Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Laikinieji darbuotojai lįs iš šešėlio

 
2011 05 25 0:00
Laikinai dirbti užsako administratores, vadybininkus, apskaitininkus, pardavėjus, gamybos operatorius, suvirintojus, vairuotojus, taip pat įvairios kvalifikacijos ir nekvalifikuotus darbininkus.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Laikinai dirbti užsako administratores, vadybininkus, apskaitininkus, pardavėjus, gamybos operatorius, suvirintojus, vairuotojus, taip pat įvairios kvalifikacijos ir nekvalifikuotus darbininkus.
LŽ archyvo nuotrauka

Vadinamąja 'darbuotojų nuoma' užsiimančios laikinojo įdarbinimo įmonės privalės darbuotojams suteikti visas socialines garantijas, o šias įmones prižiūrės Valstybinė darbo inspekcija. Tai numato praėjusią savaitę Seimo priimtas Įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymas.

Mažiau landų nelegaliam darbui

Darbdaviai aktyviai siekė, kad naujas įstatymas atsirastų, nes laikinojo įdarbinimo instituto suformavimas didesnėms įmonėms yra gyvybiškai svarbus. "Laikinųjų darbuotojų labai reikia, kai ekonomika nestabili, o darbdavys gauna trumpalaikį užsakymą ir nežino, ar po mėnesio bus antras ir trečias užsakymas. Didelio nedarbo sąlygomis laikinojo įdarbinimo įmonės veikia lanksčiau nei darbo birža, nes geriau pažįsta rinką bei potencialius darbuotojus", - LŽ sakė Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas.

Stambioms įmonėms laikinojo įdarbinimo bendrovių veikla ypač paranki dėl to, kad dažnai reikia skubiai surasti aukštos kvalifikacijos darbuotojų. "Kokios bus pasekmės, jeigu laikinasis darbuotojas, priimtas į įmonę, sugadins įrenginius arba laiku neįvykdys užsakymo? Verslininkai pažįsta tas laikinojo įdarbinimo įmones, o šios yra suinteresuotos potencialiems darbdaviams siūlyti kvalifikuotus kadrus. Nes jeigu vieną, antrą kartą jomis nusivils, daugiau jų paslaugų niekas neprašys", - LŽ kalbėjo D.Arlauskas.

Darbuotojai nuo šiol galės būti laikomi dirbančiais laikinojo įdarbinimo įmonėje ir naudotis visomis socialinėmis garantijomis, o pačias įmones prižiūrės Valstybinė darbo inspekcija, kuri taip pat užtikrins laikinųjų darbuotojų teisių apsaugą.

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktoriaus Viktoro Majausko, tai turėtų užkirsti kelią nelegaliai įdarbinti žmones net ir laikinai, o tokių atvejų nustatoma. Be to, atsakomybę už laikinai įdarbinto darbuotojo darbo sąlygas įstatymas padalija tarp įdarbinimo įmonės ir laikinojo darbo naudotojo.

V.Majauskas teigė, kad per griežtas tokių įdarbinimo įmonių veiklos reglamentavimas gali paskatinti įmones trauktis į šešėlį, todėl rengiant įstatymą esą stengtasi suderinti būsimų darbdavių ir darbuotojams atstovavusių profsąjungų interesus. "Užsienio patirtis rodo, kad pernelyg smulkmeniškai ir griežtai reglamentuojant darbo santykius, tokių įmonių skaičius automatiškai mažėja, jos lenda į šešėlį. Kai varžtai atleidžiami, jos grįžta į rinką", - LŽ teigė pareigūnas.

Darbdavių atstovas D.Arlauskas taip pat mano, kad įstatymas padės išvengti šešėlinio darbo pagundų: "Šešėlis kaip tik atsiranda ten, kur nusistovi pastovūs santykiai, atsiranda pasitikėjimas tarp darbuotojo ir darbdavio. Labai abejoju, kad įdarbinimo įmonė, renkanti darbuotojus kitai bendrovei, galėtų mokėti atlyginimus vokeliuose. Per daug liudininkų ir per didelė rizika."

Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacijos prezidentas darbo teisės advokatas Tomas Bagdanskis LŽ tvirtino, kad įstatymas pridės laikinojo įdarbinimo įmonėms daugiau pareigų: nuo šiol jos turės pildyti specialią darbo sutarties formą, apie priimtus darbuotojus pranešti darbo inspekcijai, darbo sąlygas derinti su klientu, nes laikinajam darbuotojui turės būti sudaromos tokios pat darbo sąlygos kaip ir nuolatiniam.

"Nors jau ir iki šiol buvo nusistovėję gana aiškūs darbdavių ir darbuotojų santykiai, įstatymo reglamentuotos normos ypač svarbios laikiniesiems darbuotojams, kurių padėtis nuo šiol yra daug aiškesnė; jie galės jaustis daug saugiau, nes jų statusą dabar apibrėžia įstatymas, o ne tik įmonių tarpusavio susitarimas. Kiekvienai šaliai tiksliai žinant savo teises ir pareigas, laikinojo įdarbinimo veikla turėtų veikti sklandžiau, rastis daugiau pasitikėjimo. Iš to naudos turės tiek darbuotojai, tiek verslas", - LŽ sakė aštuonerius metus laikinojo įdarbinimo paslaugas teikiančios bendrovės "Norwegian Service Team Baltija" direktorė Dalia Mickūnienė.

Ekonomikos atsigavimo indikatorius

Bendrovės "Advantus" direktorius Arūnas Mieželis LŽ teigė, kad šiuo metu laikinųjų darbuotojų poreikis gerokai didesnis nei pernai ir artėja iki prieškrizinio lygio, tačiau dar nepasiekė 2007-ųjų masto. Dažniausiai į "Advantus" kreipiasi užsienio kapitalo įmonės ir užsako laikinai dirbti administratores, vadybininkus, apskaitininkus, pardavėjus, gamybos operatorius, suvirintojus, vairuotojus, taip pat įvairios kvalifikacijos ir nekvalifikuotus darbininkus. Reikiamus darbuotojus sutartu laiku suranda ir atrenka personalo koordinatoriai, įdarbina savo įdarbinimo įmonėje ir siunčia dirbti į užsakovo įmonę.

Šį pavasarį rinkoje auga techninių specialybių ir vidutinę kvalifikaciją turinčių darbuotojų poreikis. "Prasidėjus krizei pirmiausia mažėja laikinųjų darbuotojų skaičius, o krizei baigiantis jų poreikis pirmiausia ir išauga. Vakarų Europoje ir JAV laikinųjų darbuotojų skaičius net naudojamas kaip netiesioginis ekonomikos prognozavimo indikatorius", - teigė A.Mieželis, kuris taip pat yra išrinktas Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacijos valdybos pirmininku.

A.Mieželis pripažįsta, kad žmonės visada pirmenybę teikia nuolatiniam darbui, o laikinojo įdarbinimo galimybe dažniausiai pasinaudoja tie, kuriems nepavyko susirasti nuolatinio darbo. "Paprastai tai jaunesni arba vyresni žmonės, kuriems tai papildoma galimybė susirasti darbą rinkoje. Tie, kurie turi gerą, jų poreikius tenkinantį darbą, pas mus ir neužeina", - prisipažino A.Mieželis.

Neretas atvejis, kad laikina darbo užduotis kurioje nors įmonėje įdarbintiems darbuotojams tampa proga parodyti savo gebėjimus, todėl jiems pasiūlomas nuolatinis darbas. Tokia galimybė, pasak A.Mieželio, skatina nevengti laikinai dirbti: "Stengiamės, kad mūsų darbuotojai matytų galimybę įsidarbinti nuolatiniam darbui."

Už savo paslaugas laikinojo įdarbinimo įmonė skaičiuoja mokestį, tai yra uždeda tam tikrą antkainį, tačiau darbuotojų ieškančioms įmonėms tai apsimoka. "Į mūsų sąnaudas įeina darbuotojų paieška ir atranka, darbo skelbimai, rekomendacijų patikrinimas ir testavimas. Visas šias išlaidas būtina padengti. Tai daug laiko ir personalo pastangų reikalaujantis darbas, kurį efektyviau padarys šioje srityje besispecializuojanti, patirtį ir įrankius turinti įmonė. Užsakovo įmonė, kuri samdo darbuotojus iš mūsų, šias išlaidas sutaupo. Be to, šioje srityje specializuojanti įmonė tai padarys efektyviau. Ypač apsimoka samdyti įdarbinimo įmonę, kai laikinam darbui didesnio skaičiaus darbuotojų prireikia skubiai", - teigė A.Mieželis.

"Advantus" per šešerius veiklos metus yra sukaupusi gausią duomenų bazę bei patirtį, o retesnių profesijų darbuotojų ieško per skelbimus spaudoje ar internete. Be to, jau įdarbintiems darbuotojams, pasibaigus jų sutarties terminui, siūloma pereiti į kitą laikiną darbą, jeigu jų kvalifikacija ir norai atitinka naują užsakymą.

Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacijos valdybos pirmininkas teigia, kad šiuo metu tokios pačios socialinės garantijos suteikiamos ir laikinai, ir nuolat įsidarbinusiems darbuotojams, skiriasi tik darbo sutarties terminai. Laikinai įdarbintam darbuotojui, kuris nuomojamas klientui, atlyginimą, mokesčius ir įmokas "Sodrai" moka "Advantus". Nepasinaudojusiems atostogomis laikiniesiems darbuotojams išmokama priklausančių atostogų kompensacija, o nedarbingumo dėl ligos atveju - ligos pašalpa.

Būdas įgyti reikiamos patirties

Laikinojo įdarbinimo įmonės vadovas pasakojo, kad ne visada lengva rasti žmonių dirbti kelis mėnesius. Štai neseniai "Advantus" rinko pardavimo konsultantų, dirbančių visoje Lietuvoje, komandą, kurie galėtų gegužės ir birželio mėnesiais pristatyti pirkėjams trąšas ir sėklas. "Įmonė todėl ir kreipėsi, kad šių konsultantų reikia tik trumpam sezoniniam darbui. Tačiau daugelis mūsų kalbintų jaunų žmonių atsisakė, nes ieško darbo visai vasarai, kol rugsėjį grįš į mokslus", - pasakojo A.Mieželis.

Laikinojo įdarbinimo paslaugų poreikis, jo nuomone, darbo rinkoje išliks ir pasibaigus krizei, pavyzdžiui, prireikus trijų stiprių vyrų per dieną iškraustyti baldus. Kita vertus, baigiantis krizei, gerų, aukštos kvalifikacijos darbuotojų rasti vis sunkiau.

"2007 metais surasti gerų darbuotojų buvo sunku, krizės metu įdarbindavome ir pas užsakovus siųsdavome tik pačius geriausius, taip pat džiaugiamės, kad duomenų bazė pasipildė patikimais kvalifikuotais specialistais. Dabar dalis jų jau išvykę darbuotis į užsienį, tad užduotis rasti gerą kvalifikuotą darbuotoją vėl sunkėja", - teigė A.Mieželis.

"Advantus" vadovas pastebi, kad laikino įsidarbinimo galimybe daugiausia domisi jaunimas. "Italijoje jaunimas didžiąja dalimi būtinąjį darbo patirties kraitį susikrauna įsidarbindamas per laikinojo įdarbinimo įmones. Dažniausiai dar studijų metais. Mes taip pat siūlome nemažai darbų, tinkančių studentams", - sakė jis.

Kad studentai gana dažnai renkasi laikinojo įdarbinimo galimybę, LŽ tikino ir "Norwegian Service Team Baltija" direktorė D.Mickūnienė. "Studentai vertina galimybę laikinai padirbėti studijų metais, nes ir prie geriausių norų jie studijuodami negalėtų turėti pastovaus darbo. Laikinasis įdarbinimas jiems suteikia galimybe uždirbti pirmąsias asmenines pajamas, susipažinti su darbo rinkos dalyvio teisėmis ir pareigomis, įgyti pirmąją praktinę patirtį šioje srityje", - teigė ji.

Gamybos ir logistikos įmonėms rūšiuotojų, krovėjų, autokrautuvų vairuotojų, sandėlininkų, o paslaugų sektoriui administratorių, pardavimo vadybininkų, buhalterių ir pardavėjų ieškančios bendrovės vadovė D.Mickūnienė tikino, kad laikinojo įdarbinimo galimybe dažnai noriai naudojasi ir daugiavaikių šeimų tėvai, taip pat žmonės, slaugantys artimuosius, tai yra tie asmenys, kurie neturi galimybių įsidarbinti pastoviai dirbti.

Skaičiai

Lietuvoje personalo nuomos paslaugos teikiamos apie 8 metus ir pirmieji pasinaudoję laikinųjų darbuotojų įdarbinimu buvo užsienio kapitalo įmonės, kurioms tokia įdarbinimo forma įprasta - Vakarų Europoje ši paslauga teikiama daugiau nei 20 metų.

2010 metų pirmą pusmetį Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacijai priklausančių 13 įmonių laikinųjų darbuotojų bendras darbo laikas buvo 839 tūkst. valandų, tai atitinka 846 darbuotojus, dirbančius visu darbo krūviu.

2010 metų antrą pusmetį tokių darbuotojų darbo laikas buvo 1296 tūkst. valandų, tai atitinka 1246 darbuotojus, dirbančius visu darbo krūviu.

Tarptautinės privačių įdarbinimo agentūrų konfederacijos duomenimis, laikinieji darbuotojai pasaulyje vidutiniškai per metus išdirba per pusę mažiau darbo laiko nei pastoviai dirbantys, vidutinė laikinojo darbuotojo siuntimo dirbti trukmė - nuo vieno iki trijų mėnesių.

Lietuvoje dauguma laikinųjų darbuotojų įdarbinami vidutiniškai 2-3 mėnesiams.

Po pirmosios darbo sutarties pasibaigimo dauguma laikinųjų darbuotojų toje pačioje laikinojo įdarbinimo įmonėje yra įdarbinami iš naujo, vidutiniškai 79,4 proc. laikinųjų darbuotojų įdarbinami pakartotinai.

Lietuvoje šiuo metu laikinai įdarbinti darbuotojai sudaro apie 0,1 proc. visų dirbančių žmonių, Europos šalių vidurkis yra 1,5 procento. Laikinojo įdarbinimo apimtis Europos šalyse šiuo metu didėja. 2011-ųjų vasario mėnesį laikinai įdarbinta 24,3 proc. darbuotojų daugiau negu tuo pačiu metu pernai. Daugiausia laikinųjų darbuotojų skaičius padidėjo Vokietijoje - 37,3 proc. per metus, Italijoje - 30,2 procento.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"