Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Lazdijai: dar vienas žingsnis į švaresnę aplinką

 
Lazdijų nuotekų valykloje yra sumontuota nuotekų dumblo sausinimo įranga, leisianti dumblo kiekį sumažinti iki 80 procentų.
Lazdijų nuotekų valykloje yra sumontuota nuotekų dumblo sausinimo įranga, leisianti dumblo kiekį sumažinti iki 80 procentų. Kazio Kazakevičiaus (LŽ) nuotraukos

Lazdijuose atidaryta nauja nuotekų valykla, kurioje galės būti valomos visos mieste į kanalizaciją išleidžiamos nuotekos. Valykla pastatyta naudojantis Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšomis. Įgyvendintas ir trečiasis vandentvarkos sistemos Lazdijų rajone pertvarkos etapas.

Per 20 mln. litų kainavusių darbų pabaigą simbolizuojantį stiklinį vandens lašą darbus atlikusios Vilniaus statybos ir inžinerinių darbų UAB „LitCon“ direktorius Linas Piliponis įteikė valyklą eksploatuojančios UAB „Lazdijų vanduo“ direktoriui Dainiui Žukauskui.

Vietoj senųjų

Naujoji Lazdijų nuotekų valykla įrengta buvusių senųjų valymo įrenginių teritorijoje. Ją įrengusių statybininkų laukė nemenki iššūkiai – reikėjo iškasti beveik 7 metrų gylio rezervuarą ir žeminti gruntinio vandens lygį. Be to, teko sumontuoti 8 nuotekų siurblines su kėlikliais, atsižvelgiant į miesto reljefą, kad būtų geras nuotėkis. Dar viena siurblinė įrengta pačioje nuotekų valykloje. Į šią siurblinę nuotekos iš Lazdijų atitekės dviem linijomis, tai leis lengviau ir operatyviau, nesukeliant nepatogumų vartotojams, šalinti gedimus.

Valykloje galės būti priimamos ir nuotekos iš tų gyventojų, kurie nėra prisijungę prie centralizuotų kanalizacijos tinklų, o nuotekas, kauptas vietinės kanalizacijos šuliniuose, atveš specialiu transportu.

UAB „LitCon“ direktorius L.Piliponis teigė, kad nuotekų valykloje atrasti to, kas jau seniai atrasta, nereikėjo. Nuotekų mechaninio bei biologinio valymo technologijos yra seniai žinomos, tad pasinaudota tuo, kas mokslininkų ir gamintojų sukurta. „Visi įrenginiai yra modernūs ir taupantys energiją, dėl to mažesnės eksploatacijos išlaidos. Be to, gana kompaktiški, todėl juos patogu prižiūrėti“, - LŽ sakė L.Piliponis vardydamas naujos Lazdijų nuotekų valyklos pranašumus.

Tarp jų UAB „LitCon“ direktorius paminėjo ir nuotekų dumblo sausinimo įrangą, kuri leis tiek nusausinti valykloje besikaupiantį dumblą, kad jį vėliau galima būtų sandėliuoti, atiduoti ūkininkams laukams tręšti ar vežti toliau perdirbti – granuliuoti bei papildomai džiovinti į Alytaus nuotekų valyklą.

„Ši naujoji valykla pajėgi išvalyti nuotekas taip, kad Lazdijų gyventojai tikrai pajustų jos naudą, nes kuo švaresnė aplinka, tuo geresnė ir gyventojų sveikata“, - tvirtino L.Piliponis.

Naująja Lazdijų nuotekų valykla džiaugiasi ją eksploatuojančios UAB „Lazdijų vanduo“ direktorius D.Žukauskas. Pasak jo, iki šiol Lazdijuose buvo dvi nuotekų valyklos. Viena, statyta dar sovietiniais metais, tokios būklės, kad ja naudotis nebegalima, o kita, nors statyta vėliau, 1996 metais, taip pat nebeatitinka šiandien keliamų reikalavimų – visiškai susidėvėjusi. „Danų pastatyta nuotekų valykla, kurioje per parą buvo galima išvalyti iki 2 tūkst. kub. m nuotekų, jau buvo apgailėtinos būklės, nes įrenginiai tokie, kad jų nebegalima remontuoti. Todėl labai reikėjo naujų valymo įrenginių“, - tvirtino D.Žukauskas.

Naujoje valykloje per parą bus galima išvalyti iki 1000 kub. m nuotekų. Tikimasi, kad naujos nuotekų valyklos pajėgumo pakaks dar ilgai. Šiuo metu per parą lazdijiečiai suvartoja tik apie 300 kub. m centralizuotai tiekiamo vandens.

Plėtrą stabdo gyventojai

Kartu su nauja nuotekų valykla Lazdijuose baigtas ir dar vienas vandentiekio bei kanalizacijos tinklų plėtros etapas. Ir ne vien Lazdijų mieste, bet ir Veisiejuose, Kailiniuose, Bajoriškėse. Iš viso nutiesta 13 km naujų vandentiekio ir 15,7 km nuotekų tinklų. Todėl atsirado galimybė prie vandentiekio tinklų prisijungti 654, o prie kanalizacijos tinklų – 1011 naujų vartotojų.

Tose gatvėse, kur baigta vandentiekio tinklų plėtra, visi gyventojai gali prisijungti prie centralizuotų vandentiekio tinklų. Vandentiekio įvadams prijungti yra paruoštos požeminės sklendės kiekvienam vartotojui arba dviem vartotojams prie vienos požeminės sklendės.

„Įgyvendinus trečiąjį vandentvarkos tinklų plėtros etapą jie dabar apima didžiąją dalį Veisiejų ir prie jų gali prisijungti didelė dalis gyventojų“, - LŽ teigė UAB „Lazdijų vanduo“ direktorius D.Žukauskas ir vylėsi, kad šiame miestelyje gali būti įgyvendintas reikalavimas, kad net 95 proc. gyventojų 2015 metais naudotųsi centralizuotais vandentiekio ir kanalizacijos tinklais. Tuo tarpu Lazdijuose, net ir pasibaigus šiam trečiajam plėtros etapui, vandentiekio ir kanalizacijos tinklai apims tik apie du trečdalius miesto, todėl plėtra bus tęsiama.

D.Žukausko teigimu, šiuo metu didžiausiais rūpestis – įkalbėti Lazdijų miesto bei kitų miestelių ir kaimų gyventojus jungtis prie nutiestų vandentiekio bei kanalizacijos tinklų. Žmonės to nenori, nes prisijungimas kainuoja nemenkus pinigus. Mat už ES lėšas tik klojami magistraliniai tinklai, o atšakų iki vartotojų įrengimą jie patys turi finansuoti. Lazdijuose daugumą vartotojų sudaro gyventojai, nes pramonės įmonių beveik nėra.

Naujosios Lazdijų nuotekų valyklos atidarymo juostelę perkirpo (iš kairės) UAB „LitCon“ direktorius L.Piliponis, Lazdijų rajono meras A. Margelis ir UAB „Lazdijų vanduo“ direktorius D.Žukauskas.
Naujosios Lazdijų nuotekų valyklos atidarymo juostelę perkirpo (iš kairės) UAB „LitCon“ direktorius L.Piliponis, Lazdijų rajono meras A. Margelis ir UAB „Lazdijų vanduo“ direktorius D.Žukauskas.

„Suprantu, kad ne visi turi lėšų prisijungti, be to, už centralizuotai tiekiamą vandenį ir nuotekų tvarkymą reikės mokėti, tačiau kainuoja ir nuotekų išvežimas iš individualių surinkimo šulinių - gal net dvigubai brangiau. Todėl kitos išeities nėra - teks jungtis prie centralizuotų tinklų“, - teigė D.Žukauskas.

Pasak jo, šiuo metu savivaldybė rengia naujas vandens ir nuotekų tvarkymo taisykles, kuriomis bus nustatytas administracinis poveikis tiems, kas atsisakys prisijungti prie centralizuotų tinklų. Jiems bus taikomi aplinkosaugos reikalavimai: jeigu terši, nuotekas tvarkyk civilizuotai ir už tai sumokėk.

Planuojama daugiau darbų

Lazdijų rajono savivaldybėje centralizuotai tiekiamas geriamasis vanduo iki šiol buvo prieinamas 25,7 proc. gyventojų, o nuotekų tvarkymo paslaugos - 17,6 proc. savivaldybės gyventojų. Įgyvendinus trečiąjį vandentvarkos plėtros projektą, centralizuotai tiekiamas geriamasis vanduo tapo prieinamas 28,4 proc., o nuotekų tvarkymo paslaugos – 21,8 proc. Lazdijų rajono savivaldybės gyventojų.

Jau šį pavasarį bus pradėtas įgyvendinti ketvirtasis vandentvarkos tinklų plėtros etapas. Vandentiekio bei kanalizacijos tinklai bus klojami tolėliau nuo Lazdijų miesto centro esančiose gatvėse. Užbaigus šį etapą, tinklai apims apie 80 proc. Lazdijų miesto, be centralizuotai tiekiamo vandens ir kanalizacijos liks tik kai kurios mažos ir nuošalios gatvelės.

Artimiausiais metais vandentvarkos tinklų plėtra apims ne tik Lazdijus, bet ir Seirijus, Šeštokus. Pastarajame miestelyje iki šiol nėra jokių kanalizacijos tinklų, o centralizuotai tiekiamą vandenį turi tik nedaugelis gyventojų, gyvenančių šalia geležinkelio, nes centralizuotai tiekiamas vanduo skirtas geležinkelininkų reikmėms.

„Šeštokuose teks montuoti vakuuminę kanalizacijos sistemą, nes ten gruntiniai vandenys yra gana aukštai. Bus įvairių kliūčių. Nauji iššūkiai laukia ir tiesiant vamzdynus po Šeštokų miestelį kertančiu geležinkeliu“, - pasakojo L.Piliponis.

2008 metais pradėtą Lazdijų rajono vandentvarkos tinklų plėtrą numatyta baigti 2016 metais. Visi darbai kainuos apie 52 mln. litų. Pasak UAB „Lazdijų vanduo“ direktoriaus D.Žukausko, užbaigus ketvirtąjį plėtros etapą, apie 6400 rajono vartotojų turės galimybę naudotis centralizuotu vandentiekiu, o apie 5400 - nuotekų tinklais.

Lazdijų rajono meras Artūras Margelis neslėpė: įgyvendinus vandentvarkos tinklų pertvarką kai kuriems rajono gyventojams teks atsisakyti akmens amžiaus gyvenimo įpročių ir šulinius iškeisti į centralizuotą vandentiekį bei kanalizaciją. „Svarbiausia, kad gyventojų būtų“, - teigė A.Margelis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"