Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

"Klaipėdos nafta" su smulkiaisiais pelnu nesidalys

 
2011 08 01 0:00
"Klaipėdos naftos" įmonė pati pajėgi finansuoti 80 proc. SGD terminalo darbų, nors tai užkrautų jai didelę finansinę naštą ne mažiau kaip 10 metų.<br>Vidos Bortelienės nuotrauka
"Klaipėdos naftos" įmonė pati pajėgi finansuoti 80 proc. SGD terminalo darbų, nors tai užkrautų jai didelę finansinę naštą ne mažiau kaip 10 metų.
Vidos Bortelienės nuotrauka

Trečiadienį įvykusiame bendrovės 'Klaipėdos nafta' neeiliniame akcininkų susirinkime finansinės ataskaitos buvo patvirtintos, o pelnas - nepaskirstytas. Jį numatoma skirti kompanijai 'Fluor S.A.' sumokėti už patarimus suskystintų gamtinių dujų terminalo statybos klausimais.

Šis valstybės kontroliuojamos "Klaipėdos naftos" akcininkų susirinkimas pasitiktas su nepasitikėjimu. Pavasarį įmonės pranešimu akcininkai buvo informuoti, kad eiliniame susirinkime finansinės ataskaitos svarstomos nebus. Vyriausybėje užtrukus debatams, ar naftos įmonė, kurios daugiau kaip 70 proc. akcijų priklauso valstybei, privalo iš pelno sumokėti dividendus į skylėtą valstybės biudžetą, ar turėdama išskirtinę prievolę - pastatyti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą - gali kaupti tam tikslui lėšas, kito susirinkimo data paaiškėjo tik prieš tris savaites.

Energetikos ministrui Arvydui Sekmokui savo kolegų iš pradžių nepavyko įtikinti, kad "būtina įvertinti, ar bendrovės finansinei būklei turės poveikį 2011 metų balandžio 18 dieną, jau sudarius finansines ataskaitas, buvusios klientės, bendrovės "Naftos grupė" pateiktas ieškinys teismui dėl 17 mln. litų nuostolių atlyginimo". Šiuo metu abi ginčo šalys bylinėjasi, nes "Klaipėdos nafta" taip pat pateikė 42,6 mln. litų nuostolių priešieškinį.

Antrasis pelno neskirstymo akcininkams pasiteisinimas tas, kad tai galima daryti tik eiliniame akcininkų susirinkime, o toks bus surengtas tvirtinant finansinius 2012 metų rezultatus. Tačiau smulkieji akcininkai mano, kad tas pats argumentas galioja ir finansinei ataskaitai. Ji negalėjo būti tvirtinama neskirstant pelno.

Smulkieji akcininkai nepasitiki

"Klaipėdos naftos" generalinis direktorius Rokas Masiulis ir energetikos ministras A.Sekmokas tikina, jog "Klaipėdos nafta" pajėgi finansuoti 80 proc. SGD terminalo kainos iš savo uždirbtų arba skolintų lėšų. Ministro teigimu, jis kainuotų kiek daugiau nei 700 mln. litų, įmonės skaičiavimu - iki milijardo litų. Terminalas turėtų veikti jau 2014 metų pabaigoje.

R.Masiulis LŽ yra sakęs, kad įmonė finansinių rezervų turi "prikaupusi sočiai". Kaip nurodoma finansinėje ataskaitoje - per 68 mln. litų. Pradiniam SGD projekto išlaidų etapui - patarėjo konsultacijoms apmokėti ir projektavimui - įmonės lėšų pakaktų, jeigu akcininkai ir 2010 metų paskirstytinąjį pelną, 26,9 mln. litų, paliktų investicijoms.

LŽ jau rašė, kad balandį paskelbtas nutarimo dėl dividendų mokėjimo projektas numatė pelno skirstymo kompromisą: 1,3 mln. litų - į privalomąjį rezervą, 10,79 mln. litų - dividendams (3 centai akcijai), 14,8 mln. litų - investicijoms. Pagal Vyriausybės nutarimą "Klaipėdos nafta" turėtų mokėti 21,6 mln. litų dividendų, o valstybei tektų apie 15,26 mln. litų.

Ministrui pradėjus gudrauti, kaip įmonę išsukti nuo dividendų mokėjimo, smulkieji akcininkai piktinosi ne tiek dėl valdybos sprendimo, kiek dėl jos elgesio - pastarąjį kartą į susirinkimą pagrindinis akcininkas atsiuntė tik balsavimo biuletenį, o auditorių nepakvietė visai.

Šįkart dalyvavo visi, tačiau jų paaiškinimai dėl SGD terminalo buvo pavadinti demagogija, nesiskiriančia nuo tos, kurią dėsto visi valdžios atstovai.

"O kur garantijos, kad pasikeitus politinei situacijai terminalo bus atsisakyta, o įmonės 50 mln. litų nebus nurašyti į nuostolius?" - klausė smulkiųjų akcininkų grupelę vienijantis Julius Sabaliauskas, dalyvavęs Būtingės naftos terminalo projekte ir dirbęs konsultantu rekonstruojant "Klaipėdos naftos" terminalą.

Pastaruoju metu, patarėjo konkurso laimėtoju pasirinkus amerikiečių kompaniją "Fluor S.A.", bet dar nežinant, kokia bus objekto kaina, "Klaipėdos naftos" vadovai aiškina, kad konsultantų paslaugos Lietuvai kainuos perpus pigiau negu pasaulinė praktika - tik 4-5 proc. projekto vertės.

Palikta finansinė landa

Tačiau smulkiuosius akcininkus vienijantis J.Sabaliauskas skaidrumo deklaracijomis nepasitiki. Mokslininkas yra patyręs, kaip užsienio konsultantai išsireikalauja ne tik sutartos kainos, bet ir priemokų, jeigu yra palikta nors mažiausia landa. Jis mano, kad be stebėtojų iš smulkiųjų akcininkų taip gali nutikti ir šįkart.

Viešai paskelbtas liepos 4 dienos įmonės valdybos sprendimas buvo trumpas: "Pritarti paslaugų teikimo sutarties su AB "Klaipėdos nafta" suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto parengimo ir įgyvendinimo vadovaujančio patarėjo paslaugų pirkimo skelbiamų derybų būdu konkurso nugalėtoju "Fluor S. A." sudarymui." Liepos 15 dienos patikslintame darbotvarkės variante tekstas konkretizuotas skaičiais. Jau viešai skelbtas valdybos sprendimas pratęstas tekstu: "numatant, kad suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto numatomas įgyvendinimo terminas ne vėliau kaip 2014 metais, o bendra sutarties kaina (...) yra 9 229 228 eurai, neįskaitant pridėtinės vertės mokesčio. Į nurodytą sutarties kainą (pasiūlymų vertinimo tikslais) buvo įtrauktos 1000 konkurso nugalėtojo "Fluor S.A." specialistų darbo valandų nenumatytų, bet projekto įgyvendinimui būtinų paslaugų teikimui, kurių tikslaus pobūdžio ir apimties AB "Klaipėdos nafta" pirkimo metu negalėjo prognozuoti, o sutarties vykdymo metu pirks pagal poreikį, t. y. daugiau arba mažiau nei numatytas 1000 valandų."

J.Sabaliauskas LŽ prognozavo, kad didžiajam akcininkui nubalsavus už tokią sprendimo formuluotę, teks "Fluor S.A." sumokėti tiek, kiek ši paprašys. Žodis "daugiau" - tiesiog pinigų upelis.

Neišgirdo nieko naujo

Viceministras R.Švedas, paprašytas pakomentuoti akcininkų susirinkimo sprendimus, LŽ sugėdino, kad nesilaikoma subordinacijos, ir pamokė, kokius klausimus užduoti jam, o kokius - įmonės teisininkui ar vadovui. Jis esą gali išdėstyti Vyriausybės energetikos strategiją, pradedant branduoline energetika, bet ne vienos įmonės vieno susirinkimo organizacinius ir teisinius niuansus. Tačiau vėliau patikino, kad "Klaipėdos naftos" sprendimai atitinka įstatymus ir kad esą susirinkimas praėjo sklandžiai. "Galiu patikinti, kad teisiškai viskas daroma tvarkingai. Tačiau tai, ko klausiate, yra už mano kompetencijos ribų. Susirinkime vyko diskusija, kurią pats skatinau, dėl apmokėjimo konsultantui ir sutarties su "Fluor S.A." patvirtinimo. Klausimų buvo ne tik apie darbotvarkę, bet apskritai apie SGD terminalo projektą: kaip jis bus įgyvendinamas, kokia bus jo struktūra? Kaip jis veiks? Kokiomis sąlygomis gali keistis terminalo savininkas? Kad smulkieji akcininkai aktyvūs, sveikintina. Mes pažadėjome, kad informaciją, susijusią su terminalo plėtra, teiksime internete, kad būtų prieinama visiems akcininkams", - aiškino R.Švedas.

Tačiau smulkieji akcininkai LŽ teigė tikėjęsi išgirsti konkrečios informacijos apie tai, kam siūlyta pritarti - sutarčiai, kuri akcininkams "praris" visą praėjusių ir šių metų pelną. Kol kas esą viešojoje erdvėje sklindantys aptakūs teiginiai buvę pakartoti ir šįkart. Taip ir likę neaišku, kodėl atsisakyta Vyriausybėje svarstytų kitų SGD terminalo projekto finansavimo variantų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"