Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Jūrų muziejus pats vilkina delfinariumo rekonstrukciją

 
2009 09 18 0:00
Delfinai senajame delfinariume jau nebetelpa - dabar muziejuje, neseniai atsiradus jauniklių, iš viso gyvena 11 jūros žinduolių.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Delfinai senajame delfinariume jau nebetelpa - dabar muziejuje, neseniai atsiradus jauniklių, iš viso gyvena 11 jūros žinduolių.
LŽ archyvo nuotrauka

Lietuvos jūrų muziejaus atnaujinimo darbų pradžia nukelta neribotam laikui, nes Klaipėdos apygardos teismas praėjusią savaitę negalėjo išnagrinėti bylos dėl muziejaus rekonstrukcijos konkurso - jo vadovybė nepateikė reikiamų dokumentų.

Jūrų muziejaus rekonstrukcijos konkurso rezultatus teismui apskundė mažiausią darbų kainą pasiūliusi UAB "Vėtrūna". Įstaigos vadovybė ją pašalino iš konkurso ir pasirinko gerokai brangesnį rangovą.

Praėjusiais metais Lietuvos jūrų muziejaus paskelbto konkurso rezultatai gerokai nustebino jo dalyvius. Muziejaus viešųjų pirkimų komisija pasirinko rangovą, kuris rekonstrukcijos darbus pasisiūlė atlikti daugiau kaip 3,5 mln. litų brangiau, - šeštąją vietą pagal kainos dydį užėmusią Gargždų statybos įmonę "Hidrostatyba". Tuo metu "Vėtrūna", kaip ir kitos penkios bendrovės, siūliusios pigesnes paslaugas, buvo pašalinta.

Iš viso statybų konkurse dalyvavo dvylika įmonių. UAB "Vėtrūna" rekonstrukcijos darbus žadėjo atlikti už šiek tiek daugiau kaip 9 mln. litų. Konkursą laimėjusi "Hidrostatyba" siūlėsi atnaujinti Jūrų muziejų už beveik 13 mln. litų.

Tarnyba nustatė pažeidimų

Šio konkurso rezultatais suabejojo ir Viešųjų pirkimų tarnyba. Ji išnagrinėjo Lietuvos jūrų muziejaus rekonstrukcijos konkurso medžiagą ir nurodė, kad pirkimas turėtų būti nutrauktas. Dėl konkurso teisėtumo į teismą kreipėsi ir bendrovė "Vėtrūna". Įmonė prašo panaikinti Lietuvos jūrų muziejaus viešųjų pirkimų komisijos sprendimą atmesti "Vėtrūnos" pasiūlymą, pateiktą rekonstravimo darbų viešojo pirkimo dokumentuose, o UAB "Hidrostatyba" siūlymą pripažinti tinkamą.

Vasaros pradžioje, prasidėjus teismo procesui, "Vėtrūnos" advokatas Zigmas Pečiulis paprašė teismo pridėti prie bylos Viešųjų pirkimų tarnybos tyrimo medžiagą, taip pat motyvus, kodėl, konkurso rengėjų manymu, pigiausią rekonstrukcijos darbų kainą pasiūliusi įmonė nepagrįstai pralaimėjo.????? Tuomet Klaipėdos apygardos teismas įpareigojo muziejų pateikti visą turimą medžiagą, "Hidrostatybos" pasiūlymą ir su jo vertinimu susijusias ekspertų išvadas bei susirašinėjimo su "Hidrostatyba" dokumentus.

Jūrų muziejaus advokatas paprašė ieškovo pristatyti teismui įmonės pelno ir nuostolių ataskaitą. Tačiau teismas tokio pageidavimo nebetenkino. Be to, muziejus siekė, kad "Vėtrūna" į depozitinę teismo sąskaitą sumokėtų 4 mln. litų galimiems nuostoliams užtikrinti. Lietuvos apeliacinis teismas priėmė kitokį sprendimą - nurodė laikinai, kol vyksta procesas, deponuoti 1 mln. litų.

Jūrų muziejus įsitikinęs, kad ieškinys nepagrįstas. Esą ieškovas kreipėsi į teismą, kai nelaimėjo viešojo konkurso, o savo interesus grindžia tuo, kad atsakovas netinkamai vertino konkursinius pasiūlymus, bet įstatymų nustatyta tvarka neginčijo konkurso sąlygų.

Dokumentų nepateikė ir antrąkart

Rugsėjo 8-ąją teismo posėdis taip pat neįvyko. Jūrų muziejus vėl neįvykdė teismo įpareigojimo ir nepateikė visų reikiamų dokumentų dėl viešojo pirkimo.

Kadangi buvo pareikšta priekaištų dėl "Vėtrūnos" pasiūlymo, teismas, pasak įmonės advokato Z.Pečiulio, vertino ne tik jos, bet ir "Hidrostatybos" pasiūlymą. "Pastebėjome, kad ir šios viešojo konkurso dalyvės siūlyme galima rasti tokių pačių darbų aprašymo formuluočių, kurios "Vėtrūnos" atveju vadinamos trūkumais. Dėl jų įmonė buvo pašalinta iš konkurso, o tuo metu "Hidrostatyba" vis vien paskelbta laimėtoja, - kalbėjo advokatas. - Todėl teismas įpareigojo Jūrų muziejaus vadovybę pateikti ekspertų išvadas, kuriomis remiantis buvo pripažintas konkurso nugalėtojas, ir muziejaus susirašinėjimo su UAB "Hidrostatyba" dokumentus. Tačiau iki šiol muziejus to nepadarė. Praėjusį ///////antradienį teismas net padarė pusantros valandos pertrauką, kad atsakovas galėtų pateikti procesui dokumentus, bet po pietų, pasibaigus pertraukai, muziejaus atstovai teisme taip ir nepasirodė."

Lietuvos jūrų muziejui teisme atstovaujantis advokatas Arūnas Skuolevičius nenorėjo komentuoti susiklosčiusios situacijos. Jis tikino galėsiąs tai daryti tik pasibaigus teismo procesui. Advokato žodžiais, čia daug kas traktuojama neteisingai, esą Jūrų muziejus teismo įpareigojimus vykdo, tačiau yra paprašytas pateikti papildomų dokumentų.

"Vėtrūnos" advokatas Z.Pečiulis mano, kad Jūrų muziejus tiesiog ignoruoja teismo reikalavimus. Pasak jo, tokią prielaidą leidžia daryti neginčijamas faktas, jog Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė už tai, kad nepateikė procesinių dokumentų šioje byloje, gegužės mėnesį buvo nubausta 500 litų pinigine bauda.

Nežino, jog yra teismo nubausta

Lietuvos jūrų muziejaus vadovė O.Žalienė prisipažino pirmą kartą girdinti, kad ji teismo bausta pinigine bauda, nes jokio oficialaus rašto nėra gavusi. Direktorė patikino, jog muziejus jokiu būdu nenori vilkinti šios bylos. "Teismas įpareigojo pateikti visus dokumentus, susijusius su viešuoju konkursu, o jų labai daug, todėl aiškinamės, kokių konkrečiai reikia. Būtinai pateiksime dokumentus, bet tam reikia laiko", - dėstė O.Žalienė.

Muziejaus direktorė taip pat norėtų, kad bylos nagrinėjimas ilgai neužtruktų, nes šiai kultūros įstaigai tai visiškai nenaudinga. "Kai kurie darbai jau pradėti. Jie negali būti atidėliojami, todėl sutinkame iš naujo pradėti viešųjų pirkimų procesą. Ir jeigu laimėtoja būtų pripažinta "Vėtrūna", mums tai irgi tiktų, nes šiuo atveju svarbiau rezultatas, o ne bylinėjimasis, - kalbėjo O.Žalienė. - Kadangi Jūrų muziejus - labai sudėtingas inžinerinis įrenginys, stovi jautriame gamtos kampelyje, norėtume, kad rangovas būtų apgalvojęs visas smulkmenas ir darbus atliktų ypač kokybiškai. Todėl ir esame tokie reiklūs." Kultūros įstaigos direktorė patikino, kad į kitą teismo posėdį muziejaus atstovas atsineš visus reikiamus dokumentus.

Viešųjų pirkimų specialistai teigia, jog muziejui nutarus iš naujo skelbti konkursą, rekonstrukcijos darbai būtų nukelti dar mažiausiai trims mėnesiams. Be to, įstaigai gali tekti atlyginti nuostolius "Vėtrūnai", jei paaiškės, kad ši bendrovė buvo neteisėtai pašalinta iš konkurso.

Valstybės investicijos mažėja

Jūrų muziejaus delfinariumo atnaujinimo projektas įgyvendinamas iš kelių finansavimo šaltinių. Muziejaus rekonstrukcija, dėl kurios darbų buvo skelbtas rangovo konkursas, finansuojama iš Valstybės investicijų programos (VIP) lėšų, skirtų muziejų rekonstrukcijai. Jas administruoja Kultūros ministerija. Praėjusių metų pabaigoje Jūrų muziejaus rekonstrukcijai iš VIP buvo numatyta skirti 4 mln. litų. Andriaus Kubiliaus Vyriausybei paskelbus taupymo politiką ir kelis kartus apkarpius šalies biudžetą, VIP suma, tenkanti Jūrų muziejui, sumažėjo iki 1,9 mln. litų. Pasak O.Žalienės, šie pinigai panaudoti, nes užsakyta brangiai kainuojanti jūrų žinduolių gyvybiniams procesams palaikyti būtina įranga.

Papildomo finansavimo laukiama iš kitų metų šalies biudžeto. Pagal preliminarų poreikį 2010 metais Jūrų muziejaus rekonstrukcijai iš Valstybės investicijų programos planuojama skirti 8 mln. litų, o 2011-aisiais - 12 mln. litų. Kiekvienais metais VIP lėšos tikslinamos ir tvirtinamos kartu su šalies biudžeto projektu. Yra didelė tikimybė, kad numatyti asignavimai bus mažesni negu planuota. Nei Finansų, nei Kultūros ministerijoje kol kas niekas nedrįsta prognozuoti, kiek gali būti mažinamos VIP programos lėšos, nes 2010-ųjų valstybės biudžeto formavimo procesas tik prasidėjo. Kaip tvirtino Jūrų muziejaus direktorė, nesvarbu, kokio dydžio valstybės investicijos pasieks muziejų, lėšos bus panaudotos laiku, racionaliai ir pagal paskirtį. Pasak jos, Jūrų muziejaus rekonstrukcija neužtruks.

Papildomo finansavimo tikisi iš ES

Kita dalis Jūrų muziejui numatytų lėšų būtų skirta delfinariumo rekonstrukcijai. Jos turėtų pasiekti įstaigą per Ūkio ministeriją pagal ES paramos priemonę "Ekologinio (pažintinio) turizmo, aktyvaus poilsio ir sveikatos gerinimo infrastruktūros kūrimas ir plėtra". Muziejui planuojama skirti 9 mln. ES ir 1 mln. valstybės lėšų. Šiuo metu Verslo paramos agentūroje vyksta muziejaus pateikto projekto administracinis ir tinkamumo vertinimas. Agentūra pranešė, kad po savaitės procedūra turėtų būti baigta, tačiau projektą dar turės svarstyti Ūkio ministerijos Projektų atrankos komitetas, o tvirtinti - ministras.

Abu šie projektai įtraukti į bendrą programą "Pramogų komplekso Kopgalyje sukūrimas". Ją įgyvendinus Smiltynėje įsikursiančiame pramogų komplekse atsiras daugiau baseinų jūrų žinduoliams, bus išplėstas pastatas, įrengtos patalpos šeimoms, neįgaliems vaikams lavinti. Delfinams turėtų būti įrengtas ir vienas lauko baseinas, pagerintos jų gyvenimo sąlygos. Jūrų žinduoliai galės mėgautis saule ir grynu oru apie 6 mėnesius - šiltuoju metų laiku.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"