Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Krepšinio sirgaliai nakvos po dangum

 
2011 02 26 0:00
AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

Europos krepšinio čempionatui statydami didžiules sporto arenas, lietuviai 'užmiršo' joms parūpinti tinkamą apgyvendinimo infrastruktūrą. Trijuose Lietuvos miestuose, kur vyks varžybos, apgyvendinus komandas ir oficialias delegacijas, vietų sirgaliams nebeliks.

Svečių apgyvendinimu čempionato metu besirūpinantys viešbučių ir kelionių agentūrų vadovai kol kas negali užtikrinti, ar Lietuvoje nakvynę ras visi užsienio svečiai, atvyksiantys stebėti krepšinio kovų. Žinovai prognozuoja: jeigu iki finalinių kovų nukeliaus Graikijos, Turkijos ar Slovėnijos rinktinės, Lietuva gali susidurti su nepakeliamomis logistikos problemomis.

Prognozuojama, kad rugpjūčio 31 - rugsėjo 18 dienomis Lietuvoje vyksiančio Europos vyrų krepšinio čempionato metu į mūsų kraštą per dieną atvyks maždaug po 3 tūkst. užsienio svečių. Per tris pirmenybių savaites Lietuvoje iš viso galėtų apsilankyti 30-50 tūkst. sirgalių.

Rudens pradžioje tradicinių turistų srautai anaiptol neslopsta, bet Lietuvos viešbučių savininkai dėl tuo metu vyksiančio čempionato priversti atsisakyti užsienio kelionių agentūrų pasiūlymų. "Agentūros, kurios maitina mūsų viešbučius jau dešimt metų, dabar siunčia piktus laiškus, kad tris savaites Lietuva jų klientams bus užtverta", - LŽ sakė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė. Ji mano, kad būsimasis krepšinio čempionatas atveria daugelį Lietuvos turizmo žaizdų: skurdžią apgyvendinimo ir laisvalaikio infrastruktūrą, nenuoseklią mokesčių politiką ir tik žodžiais įgyvendinamą turizmo plėtotės strategiją.

Kelionių agentūros "Saitas", šiemet organizuojančios oficialių "Eurobasket 2011" delegacijų, komandų ir organizuotų grupių keliones į Lietuvą, generalinis direktorius Robertas Rukaitis mano, kad Lietuva šį čempionatą deramai surengs tik dėl to, kad turime daug krepšinį mylinčių žmonių. Tačiau tokio masto renginiai mūsų valstybei - per kietas riešutėlis.

Lietuvai verkiant trūksta ir bent vieno didelio konferencijų centro, o tiesioginių skrydžių į Vilnių skurdas jau seniai daugeliui bado akis.

"Jeigu nė iš šio čempionato nepasimokysime, valdžia nesuvoks savo klaidų, labai abejojame, ar galėsime deramai pasitikit 2013 metus, kai Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungai", - LŽ kalbėjo E.Šiškauskienė.

Arenų spindesys ir viešbučių skurdas

LVRA prezidentei didžiausią nerimą kelia tai, kad trijuose miestuose, kuriuose vyks Europos krepšinio čempionato grupės varžybos, užsienio sirgaliai iš viso neturės galimybės apsistoti nakvynei. Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje vietų viešbučiuose užteks tik komandoms, oficialioms delegacijoms ir FIBA svečiams.

"Šiuose miestuose pastatytos arenos, kuriose telpa daugiau kaip po 5 tūkstančius žiūrovų, o papildomos infrastruktūros iš viso nėra. Alytuje ir Panevėžyje viešbučiuose gali apsistoti tik 160-190, Šiauliuose - kiek daugiau nei 700 svečių. Valdžia apie tai tyli. Komandoms su dideliais vargais įrengs reikalavimus daugmaž atitinkančius kambarius, bet jeigu kuri nors delegacija paprašys dar nors vieno kambario, jo nebus. Apie sirgalių apgyvendinimą - ir kalbos nėra. Šiauliuose jiems lieka vienas nedidelis viešbutukas, Panevėžyje ir Alytuje - nė vieno. Liūdina ir tų viešbučių lygis. Patys suprantate, koks pasirinkimas, kai tenka rinktis iš vieno pasiūlymo. Išskyrus Klaipėdą ir Vilnių, padėtis yra tragiška", -konstatavo E.Šiškauskienė.

Net Kaune, kur vyks finalinės čempionato kovos, viešbučių trūksta. Mieste, kuriame finalines kovas stebės beveik 15 tūkst. sirgalių, apsistoti nakvynei gali tik iki 2 tūkst. svečių. Todėl daugelis sirgalių bus apgyvendinti Vilniuje. Apskritai tik Vilniaus viešbučiai neleis Lietuvai pulti veidu į žemę. O turistais besirūpinančios agentūros ne mažiau nei nakvynei dėmesio turės skirti sirgaliams pervežti.

Oficiali "Eurobasket2011" kelionių agentūra UAB "Saitas" rengiasi priimti apie 1200 užsienio žurnalistų, kelis šimtus oficialių FIBA svečių bei 24 komandas, kuriose oficialiai registruojama po 23 asmenis. "Saitas" planuoja, kad kasdien galėtų atvykti apie 3-5 tūkst. sirgalių organizuotomis grupėmis. Per tris savaites jų susidarytų 30-50 tūkstančių.

"Į varžybas sporto aistruolius vežiojame jau 16 metų, todėl rinka mums gerai pažįstama, daugmaž aišku, kiek potencialiai žmonių galėtų atvažiuoti. Bet tikslios prognozės labiau primena būrimą iš kavos tirščių. Daug kas priklausys nuo to, kaip seksis žaisti konkrečios šalies komandoms. Čempionatas ilgas, ir greičiausiai kai kurie sirgaliai skraidys čarteriniais lėktuvais - pažiūrės kelias rungtynes ir išvyks. Jeigu komandoms seksis, situacija gali pasikeisti", - prognozavo R.Rukaitis.

Jo nuomone, į pamišusius dėl krepšinio lietuvius panašūs yra turkai, graikai, makedoniečiai ir slovėnai. "Į grupės varžybas graikų važiuoja nedaug. Bet jeigu komandai seksis, jie viską meta, moka pinigus ir važiuoja. Finalinėse kovose graikai ir turkai gali užtvindyti Lietuvą", - prognozavo R.Rukaitis.

"Saito" vadovo skaičiavimais, daugiausia sirgalių galėtų atvykti iš krepšinio šalių: apie 2 tūkst. - iš Turkijos, 1-1,5 tūkst. - iš Slovėnijos, iš Ispanijos ir Prancūzijos - ne daugiau kaip 200-300.

R.Rukaitis teigė, kad dauguma sirgalių apsistos Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje. Nes Šiauliuose ir Panevėžyje organizuotai atvykstančių turistų apgyvendinti nėra galimybių. Kaune vietų vos užteks atvykstančioms oficialioms delegacijoms. Į Alytų sirgaliai važinės iš Kauno, Birštono ir Vilniaus, į Panevėžį - iš Kauno ir Vilniaus, į Šiaulius - iš Kauno ir Klaipėdos. "100-120 kilometrų kelionė, trunkanti 1-1,5 valandos, yra normali praktika. Pasaulio krepšinio čempionate Japonijoje vien tik metro reikėjo važiuoti 2 valandas. Pernai Turkijoje iki arenų taip pat vykdavome apie 2 valandas", - įspūdžiais dalijosi R.Rukaitis.

Siūlys ramiai išsimiegoti

Kai kas paprieštarautų: Lietuvoje labai populiarus kaimo turizmas ir sirgaliai galėtų apsigyventi kaime. Bet LŽ pašnekovai prieštarauja: kaimas - ne ta vieta, kur norėtų laisvalaikį praleisti įsiaudrinę krepšinio aistruoliai. "Net Druskininkuose ir Birštone jiems būtų liūdna. "Google" paieškos svetainėje surasite, kad čia vakare pasiausti galėsite tik dviejuose restoranuose. Birštone, ko gero, nerasite nė vieno. Net Šiauliuose ir Panevėžyje bus ankšta. Apie kaimo sodybas net nešneku, - aiškino E.Šiškauskienė. - Koks užsienietis vyks į kaimą? Jie nori paūžti. Juk atvyksta ne tik pasėdėti varžybose."

"Iš patirties žinau, kad sirgaliams rūpi ne vien varžybos - jie eina į restoranus, į ekskursijas po miestus. Jie nori išleisti pinigus. O kur leisti pinigus kaime? Ką ten veikti? Gerti? Ne tas lygis, kad gertų. Be to, kas juos išvežios į varžybas? Taksi kaime tikrai visų neaprūpins. Todėl, manau, kaimo sodybų šeimininkai turėtų daug neišsprendžiamų problemų", - prognozavo R.Rukaitis.

Bet kaimo sodybų šeimininkai mano kitaip. Pačiame Vilniaus-Kauno-Alytaus trikampio viduryje įsikūrusi kaimo turizmo sodyba "Pas Venskus" iš karto po burtų traukimo ceremonijos sausio pabaigoje savo interneto svetainėje įdėjo pasiūlymą krepšinio aistruoliams apsistoti kaime. Sodybos savininkė Aldona Venskienė kviečia apsistoti aistruolius, kurie atvyks į grupės varžybas Alytuje, ar vėliau - į Vilnių ir Kauną. "Galime priimti apie 30 asmenų. Jiems siūlysime ramų miegą ir gryną orą. O ko daugiau reikia po audringų rungtynių?" - stebėjosi sodybos šeimininkė.

Krizė pakoregavo turistų įpročius

Statistiniai duomenys rodo, kad ekonomikos krizė koregavo ir užsienio turistų įpročius. Turizmo specialistai po pirmųjų krizės metų nustebo, kad Lietuvoje lankosi gerokai daugiau svečių, nei jų apsistoja viešbučiuose.

2009 metų pirmo pusmečio rezultatai parodė, kad apgyvendinimo įstaigose apsistojo apie 22 proc. mažiau svečių. Tačiau šis rodiklis neatspindėjo tikros padėties. Nes, pavyzdžiui, Vilniaus turizmo informaciniame centre per tą patį laikotarpį apsilankė 27 proc. daugiau svečių, o Klaipėdoje - apie 30 proc. daugiau svečių nei ankstesniais metais.

Turizmo ekspertai padarė išvadą, kad krizę išgyvena ne tik lietuviai. Į Lietuvą atvykstantys turistai taip pat ieškojo pigesnių gyvenimo sąlygų: apsistojo pas draugus ar nuomojosi butus. Juk, pavyzdžiui, trijų kambarių bute gali apsistoti trys šeimos, pigiau pasigaminti maistą.

Neabejotina, kad dalis turistų, ypač jaunimo, čempionato metu taip pat naudosis individualaus apgyvendinimo paslaugomis. Pernai Lietuvoje oficialiai jas teikė maždaug 5 tūkst., šiemet - apie 2 tūkst. asmenų.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 2010 metais šalyje pagal verslo liudijimus patalpas nuomojo 3 854, nakvynės ir pusryčių paslaugas teikė 324, kaimo turizmo paslaugas teikė 599 gyventojai.

Nuo šių metų norintiems nuomoti būstą verslo liudijimo pirkti nebereikia: užtenka sudaryti nuomos sutartį ir kartą per metus sumokėti gyventojų pajamų mokestį. Tad 2011 metams verslo liudijimus minėtoms paslaugoms yra įsigiję tik maždaug 1,8 tūkst. gyventojų.

Pašiurpę laukia tarptautinių renginių

Šalies viešbučiams būsimasis krepšinio čempionatas - ne tik aukso kasyklos. Sporto šventė baigsis, o gyventi teks ir vėliau. Tačiau, pasak LVRA prezidentės E.Šiškauskienės, jau dabar viešbučių savininkai sulaukia piktų savo nuolatinių klientų laiškų, kad beveik tris savaites jie negalės į Lietuvą atvežti "paprastų" turistų. "Aktyvusis turizmo sezonas tęsiasi nuo birželio iki spalio pabaigos. Rugsėjo mėnesį dar masiškai atvyksta lankomojo turizmo grupės. Neįsivaizduojate, kiek mūsų asociacija gauna skundų, kad užsienio kelionių agentūros negalės atvežti grupių. Šios agentūros grupes į Lietuvą veža 10-15 metų, turi sutartis su konkrečiais viešbučiais, gelbėja juos ne sezono metu. Ir staiga joms pasakoma - "ne". Viešbučių savininkai jau prieš metus atsiprašinėjo, lankstėsi, glaistė situaciją, bet nesustabdė to pasipiktinimo srauto, kuris liejasi iš užsienio kelionių agentūrų", - teigė E.Šiškauskienė.

LVRA prezidentė prisipažino pašiurpusi laukianti šiemet vyksiančių Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ir Europos demokratijų bendrijos, - šioms organizacijoms šiemet pirmininkauja Lietuva, - renginių.

"Kai kurie renginiai vyks vasaros viduryje - per patį turizmo sezono įkarštį, kai viešbučių užimtumas siekia 70 procentų. O mes tik dabar gauname iš Užsienio reikalų ministerijos pageidavimus ir pranešimus apie itin svarbių svečių priėmimą. Mes paklaikę dėliojame variantus, kaip išsukti uodegą, nepadaryti valstybei gėdos" , - prisipažino E.Šiškauskienė.

"Nuo Europos vidurkio pagal viešbučių skaičių 100 tūkst. gyventojų atsiliekame 5 kartus. Tačiau, jeigu prisistatysime daug viešbučių, bus katastrofa. Nes bendras viešbučių užimtumas nesiekia 50 procentų. Mokesčiai keičiasi kasmet. Per pusantrų metų pridėtinės vertės mokestis nuo 5 proc. pakilo iki 21, dabar vėl metams sumažintas iki 9. Koks užsienio investuotojas norės čia pradėti veiklą? - aiškino E.Šiškauskienė. - Lietuva iki šiol neįsteigė specialaus biuro, kuris užsiimtų konferencijų turizmo pritraukimu, o ši turizmo rūšis yra pati brangiausia ir duodanti daugiausia pelno, mat verslininkas palieka keturis kartus daugiau pinigų nei paprastas turistas. Estai ir latviai tokius biurus įsteigę jau prieš 10 metų. Lietuva neturi net normalaus konferencijų centro, kuris galėtų priimti iki 5 tūkst. dalyvių. Vieninteliai "Litexpo" parodų rūmai, kur vyks ESBO ir ES renginiai, konferencijų turizmo poreikių patenkinti negali. Su latviais negalime konkuruoti net tik konferencijų turizmu. Jie viešbučių prisistatė prieš pat krizę, todėl dabar gali pasiūlyti mažesnes kainas. Oro uostų negalime net lyginti: Rygoje - 107 tiesioginiai skrydžiai, Vilniuje - 18."

Oficialios "Eurobasket 2011" agentūros vadovas mano, kad Lietuvai šis čempionatas per sunkus. "Apgyvendinti šitiek žmonių mums sudėtinga. Viešbučių trūksta ypač mažesniuose miestuose. Turkijoje - jei netiko vienas viešbutis, galėjai šalia rinktis kitą. Keletą kartų gavome paklausimus, ar galėtume priimti 5 tūkst. asmenų 5 žvaigždučių viešbučiuose seminarams. Lietuvoje sunku tiek vietų rasti paprastesniuose viešbučiuose, o čia tokio lygio... Viešbučių infrastruktūrą tikrai reikia plėsti", - teigė kelionių agentūros vadovas.

Iš viso Lietuvoje yra 337 viešbučiai, juose įrengti 11 558 kambariai, kuriuose yra 23 196 vietos.

Faktai

Vilnius (rugsėjo 7-12 d.)

Antrojo etapo varžybos

"Siemens" arena 11 tūkst. vietų

Viešbučių skaičius 76

Kambarių skaičius 4080

Vietų skaičius 7873

Kaunas (rugsėjo 14-18 d.)

Finalinis čempionato etapas

"Žalgirio" arena 14,5 tūkst. vietų

Viešbučių skaičius 24

Kambarių skaičius 1015

Vietų skaičius 1964

Klaipėda (rugpjūčio 31 - rugsėjo 5 d.)

D grupė: Slovėnija, Rusija, Belgija, Gruzija, Bulgarija, Ukraina

"Švyturio" arena 5,5 tūkst. vietų

Viešbučių skaičius 23

Kambarių skaičius 830

Vietų skaičius 1641

Šiauliai (rugsėjo 31 - rugsėjo 5 d.)

B grupė: Serbija, Prancūzija, Vokietija, Izraelis, Italija, Latvija

"Šiaulių arena" 5,7 tūkst. vietų

Viešbučių skaičius 15

Kambarių skaičius 398

Vietų skaičius 734

Panevėžys (rugpjūčio 31 - rugsėjo 5 d.)

A grupė: Ispanija, Turkija, LIETUVA, Didžioji Britanija, Lenkija, papildomo atrankos turnyro laimėtoja

"Cido" arena 5, 6 tūkst. vietų

Viešbučių skaičius 4

Kambarių skaičius 97

Vietų skaičius 199

Alytus (rugpjūčio 31 - rugsėjo 5 d.)

C grupė: Graikija, Kroatija, Juodkalnija, Makedonija, Bosnija ir Hercegovina, papildomo atrankos turnyro laimėtoja

Alytaus sporto ir laisvalaikio centras 5,5 tūkst. vietų

Viešbučių skaičius 5

Kambarių skaičius 94

Vietų skaičius 160

Šaltinis: Lietuvos žinios, Statistikos departamentas

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"