Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kalėdų šventėms įmonės išlaidaus

 

Įmonės nesiryžta taupyti didžiausių metų švenčių sąskaita - nors ir bijo galimo naujo sunkmečio, jos išlaidaus kalėdinėms darbuotojų dovanoms ir premijoms.

Metų sandūrai artėjant daug samdomų darbuotojų tikisi iš savo įmonių gauti kokių nors dovanų ar premijų. Darbdaviai jų nenuvils ir naudosis proga motyvuoti bei pradžiuginti savo darbuotojus - vieni gaus dovanų, kiti siaus vakarėliuose. Bet trylikti atlyginimai jau nebemadingi.

Nuo kalakutų iki užsienio kelionių

Elektronikos atliekas perdirbančios UAB "EMP Recycling" generalinis direktorius Almontas Kybartas LŽ sakė, kad per Kalėdas premijų savo darbuotojams įmonė nemoka. "Atradome naudingesnį skatinimo būdą - kasmet 50 proc. atlyginimo dydžio premiją išmokame su atostoginiais, kad žmogus kokybiškiau pailsėtų ir į darbą grįžtų kupinas energijos, - pasakojo jis. - O per Kalėdas bendrovė išleis apie 10 tūkst. litų bendrai šventei - šimtas mūsų darbuotojų susirinks Verkių malūne, kur mokysimės šokti salsą."

Turizmo agentūros UAB "Estravel Vilnius" direktorė Žydrė Gavelienė neslepia - įmonės šventinės išlaidos numatytos: ji skaičiuoja, kad bus išleista maždaug po 300 litų žmogui. Kadangi agentūroje dirba 26 darbuotojai, bendra išlaidų suma nesieks 8 tūkst. litų. Į šias išlaidas premijos neįtraukiamos, nes šia proga jos neišmokamos.

Marijampolėje metalo apdirbimo paslaugas Vokietijos rinkai teikianti UAB "Stevila" artėjančių švenčių biudžeto šiemet nemažins ir jų sąskaita netaupys. "Mūsų finansinė padėtis nepasikeitė, nes dirbame eksportui. Pobūvis darbuotojams, kurių yra 120, kaip ir pernai, atsieis 10-15 tūkst. litų. Renginiui nuomosime patalpas, nes patys pakankamai vietos neturime. Kasmet per šventes kiekvienas gauna dovanų, pavyzdžiui, po kalakutą", - pasakojo Vilius Senkus, šios įmonės direktorius.

Informacinių technologijų UAB "Blue Bridge Baltic" personalo vadovė Alma Reketienė taip pat tikino, kad kalėdinei darbuotojų šventei skiriamos lėšos šiemet nemažės - jų suma bus panaši, kaip ir pastaruosius kelerius metus, tačiau jos atskleisti vadovė neišdrįso.

"Šventei organizuoti nesamdome specialistų, ją susikuriame patys. Tradiciškai renginys vyksta užmiestyje. Turime tradiciją - visą gruodžio mėnesį kiekvieną penktadienį įmonės darbuotojus vaišiname saldumynais", - apie švenčių planus sakė ji. Be to, Kalėdų proga įmonė darbuotojams dovanos dovanų - delikatesų ir vyno. Didžiausias prizas per šventes išrinktam "Metų darbuotojui" - kelionė į pasirinktą Europos šalies sostinę. O premijos darbuotojams mokamos vėliau, ne per šventes, atsižvelgiant į įmonių grupės finansinius rezultatus.

Personalo atrankos bendrovės UAB "Simplika" direktorė Valerija Buzėnienė pasakojo, kad galutinė įmonės kalėdinio renginio, skirto 120 darbuotojų, kaina dar nenumatyta, bet planuojama, kad ji sudarys ne mažiau kaip 4 tūkst. litų. Išlaidaujama bus ne premijoms - šias įmonė taip pat moka vėliau, įvertinusi metinius darbo rezultatus. Tik 6 darbuotojus turintį buhalterinių paslaugų UAB "Visada laiku" dar užpernai sutikti Kalėdų plaukė keltu į Stokholmą, o šiemet apsiribos šventiniais pietumis, kuriems išleis kelis šimtus litų.

Siuntų pristatymo UAB "Greitasis kurjeris" Vilniaus regiono vadovas Mantas Marcinkevičius sakė, kad įmonėje Kalėdos tradiciškai švenčiamos pas vieną iš įmonės vadovų, į kurio namus susirenka iki 25 žmonių. Įmonė tam išleidžia ne mažiau kaip tūkstantį litų, tačiau prie kalėdinių vaišių prisideda ir patys jų dalyviai. "Dovanas perkame vieni kitiems ir jomis keičiamės, o premijos mokamos kiekvieną mėnesį, jos priklauso nuo darbo rezultatų. Gruodį darbo turime daugiausia", - pasakoja jis.

Ir pramogos, ir labdara

Apie šventines išlaidas darbuotojams pasikalbėjus su stambiųjų Lietuvos įmonių vadovais peršasi išvada, kad daugiausia dėmesio ir lėšų tam skiria prekybininkai, valdantys didžiuosius prekybos tinklus, kur dirba po kelis tūkstančius darbuotojų, o kur kas kukliau jas pamini, pavyzdžiui, bankai.

UAB "Palink", valdančios prekybos tinklą "Iki", Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta pasakojo, kad bendrovė pernai per Kalėdas surengė net 8 koncertus dižiuosiuose miestuose, į juos susirenka iki 4 tūkst. darbuotojų su vaikais. Kadangi Kalėdos yra šeimos šventė, stengiamasi, kad koncertai būtų įdomūs pirmiausia vaikams. Pernai Vilniuje ir Kaune vyko po 2 koncertus, po vieną Alytuje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Klaipėdoje. Per koncertus darbuotojus aplankys Kalėdų Senelis ir išdalys jų vaikams dovanėles.

"Be to, administracijos darbuotojams organizuojama tradicinė kalėdinė šventė aukcionas, kurio metu jie gali įsigyti daiktų, gautų iš mūsų partnerių švenčių proga ar pačių darbuotojų rankomis pagamintų rankdarbių. Už juos surinkti pinigai skiriami labdarai, pavyzdžiui, paramos fondui "Saulės smiltys", padedančiam tuberkulioze sergantiems vaikams. Investicijos į šiuos renginius nėra tokios didelės, kokių reikia kokybiškam renginiui suorganizuoti. Patys ieškome patalpų, kur tilptų bent 400 darbuotojų. Šiemet galbūt ieškosime didesnių salių ir rengsime ne 8, o 6 koncertus", - pasakojo V.Lopeta.

UAB "Maxima LT" valdomame prekybos tinkle Kalėdos yra viena svarbiausių metų švenčių, todėl tradiciškai šia proga sveikinami visi bendrovės darbuotojai ir jų vaikai iki 12 metų, jiems kasmet organizuojami ir keli Kalėdiniai renginiai.

Tuo metu AB "Swedbank" atstovas spaudai Saulius Abraškevičius teigė, kad prieš keletą metų kalėdiniai renginiai banke buvo gana įprasta praktika. Tačiau pastaruosius porą metų tokių renginių nebeorganizuojama. Juos pakeitė originali draugiškumą skatinanti idėja - pildyti kolegoms skirtas dovanų kojines. Gruodžio pradžioje visuose "Swedbank" padaliniuose pastatomos dekoratyvinės eglutės su oranžinėmis vardinėmis kojinėmis. Visą mėnesį iki pat Trijų Karalių šventės į jas darbuotojai deda savo pagamintas ar pirktas dovanėles, taip pat linkėjimus, skirtus mylimiausiems kolegoms. "Toks žaismingas būdas dalytis kalėdine nuotaika labiau suartina kolektyvą ir sukelia daugiau šiltų jausmų negu vienadienis kalėdinis pokylis", - tikino jis. Be to, kalėdinį renginį "Swedbank" darbuotojams pakeičia tradiciškai gamtoje organizuojama vasaros šventė, į kurią susirenka didžioji dalis banko darbuotojų, kurių yra per 2300. "Į ją kviečiami visi be išimties darbuotojai, todėl šventė vyksta visą dieną", - pasakojo S.Abraškevičius.

"Nordea Bank Lietuva" komunikacijos vadovas Vaidotas Cucėnas teigė, kad kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet bankas švęsti Kalėdų darbuotojus pakvies į klasikinės muzikos vakarą. "Kalėdinio renginio biudžetas šiemet nemažėja. Žmonės mums yra labai svarbūs, todėl Kalėdas norime paminėti kartu su visais savo darbuotojais", - sakė jis.

Tenka švęsti du kartus

"Kadangi mūsų įmonių grupėje kalėdinis laikotarpis dėl didelio pirkėjų antplūdžio yra pats darbymetis, šventės nuo Kalėdų prasideda tik vaikams, - pasakojo buitinės technikos prekybos tinklą valdančios UAB "Topo grupė" Personalo skyriaus vadovė Rūta Jocytė. - Kasmet darbuotojų vaikams iki 10 metų organizuojame šventę, kurioje jie kartu su Kalėdų Seneliu deklamuoja bei žaidžia, taip pat gauna ir dovanų."

Pasibaigus šventinei prekybai, sausio antrą savaitę kasmet tradiciškai vis kitame Lietuvos mieste vyksta "Topo grupės" įmonių darbuotojų šventė, kuri turi savo tematiką. Šį sausį vyko mafijos vakarėlis, o vakarinėje programoje dainavo Egidijus Sipavičius. Anksčiau buvo lietuvių liaudies, kelionių tematika. Įteikiama ir rimtų apdovanojimų, pavyzdžiui, ilgiausiai dirbančio darbuotojo, taip pat skiriama ir šmaikščių nominacijų - "Metų atradimas", "Linksmiausias darbuotojas". "Į šią šventę susirenka 300-350 žmonių.

Pernai šventėme Kėdainiuose, šiemet planuojame rinktis Panevėžyje. Kas šiemet koncertuos - kol kas paslaptis", - sakė R.Jocytė. Ji pridūrė, kad premijos įmonių grupėje nėra siejamos su Kalėdomis. Jos mokamos po audituotų metų rezultatų, kurie paaiškėja metų viduryje.

Elektros instaliacijos projektavimo ir montavimo UAB "Staltika" bendraturtis Vytas Einikis pareiškė, kad bendrovė pati kalėdinių švenčių neplanuoja, nes jas švenčia kartu su partneriais - įrangos tiekėjais. "Kasmet gaudavome 3-4 partnerių kvietimus į didelius kalėdinius pobūvius. Tiesa, šiemet kol kas dar negavom nė vieno kvietimo, galbūt jų sulauksime vėliau.

Kalėdos už savus prie mišrainės

Tuo metu interneto technologijų kompanijos UAB "Gaumina" darbuotojai Kalėdas švenčia už savo pinigus. "Kadangi pas mus dirba 70 žmonių, susidedam po 20-50 litų ir pasidarome sau šventę. "Puošime eglutę, gaminsime baltą mišrainę ir žiūrėsime kalėdinius filmus. Ketiname atsiriboti nuo įprastos veiklos - darbo ir vakarėlių", - sakė jos direktorius Darius Bagdžiūnas. Jo nuomone, Kalėdos turėtų būti labiau šeimos ir draugų susibūrimas nei kolektyvo, tačiau pastaruoju metu jos esą linkusios tapti komercine švente. Tačiau jis pripažįsta, kad smagiai ir profesionaliai suorganizuota šventė suartina bei motyvuoja kolektyvą. "Lėšų tokiai šventei neturėsime, tačiau kalėdinę nuotaiką padeda sukurti ne tik materialūs dalykai", - svarstė jis.

Rašyti, kad Lietuvos darbo biržos darbuotojai Kalėdų nešvęs, būtų neteisinga - kiekviename kolektyve yra kūrybingų kolegų, kurie turi idėjų, kaip sukurti šventę turint minimaliai išteklių. Biržos komunikacijai laikinai vadovaujanti Jūratė Baublienė pasakojo, kad lėšų nei šventei, nei dovanoms darbuotojams nebus skirta, tačiau šiame kolektyve, pasak jos, yra kūrybiškų kolegų, kurie sukurs šventinę nuotaiką.

Ryšių reguliavimo tarnyba darbuotojų kalėdinėms šventėms lėšų skirti taip pat nenumato. Nei premijų, nei šventės nebus ir Lietuvos pašte.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas viešiesiems ryšiams Vitas Ūsas sakė, kad tradiciškai švenčių išvakarėse apie 60 šios tarnybos darbuotojų susirenka prie kalėdinės eglutės, paskanauja šventinio torto, apžvelgia nuveiktus darbus, išklauso vadovo šventinių sveikinimų ir palinkėjimų. Išlaidos būna minimalios, jas kasmet padengia patys darbuotojai. Šios tradicijos tarnyba planuoja neatsisakyti ir šiemet. "Kaip žinoma, valstybės institucijos savo darbuotojų šiemet nei šventinėmis premijomis, nei dovanomis neskatins", - priminė V.Ūsas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas spaudai Darius Buta buvo oficialesnis ir apie tradicijas neprasitarė, tik pareiškė, kad "šiemet nei darbuotojams skatinti, nei metų pabaigai paminėti nebus išleistas nė vienas valstybės biudžeto litas".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"