Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Kaime įdarbins 3 tūkstančius žmonių

 
2015 02 23 6:00
ES parama iki 2020 metų bus teikiama įvairių ne žemės ūkio verslų, įskaitant tam tikrų tautinio paveldo produktų gamybą, kūrimui ir plėtrai.
ES parama iki 2020 metų bus teikiama įvairių ne žemės ūkio verslų, įskaitant tam tikrų tautinio paveldo produktų gamybą, kūrimui ir plėtrai. Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Naujoms darbo vietoms Lietuvos kaimo vietovėse kurti 2014-2020 metais numatoma skirti daugiau kaip 142 mln. eurų iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos valstybės biudžeto.

Iš viso per ateinančius septynerius metus Europos Sąjungos lėšomis Lietuvos kaime planuojama sukurti daugiau kaip 3 tūkst. naujų darbo vietų. Tai numato vasario 13 d. patvirtina Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programa (KPP). Maždaug tiek pat naujų darbo vietų su ES parama Lietuvos kaime buvo sukurta ir per praėjusį septynerių metų finansinį laikotarpį.

Skatins alternatyvius verslus

Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Programų priežiūros ir vertinimo skyriaus vyr. specialistas Tomas Lozoraitis LŽ teigė, kad KPP lėšomis didžioji dalis iš 3 tūkst. darbo vietų bus sukurta alternatyvių žemės ūkiui verslų srityse, o paramą planuojama teikti įvairiems paslaugų, ir gamybos verslams pradėti ar vystyti.

„Šiuo laikotarpiu didelis dėmesys bus skiriamas inovacijoms, todėl tikimasi, kad prireiks įvairių profesijų žinių ir kompetencijos, o naujai sukurtose darbo vietose dirbs kuo daugiau aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Tas pats pasakytina ir apie žemės ūkio gamybos bei perdirbimo verslą – nors šioje srityje darbo vietų kūrimas nėra prioritetas, paramos lėšomis remiami geriausi ir perspektyviausi investiciniai projektai, kuriuose diegiamos ir taikomos pažangios žemės ūkio technologijos ir įranga, naudojama moderni technika. Ir tai taip pat reikalauja aukštos kvalifikacijos specialistų bei specifinių žinių“, - teigė T. Lozoraitis.

Pasak jo, per ateinančius septynerius metus naujoms darbo vietoms kaime kurti bus skirtas ypatingas dėmesys. 2014–2020 metais, kaip ir ankstesniu programavimo laikotarpiu, bus skatinamas naujų ne žemės ūkio verslų kaimo vietovėse kūrimas ir jau veikiančių verslų plėtra, taip sprendžiant kaimo gyventojų, ypač jaunimo, užimtumo didinimo, socialinės atskirties mažinimo ir kaimo ekonomikos gyvybingumo užtikrinimo problemas.

Pagrindinės priemonės, pagal kurias bus teikiama parama ne žemės ūkio verslams kurti ir plėtoti – KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritys „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ ir „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“.

Pagal veiklos sritį „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ parama bus teikiama ūkininkams, kaimo gyventojams, labai mažoms ar mažoms įmonėms, ketinančioms pradėti naują verslą. Parama bus teikiama vienkartine išmoka, kurios vertė – iki 50 tūkst. eurų.

Pagal veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“ parama bus teikiama ūkininkams, kaimo gyventojams, labai mažoms ar mažoms įmonėms, ketinančioms toliau plėtoti ir stiprinti kaimo vietovėse jau vykdomus verslus. Didžiausia galima paramos suma vienam projektui pagal šią veiklos sritį – iki 200 tūkst. eurų, o didžiausias galimas paramos intensyvumas – iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti investicijų.

„Naujų darbo vietų kūrimui didelis dėmesys taip pat skiriamas įgyvendinant KPP priemonę „LEADER“. Pagrindinės LEADER intervencijų kryptys 2014–2020 metais bus ekonominė plėtra kaimo vietovėse ir skurdo mažinimas, didžiausią dėmesį skiriant darbo vietoms kurti ir jaunų žmonių (iki 40 metų) problemoms spręsti, atsižvelgiant į vietos bendruomenių poreikius. Naujovė ta, kad pagal KPP priemonę „LEADER“ planuojama remti ne tik standartinio, bet ir socialinio verslo – apimančio tiek ekonominę, tiek socialinę veiklas – kūrimą ir plėtrą“, - dėstė T. Lozoraitis.

Puoselės tautinį paveldą

Parama ne žemės ūkio verslams kurti ir plėtoti kaimo vietovėse bus teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritis „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ ir „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“.

Pagal šias veiklos sritis parama bus teikiama įvairių ne žemės ūkio verslų, įskaitant tam tikrų tautinio paveldo produktų gamybą, kūrimui ir plėtrai, taip pat paslaugų, įskaitant ir paslaugas žemės ūkiui, teikimui. Detalūs verslų, kuriems kurti ir plėtoti bus teikiama parama, sąrašai bus nurodyti šių veiklos sričių įgyvendinimo taisyklėse.

„Įgyvendinant priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritis „Parama ne žemės ūkio veiklos pradžiai kaimo vietovėse“ ir „Parama investicijoms, skirtoms ne žemės ūkio veiklos kūrimui ir plėtrai“ iš viso 2014–2020 metų laikotarpiu darbo vietų kaimo vietovėse kūrimui numatyta skirti 142 mln. eurų. Darbo vietų kūrimas bus finansuojamas iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų“ – teigė T. Lozoraitis.

Pagal KPP priemonę „LEADER“ 2014–2020 m. remiamas verslo kūrimas ir plėtra kaimo vietovėse bus taip pat finansuojamas iš EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. KPP „LEADER“ priemonei įgyvendinti 2014–2020 metų laikotarpiu planuojama skirti 6 proc. EŽŪFKP lėšų, kurios kartu su bendruoju nacionalinio biudžeto indėliu sudarys 113,87 mln. eurų.

Prognozuojama, kad apie 75 proc. KPP „LEADER“ priemonei skirtų lėšų vietos veiklos grupių sprendimu bus skirta darbo vietų kūrimui. Tiksli socialinio verslo kūrimui ir plėtrai skirta EŽŪFKP paramos lėšų suma bus aiški po vietos plėtros strategijų patvirtinimo, tai yra iki 2016 metų birželio 20 d. Vietos plėtros strategijos bus įgyvendinamos iki 2023 metų.

Skaičiuojama, kad nuo nuo 2007 metų iki 2013 metų pabaigos Lietuvos kaime su ES parama sukurta 3145 naujos darbo vietos. Tačiau projektų pagal praėjusio laikotarpio KPP programą įgyvendinimas tęsiasi, todėl šie skaičiai dar turėtų keistis. Duomenys apie 2014 metus, pasak T. Lozoraičio, turėtų pasirodyti iki 2015 metų vidurio.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"