Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Keliautojų nuostoliai užprogramuoti įstatyme

 
2011 09 22 0:00
Dėl nevykusio Turizmo įstatymo ir valdininkų aplaidumo gali nukentėti dar daugiau kelionių rinkos dalyvių ir keliones užsisakiusių žmonių.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Dėl nevykusio Turizmo įstatymo ir valdininkų aplaidumo gali nukentėti dar daugiau kelionių rinkos dalyvių ir keliones užsisakiusių žmonių.
LŽ archyvo nuotrauka

Nemokšiškai parengtas ir paskubomis priimtas naujasis Turizmo įstatymas ne tik supainiojo kelionių organizatorių bei agentūrų veiklą, bet žada nuostolių ir keliautojams. O Valstybinis turizmo departamentas nežinioje atsidūrusioms kelionių agentūroms siūlo už kelis šimtus litų išaiškinti, kaip apeiti kol kas neįvykdomo įstatymo nuostatas.

Kai kurie naujojo Turizmo įstatymo straipsniai, įsigalioję šių metų rugpjūčio 1 dieną, iki šiol nevykdomi, nes vienos atsakingos valstybės institucijos laiku neparengė įstatymo lydimųjų aktų, o kitos kol kas nė nemano jų laikytis.

Seimo priimto įstatymo spragos bado akis rinkos dalyviams. Dėl painiavos turizmo sektoriuje savo pinigus praranda būsimi keliautojai, ir kol kas neaišku, kas atlygins žmonėms nuostolius, jeigu apmokėtos kelionės neįvyks ne dėl jų kaltės. Kaip šiuo metu neįvykdomą įstatymą interpretuos šalies teismai, taip pat nežinoma. Kai kurie rinkos dalyviai mano, kad net patį įstatymą būtų galima ginčyti teisme.

Įpareigojimai atgaline data

Naujos redakcijos Turizmo įstatymas įsigaliojo šių metų liepos 13 dieną, kai buvo paskelbtas "Valstybės žiniose". Jame numatyta, kad kelionių organizatoriai ir kelionių agentūros įstatymo reikalavimus atitinkantį prievolių įvykdymo užtikrinimo dokumentą, kitaip tariant, veiklos draudimą, privalo įsigyti iki šių metų rugpjūčio 1 dienos, taigi per dvi savaites, kai įsigaliojo įstatymas.

Kelionių organizatoriai nuo šiol privalo draustis ne mažesne kaip 150 tūkst. litų suma. Iki tol ji siekė 100 tūkst. litų. Tuo metu kelionių agentūros, kurioms anksčiau nereikėjo drausti įmonės veiklos, dabar turi sukrapštyti tam ne mažiau kaip 50 tūkst. litų.

Tačiau liepos 13-ąją įsigaliojusiame įstatyme numatyta, kad įvairios institucijos iki 2011 metų liepos 1 dienos, tai yra likus mažiau negu dviem savaitėms iki naujos redakcijos įstatymo įsigaliojimo, turėjo parengti ir patvirtinti jo įgyvendinamuosius teisės aktus. "Toks reikalavimas atgaline data automatiškai užprogramavo problemas dėl įstatymo nuostatų įgyvendinimo. Šiuo metu dar net nėra priimtas Vyriausybės nutarimas, suformuluojantis pavedimus ir nustatantis, kokios institucijos bei kada turi patvirtinti konkrečius teisės aktus. Nors įstatymo redakcija jau paskelbta galiojančia", - absurdišką padėtį, į kurią valstybės institucijas ir turizmo rinkos dalyvius įstūmė įstatymą priėmę Seimo nariai, aiškino Valstybinio turizmo departamento atstovė ryšiams su žiniasklaida Živilė Vaškytė.

Įstatyme nurodyta, jog kelionių agentūros privalo turėti galiojantį draudimą arba finansinę garantiją, kurie agentūros nemokumo arba bankroto atveju užtikrintų, kad už kelionę sumokėti pinigai turistui bus grąžinti.

Nors įstatymas įpareigoja kelionių agentūras draustis jau dabar, draudimo bendrovės tokios paslaugos šiuo metu neteikia. Tai tik vienas iš paaiškinimų, kodėl rinkos dalyviai šiandien negali vykdyti įstatymo reikalavimų. Negana to, Valstybės turizmo departamentas nepasirengęs kontroliuoti, kad būtų laikomasi naujojo įstatymo nuostatų - rinkoje veikia ir nemokiomis skelbiasi įmonės, turinčios galiojančias veiklos pažymas, nors ir neįvykdžiusios reikalavimo drausti savo veiklą.

Kas už ką atsako

Dėl Seimo priimto įstatymo spragų ir kilusios painiavos turizmo sektoriuje pinigus jau praranda keliautojai, bet kol kas neaišku, kas jiems atlygins nuostolius ir kaip neįvykdomą įstatymą interpretuos Lietuvos teismai.

Prieš savaitę kelionių agentūros "Gustus Vitae" atstovai kreipėsi į Valstybinį turizmo departamentą ir pranešė apie šios įmonės nemokumą. Nemokiai įmonei kelionių agentūros pažymėjimas panaikintas nuo 2011-ųjų rugsėjo 14 dienos. Tačiau paaiškėjo, kad ji nebuvo, kaip reikalauja įstatymas, apdraudusi savo veiklos, todėl dalis agentūros klientų gali likti prie suskilusios geldos.

Kelionių organizatoriai, kurių kelialapiais prekiavo "Gustus Vitae", kaltina Turizmo departamentą, kad nemoki ir įstatymo reikalavimų nevykdanti bendrovė turėjo galiojančią veiklos pažymą. Kaip LŽ teigė keliones organizuojančio "Novaturo" rinkodaros ir komunikacijos vadovė Sigita Dabulė, kai "Gustus Vitae" paskelbė bankrotą, ji buvo pardavusi 11 šios bendrovės kelionių, į kurias turėjo išvykti 20 žmonių. Už šias keliones "Gustus Vitae" buvo atsiskaičiusi su "Novaturu" iš dalies arba visai neatsiskaičiusi, nors pinigus iš klientų paėmusi.

"Gustus Vitae" rugsėjo 5-ąją pardavė kelionę į Portugaliją rugsėjo 16 dienai. Bet jos išvakarėse agentūra paskelbė esanti nemoki. S.Dabulės žiniomis, klientas už kelionę keturiems asmenims sumokėjo antrą kartą - maždaug 10 tūkst. litų - jau tiesiogiai ją organizavusiam "Novaturui" ir vis dėlto išvyko į Portugaliją. "Šiuo metu tas žmogus yra praradęs savo pinigus, bet, manau, per teismą juos atgaus", - svarstė S.Dabulė.

Kitų nemokios agentūros klientų kelionės turėjo vykti vėliau - nuo rugsėjo iki kitų metų sausio. Iš daugelio jų "Gustus Vitae" yra paėmusi avansą, 20 proc. kelionių kainos, iš kai kurių - net ir visą reikiamą sumą, bet pinigų "Novaturui" nepervedusi. "Dėl konfidencialumo tikslių sumų įvardyti negalime. Šiuo metu kalbamės su nukentėjusiais turistais ir ieškome sprendimų, kaip nesugadinti jiems suplanuotų atostogų", - LŽ sakė "Novaturo" atstovė.

Valdininkai iš Turizmo departamento įsitikinę, kad prievoles turistams, kurie yra pirkę ir apmokėję visą kelionės kainą agentūrai "Gustus Vitae", turi besąlygiškai vykdyti kelionių organizatorius "Novaturas", nes jis - turizmo paslaugų teikimo sutarties šalis. "Ginčai dėl tarpusavio prievolių vykdymo tarp kelionių organizatoriaus ir agentūros neatleidžia kelionių organizatoriaus nuo pareigos turistams vykdyti sutartis. Visos kelionės, už kurias yra sumokėta, privalo būti organizuojamos sutartyse nurodytais terminais ir sąlygomis", - LŽ dėstė Valstybinio turizmo departamento atstovė Ž.Vaškytė.

Tuo metu "Novaturo" darbuotoja apeliavo į naują Turizmo įstatymą, kuris numato, kad nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos visos kelionių agentūros jau privalėjo turėti draudimą arba finansinę garantiją. "Kaip paaiškėjo, rugsėjo 14-ąją nemokia paskelbta kelionių agentūra "Gustus Vitae" tokio draudimo arba garantijos dar neturėjo, todėl jai, vadovaujantis įstatymu, jau turėjo būti sustabdytas veiklos pažymėjimo galiojimas. Mums nesuprantamos Turizmo įstatymo interpretacijos, neva "Gustus Vitae" padarytus nuostolius privalo prisiimti kitos įmonės - kelionių organizatoriai. Šiuo atveju įstatymas aiškiai nurodo, kad, visų pirma, tokia kelionių agentūra net negalėjo vykdyti veiklos, antra - jos padaryti nuostoliai negali gulti kelionių organizatoriams ant pečių", - piktinosi "Novaturo" atstovė.

Teisininkai perspėjo iš anksto

Įdomu tai, kad Civilinis kodeksas, priešingai nei nustatyta naujame Turizmo įstatyme, numato, jog šių sutarčių šalys yra ne agentūros, šiuo atveju "Gustus Vitae", o būtent kelionių organizatoriai ir turistai. Agentūros - tik pardavimo tarpininkės, atstovaujančios kelionių organizatoriams sudarant turizmo paslaugų teikimo sutartis su turistais. Bet naujasis Turizmo įstatymas ir kelionių organizatorių, ir kelionių agentūrų atsakomybę sulygina.

Dabar belieka sulaukti, kuo - Civiliniu kodeksu ar nauju Turizmo įstatymu - vadovausis teismai, nagrinėsiantys šalių ginčus.

Ši teisinė kolizija nėra naujiena įstatymų kūrėjams. Kad Turizmo įstatymo nuostata prieštarauja Civilinio kodekso nuostatoms, todėl negali būti taikoma, svarstant įstatymą Seimo Ekonomikos komitetui teiktoje išvadoje nurodė Seimo kanceliarijos Teisės departamentas. Tačiau į tai nebuvo atsižvelgta.

"Šiuo metu kelionių agentūros net negali įsigyti tokios paslaugos kaip kelionių agentūros veiklos draudimas, nes draudimo kompanijos tokio produkto neturi. Naujos redakcijos įstatymas buvo priimtas neatsižvelgiant į rinkos ir valdžios institucijų gebėjimą pasirengti naujai tvarkai", - pripažino Turizmo departamento atstovė. Ji pridūrė, kad iki šiol nėra priimtas Vyriausybės nutarimas, suformuluojantis pavedimus ir nustatantis, kokios institucijos bei

kokiais terminais privalo patvirtinti konkrečius teisės aktus. Todėl Turizmo departamentas neturi numatytos tvarkos, pagal kurią galėtų reikalauti iš kelionių agentūrų užtikrinti prievolių vykdymą. "To bus galima reikalauti tik tuomet, kai Vyriausybės nutarimu bus patvirtinta Kelionių agentūros ir kelionių agento prievolių vykdymo užtikrinimo laidavimo draudimu tvarka, kiti tokią įstatymo nuostatą įgyvendinantys teisės aktai", - aiškino Ž.Vaškytė.

Kelionių agentūros "Baltic Tours Vilnius" vadovas Sigitas Fabijonavičius spėjo, kad esant dabartinei padėčiai gali nukentėti dar daugiau rinkos dalyvių ir keliones užsisakiusių klientų. Agentūros vadovas tvirtino, jog svarstant įstatymą nebuvo atsižvelgta į daugelį turizmo rinkos dalyvių ir jiems atstovaujančios Lietuvos turizmo asociacijos pastabų. "Įstatymas netobulas, jame daug ginčytinų nuostatų ir dviprasmybių. Tikrai teisme būtų galima jį ginčyti, bet kam to reikia..." - nusivylęs kalbėjo S.Fabijonavičius.

"Naujos redakcijos Turizmo įstatymas galioja antras mėnuo, tačiau iki šios dienos nemažai jo nuostatų yra neįgyvendintos, nepradėtos vykdyti, dėl to pažeidžiami tiek kelionių organizatorių, tiek agentūrų, tiek vartotojų teisės ir interesai", - nenormalią padėtį turizmo rinkoje LŽ apibūdino bendrovės "Tez Tour" teisininkas Edmundas Rusinas.

Pasiūlė susimokėti už paaiškinimus

Kelionių agentūros "Superkeliones.lt" direktorius Udrius Armalis atkreipė dėmesį, kad reikalavimas drausti veiklą tik sunkins nedidelių kelionių agentūrų darbą ir jas žlugdys, o pradėti tokią veiklą esą bus gerokai sunkiau, nes be pradinio kapitalo dar reikės turėti ir draudimui sumokėti reikiamą sumą. Jis mano, kad tokia įstatymo nuostata atsirado dėl didžiųjų kelionių agentūrų, siekiančių sužlugdyti mažas įmones, lobizmo. "Dabar net mažos kelionių agentūros, kurios parduoda nedaug kelionių, turės kiekvienais metais atidėti 50 tūkstančių arba užstatyti savo turtą. Iš principo šis įstatymas sukurtas taip, kad naujos kelionių agentūros nebus galima atdaryti. Nebent kas nors turėtų labai didelius finansinius rėmėjus", - svarstė agentūros "Superkeliones.lt" vadovas.

U.Armalis teigė, jog kol kas nepatvirtina tvarka, kaip kelionių agentūros turėtų apsidrausti, todėl jos dar nesidraudžia, nors įstatymas jau įsigaliojęs ir to reikalauja. Agentūros vadovas prisipažino, kad ir pats nėra sumokėjęs reikalaujamo veiklos draudimo, tačiau turi galiojančią veiklos pažymą. "Šiuo metu neaišku, kaip draustis. Draudimo bendrovės mūsų veiklos nedraudžia. Nėra išleistas įstatymo lydimasis aktas. Kada jis bus išleistas, nežinia", - teisinosi U.Armalis. Jis tvirtino, kad Valstybinis turizmo departamentas padėties neaiškina ir "net nesileidžia į šnekas su mažomis kelionių agentūromis".

Kelionių agentūros "Turrisa" direktorius Saulius Adamonis taip pat nežino, kaip vykdyti naują Turizmo įstatymą, ir piktinasi, kad valstybės institucija siūlo susimokėti tiems, kurie norėtų šį įstatymą geriau suprasti. "Visiškai niekas neaišku, valstybės institucijos nesuteikia mums jokios informacijos. Prieš porą savaičių elektroniniu paštu gavome Turizmo departamento laišką, kuriame buvome kviečiami registruotis į mokamus seminarus Vilniuje ir sumokėti 340 litų už tai, kad mums išaiškintų valstybės priimtą įstatymą. Tai tiesiog pasityčiojimas - turime vykti į Vilnių ir mokėti už įstatymo išaiškinimą", - piktinosi Kauno kelionių agentūros vadovas.

S.Adamonis taip pat sakė neskubantis apdrausti veiklos - tebelaukiantis tikslesnių žinių iš Turizmo departamento. Jam nesuprantama padėtis, kai įstatymas priimtas, o jo vykdyti neįmanoma. "Tai grynas absurdas. Gal specialiai taip daroma, kad žlugtų šakos smulkusis verslas? Tebelaukiame žinių, ką daryti, nes dabar niekas neaišku. Visiška painiava", - stebėjosi kelionių agentūros vadovas.

S.Adamonis neprieštarauja įstatymo nuostatai, kad kelionių agentūros apdraustų savo veiklą, tačiau minimali 50 tūkst. litų suma jam irgi atrodo per didelė. "Kelionių organizatoriai patys taiko apribojimus agentūroms - jeigu jos laiku neatsiskaito, iš karto blokuoja kelionių rezervavimo sistemą", - aiškino "natūraliai" susiklosčiusią garantinę sistemą S.Adamonis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"