Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lietuva be rusiškos elektros nepražūtų

 
Daivis Virbickas: „Jeigu Baltijos šalys nugrims į duobę, kartu nugrims ir Karaliaučius.“
Daivis Virbickas: „Jeigu Baltijos šalys nugrims į duobę, kartu nugrims ir Karaliaučius.“ Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Jeigu Rusija atjungtų visas elektros perdavimo linijas, kuriomis į mūsų šalį importuojama Rytuose gaminama elektros energija, Lietuva išsiverstų savais elektros gamybos generatoriais, o trūkstamą elektrą importuotų iš Šiaurės šalių. Tokią išvadą padarė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“, atlikęs elektros energetikos sistemos adekvatumo analizę.

Tačiau iš Rytų nustojus tekėti elektros energijai, jos negautų ir Karaliaučiaus sritis, kuri prijungta prie Lietuvos energetikos sistemos. „Jeigu Baltijos šalys nugrims į duobę, kartu - ir Karaliaučius. Nebent sugebėtų vienas išsilaikyti. Šį rudenį sugebėjo išsilaikyti 15-20 minučių. Kitaip tariant, tai mažai tikėtinas scenarijus“, - „Lietuvos žinioms“ sakė „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas.

Mažai tikėtinas scenarijus

Lietuvos perdavimo sistemos operatorius neseniai išanalizavo, kas nutiktų, jei staiga dėl nenumatytų aplinkybių nutrūktų gamtinių dujų ir elektros tiekimas iš Rusijos. Taip pat įvertinti scenarijai, jeigu tuo pat metu nutrūktų ir SGD dujų srautas per Klaipėdos terminalą, nustotų pūsti vėjas, užtemtų saulė ir išsektų vanduo... „Žinoma, tai teorinės dirbtinai sumodeliuotos kritinės situacijos, bet visada privalome turėti planą net ir tokiems sunkiems atvejams“, – kritinių scenarijų tyrimo ir pasirengimo jiems būtinybę aiškino D. Virbickas.

Kritiniai scenarijai, pasak jo, buvo tiriami trimis parametrais: ar Lietuvoje užteks elektros gamybos, ar pakaks tinklo pajėgumų pagamintą elektrą perduoti vartotojui ir kaip į nepaprastą padėtį reaguos rinka – kokia bus elektros kaina.

„Kritiniu atveju Lietuvai reikėtų apie 30 proc. elektros energijos importuoti iš kaimynų. Likusią dalį elektros šiomis labai sunkiomis sąlygomis pasigamintume savose elektrinėse degindami mazutą, nes beveik visos mūsų šiluminės elektrinės buvo projektuotos dirbti naudojant mazutą, tik vėliau pritaikytos deginti dujas. Esame patikinti, kad būtinų mazuto atsargų ekstremaliu atveju nepritrūktume, tuo rūpinasi atsakingos institucijos“, - teigė D. Virbickas.

Kita vertus, jis pabrėžė, kad jeigu elektros pritrūktų ir Latvija, elektros pralaidumo gali neužtekti. Tokiu atveju jau tektų riboti suvartojamos elektros kiekį.

Pasak D. Virbicko, esant ekstremaliai situacijai Lietuvos energetikos sistema pradėtų dirbti pagal specialų energetikos ministro įsakymą, kuris, atsižvelgiant į pokyčius, nuolat atnaujinamas. „Įsakymas numato net ir elektros energijos vartojimo ribojimą vartotojams. Ačiū Dievui, dar neteko to daryti, tikiuosi, jog ir neteks pasinaudoti, bet tai nereiškia, kad galimai ekstremaliai situacijai nesirengiame“, - sakė jis.

D. Virbickas pabrėžė, kad ligoninėms, mokykloms elektra būtų bet kuriuo atveju tiekiama, o minėtas įsakymas nustato, kurioms vartotojų grupėms pagal eiliškumą ir kiek elektros tiekimas būtų ribojamas.

Karaliaučius išsilaikė keliolika minučių

Pasak „Litgrid“ vadovo, pagrindinė taisyklė, kurios avarijos atveju laikosi valstybių perdavimo sistemų operatoriai, yra ne kenkti, o padėti kaimynui.

Jis prisiminė 2013 metų rugpjūčio mėnesį, kai Karaliaučiaus kraštas (Rusija) kelias valandas liko be elektros, nes sugedo termofikacijos elektrinė, dėl to pasenę elektros tinklai neatlaikė technologinių pokyčių. „Pagal technologines instrukcijas Lietuvos energetikos sistemos padedami jie atkūrė darbą. Paskui jie, aišku, susirūpino, kaip tokios padėties išvengti ateityje ir pagerinti sistemos darbą“, - pasakojo D. Virbickas.

2014 metų rugsėjo mėnesį, ano jo, Karaliaučiaus kraštas buvo visiškai atsijungęs nuo Lietuvos energetikos sistemos – bandymams atjungė visas tris perdavimo linijas. Buvo 4 bandymai po 15-20 minučių. Jie buvo sėkmingi – tą trumpą laiką jie išsilaikė, nes sistemoje nieko neįvyko: nenutrūko gamyba, perdavimo linijos, poreikis nepateikė netikėtumų. „Jeigu reikėtų išsilaikyti ilgiau? Tai atskiras klausimas“, - svarstė „Litgrid“ vadovas.

Elektros tiekimo sustabdymas iš Rusijos, pasak „Litgrid“ vadovo, įmanomas tik fiziškai atjungus laidus, o tokia tikimybė labai menka. Lengviau įsivaizduoti, kad iš Rusijos nebūtų vykdomas komercinis elektros tiekimas. Dėl šios priežasties, tikėtina, išaugtų elektros rinkos kaina.

„Pagal elektrotechnikos dėsnius jeigu linija įjungta ir įjungtas elektros imtuvas, elektra teka. Jeigu nori, kad netekėtų – išjunk. Šiuo metu Lietuva ir Baltijos šalys su Rusija ir Baltarusija (be Karaliaučiaus krašto) sujungtos 8 perdavimo linijomis. Taigi jas visas reikėtų atjungti“, - pabrėžė D. Virbickas.

Tačiau „Litgrid“ vadovas atkreipė dėmesį, kad elektros energijos, jai nustojus tekėti iš Rytų, negautų ir Karaliaučiaus sritis, kuri prijungta prie Lietuvos energetikos sistemos. „Jeigu Baltijos šalys nugrims į duobę, kartu nugrims ir Karaliaučius. Nebent sugebėtų vienas išsilaikyti. Šį rudenį sugebėjo išsilaikyti 15-20 minučių. Kitaip tariant, tai mažai tikėtinas scenarijus“, - pažymėjo D. Virbickas.

Didesnė tikimybė, pasak jo, kad dėl Rusijos importo sumažėjimo pakiltų elektros energijos rinkos kaina. Jeigu pasiūla biržoje staiga labai sumažėtų, pagal „Nord Pool Spot“ biržos taisykles numatyta, kad viršutinė kainos riba galėtų būti 2000 eurų už megavatvalandę (EUR/MWh), dabar vidutinė kaina siekia 50 EUR/MWh. „Tokiu atveju pagal numatytą mechanizmą visų šalių operatoriai aktyvuotų rezervą – vietinės elektrinės gamintų elektrą degindamos dujas ar mazutą. Kitaip tariant elektros nepritrūktume, tačiau jos kaina išaugtų. Tai labiau įsivaizduojame nei linijų iš Rytų visiškas atjungimas“, - spėjo D. Virbickas.

Po metų būsime saugesni

Lietuvoje vidutiniškai per metus importuojama 60-63 proc. vartojimui reikiamos elektros. Lietuvos energetikos sistema tarptautinėmis jungtimis yra sujungta su Latvijos, Baltarusijos ir Rusijos elektros energetikos sistemomis. Po 2016 metų sausio 1 dienos, pradėjus eksploatuoti naujas tarptautines jungtis, sistemos adekvatumas dar pagerės, atsiras galimybė elektros mainams su Skandinavijos ir Vakarų Europos elektros sistemomis.

Apibendrindamas elektros energetikos sistemos adekvatumo analizę, D. Virbickas teigė, kad įprastinėmis sąlygomis 2015 žiemą Lietuvos elektros energetikos sistema yra adekvati. „Elektros galime pasigaminti tiek, kiek suvartojame, tinklo pralaidumas leidžia importuoti 87 proc. elektros energijos, tačiau prognozuojame, kad importuosime 62 proc. vartojimui reikalingos energijos, o 38 proc. elektros gaminsimės patys - naudosime vietinių šiluminių elektrinių, kurios žiemą gamina šilumą miestams, vėjo jėgainių ar, esant poreikiui, Lietuvos rezervinės elektrinės Elektrėnuose gaminamą elektrą“, – sakė jis.

D. Virbickas pabrėžė, kad iš minėtos 38 proc. savos gamybos elektros maždaug pusė yra nesubsidijuojamų jėgainių, kaip antai Kruonio hidroakumuliacinės, Kauno hidroelektrinės ir kitų jėgainių, pagaminta elektra.

Adekvatumo analizė rengiama kiekvienų metų žiemos ir vasaros sezonams. Joje įvertinami įvairūs galimi rizikos scenarijai, siekiant nustatyti šalies elektros energetinės sistemos patikimumą ir pasirengimą kritiniams atvejams. Šiemet vykdant sistemos analizę, be galimų avarinių atvejų šalies viduje, buvo modeliuotos ir situacijos, jei Lietuvai būtų sustabdytas elektros bei dujų tiekimas iš Rusijos.

Rubrika rengiama bendradarbiaujant su elektros perdavimo sistemos operatoriumi „Litgrid“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"