Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Komisija nepatvirtino šilumos kainų

 
„Fortum Klaipėda“ anksčiau skelbė, kad šilumai ir elektrai gaminti naudoja 50 proc. deginamų komunalinių ir pramonės atliekų ir 50 proc. biokuro.
„Fortum Klaipėda“ anksčiau skelbė, kad šilumai ir elektrai gaminti naudoja 50 proc. deginamų komunalinių ir pramonės atliekų ir 50 proc. biokuro. LŽ archyvo nuotrauka

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ketvirtadienio posėdyje nepatvirtino Klaipėdos termofikacinę elektrinę valdančios bendrovės „Fortum Klaipėda“ pateiktų šilumos bazinių kainų ateinantiems penkeriems metams.

Kainų komisijai pateiktame bendrovės gamybos kainos bei investicijų derinimo projekte iki 2019 metų buvo numatyta 12,64 cento už kilovatvalandę (ct/kWh) šilumos gamybos bazinė kaina.

Galbūt nepagrįstos sąnaudos

„Komisija posėdyje atidėjo UAB „Fortum Klaipėda“ klausimo svarstymą, kol bus įvertintos papildomos aplinkybės“, - LŽ teigė Aistė Griškonytė, VKEKK Veiklos valdymo skyriaus vyr. specialistė. LŽ žiniomis, bendrovės šilumos bazines kainas Komisija vėl svarstys po dviejų savaičių.

Pagal Šilumos ūkio įstatymą, nepriklausomam šilumos gamintojui reguliuojama šilumos kainodara yra privaloma, jeigu jis elektros energijos gamybai finansuoti naudoja viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšas ar kitas remtinas elektros energijos gamybos priemones, arba jeigu gamintojo atsinaujinančių energijos išteklių naudojimui taikomas skatinamasis fiksuotas tarifas.

Kainų komisijos Šilumos ir vandens departamento Šilumos gamintojų ir konkurencijos skyriaus parengtoje pažymoje, kuri pateikta posėdžiui, buvo numatyta į „Fortum Klaipėdos“ šilumos kainos kintamą dedamąją įtraukti daugiau kaip 16,4 mln. litų kuro įsigijimo metinių sąnaudų, jas grindžiant prielaida, kad įmonė kaip pagrindinį kurą šilumai gaminti naudos biokurą - 99,7 proc. viso kuro. Pažymoje teigiama, kad bendrovės liepos mėnesio šilumos gamybos kaina buvo 566,44 lito už toną naftos ekvivalento (Lt/tne).

VKEKK skyrius, kiek pakoregavęs įmonės pateiktus skaičius, nustatė, kad „Fortum Klaipėda“ metinės kuro sąnaudos yra 16 mln. 587 tūkst. litų, o kuro sąnaudos šilumos gamybos kainoje yra 4,68 ct/kWh, arba 88,3 proc. visų kintamųjų sąnaudų.

„Fortum Klaipėda“ kogeneracinė jėgainė pagal pirminį projektą turėtų kaip pagrindinį kurą deginti komunalines atliekas. Optimaliam šios jėgainės darbui numatyta kuro struktūra - 70 proc. komunalinių atliekų ir 30 proc. biokuro .

LŽ konsultavę energetikos ekspertai atkreipė dėmesį, kad Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras įmonei „Fortum Klaipėda“ už priimamas sudeginti atliekas moka 95,6 lito už toną. Tad įmonė ne tik nepatiria kuro (atliekų pavidalu) įsigijimo sąnaudų, bet ir gauna pajamų.

Įvertinus optimalaus kuro balanso struktūrą, įmonės gaunamas pajamas už atliekų sudeginimą, jos išlaidas už pelenų utilizavimą bei išlaidas 30 proc. biokuro įsigijimui, nustatyta, kad realios įmonės kuro įsigijimo sąnaudos yra 125 tūkst. litų mažesnės.

Tuo tarpu Kainų komisija pagal jai pateiktą pažymą ketino į kuro įsigijimo sąnaudas įtraukti 16,4 mln litų. Šios „kuro įsigijimo“ sąnaudos sudarytų 40,22 proc. visų įmonei pripažintų sąnaudų. Ekspertų vertinimu, priėmusi tokį sprendimą, VKEKK galėjo sudaryti prielaidas „Fortum Klaipėda“ nepagrįstai gauti papildomų, sąnaudomis neparemtų pajamų.

Degina ir atliekas, ir biokurą

„Fortum Klaipėda“ skelbia, kad jos komunalinėmis ir pramoninėmis atliekomis bei biokuru kūrenama jėgainė pagamina apie 40 proc. viso Klaipėdos miestui reikalingo šilumos kiekio, taip pat gamina elektros energiją. Pradėjusi veiklą įmonė ketino per metus sudeginti iki 260 tūkst. tonų komunalinių ir gamybinių atliekų bei biokurą (medienos drožles). Tačiau šiuo metu čia deginama beveik pusantro karto mažiau atliekų.

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (RATC) 2013 metais „Fortum Klaipėdos“ jėgainei patiekė deginti kiek daugiau kaip 100 tūkst. tonų. tinkamų išrūšiuotų komunalinių atliekų ir maždaug tokį pat kiekį planuoja patiekti per visus 2014 metus. Klaipėdos RATC atstovai LŽ teigė, kad mažėjant gyventojų skaičiui regione, daugiau atliekų rūšiuojant, be to, ketinant sukurti plastiko taros užstato sistemą, prognozuojama, kad į sąvartyną patenkančių atliekų kiekis gali sumažėti, o tuomet mažėtų ir jų tiekimas deginti. Atvežti į Klaipėdą atliekas iš kitų regionų ar importuoti iš kitų šalių šiuo metu draudžia teisės aktai. Tiesa, bendrovės atstovai neslepia, kad „Fortum Klaipėda“ yra suinteresuota atliekas atsivežti iš kitų Lietuvos regionų.

Įmonių grupės „Fortum Heat Lietuva“ atstovas Andrius Kasparavičius LŽ teigė, kad dabartiniame Klaipėdos elektrinės kuro balanse 50 proc. sudaro atliekos, 50 proc. – biokuras. Į LŽ klausimą, ar Kainų komisija, į „Fortum Klaipėdos“ kuro įsigijimo sąnaudas įtraukdama 16,4 mln litų, sudarytų galimybę šiai bendrovei gauti papildomų, sąnaudomis neparemtų pajamų, už 16,5 mln. litų, A. Kasparavičius atsakė: "Čia klausimas Komisijai, nes tai jos kompetencija atsakyti į tokius klausimus. Mūsų prašoma pateikti duomenis, mes juos pateikiame taip, kaip reikalauja Komisija ir įstatymai."

„Fortum Klaipėda“ dėl pripažinimo tapti reguliuojamu nepriklausomu šilumos gamintoju į Kainų komisiją kreipėsi šiemet, nes peržengė leistiną užimti 33 proc. rinkos dalį. Tai reiškia, kad bendrovė šiemet patieks daugiau nei 33 proc. visos Klaipėdos miesto suvartojamos šilumos energijos.

FAKTAI

„Fortum Klaipėda“ priklauso „Fortum Heat Lietuva“ įmonių grupei, kuriai vadovauja ir patronuoja Suomijos įmonė „Fortum P&H“ OYJ. „Fortum Klaipėda“ 95 proc. akcijų priklauso UAB „Fortum Heat Lietuva“, 5 proc. – AB „Klaipėdos energija“.

Bendrovė įkurta Lypkiuose, Klaipėdoje, pastačius termofikacinę elektrinę, deginančią komunalines ir pramonines atliekas bei biokurą ir gaminančią šilumą bei elektros energiją

Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos teritorijoje jėgainė pradėta eksploatuoti 2013 metų balandžio mėnesį. Investicijos į statybos darbus siekė 435 mln. litų (130 mln. eurų).

Termofikacinėje jėgainėje gaminama šilumos energija, kuri tiekiama į Klaipėdos miesto centralizuotą šilumos tiekimo sistemą, ir elektros energija, tiekiama į bendrus elektros tinklus.

„Fortum Klaipėda“ yra pasirašiusi sutartį su Klaipėdos RATC dėl nepavojingų komunalinių atliekų po antrinio rūšiavimo priėmimo ir utilizavimo. Bendrovė nepavojingas pramonines atliekas priima iš kitų 5-10 tiekėjų pagal pasirašytas komercines sutartis.

Jėgainėje sumontuotas 85 MW galios garo katilas. Projektinis pajėgumas – 50 MW šilumos, 20 MW elektros energijos.

Šaltinis: VKEKK, įmonės duomenys

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"