Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kinijos verslas dar ieško kelių į Lietuvą

 
2012 03 19 6:09

Vienos sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų - Kinijos - investicijos į Lietuvą kol kas nesiekia 20 mln. litų. Tačiau naujasis Kinijos ambasadorius Lietuvoje Liu Zengwenas įsitikinęs, kad vis daugiau jo šalies įmonių domėsis galimybėmis investuoti mūsų krašte.

Pernai 20-ąsias diplomatinių santykių užmezgimo metines minėjusios Lietuvos ir Kinijos dvišaliai ryšiai, L.Zengweno teigimu, plėtojami sėkmingai. Tarp abiejų valstybių nestinga aukšto lygio kontaktų, abipusio supratimo ir pasitikėjimo.

Apie dvišalius santykius, ekonominį ir kultūrinį bendradarbiavimą bei jo perspektyvas, Tibeto klausimą - dienraščio "Lietuvos žinios" interviu su naujuoju Kinijos ambasadoriumi Lietuvoje Liu Zengwenu.

 

Pirmas įspūdis geras

- Ambasadoriau, neseniai atvykote dirbti į Lietuvą. Kokį įspūdį spėjote susidaryti apie mūsų kraštą?

- Atvykau prieš pusantro mėnesio. Per šį laiką jau turėjau daug susitikimų ir lankiausi keliuose jūsų šalies miestuose - Kaune, Elektrėnuose ir Zarasuose. Vilniuje, kuriame reziduoju, savaitgaliais dažnai išsiruošiu į senamiestį. Jis man labai patinka. Nors yra palyginti nedidelis, čia tiek daug įspūdingų, skirtingų architektūrinių stilių, bet puikiai tarpusavyje derančių statinių. Jūsų sostinės senamiestis tikrai vertas pasaulio kultūros paveldo vardo. Supratau, kad Lietuva - seną istoriją, turtingą kultūrą ir puikias gamtines sąlygas turinti valstybė. Lietuviai - labai geri ir svetingi žmonės. Man didelį įspūdį paliko ir tai, kad jūsų krašte labai daug svarbių postų užima moterys.

- Ar prieš atvykdamas daug žinojote apie Lietuvą?

- Negaliu sakyti, kad labai daug. Mano sūnus žaidžia krepšinį, tad jis gerokai daugiau nei aš žinojo apie Lietuvą. Kai buvau paskirtas Kinijos ambasadoriumi Lietuvoje, mano sūnus labai apsidžiaugė. Juk jūsų krepšinio rinktinė - viena stipriausių pasaulyje. Lietuva išugdė daug puikių krepšininkų, tokių kaip Arvydas Sabonis, Linas Kleiza, Arvydas Macijauskas, Darius Songaila. Kinijoje džiaugėmės, kad lietuvis Jonas Kazlauskas treniravo mūsų krepšinio rinktinę.

 

Glaudūs dvišaliai kontaktai

- Kaip vertinate dvišalius Kinijos ir Lietuvos santykius?

- Pernai mūsų valstybės minėjo 20-ąsias diplomatinių santykių užmezgimo metines. Buvo organizuota nemažai šiai progai skirtų renginių. Kinijos prezidentas Hu Jintao ir Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė apsikeitė sveikinimo telegramomis. Jose pažymėta, kad dvišaliai santykiai plėtojami sėkmingai. Tarp mūsų valstybių nestinga aukšto lygio kontaktų, abipusio supratimo ir pasitikėjimo. Stiprėja ir ekonominis bendradarbiavimas. Pastaraisiais metais vidutinis metinis prekybos apyvartos prieaugis viršijo 40 procentų. Taip pat sėkmingai bendradarbiaujame kultūros, švietimo, sporto ir kitose srityse. Mūsų valstybės turi puoselėti ir stiprinti santykius.

- Prezidentė D.Grybauskaitė yra pakvietusi Kinijos lyderius apsilankyti Lietuvoje. Gal jau planuojamas toks vizitas?

- Kaip minėjau, užmezgus diplomatinius santykius kontaktai tarp mūsų valstybių plėtojami aukščiausiu lygiu. Tai, kad Kinijos ir Lietuvos lyderiai kviečia vieni kitus vizitų, labai svarbu. Šiuos klausimus koordinuojame diplomatiniais kanalais.

- Ar stipri Kinijos ambasados parama Lietuvoje gyvenantiems kinams? Ar atitinka tikrovę viešumoje pasirodžiusi informacija, esą atstovybė finansiškai remia verslą mūsų krašte norinčius pradėti tautiečius?

- Atsakydamas į pirmąjį klausimą noriu pažymėti, kad stiprinant dvišalius santykius reikalingas "apsikeitimas" žmonėmis, investicijomis. Dėl to mūsų ambasada skatina Kinijos bendroves atvykti į Lietuvą, susipažinti su rinka ir rasti galimybių investuoti čia. Mūsų ambasada suteikia kinų verslininkams visą būtiną informaciją apie jūsų šalies ekonominę ir socialinę situaciją, įstatymus. Migracijos departamento duomenimis, Lietuvoje nuolat gyvena apie 300 Kinijos piliečių. Pirmą kartą girdžiu, kad ambasada finansiškai remia Lietuvoje gyvenančius Kinijos piliečius. Galiu patikinti, kad kalbos apie neva teikiamą finansinę paramą neatitinka tikrovės.

 

Domisi galimybėmis investuoti

- Kinija - viena sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų. Kokia to paslaptis?

- Norint gerai suprasti pastarųjų 60 metų Kinijos Liaudies Respublikos istoriją, reikia atkreipti dėmesį į du svarbiausius etapus. Pirmasis etapas truko nuo 1949 iki 1978 metų, antrasis - nuo 1978-ųjų iki dabar. Šiuo laikotarpiu vykdoma atvirumo ir reformų politika. Ji leido Kinijai rasti realų plėtros kelią. Mūsų valstybė sėkmingai išlaiko pusiausvyrą tarp reformų, plėtros ir stabilumo. Siekiame, kad Kinija taptų galinga, o jos žmonės gyventų geriau. Ekonominį stebuklą mums pavyko pasiekti ir dėl kinų išminties, sumanumo bei nenuilstamo darbštumo.

- Pastaraisiais metais Kinijos verslo investicijos užsienyje sparčiai didėja. Ar šiuo požiūriu jai įdomi Lietuva?

- Iš tiesų pastaraisiais metais Kinijos užsienio investicijos didėja. Tačiau bendra apimtis išlieka palyginti maža. Dėl įvairių priežasčių Kinijos investicijos Europoje yra nedidelės. 2011 metais jos sudarė 10 mlrd. 4 mln. JAV dolerių (apie 26 mlrd. litų), arba 34 proc. visų užsienio investicijų. Kol kas Kinijos investicijos į Lietuvą labai mažos - apie 7 mln. JAV dolerių (daugiau kaip 18 mln. litų). Tačiau šioje srityje, manau, esama gerų perspektyvų. Neabejoju, kad vis daugiau Kinijos įmonių domėsis galimybėmis investuoti jūsų krašte.

- Kokios potencialios Kinijos investicijų į Lietuvą sritys?

- Reikia pažymėti, kad Kinijos investicijos turėtų atitikti Europos Sąjungos ekonominę plėtrą. Lietuva yra Baltijos regiono valstybė, todėl galimos Kinijos investicijos turėtų būti susijusios ir su regioniniais plėtros planais. Dabar Kinija ir Lietuva aptaria galimybes bendradarbiauti žemės ūkio, logistikos, telekomunikacijų ir turizmo srityse.

- Kas galėtų paskatinti ekonominį bendradarbiavimą?

- Abipusio supratimo ir pasitikėjimo didinimas suteiks tvirtą pagrindą pragmatinei santykių plėtrai. Turime dėti abipuses pastangas, kad mūsų valstybių tarpvyriausybinės komisijos ekonomikos ir prekybos bendradarbiavimo klausimais vaidmuo būtų dar reikšmingesnis. Ji galėtų skatinti bendrus, abiem valstybėms naudingus projektus. Būtinas ne tik vyriausybių, bet ir pačių įmonių, savivaldos domėjimasis bendradarbiavimo galimybėmis. Kinijos ir Lietuvos prekybos rūmai, įvairios asociacijos turėtų teikti visą reikalingą pagalbą, skatinti naujų kontaktų užmezgimą ir bendradarbiavimą tarp abiejų valstybių verslininkų.

 

Tibeto klausimas neegzistuoja

- Lietuvoje didėja susidomėjimas kinų kalba ir kultūra. O kuo Lietuva įdomi Kinijos gyventojams?  

- Nors į Lietuvą atvykau neseniai, jau spėjau pastebėti, jog susidomėjimas, ypač jaunų žmonių, kinų kalba ir kultūra didėja. Noriu patikinti, kad Kinijoje taip pat domimasi Lietuva. Kinijos studentai Pekine mokosi lietuvių kalbos. Prieš dvejus metus ji pradėta dėstyti Pekino užsienio studijų universitete. Prieš dvejus metus taip pat pradėjo veikti Tarptautinio Kinijos radijo portalas lietuvių kalba. Vis daugiau Kinijos gyventojų domisi ne tik Lietuvos krepšiniu, bet ir jūsų šalies kultūra, ekonomika bei kasdieniu gyvenimu. Esu tikras, kad šis procesas tik stiprės.

- Tarptautinė bendruomenė dažnai kritikuoja Kiniją dėl žmogaus teisų pažeidimų, demokratijos suvaržymų, Tibeto klausimo. Ką manote apie tai? 

- Klausantis tokios visiškai nepagrįstos kritikos man kyla vienas klausimas: ar gerai žmonės, kurie priekaištauja Kinijai dėl žmogaus teisių, demokratijos ir vadinamojo Tibeto klausimo, yra į visa tai įsigilinę? Tibetas - Kinijos administracinis regionas. Jis yra Kinijos vidaus reikalas. Kiekviena valstybė turi savo istorines ir kultūrines tradicijas. Šalių politinis, ekonominis ir socialinis išsivystymo lygis skiriasi, todėl nuomonės dėl žmogaus teisių ir demokratijos nebūtinai turi sutapti. Kalbant apie žmogaus teises ir laisves būtina pažymėti, kad nė viena valstybė šioje srityje nėra tobula. Būtų naudinga, jei visa tai visuomenė vertintų geranoriškai, objektyviai, per istorinio materializmo prizmę ir konstruktyviai diskutuotų. Kelias, kai tam tikroms valstybėms yra subjektyviai priekaištaujama, taikant dvejopus standartus, niekur neveda. Vadinamasis Tibeto klausimas apskritai neegzistuoja. Buvau Tibete. Pastebėjau, kad kai kurie žmonės, ignoruodami Tibeto plėtrą ir progresą, bando kelti problemas, visais įmanomais būdais kabinėtis prie Kinijos. Mes prieš tokius veiksmus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"