Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kvotų naikinimas nesukels cukraus krizės

 
2015 09 24 6:00
LŽ archyvo nuotraukos

Nors cukraus kaina Europoje jau daugiau kaip metus kritusi iki rekordinių žemumų, baltojo cukraus gamintojai ir cukrinių runkelių augintojai nesibaimina, kad Europos cukraus pramonę gali ištikti panaši krizė, kokia dabar krečia pienininkus.

Nuo 2017 metų, kai bus panaikintos nacionalinės cukraus gamybos kvotos, Lietuvos žemdirbiai ir verslininkai tikisi ne tik išlaikyti dabartinį gamybos lygį, bet dar ir jį padidinti.

Laisvosios rinkos nesibaimina

Vokiečių kapitalo bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris LŽ sakė, kad nuo 2017 metų nebeliks nacionalinių cukraus gamybos kvotų, bus panaikintas cukraus išvežimo už ES ribų mokestis, tačiau įvežimo į ES muitai liks. „Atsiras daugiau galimybių išvežti perteklinę produkciją į pasaulinę rinką. Galėsime dirbti lanksčiai – didinti gamybos apimtį. Dabar mums nevalia pagaminti cukraus nei mažiau, nei daugiau. Nuo 2017 metų šių apribojimų nebebus ir gamybą reguliuos paklausa", - aiškino S. Mozeris.

Jis nebijo, kad nelikus nacionalinių kvotų cukraus sektorių ištiks krizė, panaši į pieno: šiemet panaikinus pieno gamybos kvotas ir sumažėjus paklausai Kinijoje bei Rusijoje, rinkoje susidarė didžiulis pieno perteklius, produkcijos kaina smarkiai krito. "Cukraus vartojimas nemažėja. Daugiau jo pradedama vartoti besivystančiose šalyse. Taigi cukraus poreikis didės“, - svarstė pašnekovas.

S. Mozeris nemano, kad Europą užtvindys pigus cukranendrių cukrus iš Pietų Amerikos ar Afrikos. „Ten cukrus taip pat brangsta, o paklausa didėja, tad teks tenkinti vietos poreikius. Logistikos sąnaudos didelės, be to, šiam cukrui bus taikomas muitas“, - dėstė jis.

Lietuviai - tarp geriausiųjų

S. Mozeris sutiko, kad kvotų naikinimas yra iššūkis. "Dabar augintojams garantuojama minimali runkelių kaina. To nebeliks. Kita vertus, cukraus gamyba taps liberali, į rinką orientuota verslo šaka. Toks modelis turi daug pranašumų. Bet kuriuo atveju mes tai vertiname kaip galimybę ir jau dabar tariamės su augintojais, kaip dirbsime naujomis sąlygomis“, - kalbėjo bendrovės žemės ūkio direktorius.

Vokiečių cukraus milžinės remiamas Kėdainių fabrikas kasmet investuoja į gamybos modernizavimą ir aplinkosaugą. „Šios investicijos – ilgalaikės. Jos rodo, kad akcininkai tiki cukraus pramone ir investuoja net tokiais sunkiais laikais kaip dabar, kai cukrus Europoje atpigęs iki rekordinių žemumų“, - teigė S. Mozeris.

Mažos cukraus kainos Europoje laikosi ilgiau kaip metus, nes jo pagaminama daugiau negu suvartojama.

„Lietuviai – tiek gamintojai, tiek augintojai - beveik septynerius metus intensyviai investavo į gamybos priemones ir technologijas. Žemdirbiai įsigijo brangios moderniausios derliaus nuėmimo technikos - vienas toks kombainas kainavo apie 1,5 mln. litų (434,5 tūkst. eurų). Tai duoda gerų rezultatų. Pernai cukrinių runkelių derlingumas siekė 67 tonas iš hektaro (t/ha). Buvo daugiau kaip trečdaliu didesnis nei Suomijoje (apie 40 t/ha) ir panašus kaip Švedijoje bei Lenkijoje. Tik Vokietijoje ir Danijoje derlingumas šiek tiek didesnis negu Lietuvoje“, - pasakojo S. Mozeris.

Anot jo, Lietuvos cukraus gamintojai konkurencingi ir dėl to, kad realizavimo rinka yra arti - daugiausia cukraus tiekiama Lietuvai ir Baltijos šalims. „Ši rinka, galima sakyti, deficitinė, nes mes pagaminame gerokai mažiau, negu čia suvartojama. Taigi neturime jokių minčių nutraukti cukraus gamybą Lietuvoje“, - tvirtino S. Mozeris.

Derasi dėl sąlygų

2014-aisiais baigėsi penkerius metus galiojęs trišalis „Nordic Sugar Kėdainiai“, trijų cukrinių runkelių kooperatyvų ir Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos susitarimas. Po ilgų derybų gamintojai ir augintojai pasirašė naują dvejų metų sutartį. Ji galios iki kvotų panaikinimo 2017-aisiais. Šiuo metu cukraus gamintojai tariasi su žemdirbiais dėl naujų sąlygų po 2017 metų.

Apie 70 proc. runkelių Kėdainių fabrikui tiekiančio kooperatyvo „Kėdainių cukriniai runkeliai“ pirmininkas Algimantas Šleževičius teigė, jog runkelių augintojai su cukraus gamintojų atstovais, dalis kurių atvyksta iš Vokietijos, susitinka kartą per mėnesį. Jis prognozavo, kad susitarimą būtų galima pasiekti jau kitą vasarą. Runkelių augintojai taip pat norėtų, kad nauja sutartis būtų ilgalaikė.

Daugiausia, pasak kooperatyvo pirmininko, deramasi dėl supirkimo kainų ir pelno dalybų. „Mums aktualiausia - kaina, bet puikiai suprantame, kad cukrui rinkoje atpigus negali būti stebuklingai didelė ir runkelių kaina. Todėl šnekamės apie pelno dalybas, nors ir nesame gamyklos akcininkai“, - sakė A. Šleževičius.

Kėdainių fabriką valdančios bendrovės „Nordzucker AG“ didžiąją dalį akcijų turi Vokietijos runkelių augintojai. Pelną cukraus gamintojai su Lietuvos žemdirbiais dalijasi jau kelerius metus. 2015 ir 2016 metais fabrikas yra įsipareigojęs runkelių augintojams mokėti 30 proc. pelno, kai jis viršys 10 mln. litų. Tačiau šiemet ūkininkai nesitiki gauti pelno priedo. „Pagal cukraus kainą matome, jog tai neįmanoma. Bet 96 litai (27,8 euro) už toną tikrai nėra visiškas badas. Tiek gaunant investuoti nepavyks, tačiau galima gyventi ir laukti didesnių kainų“, - kalbėjo A. Šleževičius.

Pasak jo, penkerius metus, iki 2014-ųjų, minimali 16 proc. cukringumo runkelių kaina buvo 106 litai (30,6 euro) už toną. Pagal naują susitarimą augintojams numatyta mokėti 96 litus (27,8 euro) už toną. „Nuo 2017 metų kaina, tikėtina, dar mažės. Geriausiais metais ūkininkai gaudavo, įskaitant visus priedus, net iki 141 lito už toną. Suprantama, žemdirbys pats privalo skaičiuoti, kad galėtų pelningai dirbti gaudamas ir 80 litų. Jeigu nesugeba, turi trauktis iš rinkos“, - teigė pašnekovas.

Jo manymu, Lietuvos augintojai panaikinus Europos cukraus reglamentą nepražus. „Mūsų partneriai trykšta optimizmu, tad ir mes nenusimename. Jeigu jie gamins cukrų, runkelius pirks iš vietos ūkininkų, nes vežtis iš toliau būtų per brangu. O mes turime sugebėti užauginti ir parduoti už tiek, kad neapsimokėtų gabenti runkelių iš Prancūzijos. Aišku, teks konkuruoti su prancūzais, lenkais - niekur nesidėsi. Tačiau mes tam pasirengę“, - tikino žemdirbys.

Išgelbėjo lietus

Šiemet cukrinių runkelių derlius dėl sausos vasaros bus mažesnis negu pernai ir sieks vidutinį penkerių metų lygį.„Rugpjūčio mėnesį beveik iš viso neiškrito kritulių, liepos mėnesį – tik antroje pusėje“, - sakė S. Mozeris.

Kėdainių cukraus fabrikas cukrinius runkelius pradėjo supirkti pirmadienį – beveik savaite vėliau negu pernai. „Jeigu savaitgalį nebūtų paliję, cukraus gamybos sezonas būtų dar labiau nusikėlęs, nes iš sausos žemės runkelius sunku iškasti. Pavyzdžiui, kaimynai lenkai runkelius ims kasti tik spalio mėnesį, nes ten visai nelijo“, - sakė pašnekovas.

Tačiau S. Mozeris džiaugėsi, kad runkelių kokybė šiemet pranoko lūkesčius. Pirmos partijos cukringumas siekė net 17,5-18 proc. - buvo beveik 2 proc. didesnis negu bazinis. „Tai reiškia, kad runkeliai yra apie 20 proc. brangesni, - dėstė jis. – Sezono pradžioje tai labai geras rodiklis, nes tokiu metu cukringumas paprastai siekia apie 15-16 procentų.“

Šiemet „Nordic Sugar Kėdainiai“ planuoja supirkti apie 600 tūkst. tonų cukrinių runkelių ir pagaminti maždaug 90 tūkst. tonų baltojo cukraus. 2014 metais bendrovė supirko apie 700 tūkst. tonų runkelių ir pagamino 110 tūkst. tonų cukraus.

Marijampolės lietuviško kapitalo įmonės „Arvi cukrus“ komercijos direktorius Rytis Morozovas teigė, jog šiemet sezonas vėluoja beveik tris savaites. „Runkelius pradėsime supirkti artimiausiomis dienomis. Sezono pradžią nukėlėme, nes laukėme, kad runkeliai sukauptų šiek tiek daugiau cukraus, paaugtų šaknys ir kad derlius būtų geresnis“, - tvirtino jis.

R. Morozovas dar negalėjo prognozuoti, kiek runkelių bendrovė supirks šį sezoną, tačiau sutarčių ji yra sudariusi dėl 180 tūkst. tonų. 2014 metais „Arvi cukrus“ supirko apie 300 tūkst. tonų runkelių ir pagamino maždaug 43 tūkst. tonų baltojo cukraus.

SKAIČIAI

Lietuvoje cukrinius runkelius augina apie 600 augintojų. Iš jų maždaug 400 produkciją tiekia Kėdainių, apie 200 – Marijampolės cukraus fabrikui.

Lietuvos nacionalinė cukraus kvota siekia 90,2 tūkst. tonų baltojo cukraus per metus.

64 209 tonos tenka bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai“, 26 043 tonos - Marijampolės „Arvi cukrui“. Tiek abu fabrikai gali parduoti cukraus ES maisto pramonei.

Kvotų sistema nustos galioti 2017 metų pradžioje. Tada visos ES cukraus fabrikai galės gaminti produkcijos tiek, kiek sugebės parduoti.

Baltojo cukraus gamyba Lietuvoje, tūkst. tonų

Rodiklis/Metai201220132014
Supirkta cukrinių runkelių9709501000
Pagaminta baltojo cukraus147150153

Šaltinis: Įmonių duomenys, LŽ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"