Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lietuviškos duonos kelias į Kremlių

 
2010 10 06 0:00
AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

Pirmąją Maskvoje vykusios parodos 'Ausinis ruduo 2010' dieną centriniai Rusijos televizijų kanalai vakaro žinių reportažus pradėjo nuo lietuviškos duonos, kurią Kremliuje laužė ir ragavo kaimynės šalies vadovai, parodę išskirtinį dėmesį Lietuvos gamintojams ir pagarbą mūsų valstybei. Kremlius atvirai pademonstravo: Rusijos rinka Lietuvos eksportui žada tapti dar atviresnė.

"Ką tik buvau žemės ūkio parodoje. Lietuvos gamintojai parūpino duonos, o mūsiškiai, jau mums išeinant, atnešė krepšį pieno produktų. Siūlau tai paragauti", - tokiais Rusijos Federacijos ministro pirmininko Vladimiro Putino žodžiais centriniai Rusijos televizijos kanalai pradėjo spalio 1-osios vakaro žinių reportažus apie jo ir šalies prezidento Dmitrijaus Medvedevo darbo susitikimą Kremliuje ekonomikos klausimais.

"Gerai, kad ne tuščiomis rankomis atvažiavo. Dabar mes visa tai paragausime. Lietuvos gamintojams noriu atskirai padėkoti. Svarbu, kad mes išlaikėme su jais ryšius", - pabrėžė D.Medvedevas.

Stalas, prie kurio Kremliuje susėdo pasikalbėti abu Rusijos lyderiai, buvo papuoštas balta staltiese, skoningai padengtas, o jo centre puikavosi kepalas lietuviškos duonos.

Stabtelėjo prie Lietuvos stendo

Parodoje "Auksinis ruduo" asmeniškai duoną V.Putinui įteikęs Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius vėliau sakė: "Ta duona, kurią Rusijos vadovai ragavo prie bendro stalo, buvo simbolis, reiškiantis, kad Rusija nori ir laukia mūsų produkcijos." Anot ministro, šios šalies lyderiai parodė išskirtinį dėmesį ir pagarbą ne tik visiems į Rusiją eksportuojantiems Lietuvos gamintojams, bet ir mūsų valstybei.

Dar gerokai prieš tai, kai V.Putinas užsuko į Lietuvos paviljoną, televizijų atstovai ieškojo šalia vietos, kur pastatyti kameras. Reporteriai žinojo vyriausybės vadovo ketinimus, tačiau numanė ir tai, kad jis mėgsta improvizuoti. V.Putinas iš pradžių aplankė tris parodos paviljono "Regionai ir užsienio šalys" stendus: Leningrado ir Rostovo sričių bei Tatarstano.

Ambasadoriaus Antano Vinkaus užkalbintas premjeras stabtelėjo ir pasuko prie Lietuvos stendo. Linksmai nusiteikęs jis atsilaužė lietuviškos duonos, o paskui dar gavo kepalą ir dovanų. Be to, A.Vinkus įteikė V.Putinui knygą, kurioje buvo paslėptas žolelių trauktinės "Trejos devynerios" butelis. Įteikdamas Rusijos vyriausybės vadovui šią dovaną ambasadorius sakė, kad jis kaip gydytojas rekomenduoja pirmiausia perskaityti knygą. Vėliau premjerui buvo paaiškinta, iš kokių žolelių pagaminta trauktinė. Tačiau paragintas jos paskanauti V.Putinas atsakė esąs darbe, todėl negalįs.

Duona iš Pasvalio

"Ant kepalo duonos, kurios paragavo V.Putinas, buvo užrašyta "Lietuva". Simboliška yra tai, kad jis atsilaužė dalį raidės", - prisiminė susitikimo detales ministras K.Starkevičius. Pernai per parodą negalima buvo vaišinti, o šiais metais ne vien V.Putinas laužė duonos. Net asmeninė prezidento D.Medvedevo gydytoja paragavo "Džiugo" sūrio. "Niekas prieš tai nevaikščiojo ir netikrino, ar šie produktai saugūs", - kalbėjo ministras.

Į Maskvą mūsų valstybės delegacija nusivežė tris kepalus duonos su užrašu "Lietuva". Šį kulinarinio paveldo produktą iškepė Pasvalio rajone, Daujėnų kaime, įsikūrusi bendrovė "Saimeta". Pasvalietė Vitalija Stankevičienė individualią kepyklą atidarė prieš 15 metų ir pradėjo kepti duoną pagal autentišką šeimos receptą. Šiandien Daujėnų duona, kaip Lietuvą reprezentuojantis produktas, įteikiama įtakingiems užsienio šalių politikos lyderiams.

Neslėpdama džiaugsmo V.Stankevičienė pasakojo, kad duona, kurios valgė Rusijos vadovai, yra unikalus tautinis paveldas. Tai sertifikuotas ekologiškas produktas, pelnęs daug prestižinių apdovanojimų įvairiose parodose. "Tokia duona kepama tik iš ruginių miltų, rauginama tik mediniuose kubiluose pagal iš kartos į kartą stropiai saugotą technologiją. Nededame jokių konservantų, jokių priedų. Kepame duoną taip, kad skanu būtų patiems, - aiškino V.Stankevičienė. - Atpjautos duonos aromatas sako, jog ji tikrai yra gera. Aš pati valgau tik senesnę duoną, iškeptą prieš 3 ar 4 dienas. Tokia ji man yra pati geriausia ir skaniausia."

Lietuviška duona, kurios valgė V.Putinas ir D.Medvedevas, kaip tik ir buvo iškepta prieš tris dienas.

Norėtų kepti patys

Lietuvos stendą kartu su Rusijos premjeru aplankiusi Rusijos

žemės ūkio ministrė Jelena Skrynnik šypsodamasi prisipažino, kad gerai pažįsta ir lietuviškos duonos, ir skilandžio, ir sūrio skonį. Šį pavasarį, kai viešėjo Vilniuje, parodoje "Agrobalt", ji gavo dovanų ir Daujėnų duonos.

Maskvos maisto išteklių departamento vadovas Aleksandras Baburinas taip pat tikino žinąs mūsų duonos skonį. "Rusija ir maskviečiai nepamiršo lietuviškos produkcijos. Jūs tikriausiai matėte, su kokiu malonumu šalies prezidentas D.Medvedevas ragavo lietuviškos duonos. Atskleisiu nedidelę paslaptį. Mes ne tik bendradarbiausime siekdami padidinti lietuviškos produkcijos apimtį Maskvoje, bet ir bandysime savo įmonėse plėtoti kai kurias tradicines lietuviškas technologijas. Mėginame įdiegti lietuviškos duonos gamybos technologijas, nes ji mūsų šalyje tikrai labai populiari", - neslėpė A.Baburinas.

Lietuvos stendą gerai nusiteikęs paliko ir Rusijos fitosanitarijos tarnybos vadovas Sergejus Dankvertas. "Viskas gerai, galime dirbti. Esame šalia, nereikia visko gabenti iš Prancūzijos. Perėjome tą pačią mokyklą, vieni kitus suprantame iš pusės žodžio", - Lietuvos žurnalistams sakė S.Dankvertas.

Naujasis Lietuvos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Muilius po susitikimo su kolega iš Rusijos kalbėjo, kad prie pieno produktų kokybės reikalų abi šalys jau tikrai negrįš, tačiau kitokių klausimų, tokių kaip teisės aktų harmonizavimas, kiaulių užkrečiamųjų ligų profilaktika, lietuviškų kiaulių gabenimas į Kaliningradą, būsima bendra Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos muitinės postų veikla, buvo aptarta nemažai.

Dirbo darni komanda

Už atliktą milžinišką darbą ministras K.Starkevičius ypač dėkojo Lietuvos ambasadoriui Rusijoje A.Vinkui. Jis asmeniškai įdėjo labai daug energijos ir pastangų, kad įvyktų susitikimas su V.Putinu. A.Vinkus, prisimindamas Rusijos premjero apsilankymą Lietuvos paviljone parodoje "Auksinis ruduo", teigė: "Dievas mums davė gerą geografinę padėtį. Kaimynų nepasirinksi, jie yra tokie, kokie yra. Ir, mąstant apie gerą kaimynystę, pagrindinis sėkmės faktorius turėtų būti žmogiškumas. Gerbk kitą žmogų ir tau visada bus atsakyta tuo pačiu. Džiaugiuosi, kad žemės ūkio ministras vykdo labai apgalvotą, žmogišką diplomatinę politiką. O aš, kaip ambasadorius, vykdau Vyriausybės pavedimus."

A.Vinkus pagyrė ir Lietuvos verslininkus, kurie visada sugeba Rusijoje tinkamai pristatyti savo produkciją. Lietuvos bendrovių atstovai nuolat budi Maskvoje. Jeigu yra išvaromi pro duris, jie įlipa per langą. "Gerai, kad dabar galime džiaugtis sėkme. Bet norėčiau, jog visi suprastumėte: kuo labiau mums seksis, tuo dar aktyvesniems reikės būti, nes konkurencija be galo didelė ir kova už Rusijos rinką nėra lengva", - pabrėžė ambasadorius.

A.Vinkus padėkojo ir pačiam V.Putinui. Jo nuomone, trumpas televizijos siužetas per centrinius Rusijos kanalus parodė šios šalies vadovų pagarbą ir mūsų valstybės gamintojams, ir visai Lietuvai. Apie Lietuvą sužinojo net tie, kurie anksčiau apie mūsų kraštą nieko nebuvo girdėję. "Pastarasis pusmetis buvo labai aktyvus. Ir į Vilnių, ir į Maskvą vyko daug valstybinių bei verslo delegacijų. Mano kaip ambasadoriaus pareiga - dirbti gerai. Jeigu ambasada nedirbtų, jos niekas nelaikytų. Tačiau ambasada - ne vien ambasadorius, o visas kolektyvas. Dirbdami kaip komanda jaučiame vieni kitų kvėpavimą. Ir šis rezultatas - mūsų kolektyvinio darbo vaisius", - tvirtino diplomatas.

Pakviestas į Kaziuko mugę

Kaip vieninga komanda jautėsi ir visa Maskvoje viešėjusi Lietuvos delegacija. Su ja į Rusijos sostinę vyko ir parlamento nariai Jonas Jagminas, atstovaujantis opozicijai, bei Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis. Juodu buvo susitikę su Dūmos Agrarinio komiteto pirmininku Valentinu Denisovu, kuris pakviestas atvykti į Lietuvą per Kaziuko mugę. Jis domėsis paveldo išsaugojimo patirtimi, be to, norėtų aplankyti kelias maisto įmones. Lietuvos verslo įmonių vadovams K.Starkevičius įteikė, kaip pats pavadino, istorinius diplomus, nes juos pasirašė jau buvęs meras Jurijus Lužkovas. Padėkas ir diplomus, patvirtintus J.Lužkovo parašu, gavo UAB "Agrovet", Marijampolės pieno konservų įmonė, "Krekenavos agrofirma", "Biovela", "Žemaitijos pienas".

"Dalyvauti tokiose parodose tikrai reikia, nes Rusijos rinka didžiulė. Tai, kad abu Rusijos vadovai raikė lietuvišką duoną, - geras ženklas ne tik maisto pramonei, bet ir kitoms su Rusijos rinka susijusioms verslo sritims. Savo tradiciniais gaminiais turime įsitvirtinti didelėje Rusijos rinkoje", - apibendrino susitikimą su Rusijos premjeru K.Starkevičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"