos tiekimo ir taupymo sistemą. Manoma, kai kurie lietuvių inžinierių sprendimai, pritaikyti komplekse, unikalūs visoje Europoje.

"Paviršinė geotermija leidžia naudoti iki 200 metrų gylyje esančią maždaug 8-12 laipsnių šilumą. Ši energija - neišsemiama. Siurbliai paima tą 8-12 laipsnių šilumą ir elektriniais įrenginiais pakelia ją iki, pavyzdžiui, 40 laipsnių temperatūros. Beveik ketvirtadalį geoterminės šilumos energijos savikainos sudaro elektros sąnaudos. Tačiau kuo sistema efektyvesnė, tuo mažiau reikia elektros šilumai gaminti. Vasarą 10 laipsnių šiluma, pakelta iš žemės gelmių, tampa vėsa, tad komplekso vėsinimas beveik nieko nekainuoja", - geoterminės šilumos principus dėstė L.Bugenis.

2010 metais visos komplekso "Grand SPA Lietuva" gaminamos šiluminės energijos 42 proc., arba 2524 megavatvalandes, sudarė atsinaujinanti energija. Ja beveik visiškai aprūpinami "Lietuvos" viešbučio ir gydyklų korpusai. Palyginkime: šilumą iš miesto tinklų perkančio "Druskininkų" viešbučio vidutinė šildymo kaina 2010-aisiais siekė 24,9 lito už kvadratinį metrą, o atsinaujinančią energiją naudojančioje "Lietuvoje" - tik 7,21 lito už kvadratinį metrą.

Iš viso "Grand SPA Lietuva" per praėjusį šildymo sezoną sutaupė 409,4 tūkst. litų, be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Šiemet šildymo ir vėsinimo sistemai ketinama panaudoti jau 72 proc. atsinaujinančios energijos ir per metus sutaupyti apie 816,4 tūkst. litų, be PVM. Kitais metais atsinaujinančių šaltinių panaudojimas gali siekti 78 proc. ir leisti sutaupyti 898,6 tūkst. litų, be PVM.

Kodėl rožėms sodinti reikia leidimo

Sveikatinimo komplekse padaryta sprendimų, kurių analogų nerasite net tokiose išsivysčiusiose šalyse kaip Šveicarija ar Vokietija. Iliustratyvus pavyzdys - vidiniame didžiuliame kieme be technikos direktoriaus leidimo negalima pasodinti net vienos vienintelės rožės. Kodėl? Po juo - inžinerinių, šilumos, komunikacijos tinklų voratinklis, todėl įsmeigęs kastuvą gali perkirsti gyvybiškai svarbų mazgą.

"Nors komplekso plotas didelis, jis yra gerokai mažesnis, nei reikėtų tokio galingumo šilumos siurblių sistemai įrengti ir palaikyti. Į žemę suleista iki 140 geoterminių zondų, kuriais paimama šiluma. Tačiau jų nepakanka, todėl sykiu su šilumos siurbliais "gruntas-vanduo" naudojami ir siurbliai "oras-vanduo", surenkantys aplinkos oro šilumą", - pasakojo L.Bugenis.

Tačiau unikaliausias įrenginys, neturintis analogų niekur Europoje, leidžia grąžinti šilumą iš mineralinio vandens vonių, kuriose turlenasi komplekso svečiai. Šis panaudotas 35-36 laipsnių vanduo iškart neišpilamas lauk. Pirmiausia iš jo paimama šiluma. Tik tada, kai lieka maždaug 8 laipsnių temperatūros, jis nuteka į miesto kanalizaciją.

"Šilumą iš panaudoto vandens gamina ir šveicarai. Unikalu tai, kad mineralinis vanduo labai "agresyvus". Kai kolegai iš Austrijos telefonu pateikiau jo savybes, išgirdau, kaip kitame ragelio gale kažkas nukrito nuo kėdės, - šypsodamasis kalbėjo projekto idėjos autorius ir įgyvendintojas L.Bugenis. - Mat, pavyzdžiui, Vysbadeno kurorto mineralinis vanduo, palyginti su mūsiškiu, yra gėlas..."

Toks vanduo greitai koroduoja bet kurį metalą. Jeigu juo lytų, reikėtų kas metus keisti automobilį. Kai toks mineralinis vanduo patenka ant žemės, lieka lašelis druskos. Specialus nerūdijantis plienas arba titanas - pernelyg brangūs, neatsipirktų investicijos, tad L.Bugenis nusprendė naudoti paprasčiausius plastiko vamzdžius, bet tam tikros formos.

"Mineralinis vanduo išteka kartu su purvu ir gali užkimšti bet kokius vamzdžius, todėl buvo sumanyta dviejų vamzdžių konstrukcija: mažesnio skersmens didesniojo viduje. Nuotekos teka mažesnio skersmens vamzdžiu ir atiduoda šilumą vandeniui, kuris didesniu vamzdžiu bėga į šilumos siurblį. Veikia nuostabiai, plauti dar nereikėjo ir, tikiuosi, nereikės", - sukurta konstrukcija didžiavosi autorius.

Baigiami statyti apartamentai, pasak L.Bugenio, taip pat vienas unikalių pavyzdžių Rytų ir Vidurio Europoje. Tokią šildymo ir vėdinimo sistemą, įrengtą visuomeniname pastate, rastume nebent Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Olandijoje. Komplekso "Grand SPA Lietuva" apartamentuose neaptiksime nei radiatorių, nei šildomų grindų. Naujoviška šildymo ir vėsinimo sistema įrengta lubose. "Nuo lubų pirmiausia sušyla sienos, kambaryje esantys baldai, daiktai, o jie spinduliuoja šilumą į patalpą. Todėl temperatūra visame kambaryje pasiskirsto beveik vienodai. Tuo metu vasarą vėsa nuo lubų "krinta" pati, nepučiant jokiems ventiliatoriams, ir nesusidaro oro srovės", - aiškino L.Bugenis.

Į atsinaujinančių energijos šaltinių sistemas "Grand SPA Lietuva" investavo apie 6 mln. litų. Skaičiuojama, kad jos atsipirks maždaug per septynerius metus. "Jeigu nebūtume tam ryžęsi, dabar, esant tokioms dujų kainoms, turbūt jau būtume bankrutavę", - komplekso kūrėjų sprendimais džiaugėsi generalinis direktorius P.Lisauskas.

Oras tapo švaresnis

Sveikatinimo ir laisvalaikio komplekse "Grand SPA Lietuva" įgyvendinto didžiausio Baltijos šalyse geoterminio šildymo projekto vertė - 6 mln. litų. Vandens pramogų parko, gydyklų ir gyvenamojo korpuso pastatams šildyti, vėdinti, karštam vandeniui ir karštam mineraliniam vandeniui bei gydomajam purvui ruošti, taip pat patalpoms kondicionuoti įdiegta 1,6 MW šiluminės galios geoterminio šildymo sistema.

Įrengtos trys atskiros šilumos paėmimo sistemos: iš žemės (atlikta per 140 gręžinių, siekiančių 80 m gylį), iš oro ir iš nuotekų (jas utilizavus). Projektas leido ne tik autonomiškai aprūpinti šiluma didžiulį kompleksą, bet ir tausoti Druskininkų aplinką. Geoterminis šildymas kompleksui kainuoja daugiau kaip perpus pigiau negu centralizuotai tiekiama šiluma, o kurorto oras, kai šildymui sudeginama mažiau dujų, dabar yra švaresnis.

Skaičiai

"Grand SPA Lietuva" - moderniausias Baltijos šalyse sveikatinimo ir poilsio kompleksas, įsikūręs Druskininkų kurorto centre, ant Nemuno ir Ratnyčėlės upių santakos šlaito.

Šiuo metu jame vienu metu gali apsistoti apie 460 svečių, bet įrengus apartamentus galės ilsėtis daugiau kaip 500 klientų. Vandens parke per dieną dabar apsilanko maždaug 700 žmonių. Požeminėje ir daugiaaukštėje automobilių aikštelėse įrengta apie 300 vietų. Komplekse vienu metu dirba 240-270 darbuotojų - jų skaičius priklauso nuo sezono.

Gydyklose per dieną atliekama apie 1,5 tūkst. procedūrų - gydomojo purvo, mineralinio vandens vonios, purvo ir fizioterapijos procedūros, gydomoji mankšta, haloterapija, klasikinis ir povandeninis masažai, gydomųjų žolelių kokteiliai, inhaliacijos, žarnyno, ginekologijos ir parodontozės gydymo.

Daugiausia lankytojų sulaukiama liepos ir rugpjūčio mėnesiais bei per Naujuosius metus. Užsienio svečiai sudaro apie 45 proc. klientų. Daugiausia jų atvyksta iš Rusijos, Lenkijos, Vokietijos, Izraelio.

Nuo kitų metų viena para komplekse "Grand SPA Lietuva" kainuos vidutiniškai 220-230 litų. Į šią sumą įeina apgyvendinimas, maitinimas tris kartus per dieną, gydymo procedūros, pramogos vandens parke, boulingas, vieta automobiliui.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"