Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lenkų dųjų terminalui - ES milijardas

 
2012 10 15 6:02
"Polskie LNG" nuotraukos/Lenkijos SGD terminalo kiekvieno rezervuaro talpa - 160 tūkst. kub. metrų.
"Polskie LNG" nuotraukos/Lenkijos SGD terminalo kiekvieno rezervuaro talpa - 160 tūkst. kub. metrų.

Lenkai didžiuojasi, kad sutelktomis valstybės institucijų ir privačių kompanijų pastangomis sugebėjo statomam suskystintų gamtinių dujų terminalui išsiderėti maždaug milijardo zlotų negrąžintiną Europos Sąjungos (ES) paramą.

Didžiausia iki šiol ES investicija į Lenkijos dujų ūkį padės gerokai sumažinti jūra atgabentų suskystintų gamtinių dujų kainą vartotojams.

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas statomas Svinouiscio uoste netoli Ščecino, Lenkijos Baltijos pakrantės vakarinėje dalyje. Čia jau pusantrų metų pluša statybininkai, o lenkai jau dabar rengiasi eksploatuoti būsimą sudėtingą įrenginį. Šių metų rugsėjo pabaigoje statybininkai sėkmingai įgyvendino nelengvą inžinerinį sprendimą -uždengė dviejų dujų saugyklų - rezervuarų stogus, kiekvienas jų svėrė apie 600 tonų.

Tuo metu Ščecino jūrų universitetą bei Krokuvos mokslų ir technologijos universitetą šiemet baigė pirmoji energetikos specialistų laida. 36 studentai pagal specialią studijų programą rengėsi dirbti suskystintų dujų ūkyje. Tai tik pirmieji profesionalai, kurie Lenkijos aukštosiose mokyklose bus parengti dirbti SGD terminale.

Šio atidarymas planuojamas ne vėliau kaip 2014 metų birželio 30 dieną.

ES lėšos iš kelių šaltinių

Lenkija SGD terminalui išsiderėjo solidžią ES paramą. Negrąžintina ES dotacija sieks 975 mln. litų, arba beveik 44 proc. terminalo kainos. Likusią investicijų dalį sudarys Europos bankų kreditai (apie 764 mln. litų) ir projektą įgyvendinančios bendrovės nuosavos lėšos. SGD terminalą lenkai planuoja pastatyti už beveik 2,3 mlrd. litų.

Kaip LŽ informavo terminalo projektą įgyvendinančios bendrovės "Polskie LNG S.A." viešųjų ryšių ir komunikacijos vyriausioji specialistė Aleksandra Jampolska, SGD terminalas Svinouiscyje finansuojamas iš kelių ES šaltinių. SGD saugyklų - rezervuarų statybai 55 mln. eurų (190 mln. litų) jau skirta iš Europos energetikos programos ekonomikai gaivinti. Kitai terminalo infrastruktūrai 456 mln. zlotų (387 mln. litų) plaukia iš Europos regioninės plėtros fondo.

"Taip pat reikėtų turėti omeny, jog Lenkija gavo Europos Komisijos (EK) patvirtinimą, kad ES parama SGD terminalo projektui gali siekti 926 mln. zlotų (785 mln. litų - red.), tokia suma jam rezervuota ES fonduose. Taigi, jau gauta parama galėtų išaugti beveik dvigubai", - LŽ teigė A.Jampolska ir pridūrė, jog visos ES lėšos teikiamos negrąžintinai.

Beveik milijardo zlotų paramą lenkų SGD terminalui EK patvirtino praėjusių metų spalio mėnesį. "SGD terminalo statyba - itin inovatyvus projektas ir tobulas pavyzdys, kaip turėtų būti kooperuojamos privataus kapitalo ir ES paramos lėšos. Tai taip pat nuoroda, kad tokią didžiulę ES fondų paramą gali gauti tik labai geri projektai", - teigė Lenkijos regioninės plėtros ministerijos valstybės sekretorius Adamas Zdzieblo.

EK ta proga pažymėjo, kad ES fondų lėšos padės sumažinti Lenkijos SGD terminalo statybų kainą, tai savo ruožtu leis taikyti mažesnį išdujinimo paslaugos tarifą, taigi ir pigiau parduoti jūra importuojamas dujas. Priimdama sprendimą skirti ES paramą lenkų projektui EK skelbė, jog SGD terminalo statyba kartu su Svinouiscio- Ščecino dujotakiu ir dujų paskirstymo mazgu Goleniuve bei planuojamais ateityje nutiesti dujų vamzdžiais Lenkija-Čekija ir Lenkija-Vokietija leis padidinti Europos dujų tinklo galimybes bei transportuoti dujas į kitas ES šalis. Tai savo ruožtu padės integruoti regionines, ypač Vidurio ir Rytų Europos, dujų rinkas į ES.

Rugsėjo pabaigoje statybininkai uždengė Svinouiscio SGD terminalo teritorijoje iškilusių dujų saugyklų - rezervuarų bokštų stogus.
Rugsėjo pabaigoje statybininkai uždengė Svinouiscio SGD terminalo teritorijoje iškilusių dujų saugyklų - rezervuarų bokštų stogus.

Pigūs bankų kreditai

Be ES paramos, SGD terminalas Lenkijoje finansuojamas iš "Polskie LNG" nuosavų lėšų ir kreditų, kuriuos projektui teikia Europos investicijų bankas (EIB) bei Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB).

Didžiausio Lenkijos dienraščio "Gazeta Wyborcza" žurnalistas Andrzejus Kublikas LŽ teigė, jog "Gaz-System", terminalą statančios "Polskie LNG" savininkė, jau pasiskolino 600 mln. zlotų (509 mln. litų) iš EIB ir planuoja gauti kitą kreditą iš ERPB. Skelbiama, kad šis bankas 12-ai metų paskolins 300 mln. zlotų (255 mln. litų).

"Paskola iš EIB turėtų būti panaudota iki 2014 metų pabaigos ir grąžinta per 20 metų. Paskolos palūkanų normos viešai neskelbiamos. Tačiau visi žino, kad EIB paskolos yra pigiausios finansų rinkoje", - LŽ teigė lenkų žurnalistas.

Pasak jo, "Gaz-System" iš pradžių planavo savo lėšomis finansuoti apie 30 proc. terminalo statybos sąnaudų, o likusią dalį skolintis. "Dabar aiškėja, kad greičiausiai maždaug pusę investicijų sudarys ES negrąžintina parama, o likusią - ES bankų kreditai ir nuosavos "Gaz-System" lėšos", - LŽ pasakojo "Gazeta Wyborcza" žurnalistas.

Terminalo kaina per kelerius metus sumažėjo nuo 2,9 iki 2,7 mlrd. zlotų. To, pasak A.Kubliko, pavyko pasiekti investuotojams atsisakius kai kurių brangių, bet šaltam Lenkijos klimatui nelabai tinkančių technologijų.

Terminalo projektą įgyvendinanti bendrovė "Polskie LNG S.A." yra antrinė Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatorės, valstybės kontroliuojamos bendrovės "Gaz-System S.A." įmonė. Tačiau SGD terminalo investicijų ir statybos sąnaudų į būsimą dujų perdavimo kainą lenkai įtraukti nė neplanuoja, juolab - apmokestinti dujų vartotojus terminalui dar nepradėjus veiklos. Tokį modelį SGD terminalui finansuoti pasirinko Lietuva.

"Kai terminalas pradės veikti 2014 metų birželio pabaigoje, dalis jo statybos kainos bus įtraukta į SGD išdujinimo tarifą. "Gaz-System S.A." neturi teisės įtraukti terminalo statybų sąnaudų į dujų perdavimo kainą", - LŽ tvirtino "Polskie LNG" viešųjų ryšių ir komunikacijos vyriausioji specialistė A.Jampolska.

Jai atitarė ir A.Kulbikas. "Šiuo metu niekas nekalba apie galimą dujų perdavimo kainos priedą, skirtą terminalui finansuoti. Žinoma, kai terminalas pradės veikti, investuotojai turės grąžinti kreditus, tačiau bet koks tarifų padidėjimas būtų labai ribotas", - LŽ teigė jis.

"Gazeta Wyborcza" žurnalistas gerokai nustebo išgirdęs lietuvių kolegos klausimą, ar neplanuojama Lenkijos dujų tiekimo įmonių įpareigoti iš Svinouiscio terminalo pirkti tam tikrą dujų kiekį (Lietuvoje bet kuris dujų vartotojas privalės iš Klaipėdos terminalo pirkti 25 proc. gamtinių dujų per metus).

"Manau, būtų neįmanoma bet kuriai bendrovei Lenkijoje pasakyti, kad ji pirktų dujas iš terminalo Svinouiscyje. Tačiau yra nemažai bendrovių, kurios pačios suinteresuotos pirkti dujas iš šio terminalo. Dabar suskystintos gamtinės dujos rinkoje yra pigesnės už rusiškas dujas. Anot rusų naujienų agentūrų "Interfax" ir "Vedomosti", Lenkija šiuo metu už Rusijos dujas moka brangiausiai visoje ES. Dabar ši kaina siekia 550 JAV dolerių už 1 tūkst. kub. m dujų. Taigi dujas iš terminalo pirkti paprasčiausiai apsimokės", - spėjo A.Kublikas.   

Stato tarptautinis konsorciumas

Svinouiscio terminalą stato Italijos kompanijos "Saipem S.p.A" vadovaujamas koncorciumas iš šešių Lenkijos ir užsienio valstybių bendrovių: "Saipem S.A." (Prancūzija), "Techint Compagnia Technica Internazionale S.p.A." (Italija), "Snamprogetti Canada Inc." (Kanada), "PBG SA" ir "PBG Export Sp. z o.o." (Lenkija).

Sutartyje tarp šio konsorciumo ir terminalo projektą įgyvendinančios "Polskie LNG" numatyta, kad jeigu viena iš šių kompanijų susidurtų su finansinėmis problemomis ar bankrutuotų, kitos konsorciumo narės kartu užbaigs projektą.

SGD terminalas statomas kairiajame Svinos upės krante, kuris jau prieš daugelį metų buvo numatytas uosto plėtrai. Jį sudarys vamzdynas su suskystintų dujų iškrovimo iš laivų įranga, dvi 160 tūkst. kub. m  suskystintų gamtinių dujų saugyklos ir išdujinimo įranga.

Išsivaduos nuo priklausomybės

Lenkijos Vyriausybė terminalo statybą vertina kaip strateginį šalies energetinio saugumo projektą. Terminalas leis Lenkijai apsirūpinti 5 mlrd. kub. m dujų per metus, tai beveik trečdalis šalies metinio poreikio. Esant būtinybei, terminalo pajėgumą bus galima išplėsti iki 7,5 mlrd. kub. metrų. Iš viso Lenkija per metus suvartoja apie 14 mlrd. kub. m dujų.  

Šiuo metu Lenkija priversta įsivežti apie 70 proc. suvartojamų gamtinių dujų. 96 proc. gamtinių dujų šalies įmonės perka pagal ilgalaikes sutartis, kuriose įtvirtinta formulė, pagal kurią dujų kaina skaičiuojama atsižvelgiant į žalios naftos ir naftos produktų pasaulines kainas. Lenkai džiūgauja, kad naujasis SGD terminalas radikaliai pakeis esamą padėtį. Manoma, kad potencialūs SGD tiekėjai bus Šiaurės Afrikos ir Skandinavijos šalys

"SGD terminalas, kylantis Svinouiscyje, suteiks galimybę atsivežti gamtinių dujų iš bet kurios pasaulio vietos. Tokiu būdu Lenkija taps nauja žaidėja pasaulio suskystintų gamtinių dujų rinkoje", - sakė "Polskie LNG" generalinis direktorius Rafalas Wardzinskis.

Svinouiscio SGD terminalas

Kaina - 2,275 mlrd. litų, iš jų - 975 mln. litų ES parama, 764 mln. litų ES bankų kreditai.

Pajėgumas - 5 mlrd. kub. m dujų per metus.

Statybos pradžia - 2011 metų kovas.

Statybos pabaiga - 2014 metų birželis.

Šaltinis: "Polskie LNG", LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"