Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kova dėl dujų kainos tęsiasi

 
2011 03 26 0:00

Energetikos ministerijos, teigiančios, kad 'Gazprom' nesilaiko sutartinių įsipareigojimų, ir Rusijos koncerno atstovai kol kas nerado sprendimo dėl gamtinių dujų kainų ir Lietuvos dujų ūkio pertvarkymo.

Vakar Vilniuje vykusio Energetikos ministerijos (EM) ir Rusijos dujų monopolininkės "Gazprom" atstovų susitikime dėl koncerno Lietuvai taikomos gamtinių dujų kainos buvo aptarti klausimai ir dėl Europos Sąjungos (ES) Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo. Anot energetikos ministro patarėjo Kęstučio Jauniškio, derybininkai sutarė toliau tęsti dialogą.

EM, šį ketvirtadienį paviešinusi dujų tiekimo ir transportavimo bendrovės "Lietuvos dujos" (LD) privatizavimo sutartį, Rusijos dujų monopolininkei ir vienai iš dviejų didžiųjų LD akcininkių "Gazprom" išsiuntė pakartotiną kvietimą susitikti Briuselyje ir tartis dėl teisingos dujų kainos, taikomos Lietuvai. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas tvirtino, kad jei su rusų kompanija nepavyks sutarti gražiuoju, ginčas persikels į Stokholmo arbitražą.

Kaip žinoma, Lietuvai, kuri ketina rinktis patį griežčiausią Trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo variantą, visiškai atskiriant dujotiekių sistemą nuo dujų tiekimo ir neslepia planų perimti Vyriausybės žinion magistralinius dujotakius, "Gazprom" šiuo metu gamtines parduoda gerokai brangiau nei Latvijai ir Estijai.

Lietuva, vis dar neturinti suskystintų dujų terminalo, visas šaliai reikalingas gamtines dujas vamzdynais tranzitu per Baltarusiją gauna iš vienintelio tiekėjo - Rusijos koncerno "Gazprom".

Kaltina pažeidus sutartį

2004 metais pasirašytoje LD privatizavimo sutarties dalyje, apibrėžiančioje "Gazprom" įsipareigojimus dėl gamtinių dujų tiekimo Lietuvos vartotojams, yra numatyta, kad gamtinių dujų tiekimas "turi būti pagrįstas teisingomis kainomis, atsižvelgus į susiklosčiusias Lietuvos Respublikos energijos perdavėjų rinkos sąlygas".

Joje taip pat numatyta, kad "Gazprom" nevykdant įsipareigojimų, susijusių su gamtinių dujų tiekimu, Lietuvos Vyriausybė turi teisę anuliuoti šią sutartį be jokių pasekmių sau šios sutarties nustatyta ginčų nagrinėjimo tvarka.

EM ministerija sako turinti "pagrįstų įtarimų", kad koncernas šios nuostatos nesilaikė ir taip pažeidė LD privatizavimo sutartį.

Tiesa, EM paviešino tik pagrindinės LD privatizavimo sutarties tekstą, ji nepateikė prie sutarties esančių priedų, kuriuose numatoma dujų kainos formulė bei kitos sąlygos.

"Gazprom" atmetė EM kaltinimus dėl LD privatizavimo sutarties pažeidimų ir teigė pats turintis pretenzijų Lietuvai. Ketvirtadienį vakare žiniasklaidos atstovus sukvietusi "Gazprom" Informacijos valdyba patvirtino, jog kovo 3-ąją buvo gautas Lietuvos EM laiškas, kuriame - kaltinimas dėl LD privatizavimo sutarties pažeidimo. Koncernas tvirtino, kad EM neturi pagrindo pretenzijoms bendrovei "Gazprom" pagal akcijų pirkimo-pardavimo sutartį, o šiame laiške pateikti argumentai neva nepagrįsti. "Be to, pats "Gazprom" turi priešpriešinių pretenzijų Lietuvos Vyriausybei dėl LD akcijų pirkimo-pardavimo sutarties sąlygų vykdymo", - pareiškė "Gazprom" Informacijos valdybos atstovas.

Vakar "Gazprom" delegacija, vadovaujama koncerno valdybos pirmininko pavaduotojo Valerijaus Golubevo, atvyko į Lietuvą ir susitiko su EM atstovais. "Čia atsiliepimas į mūsų raginimą elgtis pagal galiojančią sutartį. Ar bus elgiamasi iki galo, matysime. Visada esame atviri kalbėtis ir tartis", - vakar žurnalistams sakė premjeras Andrius Kubilius. Tačiau jis ir toliau laikėsi nuomonės, kad LD vadovas Viktoras Valentukevičius turėtų atsistatydinti.

"Kaip mažesnieji LD kompanijos akcininkai manome, kad ligšiolinis direkcijos elgesys pažeidė mūsų, kaip akcininkų, interesus, ir mes tuos interesus ginsime visomis Lietuvos įstatymų numatytomis priemonėmis", - tvirtino ministras pirmininkas.

EM, mažasis LD akcininkas, yra paprašiusi teismo įvertinti, ar bendrovės valdybos pirmininkas V.Golubevas, valdybos narys Kirilas Selezniovas ir LD generalinis direktorius V.Valentukevičius tinkamai atliko savo pareigas. Ministerija reikalauja, kad šie asmenys pasitrauktų. EM nuomone, LD vadovybė realiai nesiderėjo dėl dujų tiekimo kainos ir tuo pažeidė įmonės, jos akcininkų ir Lietuvos vartotojų interesus.

Nebus lengva

Teisininkai sako, kad EM paviešintoje LD privatizavimo sutartyje nėra apibrėžta, kas yra teisinga dujų kaina, todėl teisinė kova dėl mažesnių kainų būtų sudėtinga. Tuo labiau, kad savo argumentus gali ištraukti ir "Gazprom". Lietuvos Seimo nariams adresuotame laiške, kurį pasirašė abiejų didžiųjų LD akcininkų atstovai - "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas V.Golubevas ir "E.ON Ruhrgas" valdybos narys Peteris Frankenbergas, be kita ko, teigiama, kad Lietuvos Vyriausybė neva laikosi ne visų 2004 metais pasirašytos ilgalaikės dujų tiekimo sutarties sąlygų. "Sutartyje numatyti standartiniai kainodaros principai, remiantis alternatyvių kuro rūšių kainomis, o taip pat tiekiamų dujų apimtimis. Jie taip pat numato tradicinę sąlygą "imk arba mokėk". Taip "Gazprom" priėmė dujų tiekimo riziką, o Lietuvos Respublika - riziką nupirkti suderintą dujų kiekį. Lietuvos Respublika užsakė 5 mlrd. kubinių metrų dujų kasmet po 2009 metų (Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo). Kaip ir kiti Lietuvos Respublikos importuotojai, LD nesugebėjo paimti suderinto dujų kiekio", - rašoma laiške parlamentams.

Tačiau, pažymi laiško autoriai, "Gazprom" ir LD derantis pavyko pasiekti, kad nereikėtų mokėti baudų dėl pažeisto principo "pirk arba mokėk", o tai neva leido LD sutaupyti didžiulę pinigų sumą ir turėjo teigiamą poveikį Lietuvos dujų vartotojams.

Į šį laišką oficialiai sureagavo parlamentaras konservatorius Kęstutis Masiulis; jis kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją ir paprašė įvertinti "Gazprom" ir "E.ON Ruhrgas" valdybos narių vykdomą, anot parlamentaro, lobistinę veiklą. "Laiške menkinama Vyriausybė, kuri įgyvendina ES Trečiąją dujų direktyvą ir vykdo tarptautinius įsipareigojimus, taigi siūloma laužyti susitarimus su ES. Minimi faktai yra klaidinantys ir tendencingi", - tvirtino K.Masiulis.

"Gazprom" dabar priklauso 37,06 proc., Vokietijos koncernui "E.ON Ruhrgas International" - 38,9 proc., valstybei - 17,7 proc. "Lietuvos dujų" akcijų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"