Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Laukia atvykstančių gausių svečių

 
2012 03 28 7:30

Pernai Lietuvoje sparčiausiai didėjo turistų srautas iš Vokietijos, o šiemet tikimasi kazachų antplūdžio. Atvykstamasis turizmas pažers naujų rekordų.

Pirmų trijų mėnesių viešbučių apgyvendinimo rodikliai leidžia tikėtis, kad šie metai atvykstamajam turizmui bus ne blogesni nei 2011-ieji, kai turistų skaičius Lietuvoje augo sparčiausiai Europoje: palyginti su 2010 metais, padidėjo 19,5 proc., o lyginant su buvusiais rekordiniais iki šiol 2008-aisiais, - 10,3 procento. Valstybinio turizmo departamento (VTD) duomenimis, Lietuvos apgyvendinimo įstaigose pernai apsistojo rekordinis skaičius užsienio turistų - pirmą kartą pasiekta ir viršyta milijono riba.

Viešbučiai jau užsitikrino užsakymų

Kaip tikino viešbučių grupės "Amberton" generalinis direktorius Andriejus Staniukėnas, šių metų pradžia buvo ne blogesnė negu pernykščių, ir tendencija tokia, kad kiti mėnesiai taip pat bus geri. "Lūkesčiai dėl turistų srauto - tokie pat optimistiniai. Pirmi metų mėnesiai buvo labai geri, o užsakymų vasarai jau dabar yra ne mažiau negu pernai. Tad 2012-ieji, atrodo, irgi bus geri", - LŽ kalbėjo viešbučių tinklo Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vadovas.

A.Staniukėnas pabrėžė, kad pernai vykusio Europos vyrų krepšinio čempionato įtaka turistų srautui buvo gerokai perdėta. "Išpūstas burbulas tas čempionatas. Suskaičiavome, kad, pavyzdžiui, Klaipėdoje čempionato dienomis, kai žaidė grupės komandos, pasiekta apyvarta sudarė tik apie pusę procento metų apyvartos", - teigė pašnekovas.

A.Staniukėno nuomone, pernai rekordiškai didėjusiam turistų skaičiui daugiau įtakos turėjo kiti veiksniai. Pirmiausia - toliau gerėjo galimybės pasiekti Lietuvą oro skrydžiais. Antra, po krizės žmonės pradėjo mažiau taupyti. "Vėl pradedami organizuoti per krizę beveik išnykę įmonių darbuotojų mokymai. Pernai pirmą kartą po trejų metų sugrįžo Kalėdų vakarėliai. Gruodžio mėnesį ir šių metų sausio pradžioje šventinių vakarėlių užsakymų turėjome tikrai daug. Pagal apyvartą restoranai grįžo į 2007-2008 metų lygį", - džiaugėsi A.Staniukėnas.

Po "liesų" 2009-2010 metų atsigavęs užsienio turizmas viešbučiams vėl leido auginti "riebalus". Tiesa, dalį jų šiemet teks "sudeginti" dėl 12 proc. padidėjusio pridėtinės vertės mokesčio. 

Viešbučių tinklo vadovas teigė, jog turistų daugėja tiek iš Rytų, tiek iš Vakarų. "Klaipėdoje viešbučių verslas beveik visus metus laikosi iš verslo keliautojų. Klaipėda - labai išsivystęs pramonės miestas. Verslininkai atvyksta į savo įmones laisvojoje ekonominėje zonoje, daug reikalų tvarko jūrų uoste, būna, kad jame plėtojami ilgalaikiai projektai, tad dešimtys žmonių viešbučiuose gyvena mėnesiais. Vasarą daugiausia lankosi vokiečių turistų grupės. O Vilniuje klesti įvairovė, nors dominuoja skandinavai, britai, vokiečiai, rusai", - pasakojo A.Staniukėnas.

Palangą maitina rusai ir baltarusiai

Šalia Palangos botanikos parko įsikūręs keturių žvaigždučių viešbutis "Palangos vėtra", turintis tris konferencijų sales ir SPA namus, taip pat skaičiuoja išankstinius kelionių operatorių bei lojalių klientų užsakymus vasaros sezonui. "Žinoma, vieną kitą vietą dar galime pasiūlyti, bet liepos-rugpjūčio mėnesiams dauguma poilsiautojų kambarius užsisako jau dabar. Karštymetis prasideda jau liepos pradžioje, tačiau visada raginame savo svečius atvykti pavasarį ir mėgautis bundančia gamta, ramybe bei ne sezoninėmis kainomis", - kalbėjo "Palangos vėtros" pardavimo vadovė Lina Mickuvienė.

Šiuo metu daugiausia poilsiautojų atvyksta savaitgaliais, o darbo dienomis - dalyvauti konferencijose, seminaruose. Šaltuoju laiku dominuoja turistai iš Baltijos ir Vakarų valstybių, vasarą - iš Rytų šalių. "Dabar jaučiame svečių pagausėjimą iš Latvijos, Norvegijos. Šiuo metų laiku jie dažniausiai atvyksta į konferencijas arba pasimėgauti SPA paslaugomis", - sakė L.Mickuvienė.

Vasarą Palangoje ilsisi daug pasiturinčių šeimų su vaikais iš Maskvos, Sankt Peterburgo, Minsko. "Tuos žmones čia traukia jūra, parkai, o pageidaujančiuosius pramogų - naktinis gyvenimas. Pas mus jie apsistoja vidutiniškai 7-14 parų", - pridūrė pašnekovė.

L.Mickuvienės nuomone, Palanga su Čekijos, Lenkijos kurortais konkuruoja puikia aptarnavimo kultūra ir palyginti nedidelėmis kainomis. Turistams iš Rytų šalių svarbu ir tai, kad čia jie gali laisvai susikalbėti rusiškai. "Svečiai labai šnekūs, mėgsta bendrauti su personalu, džiaugiasi, kai sulaukia asmeninio dėmesio. Todėl Palangoje jie jaučiasi laisvai ir patogiai - mokėti užsienio kalbos nebūtina. Kita vertus, šie turistai tikrai nėra įnoringi, nereikalauja kokių nors ypatingų sąlygų. Jei svečiai iš Rusijos lieka patenkinti aptarnavimu, paslaugų kokybe, gali būti tikras - sugrįš ir kitą sezoną", - LŽ pasakojo "Palangos vėtros" pardavimo vadovė.

Daugėja turistų iš Vokietijos

2011 metais Lietuva, palyginti su kitomis Baltijos valstybėmis, daugiausia sulaukė vokiečių turistų. VTD skaičiavimais, atvykėlių iš Vokietijos srautas pernai padidėjo 23 procentais. Pirmieji 2012-ųjų rezultatai rodo, kad šie metai bus ne mažiau sėkmingi negu praėję, o vasarą planuojama sulaukti rekordinio skaičiaus turistų iš Vokietijos.

"Keltų bilietų kelionėms birželio-liepos mėnesiais jau beveik nebeliko. Kompanijos DFDS atstovai pranešė, kad toks susidomėjimas Lietuva paskatino į maršrutą Zasnicas-Klaipėda įtraukti dar vieną keltą. Be to, turizmo mugės lankytojai Berlyne parodė didelį entuziazmą atvykti į Lietuvą individualiai - tiek lėktuvu, tiek automobiliu. Vokiečiai pageidavo geresnių susisiekimo galimybių oro transportu iš sostinės Berlyno ir kitų didžiausių miestų. Toks susidomėjimas mūsų kraštu dar kartą patvirtina, kad Lietuva ir ateityje išliks patraukli atostogų šalis tarp vokiečių turistų", - dėstė VTD tikslinių rinkų vyr. specialistė Vaiva Švagždienė.

VTD duomenimis, 53 proc. vokiečių vyksta į Lietuvą praleisti laisvalaikio, 21 proc. jų keliauja verslo ar profesiniais reikalais, beveik tiek pat važiuoja aplankyti giminių ir draugų. Kas dvidešimtas turistas iš Vokietijos atvyksta į Lietuvą sveikatinimo tikslais.

"Vokiečiai labiausiai domisi savo praeitimi, išlikusiais kultūriniais paminklais, kurių daugiausia, be abejo, yra Vokietijai priklausiusiame Klaipėdos krašte. Tačiau vokiečių architektų darbų esama ir kituose miestuose, pavyzdžiui, Vilniuje", - pažymėjo VTD  atstovas spaudai Dalius Kontrimavičius.

Kazachai trauks į Druskininkus

Lietuva šiemet pirmą kartą sulauks ir didesnio kazachų turistų srauto. Nuo balandžio 27 dienos pagal kelionių organizatoriaus "SPA Travel" ir skrydžių bendrovės "Small Planet Airlines" pasirašytą sutartį Vilnių ir Almatą sujungs tiesioginis skrydis. Pirmuoju reisu į Lietuvos sostinę atskris ne tik kazachų turistų, bet ir 40 šios šalies kelionių organizatorių. Jiems bus surengtas turas po visas tris Baltijos valstybes. Planuojama, jog lėktuvas maždaug šimtą keleivių tarp Vilniaus ir Almatos skraidins kartą per savaitę.

"SPA Travel" atstovybės Kazachstane vadovas Tautvydas Kuzma prognozuoja, kad šiemet į Lietuvą atvyks apie 1,5 tūkst. kazachų turistų. Jiems jau užsakytos vietos keturiuose Druskininkų sveikatinimo centruose. Kazachai apsistos didžiausiame sveikatinimo ir poilsio komplekse "Grand SPA Lietuva", gydomajame ir poilsio centre "SPA Vilnius SANA", sanatorijose "Eglė" bei "Belorus".

"Analizavome kazachų turistų įpročius ir atkreipėme dėmesį, kad jie tiesioginiais skrydžiais daugiausia vyksta į Čekijos Karlovi Varų, Marianske Laznės ir kitus kurortus. Pamanėme, jog į Lietuvą jiems atskristi būtų ir pigiau, ir patogiau", - aiškino T.Kuzma.

Pasak jo, kazachai paprastai keliauja poilsiauti gausiomis šeimomis: seneliai, tėvai, anūkai - 15 žmonių ir didesnės grupės. "Vaikai kazachams - pirmoje vietoje. Todėl jais tenka atskirai pasirūpinti, kol tėvai lanko sveikatinimo procedūras. Jeigu vyksta 30 žmonių šeima, joje būna apie 15 vaikų. Jiems reikia sudaryti dviejų savaičių užimtumo programą", - atskleidė niuansus pašnekovas.

T.Kuzma neabejoja, kad kazachų Lietuvoje kasmet daugės. Vien į Čekiją šios šalies turistų srautas per praėjusius metus padidėjo dvigubai - nuo 30 iki 60 tūkstančių. "Kazachai labai turtingi ir labai konservatyvūs. Jeigu jiems patiks ši kryptis, aptarnavimas, nieko kito nebeieškos ir keliaus į tą patį miestą ir tą patį viešbutį 15-20 metų", - pabrėžė T.Kuzma.

Jis įsitikinęs, kad Druskininkų sveikatinimo centrai padarys kazachams įspūdį, nes Kazachstane panašios paslaugos kainuoja beveik dvigubai brangiau, o kituose didžiuosiuose pasaulio kurortuose tiek individualaus dėmesio klientui kaip Lietuvoje neskiriama. "Kazachai mėgsta komfortą, todėl svarbu, kad būtų galima atvykti tiesioginiu reisu. Ne mažiau svarbu ir tai, jog su SPA personalu ir gydytoju jie galės susišnekėti rusiškai", - sakė kelionių organizatorius.

Kazachai - turtingi turistai, tačiau nekeliantys ypatingų reikalavimų. "Jeigu patiks aptarnavimas, žmogiškas dėmesys, jie bus laimingi, negailės pinigų, papasakos draugams ir vyks čia daug kartų. Garsas apie Lietuvą pasklis žaibo greičiu. Juolab kad procedūros mūsų SPA centruose tikrai konkurencingos ir turėtų svečius maloniai nustebinti", - neslėpė optimizmo T.Kuzma.

Kazachai Lietuvoje, pasak jo, leis pinigus ne tik sveikatinimo procedūroms. Gyvenimo lygis šioje Vidurio Azijos šalyje dvigubai brangesnis, o daugelio prekių, ypač aprangos, avalynės, maisto, kainos Lietuvoje beveik perpus mažesnės. "Jiems tai irgi turėtų labai patikti", - neabejojo T.Kuzma.

Skaičiai

2011 metais daugiausia turistų į Lietuvą atvyko iš Baltarusijos (21 proc.), Rusijos (18 proc.), Vokietijos (10 proc.), Lenkijos (9 proc.) ir Latvijos (8 proc.).

Apgyvendinimo įstaigose daugiausia svečių sulaukta iš Rusijos (148,3 tūkst.). Rusai aplenkė nuo 2008 metų pirmavusius lenkus (139,6 tūkst.). Vokiečiai atsidūrė trečiojoje vietoje (128,9 tūkst.).

Šaltinis: VTD

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"