Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lengvesnis būdas spręsti ginčus visoje Europoje

 
2006 07 19 0:00
Aurelija Žulkutė pataria Lietuvos piliečiams užsienyje ir užsieniečiams Lietuvoje, susidūrus su diskriminacija ar kitais ES teisės normų pažeidimais, kreiptis į SOLVIT centrą. <br>Petro Malūko nuotrauka
Aurelija Žulkutė pataria Lietuvos piliečiams užsienyje ir užsieniečiams Lietuvoje, susidūrus su diskriminacija ar kitais ES teisės normų pažeidimais, kreiptis į SOLVIT centrą.
Petro Malūko nuotrauka

Piliečių ir įmonių skundus, susijusius su netinkamu Europos Sąjungos vidaus rinkos teisės taikymu, sprendžia SOLVIT centras

"Legaliai dirbti į užsienį išvykusiems Lietuvos piliečiams ir verslininkams, kuriantiems įmones kitose šalyse, pravartu žinoti, kad pasijutus diskriminuojamiems galima kreiptis į šalies, kurioje gyvena, o dar geriau - į Lietuvos SOLVIT centrą. Jeigu žmogus turi įrodymų, kad su juo neteisingai pasielgta, padėsime išspręsti kilusius ginčus", - sakė Ūkio ministerijos Vidaus rinkos koordinavimo departamento direktoriaus pavaduotoja Aurelija Žulkutė, atsakinga už Lietuvos SOLVIT centro veiklą.

Centrų tinklas

SOLVIT centrų tinklas buvo įkurtas 2002 metų liepos mėnesį, kad padėtų piliečiams ir įmonėms, kai susiduria su Europos Sąjungoje (ES) iškilusiomis problemomis, ir be teismų jas išspręstų. Dabar SOLVIT centras apima 28 valstybes - ES nares ir Islandiją, Lichtenšteiną bei Norvegiją. Jis turi 610 asocijuotų narių. Centro duomenų bazėje įregistruota daugiau kaip 900 skundų, trečdalis jų gauta iš įmonių, du trečdaliai - iš piliečių. 2005 metais daugiausia skundų pateikė Prancūzija, Didžioji Britanija, Čekija, o daugiausia skundų gavo Prancūzija, Vokietija, Ispanija ir Portugalija. Paprastai skundžiamasi dėl diskriminacinių mokesčių, sienų kontrolės, dokumentų išdavimo, prekių ir paslaugų įsileidimo į rinką, profesinės kvalifikacijos pripažinimo, leidimo gyventi, automobilių registravimo, verslo steigimo, įsidarbinimo, socialinės apsaugos problemų. Pavyzdžiui, Čekijos pilietis norėjo pradėti savarankišką statybų verslą Vokietijoje, bet Vokietijoje jam atsisakė išduoti darbo leidimą. SOLVIT išsiaiškino, kad čekui nereikia turėti darbo leidimo, o pakanka turėti licenciją.

67 proc. bylų SOLVIT centras išsprendė per 10 savaičių. Gavę skundą nacionaliniai SOLVIT centrai, bendradarbiaudami vieni su kitais, greitai išsiaiškina, kas ir kokius ES teisės aktus pažeidė.

Centrų tinklo bendrą interneto duomenų bazę administruoja Europos Komisija (EK). "Jei kyla neaiškumų, galime tiesiogiai kreiptis į EK", - teigė A.Žulkutė. SOLVIT centrai problemas sprendžia gana greitai, skaidriai ir nemokamai.

Greitai ir be išlaidų

Lietuvos SOLVIT centras, įsikūręs Ūkio ministerijoje, veikia nuo 2004 metų gegužės 1 dienos. Pagrindinis centro tikslas - išsiaiškinti pažeidimus ir be teismo juos išspręsti. Lietuvoje skundas išsprendžiamas vidutiniškai per 43 dienas.

Pasak A.Žulkutės, skundą pateikusiam klientui nereikia mokėti teismo išlaidų, samdyti advokatų, gaišti laiko teismuose. Nebūtina net pačiam važiuoti į SOLVIT centrą, galima laisvai išdėsčius reikalo esmę laišką atsiųsti paštu, faksu, elektroniniu paštu (solvit@ukmin.lt) arba paskambinti. Gavęs skundą SOLVIT centras pradeda aiškintis, dėl kokių priežasčių kilo problemų, kokie ES teisės aktai buvo pažeisti, o išsiaiškinęs praneša klientui.

Kuo žmonės skundžiasi

Nuo veiklos pradžios iki š. m. sausio 1 dienos Lietuvos SOLVIT centras gavo 2 verslo ir 9 piliečių skundus.

Vienuose skunduose ES valstybių piliečiai ir įmonės teigė susidūrę su diskriminacija mūsų šalyje, kituose Lietuvos piliečiai užsienyje rašė patyrę keblumų dėl klaidingai taikomų ES vidaus rinkos taisyklių.

Iki šiol Lietuvai buvo pateikti 7 skundai, o Lietuva kitoms ES šalims pateikė 4 skundus. Dėl ES vidaus rinkos pažeidimų Lietuva gavo skundų iš Portugalijos, Prancūzijos, Suomijos, Vokietijos, Norvegijos ir Latvijos.

Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenantis ir dirbantis Suomijos pilietis už medicininį patikrinimą ligoninėje turėjo mokėti 30 proc. brangiau negu Lietuvos piliečiai. SOLVIT išaiškino, kad Lietuvos teisė, leisdama iš užsieniečių imti didesnį mokestį, diskriminuoja ES piliečius, ir inicijavo šios normos pakeitimą.

Iš Norvegijos piliečio, gyvenančio ir dirbančio Lietuvoje, buvo reikalaujama, kad pasikeistų vairuotojo pažymėjimą. SOLVIT centras išaiškino, kad toks reikalavimas neteisėtas, nes prieštarauja ES direktyvai, pagal kurią visų ES narių ir Europos ekonominės erdvės šalių (Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino) piliečiai neprivalo pasikeisti savo šalies išduoto vairuotojo pažymėjimo.

Lietuvos pilietė negalėjo gauti teismo dokumento, patvirtinančio, jog ji yra išsiskyrusi, ir negalėjo ištekėti už Vokietijos piliečio. Lietuvos teisės aktai nenumato tokio reikalavimo, ir dokumento niekas neišdavė. SOLVIT centrui padedant, toks dokumentas buvo išduotas.

Lietuvos pilietės vyrui, ne ES piliečiui, nebuvo leidžiama imtis gydytojo praktikos, remiantis tuo, kad jo žmona Didžiojoje Britanijoje ne dirba, o mokosi. Paaiškėjo, kad Didžiosios Britanijos įstaiga, išduodanti licencijas, klaidingai taikė laisvo piliečių judėjimo principą. SOLVIT įrodė, kad ši įstaiga pažeidė ES teisės normas ir privalo išduoti licenciją.

"Kai Lietuvos ar kitos ES narės nacionaliniai teisės aktai prieštarauja ES teisės principams, pastarieji turi viršenybę. Jei pažeidžiamos ES teisės aktuose numatytos teisės, įmonės arba piliečiai negali pasinaudoti ES vidaus rinkos teikiamais pranašumais ir galimybėmis", - aiškino A.Žulkutė.

Pagalbininkas ir užtarėjas

Pasak pašnekovės, dar nedaug Lietuvos piliečių kreipiasi pagalbos į SOLVIT centrą. Galbūt daugelis užsienyje dirbančių lietuvių nežino, kad jie gali čia rasti užtarėją, europietišku būdu išspręsti kilusius ginčus. "Esame pasirengę jiems padėti. Organizuojame seminarus, dalyvaujame susitikimuose, rengiame SOLVIT interneto tinklalapį (interneto svetainės http://europa.eu.int/solvit/ ir www.ukmin.lt, rubrika ES vidaus rinka).

Šiuo metu Lietuvos SOLVIT centras turi 10 asocijuotų narių - tai Europos informacijos centrai, ambasados, verslo bei vartotojų organizacijos. Asocijuoti nariai turi teisę patys registruoti piliečių ir įmonių skundus, kontroliuoti bylų nagrinėjimo procesą. Jais gali tapti kiekviena ne pelno institucija, atstovaujanti verslo interesams ir ginanti piliečių teises. Greitai spręsti ginčytinus klausimus padeda Lietuvos SOLVIT bendradarbiavimas su valstybės institucijomis ir kitų šalių nacionaliniais SOLVIT centrais.

Tačiau SOLVIT centras nenagrinėja nesutarimų tarp įmonių, taip pat tarp įmonių ir piliečių. Nenagrinėja ir nesutarimų, dėl kurių jau pradėtos teisminės procedūros.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"