Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Išperkamoji būsto nuoma – tik rinkos banginiams

 
2016 04 23 6:00
„Hanner“ pasiūlyta išperkamosios būsto nuomos paslauga per metus pasinaudojo 153 klientai, iš jų 8 būstą įsigijo nelaukdami nuomos termino pabaigos, o 1 sutartį nutraukė.
„Hanner“ pasiūlyta išperkamosios būsto nuomos paslauga per metus pasinaudojo 153 klientai, iš jų 8 būstą įsigijo nelaukdami nuomos termino pabaigos, o 1 sutartį nutraukė. Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Prieš metus nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Hanner“ pasiūlyta naujovė – būsto išperkamoji nuoma – rinkos dalyvių ir Lietuvos banko vertinta kaip rizikinga. Tačiau šiandien ir idėjos autorė, ir nekilnojamojo turto ekspertai naujovę jau vertina kaip sėkmingą projektą.

„Hanner“ pavyzdys neįkvėpė daugiau rinkos dalyvių. Nuomotis naują būstą, turint galimybę jį vėliau išsipirkti, šiemet Vilniuje pasiūlė vos viena bendrovė – Norvegijos kapitalo įmonė „Selvaag“.

„Hanner“ valdybos pirmininko Arvydo Avulio tai nestebina. Jis įsitikinęs, kad tokio lygio rinkodaros projektą pajėgios įgyvendinti tik finansiškai labai stiprios bendrovės.

Vis dėlto siūlydamos naują rinkodaros priemonę įmonės siekia skirtingų tikslų. „Hanner“ tai socialinis projektas, skirtas padėti būstą įsigyti jaunoms šeimoms. O „Selvaag“ siekia Lietuvoje įtvirtinti vakarietiškus būsto nuomos principus.

Egidijus Damulis./LŽ archyvo nuotraukos
Egidijus Damulis./LŽ archyvo nuotraukos

Butus išpirko anksčiau

„Hanner“ pernai kovą pasiūlė vilniečiams įsikelti į naujos statybos butą nelaukiant, kol sutaupys pradinį įnašą, kurio reikia paskolai iš komercinio banko gauti. Sutartį su bendrove sudarę pirkėjai dvejus metus moka nuomos mokestį, kuris vėliau atitenka bankui kaip pradinis įnašas.

A. Avulis „Lietuvos žinioms“ teigė, kad projektas tikrai pasiteisino – per metus bendrovė sudarė 153 išperkamosios būsto nuomos sutartis. „Mums atrodo, kad projektas naudingas, nes juo pasinaudojo daugiau kaip pusantro šimto žmonių“, – sakė jis. Pasak „Hanner“ vadovo, bendrovė taikliai pataikė į tikslinį klientą: „Taikėme į jaunas šeimas, kurios gauna stabilias pajamas, bet neturi sukaupusios pradinio įnašo.“

Su „Hanner“ sudariusiųjų išperkamosios būsto nuomos sutartis vidutinis amžius – 29 metai. Tuo metu pirkėjų, kurie perka būstą jau sukaupę pradinį įnašą, statistinis vidutinis amžius Lietuvoje yra 40 metų.

Šiuo metu „Hanner“ siūlo įsigyti būstą išperkamosios nuomos būdu Vilniaus „Ozo namų“ ir „Žvėryno namų“ kvartaluose. Balandžio 1 dieną bendrovė Vilniuje turėjo 342 neparduotus butus.

Lietuvos bankas pernai pareiškė, kad išperkamosios būsto nuomos paslauga, kai statybos bendrovė suteikia klientams galimybę pasibaigus nuomos sutarties terminui įsigyti nuomojamą būstą ir nuomos įmokas įskaito į būsto kainą, gali kelti reikšmingą riziką pirkėjams.

Nekilnojamojo turto ekspertai kalbėjo, kad būtent Lietuvos banko rengiami nauji atsakingo skolinimo nuostatai „Hanner“ projektą gali paversti itin rizikingu. Mat asmenys, pasibaigus nuomos sutarties terminui, paskolos užtektų nuomojamam būstui išsipirkti, iš banko nebegautų, nes nebeatitiktų Lietuvos banko nustatytų atsakingo skolinimo reikalavimų. Nuomininkai liktų „ant ledo“.

A. Avulis džiaugiasi, kad šie nuogąstavimai nepasittvirtino. „Mes pasirašome būsto nuomos sutartį ir klientas bet kuriuo metu gali ją nutraukti. Įsipareigojame tą butą parduoti, o įpareigojimo klientui, kad jis po dvejų metų privalo jį pirkti, nėra. Gali pirkti, gali nepirkti“, – sakė pašnekovas.

Į „Lietuvos žinių“ klausimą, kiek iš daugiau kaip 150 klientų praėjus dvejiems metams pajėgs išsipirkti nuomojamą butą, A. Avulis nurodė kelis, jo nuomone, svarbius rodiklius. „Praėjus metams, neturime blogų klientų – visi moka laiku ir skolininkų nėra. Nesulaukę nuomos termino pabaigos butą jau išsipirko aštuoni klientai. Ir tik vienas klientas sutartį nutraukė, nes išvyko gyventi į užsienį“, – pasakojo „Hanner“ vadovas.

Nors sutartyje įrašyta nuostata, kad įmonės darbuotojai, iš anksto informavę, turi teisę tikrinti, kaip nuomojami butai prižiūrimi, A. Avulio teigimu, nė pas vieną nuomininką toks patikrinimas iki šiol nebuvo surengtas.

Arvydas Avulis
Arvydas Avulis

Nori paskatinti nuomą

„Hanner“ pavyzdžiu šiemet pasekė Norvegijos investicijų bendrovė „Selvaag Lt“ , įgyvendinanti projektą „Oslo namai“ Vilniaus Mindaugo gatvės rajone. Nuo vasario 15 dienos siūloma galimybė įsigyti butą išperkamosios nuomos būdu – apsigyventi bute iš karto ir 20 mėnesių mokėti buto nuomos mokestį, kuris bus įskaitytas kaip pradinio įnašo suma banko paskolai gauti. Per nuomos terminą klientas sumokėtų 15 proc. buto kainos.

UAB „Selvaag Lt“ direktorius Egidijus Damulis teigė, kad įmonė jau sudarė 10 išperkamosios būsto nuomos sutarčių. „Oslo namuose“ dabar likę 40 neparduotų butų iš 350. Pasak E. Damulio, jauni žmonės nori buto dabar, nors neturi būtino pradinio įnašo paskolai. Be to, jie esą žino, kad patinkantis butas gali greitai dingti iš rinkos.

„Būna, kad klientui patinka mūsų projektas, bet jis turi seną butą ir nenori skubėti labai greitai jį parduoti nepalankia kaina. Siūlome jam ramiai pardavinėti savo butą ir tuo metu nuomotis mūsų būstą, o vėliau jį įsigyti“, – aiškino E. Damulis.

Jis džiaugėsi, kad nemažai žmonių pirko butus „Oslo namų“ kvartale kaip investiciją ir juos patys nuomojo, o paskui šie nuomininkai įsigijo juos, nepasinaudoję įmonės siūlomu išperkamosios nuomos modeliu.

E. Damulis mano, kad kompanijos, kurios siūlo išperkamąją būsto nuomą, turi turėti stiprius finansinius raumenis, nes joms būstą reikia įrengti ir prisiimti tam tikrą finansinę riziką. Tačiau norvegų kapitalo įmonė, pasak jo, siekia „aukštesnių“ tikslų. „Siekiame Lietuvoje populiarinti du dalykus. Labai tikiuosi, kad po kelerių metų pasieksime Vakarų lygį, kai būsto klientai įsigis būstą su visa apdaila ir baigsis dabartinė netvarka, kuri kenkia ir pirkėjams, ir tiekėjams, ir mokesčių rinkėjams. Ir taip sumažės šešėlio NT versle“, – teigė jis.

Įmonė taip pat norėtų skatinti skaidrų nuomos verslą. „Dabar verslas nepajėgus užsiimti būsto komercine nuoma dėl didžiulio konkurencinio spaudimo iš šešėlinės veiklos“, – sakė E. Damulis.

Vakaruose, pasak jo, daug mažiau žmonių nei Lietuvoje stengiasi būstą įsigyti, dažniausia jį išsinuomoja. Iš dalies dėl to išperkamosios nuomos modelis Norvegijoje nėra populiarus.

„Tai socialinis projektas“

„Hanner“ vadovo A. Avulio nė kiek nestebina, kad idėja rinkoje nesulaukė daugiau sekėjų – tai esą ne kiekvienam prieinama. „Reikia įdėti labai daug darbo. Pirma, įrengiame butą su visiška apdaila, nuperkame buitinę techniką – skalbykles, šaldytuvus, indaploves ir kai kuriuos baldus. Tam reikia žmogiškųjų išteklių ir kapitalo. Tai reiškia, kad turime papildomai investuoti, o pinigus gausime tik po dvejų metų. Natūralu, kad ne kiekviena organizacija tai pajėgia, versle visi nori kuo greičiau atgauti pinigus ir kuo daugiau uždirbti. O šitas modelis yra labiau socialinis“, – kalbėjo A. Avulis.

Kita vertus, įmonės vadovas svarstė, kad ilguoju periodu taip elgdamasis verslas laimi. „Pasaulyje verslas daro ne tik tai, kas jam naudinga, bet kas naudinga visuomenei. Kiekvienas verslininkas renkasi, kas jam arčiau širdies: remia sportą ar meną, skiria labdarą ar užsiima socialine veikla. Neteigiu, kad mūsų siūloma paslauga nuostolinga. Bet vis tiek projektą vertiname kaip socialinį. Kita vertus, manome: jeigu darome gera jauniems žmonėms, jie tai ilgai prisimins, dalysis geromis emocijomis su savo draugais. Kuo jie daugiau teigiamai kalbės apie mūsų kompaniją, tuo daugiau laimėsime ilgoje distancijoje“, – neslėpė verslininkas.

NT ekspertai: naujovė pasitvirtino

Nekilnojamojo turto bendrovės „Inreal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius mano, kad naujovė pasitvirtino – butai buvo realizuoti gana greitai. Vis dėlto jis mano, kad daugelis nori iš karto gauti pajamas ir jas toliau investuoti į plėtrą, o ne laukti, kol pinigai įkris po metų ar dvejų. Todėl daugiau verslininkų nauja rinkodaros priemone nepasinaudojo.

„Pastebime, kad plėtotojams būstą parduoti sekasi gana neblogai, todėl apskritai labai sumažėjo įvairių rinkodaros triukų, akcijų ir kitų naujovių. Tiesiog yra nemažai pirkėjų, todėl nėra didelio poreikio naujoms pardavimo idėjoms, ar būtinybės naudoti papildomas skatinimo priemones“, – svarstė pašnekovas.

Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio nuomone, tai, kad „Hanner“ paslauga pasinaudojo daugiau nei 150 žmonių, rodo projekto sėkmę. „Mano nuomone, tai pasitvirtino. Panašią paslaugą šiemet pasiūlė dar vienas rinkos dalyvis – turbūt jis irgi mato perspektyvą“, – vertino jis.

SKAIČIAI

„Hanner“ dviejų kambarių įrengtas butas ir automobilio parkavimo vieta „Bajorų kalvose“ praėjusių metų kovo mėnesį kainavo apie 67 tūkst. 630 eurų.

Kad pasiskolintų tokią sumą iš banko, pirkėjas turėtų sumokėti ne mažesnį kaip 15 proc. būsto vertės pradinį įnašą – apie 10 tūkst. 150 eurų.

Įmonė siūlė klientams iš karto įsikelti į įrengtą butą ir per dvejus metus sukaupti šią sumą kas mėnesį mokant 423 eurų nuomos mokestį.

Jeigu klientas persigalvoja ir iš buto išsikelia, sumokėti nuompinigiai lieka bendrovei.

Šaltinis: „Lietuvos žinios“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"