Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kas vieniems pelnas, kitiems - badas

 
2012 09 10 7:57
Žemdirbio dalis duonos kainos struktūroje sudaro tik 15 proc., tad dėl brangių grūdų duona turėtų brangti kokiais 3-4 proc./LŽ archyvo nuotrauka
Žemdirbio dalis duonos kainos struktūroje sudaro tik 15 proc., tad dėl brangių grūdų duona turėtų brangti kokiais 3-4 proc./LŽ archyvo nuotrauka

Brangūs naujojo derliaus grūdai papildys ūkininkų kišenes, bet prislėgs mėsos ir kiaušinių gamintojus bei valgytojus.

Maistiniai kviečiai šiuo metu kainuoja apie 750 litų, o pašariniai - 600-650 litų už toną. Tai maždaug 15 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu. Mėsinių gyvulių augintojams, kurių produkcijos savikainos apie 70 proc. sudaro pašarai, teks dar labiau susispausti, nes, kaip manoma, mėsos kaina neturėtų smarkiai kilti dėl ribotos gyventojų perkamosios galios.

Duonos gamintojai miltų tiekimo kontraktus yra sudarę iki metų pabaigos, todėl prognozuoja, kad duonos gaminiai brangs nebent kitąmet. Tuo metu kiaušinių tiekėjai nusiteikę kainas didinti jau šį rudenį.

Prognozes pakoregavo sausra

Kaip LŽ pasakojo Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys, šių metų balandžio mėnesį buvo manoma, kad šiųmetis grūdų derlius bus 1,5-3 proc. gausesnis negu pernykštis. Tačiau prognozes pakoregavo sausros Amerikoje ir Europoje - Rumunijoje, Ukrainoje, Rusijoje. Dėl to grūdų derlius pasaulyje turėtų būti maždaug 5-8 proc. mažesnis nei planuota.

"Sausra Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo didžiausia per pastaruosius 50 metų. Ji labiausiai pakenkė sojoms ir kukurūzams, o JAV yra vienos pagrindinių šių kultūrų augintojų pasaulyje. JAV kviečių lyginamasis svoris pasaulyje sudaro apie 8 proc., tad jų įtaka kainoms turėtų būti mažesnė. Tačiau sojų ir kukurūzų trūkumas paveiks ne tik pašarinių grūdų, bet ir maistinių kviečių kainas", - kalbėjo A.Gapšys.

Didžiausias derlius per 20 metų

Tuo metu Lietuvoje užderėjo rekordinis grūdų derlius. Paprastai mūsų krašte kuliama vidutiniškai 3-3,4 mln. tonų grūdų per metus, o šiemet derlius sieks daugiau kaip 4 mln. tonų - bus didžiausias per nepriklausomybės laikotarpį.

Anot A.Gapšio, taip atsitiko todėl, kad žemdirbiai pasėjo žiemkenčių beveik 1,5 karto daugiau nei praėjusiais metais. Jie gerai peržiemojo ir derlius buvo gausus. Šiemet atsitiko ir kitas netikėtas dalykas. Grūdų buvo prikulta daugiau, bet jų kaina nesumažėjo, priešingai, palyginti su praėjusiais metais, net gerokai šoktelėjo.

A.Gapšiui tai neatrodo keista. "Kadangi daugiau kaip pusę grūdų eksportuojame, jiems didelę įtaką daro pasaulinės kainos. Jeigu Lietuvoje grūdai pigesni, o pasaulyje - brangesni, mūsų žemdirbiai stengiasi juos kitur parduoti brangiau. Automatiškai kyla kaina ir vietos rinkoje", - aiškino A.Gapšys.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos prezidentas Romas Majauskas javapjūtę jau baigė ir džiaugiasi puikiu derliumi bei būsimomis pajamomis. Šiemet jis pasėjo 300 ha žieminių rapsų, 50 ha - vasarinių rapsų, 50 ha - vasarinių kviečių, 100 ha - miežių. "Derlius tikrai neblogas", - sakė patenkintas ūkininkas.

R.Majauskas mano, kad rekordinį grūdų derlių šiemet lėmė beveik 100 tūkst. ha išplėstas kviečių pasėlių plotas - vietoj 500 tūkst. ha pasėta daugiau kaip 600 tūkstančių. "Kultūros gerai peržiemojo, derlingumas buvo geras, todėl ir derlius šiemet neblogas", - svarstė žemdirbys. Anot jo, žieminių kultūrų derlius būna 2,5 tonos didesnis nei vasarinių, o kaina - tokia pati. Pernai buvo labai mažos miežių kainos, todėl žemdirbiai daugiau pasėjo kviečių ir nepralošė. "Rizika žemės ūkyje - didžiulė. Šiemet ji pasitvirtino", - atitarė ūkininkui A.Gapšys.

Duona brangs nebent kitąmet

A.Gapšys nesutinka su tais, kurie mano, kad dėl pabrangusių grūdų turėtų kilti ir duonos gaminių kainos. "Jeigu grūdai pabrango 15 proc., dar nereiškia, kad tiek pat turėtų brangti ir duona. Žemdirbio dalis duonos kainos struktūroje sudaro tik 15 proc., todėl jos gaminiai geriausiu atveju turėtų brangti kokiais 3-4 proc., ne daugiau. Kilogramas grūdų kainuoja 75 centus, o kilogramas duonos - 5 litus. Taigi skaičiuokite, kokios yra pridėtinės išlaidos", - siūlė A.Gapšys.

Mokslininką stebina ir neprognozuojamos miltų kainos mūsų krašte, esą jos - didžiausios visoje Europoje. "Niekas negali rasti atsakymo, kodėl miltai Lietuvoje tokie brangūs. Perdirbėjai juos parduoda po 1,3 lito už kilogramą, o prekybos tinklai - jau po 2,5-3 litus. Kyla klausimas: kaip prekybos vietose miltai taip pabrangsta?" - neslėpė nuostabos A.Gapšys.

Didžiausios kepyklos Baltijos šalyse "Vilniaus duonos" generalinė direktorė Rita Ramanauskienė tikino, kad bendrovė miltų tiekimo kontraktą yra sudariusi iki 2012 metų pabaigos, todėl jos gaminiai šiemet tikrai nebrangs. Vadovė nesiryžo prognozuoti, kiek duonos kainos galėtų kilti kitąmet, nes įmonė derybų dėl naujo laikotarpio miltų tiekimo dar nėra pradėjusi. "Trečdalį duonos savikainos sudaro miltai, trečdalį - atlyginimai, trečdalį - transporto, energetikos ir kitos išlaidos. Taigi jei miltai brangsta 10 proc., duonos kaina, apytiksliai skaičiuojant, turėtų kilti 3-3,5 procento, tai yra maždaug trečdaliu mažiau nei brangsta miltai", - skaičiavo R.Ramanauskienė.

Rinkos tyrimų bendrovės "Nielsen" duomenimis, vidutinė duonos gaminių rinkos kaina lentynose šiemet beveik nekito. Brango ar pigo tik kai kurie produktai.

Mėsos kainą nustato vokiečiai ir lenkai

Antrus metus iš eilės didelės pašarinių grūdų kainos žlugdo Lietuvos kiaulių, galvijų, paukščių augintojus. Dalis jų išskerdė gyvulius, nes dėl brangių pašarų mėsos gaminimas tapo nebepelningas.

"Sunku įsivaizduoti, kad šiemet gyvulius bus įmanoma išlaikyti pigiai, todėl mėsos kainos 5-10 proc. galėtų kiltų maždaug kitų metų kovo-balandžio mėnesiais", - spėjo A.Gapšys.

Tačiau bendrovės "Dainiai" vadovas Kasparas Jurevičius mano, kad nėra jokio ryšio tarp grūdų ir mėsos kainų. "Mūsų niekas neklausia, kiek atsieina užauginti kiaulę, todėl mėsos kainos niekada nereguliuojame. Grūdų vertę formuoja pasaulio tendencijos ir dideli pirkėjai. Tuo metu kiaulienos kaina nusistovi didžiosiose valstybėse - Vokietijoje, Lenkijoje ir kitur, kur didelė rinka. O Lietuva su keliomis kiaulėmis derinasi prie to, kas yra platesniame pasaulyje, - kalbėjo  K.Jurevičius. - Galiu dabar pasiskelbti, kad esant tokioms grūdų kainoms man reikėtų gauti 5,3-5,4 lito už kilogramą gyvo svorio. Ir kas iš manęs pirks kiaules už tokią kainą? Rinkoje kilogramas gyvo svorio kainuoja 5,15 lito, ir tai - riba. Galime derėtis tik dėl 2-3 centų, ne daugiau. Viską diktuoja globali rinka." Vis dėlto ūkio vadovas pripažino, kad per metus kiaulės pabrango maždaug 8 procentais.

K.Jurevičiaus teigimu, pašarinių grūdų kainos, palyginti su praėjusiu rudeniu, padidėjo 30 procentų. "Baltyminės žaliavos, kaip sojų, rapsų, saulėgrąžų išspaudos, brango beveik dvigubai. O "Dainiuose" pašarai sudaro 72 proc. mėsos savikainos", - tvirtino bendrovės vadovas.

Ūkyje auginama 26 tūkst. kiaulių, visos jos parduodamos Lietuvoje. Kiaulių banda per pastaruosius metus nebuvo mažinama, kitaip savikaina būtų dar labiau didėjusi.

"Danai šiemet Lietuvoje užaugins apie 500 tūkst. kiaulių, o visi lietuviai - 200 tūkstančių. Kadangi mėsa nebrangsta, jos gaminimo savikaina kyla, kitais metais lietuviai, matyt, teužaugins 150 tūkst. kiaulių", - dūsavo "Dainių" vadovas.

Vis dėlto, K.Jurevičiaus nuomone, didieji kiaulių augintojai Europoje negalės dirbti nuostolingai, tad kiaulių supirkimo kainą reikės kelti. Kitąmet tai turėtų pajusti ir galutiniai mėsos vartotojai.

Kiaušiniai primins apie Velykas

Lietuvos vištų dedeklių augintojai dar vasarą prognozavo, kad brangstant pašarams rudenį kiaušinių kainos gali pasiekti praėjusių Velykų lygį. Tada kiaušinių kaina dėl jų trūkumo buvo rekordiškai padidėjusi visoje Europoje. Metų pradžioje baigėsi pereinamasis laikotarpis, kai ES paukštynai turėjo įgyvendinti gyvūnų gerovės reikalavimus, tačiau 13 valstybių ūkiai nespėjo to padaryti ir neteko teisės parduoti kiaušinius ES. Dėl to jie Senajame žemyne pabrango vidutiniškai 70 proc., Jungtinėje Karalystėje - net 100 procentų.

Lietuvoje kiaušinių kaina per metus pakilo apie 50-52 procentus. Bet vištų augintojai prognozuoja, kad rudenį jie vėl brangs. "Jeigu grūdai nepigs, o tai visiškai tikėtina, rudenį kiaušiniai brangs. Priešingu atveju paukštininkai vėl pateks į tokią padėtį, kokia buvo iki šių metų pradžios, kai jie dirbo arba visai negaudami pelno, arba lįsdami į skolas", - LŽ dėstė Lietuvos paukščių augintojų asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis.

Panašiai kalbėjo ir Kaušėnų paukštyno direktorius Justinas Paulauskas. "Pagal žaliavų kainas kiaušiniai jau per pigūs. Manau, dar rugsėjį kainos vėl pasieks Velykų lygį", - teigė jis.

A.Gapšys tuo abejoja. Mat kasmet per Velykas kiaušiniai brangsta dėl didėjančios jų paklausos. "Kadangi kitais metų mėnesiais paklausa būna mažesnė, kiaušinių kaina šventinio lygio neturėtų pasiekti", - spėjo mokslininkas.

Skaičiai

Grūdų kainos Europoje

ES valstybėse antrąją rugpjūčio savaitę vidutinės maistinių kviečių kainos buvo didžiausios Didžiojoje Britanijoje - 1065 Lt/t, Prancūzijoje - 910 Lt/t, Vokietijoje - 855 Lt/t, Lenkijoje - 772 Lt/t, Latvijoje - 734 Lt/t, Lietuvoje - 721 Lt/t.

Pašarinių kviečių didžiausios kainos buvo Didžiojoje Britanijoje - 892 Lt/t, Olandijoje - 883 Lt/t, Airijoje, Portugalijoje, Lietuvoje - 668 Lt/t.

Pašarinių miežių kainos Portugalijoje siekė 846 Lt/t, Airijoje - 834 Lt/t, Latvijoje - 692 Lt/t. Maistinių rugių supirkimo kainos: Čekijoje - 758 Lt/t, Vokietijoje - 751 Lt/t, Lietuvoje - 654 Lt/t, Latvijoje - 642 Lt/t, Lenkijoje - 588 Lt/t.

Rapsų supirkimo kainos Lenkijoje siekė 1656 Lt/t, Lietuvoje - 1517 Lt/t.

Šaltinis: ŽŪM

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"