Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kiaušinių kainos pasišovė kilti

 
2011 09 07 0:00
Parduotuvių lentynose kiaušinių kainos kol kas nesikeitė, o ateityje jų kaina priklausys nuo tiekėjų ir prekybininkų derybų.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Parduotuvių lentynose kiaušinių kainos kol kas nesikeitė, o ateityje jų kaina priklausys nuo tiekėjų ir prekybininkų derybų.
LŽ archyvo nuotrauka

Dėl brangstančių pašarų kelerius metus nuostolingai dirbantys kiaušinių gamintojai priversti kelti produkcijos kainas. Tačiau prekybos tinklai kol kas nesiryžta pakilusių kainų perkelti ant vartotojų pečių.

Plungės rajono bendrovė Kaušėnų paukštynas rugsėjo mėnesį nuo 18 iki 25 centų už vienetą pakėlė prekybos tinklams parduodamų kiaušinių kainas. Kainos nežymiai kilo jau rugpjūtį, tačiau tik pasibaigus sutarčių galiojimui jos buvo pakoreguotos.

Kaušėnų paukštyno direktorius Justinas Paulauskas LŽ teigė, kad praėjusiais ir šiais metais bendrovė kiaušinius pardavinėjo pigiau nei jų savikaina. "Rinkoje buvo kiaušinių perteklius, pagrindinės pašarų sudėtinės dalies grūdų kaina šoktelėjusi į neregėtas aukštumas. Dabar iš Europos kiaušinių rinkos iškrito daug žaidėjų - vieni bankrutavo, kiti labai sumažino paukščių skaičių. Todėl kiaušinių kaina visoje Europoje, taip pat Latvijoje, Estijoje, Lietuvoje pakilo 40-50 procentų. Kilimą iš dalies koreguoja grūdų ir pašarų kaina", - LŽ aiškino J.Paulauskas.

Dirba nuotolingai

Kaip jau rašė LŽ, pagal naujus Europos Sąjungos (ES) priimtus gerovės reikalavimus paukštidėse vienai vištai dedeklei tenkantis plotas turi padidėti nuo 550 iki 750 kvadratinių centimetrų. Vien dėl to kiaušinių gamintojams teko sumažinti laikomų paukščių pulkus. Kiti gamintojai paukščių skaičių sumažino dar ir todėl, kad patirtų mažiau nuostolių dėl sukilusių pašarų kainų. Kiaušinių gamybą vasarą apie 40 proc. buvo sumažinęs ir Kaušėnų paukštynas. Įmonė kartu su keliais kitais paukštynais yra įsteigusi pakavimo cechą, kuris per metus parduoda apie 170 mln. kiaušinių.

Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) prezidentas Vytautas Tėvelis LŽ teigė, kad, atsižvelgiant į pašarinių grūdų kainas, kiaušiniai turėtų brangti, nes "oru paukščių vis tiek nepašersi". Šiuo metu, pasak jo, vidutinė kaina siekia 20-21 centą už kiaušinį. "Praeitais metais pašariniai grūdai pabrango nuo 450-500 iki 800 litų už toną, taigi beveik 50 procentų. Šiemet grūdų tona parduodama už 600-700 litų, bet rinkoje grūdų trūksta, todėl, matyt, kaina artės prie praėjusių metų lygio. Tuo metu gamintojai kiaušinių kainos iki šiol beveik nekėlė, todėl iš gaunamo pelno net negalėjo padengti gamybos lėšų", - teigė V.Tėvelis.

Pasak jo, Lietuva per metus vidutiniškai pagamina apie 850 mln. kiaušinių. Maždaug 20 proc. jų eksportuojama, daugiausia į Latviją.

Mieliau parduotų patys

"Jeigu nedidinsime produkcijos kainos, išnyksime kaip dūmas", - į klausimą apie keliamas kainas jautriai reagavo Ylakių paukštyną valdančios bendrovės "Mažeikių rugelis" direktorius Gintautas Šmaižys. Jis teigė, kad bendrovės perkamų pašarinių grūdų kaina šiemet pakilo apie 40 procentų. Tiek kelti kiaušinių kainos neįmanoma. "Grūdai sudaro 70 proc. paukščių pašaro. 1 kg kiaušinių produkcijos pagaminti reikia 2,5 kg grūdų. Palyginkime su duonos kaina: duona kainuoja 7-10 litų už kilogramą, o kiaušiniai - 3-3,5 lito už kilogramą. Ar tai ne absurdas? - susimąstyti kvietė kiaušinių gamintojas.

Rugpjūčio viduryje bendrovė parduodamų kiaušinių kainas pakėlė apie 5 proc., dabar ji siekia maždaug 19 centų už kiaušinį. "Dabar žiūrėsime, kaip rinka diktuos. Pašarinių grūdų trūksta, nėra kur jų pirkti - tai didžiausias galvos skausmas. Be to, grūdų kokybė tokia prasta, kad negalime jais paukščių lesinti - tuoj pat ligos užpuls. Reikės ieškoti pašarų kitur arba pirkti brangiai iš perpardavinėtojų. Tai neišvengiamai vers didinti ir kiaušinių kainą", - pasakojo įmonės vadovas.

Dėl prastos paukštininkų padėties G.Šmaižys labiausiai kaltina prekybos tinklus - esą jie iš gamintojų superka kiaušinius pusvelčiui, o parduoda su 100-120 proc. antkainiu ir neva varo kiaušinių augintojus į bankrotą. "Mažeikių rugelis" gelbėjasi trijose savo parduotuvėse realizuodamas apie 30 proc. pagamintų kiaušinių. Šiose parduotuvėse kiaušiniai kainuoja 20-30 proc. pigiau nei prekybos tinkluose, o didžioji pelno dalis lieka gamintojui. Be to, šiose parduotuvėse parduodami labai švieži kiaušiniai, kasdien jie keičiami naujais. "Sugebame realizuoti kiaušinius ne mažiau kaip per devynias dienas nuo surinkimo. O didžiuosiuose prekybos centruose jie parduodami gerokai senesni ir didesne kaina nei mūsiškiai. Itin šviežiais kiaušiniais prekybos tinklai iš viso neprekiauja", - teigė "Mažeikių rugelio" vadovas.

Per metus 20-30 mln. kiaušinių gaminanti bendrovė norėjo parduotuvių tinklą plėsti ir į miestus, tačiau tokiai plėtrai būtų neįmanoma gauti ES paramos, o savų lėšų investicijoms bendrovė šiuo metu neturi. "Blogai, kad ES neremia investicijų miestuose, juk pagrindinis kaime pagamintos produkcijos pirkėjas gyvena mieste", - pastebėjo G.Šmaižys.

Pasak "Mažeikių rugelio" vadovo, ES maisto produktų gamintojai tiesiogiai vartotojui parduoda apie 40 proc. produkcijos, Lietuvoje šie skaičiai gerokai mažesni, tai ir sudaro prielaidas monopolininkams didinti kainas. "Paukštynai, kurie visiškai priklauso nuo prekybos centrų, egzistuoja prie išgyvenimo ribos, nes produkciją gamina brangiai, o parduoda pigiai", - teigė G.Šmaižys.

Lentynose kainos kol kas nedidėja

"Rimi" parduotuvių tinkle nuo šių metų sausio kiaušinių kaina stabiliai po truputį krito. Tačiau, kaip LŽ tvirtino UAB "Rimi Lietuva" Viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė, rugsėjo mėnesį pagrindiniai kiaušinių tiekėjai juos gerokai pabrangino. "Bet lentynose kiaušiniai pabrango gerokai mažiau nei mums pakilo pirkimo iš gamintojų kaina, kol kas brangimą kompensuojame savo sąskaita, deramės su tiekėjais, kad ateityje kiaušiniai nebrangtų dar daugiau", - teigė ji. Šiuo metu "Rimi" parduotuvėse� daugiausia prekiaujama lietuviškais ir latviškais kiaušiniais. L dydžio 10 kiaušinių pakuotė kainuoja 3,09 lito, M dydžio - 2,99 lito. Po kiek bendrovė kiaušinius superka iš gamintojų, "Rimi Lietuva" atstovė neatskleidė.

Kaip LŽ informavo IKI parduotuvių prekybos tinklą valdančios UAB "Palink" Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta, šio prekybos tinklo parduotuvėse vasarą kiaušinių kainos taip pat krito, pavyzdžiui, Vievio rudi L dydžio kiaušiniai sausį kainavo 4,79 lito, o šiuo metu jų kaina siekia 3,99 lito už dešimties kiaušinių pakuotę. Populiariausių CENTO kiaušinių kainos, palyginti su metų pradžia, šiuo metu yra mažesnės iki 16 procentų. Pigiausi CENTO kiaušiniai šiuo metu kainuoja 2,99 lito (M dydžio) ir 3,09 lito (L dydžio), kitų kiaušinių kaina vidutiniškai siekia nuo 3,49 iki 3,99 lito.

V.Lopeta teigė, kad bendrovė "Palink" iš kai kurių tiekėjų gauna pranešimų apie jų planus didinti kiaušinių kainas, tačiau konkrečių duomenų pateikti kol kas negalėjo. "Daugelio kiaušinių kainos kol kas nesikeitė, kaip bus ateityje, priklausys nuo tiekėjų ketinimų ir derybų su jais. Kainas ateityje tiekėjai gali padidinti, motyvuodami produkcijos trūkumu rinkoje, tačiau kokios kiaušinių rūšys ir kiek gali brangti, šiuo metu atsakyti dar negalime", - tiksliau prognozuoti nesiryžo "Iki" tinklo atstovas.

V.Lopetos teigimu, daugiau kaip 90 proc. šiame tinkle parduodamų kiaušinių yra lietuvių tiekėjų. Lietuviškų ir importinių kiaušinių kainos gali skirtis apie 10 procentų. "Įsivežame jų tik iš Latvijos, tačiau tai darome nereguliariai, reaguodami į paklausą", - LŽ sakė jis.

Pavojaus varpais skambina ir latviai

Apie galimą savo pagamintų kiaušinių brangimą prabilo ir latviai. Latvijos kiaušinių gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Valdis Grimzė teigė, kad grūdų, kurie sudaro didžiąją kiaušinių gamybos savikainos dalį, kaina išlieka gana didelė, nors truputį mažesnė nei šių metų pavasarį ir metų pradžioje. "Reikia kelti kiaušinių kainas, tačiau negalime šito lengvai ir greitai padaryti", - pripažino V.Grimzė. Jis nesiryžo prognozuoti, kiek kiaušiniai galėtų brangti. Kad dėl brangstančių pašarų yra priverstas kelti kiaušinių kainas, pripažino Latvijos paukščių fabrikas "Balticovo". Apie tai svetainei Nozare.lv paskelbė bendrovės valdybos pirmininkas Arnis Veinbergas. Įmonė per metus sunaudoja 50 tūkst. tonų pašarų. Praėjusiais metais 120 latų (apie 584 Lt) už toną kainavę pašariniai grūdai šiemet pabrango 10-20 procentų. Kiek gali brangti kiaušiniai, "Balticovo" kol kas nepranešė. Šiuo metu kiaušiniai Latvijos parduotuvėse, atsižvelgiant į kokybę, kainuoja nuo 0,67 lato iki 1 lato (3,26-4,86 Lt) už dešimtuką.

Stebės ES veiksmus

1999 metais įsigaliojusi ES Tarybos direktyva 1999/74/EB uždraudė auginant vištas dedekles naudoti baterinius narvus ir nustatė daugiau kaip 12 metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį gamintojai turėjo pakeisti savo auginimo sistemas.

Kadangi Lietuvai, priešingai nei kitoms 9 valstybėms, su kuriomis 2004 metais įstojo į ES, nepavyko išsiderėti palankesnių sąlygų, minėtą direktyvą mūsų paukštininkai buvo priversti įgyvendinti iškart po įstojimo. Investicijos į vidutinio dydžio paukštyną siekė iki 1,5 mln. litų. Šiuo metu griežtus vištų dedeklių laikymo reikalavimus yra įgyvendinę arba baigia įgyvendinti visi 23 šalies dedeklių vištų paukštynų.

Tuo metu mūsų kaimynai lenkai pertvarkė vos 20 proc. savo paukštynų, todėl, baimindamiesi galimų sankcijų ir nepalankios padėties, kurioje atsidurtų po 2012 metų sausio 1 dieną, vykdė aktyvią lobistinę veiklą, kad pereinamasis laikotarpis būtų pratęstas.

Lietuviai ketina stebėti, ar ES griežtai laikysis savo priimtų įstatymų ir nuo kitų metų visiems bendros rinkos dalyviams sudarys vienodas rinkos sąlygas. Mat iki šiol paukščių gerovės reikalavimus įgyvendinę lietuviai dėl įdėtų investicijų negalėjo konkuruoti su lenkais, kiaušinius gaminančiais primityviomis sąlygomis, taigi gerokai pigiau. LPA prezidentas V.Tėvelis įsitikinęs, kad direktyvos reikalavimai bus įgyvendinti ir Europos Komisija, jo žiniomis, termino pratęsti nežada. "Kitas klausimas, ar ES tarnybos užtikrins, kad tose šalyse, kuriose reikalavimai neįgyvendinti, bus nutrauktas paukščių laikymas", - ES ryžtu paraidžiui vykdyti direktyvą abejoja LPA prezidentas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"