Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Iš banko kortelės nuskaičiuoja, kiek nori

 
2015 01 14 6:00
Degalų dozatoriai turėtų būti programuojami taip, kad įpiltų jų tiksliai už vartotojo sumokėtą pinigų sumą.
Degalų dozatoriai turėtų būti programuojami taip, kad įpiltų jų tiksliai už vartotojo sumokėtą pinigų sumą. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Mažmeninės prekybos naftos produktais bendrovė „Statoil Fuel & Retail Lietuva“ taiko skirtingą kainodarą klientams, kurie automatinėse degalinėse ar naudodamiesi greito atsiskaitymo aparatais moka banko kortelėmis, ir tiems, kurie degalus perka už grynuosius.

Vairuotojams, užsukusiems į „Statoil“ valdomas automatines degalines, verta turėti grynųjų. Pasirodo, čia įdiegta degalų pylimo ir atsiskaitymo sistema leidžia nepermokėti už benziną ar dyzeliną tik tiems pirkėjams, kurie į automatą įkiša banknotų. Bet jei žmogus atsiskaito banko kortele, iš jo sąskaitos nuskaičiuojama daugiau pinigų, nei vartotojas sutiko ir patvirtino atlikdamas mokėjimą.

Bendrovės atstovai aiškina, neva nepavyksta įpilti degalų tiksliai už kliento pasirinktą sumą, todėl ir pila daugiau, nei šis prašė, ir pinigų iš sąskaitos pasiima daugiau, nei jis sutiko mokėti. "Statoil" neinformuoja iš anksto pirkėjų, kad mokant banko kortele be jų sutikimo iš kortelės sąskaitos bus nuskaičiuota papildoma suma pinigų.

Degalų dozatoriai turėtų būti programuojami taip, kad įpiltų jų tiksliai už vartotojo sumokėtą pinigų sumą./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Degalų dozatoriai turėtų būti programuojami taip, kad įpiltų jų tiksliai už vartotojo sumokėtą pinigų sumą./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Moka daugiau

Vilnietė Ramunė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) darbo dienomis į automobilį dažnai įsipila degalų automatinėje degalinėje „1-2-3 Oslas“, kurių tinklą valdo UAB „Statoil Fuel & Retail Lietuva“. Čia už degalus galima atsiskaityti ir grynaisiais, ir banko kortele - tereikia įdėti į automatą grynųjų pinigų arba jo ekrane pasirinkti nurodytą 20, 40 ar kitą eurų sumą (anksčiau buvo 50, 100 ar kita litų suma), už kurią pageidaujama pirkti degalų. Tačiau vėliau iš banko kortelės sąskaitos degalų pardavėjų naudai nuskaičiuojama ne kliento patvirtinta, o didesnė suma.

„Jeigu atsiskaityčiau grynaisiais, už degalus sumokėčiau lygiai tiek, kokio nominalo banknotą įdėčiau į automatą. Tuo metu iš kortelės sąskaitos savavališkai nuskaičiuojama daugiau, nei mano patvirtinta suma. Pavyzdžiui, pernai spalį, lapkritį ir gruodį, kai automatinėje degalinėje pirkdavau degalų už 100 litų, iš kortelės sąskaitos visada buvo dar papildomai nuskaičiuojami 3 centai. Šiemet, kai piluosi, pavyzdžiui, už pasirinktą 20 eurų sumą, iš sąskaitos jau nuskaičiuojamas 1 euro centas“, - tvirtino „Statoil“ valdomo tinklo klientė.

Vilnietė atkreipė dėmesį, kad įvedus eurą nuskaičiuojama suma dar padidėjo. Mokant litais, kai patvirtinta mokėjimo suma siekdavo 100 litų, būdavo papildomai paimami 2-3 centai, o dabar įsipylus degalų už mažesnę sumą, 69 litus (20 eurų), teko sumokėti daugiau – 3,4528 lietuviško cento (1 euro centą).

Nepavyksta tiksliai įlašinti

Bendrovės „Statoil Fuel & Retail Lietuva“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas Povilas Vinžanovas „Lietuvos žinių“ pateiktą atvejį įvardijo kaip „problemą“.

„Pavadinkime tai problema. Ypač degalinėse, kuriose galima atsiskaityti kortelėmis. Į šiuos aparatus įdėjus grynųjų ar banko korteles, degalai pilami vadinamaisiais impulsais. Dozatorius negali nutraukti pylimo per pusę lašo. Todėl klientui perkant degalų, tarkime, už 100 litų, kartais labai sunku pataikyti tiek įpilti. Ar pavyksta, dažnai priklauso nuo benzino arba dyzelino kainos. Ir tada, kai pirkėjas įdeda 100 litų grynaisiais, aparatas gali pripilti degalų ir lygiai už 100 litų, ir šiek tiek daugiau. Viskas priklauso nuo jų kainos ir pylimo ciklo. Bet jei žmogus moka grynaisiais, o degalų įpilama daugiau, jam automatiškai pritaikoma nuolaida, nes nėra kaip iš jo paimti skirtumo“, - atviravo P. Vinžanovas.

LŽ paklausus, kodėl ta nuolaida netaikoma klientui, atsiskaitančiam kortele, "Statoil" atstovas paaiškino, kad tokiu atveju jis esą "turi sumokėti tiek, kiek degalų įpilama". Pasidomėjus, o kaip yra, kai žmogaus kortelėje telikę lygiai 20 eurų, bet degalų jam nežinant pripilama už 20 eurų ir 1 euro centą, ar pirkėjas lieka skolingas už tai, ko nė neprašė parduoti, P. Vinžanovas atsakė: „Pirminis atsakymas - taip, klientas lieka skolingas bankui. Kaip ir kada bankas atgauna tą centą, reikėtų klausti jo.“

LŽ taip pat pasiteiravo, kaip "Statoil" traktuoja, kuriuo metu atsiskaitant už degalus banko kortele yra sudaroma pirkimo ir pardavimo sutartis, kitaip sakant, kada bendrovė gauna pirkėjo sutikimą pilti daugiau degalų, negu jis nori, ir šį pageidavimą patvirtina. P. Vinžanovas teigė, jog pirkimo transakcija baigiama tuomet, kai žmogus padeda degalų pylimo pistoletą į vietą. „Tada užfiksuojamas galutinis įpiltas kiekis, už kurį klientas ir atsiskaito. Proceso pradžioje jis ekrane pasirenka, už kokią sumą numato piltis degalų, tačiau galutinis pirkimas baigiamas grąžinus pistoletą į vietą“, - „Statoil“ poziciją dėstė bendrovės atstovas.

Kodėl įmonė nesureguliuoja automatų taip, kad parduotų degalų tiek, kiek žmogus nori ir sutinka už juos mokėti, ir nesvarbu, ar atsiskaito grynaisiais, ar kortele? „Mūsų sistema nustatyta taip, kad automatas negali įpilti degalų mažiau, negu pirkėjas įdeda pinigų. Jeigu klientas mokėtų grynaisiais, neturėtume galimybės atiduodi jam grąžos. Todėl atsiskaitant grynaisiais ir viršijus pilamą degalų kiekį, tai visada bus tik pirkėjo naudai. Skirtumą mes nurašome jau į savo sąnaudas“, - kalbėjo P. Vinžanovas.

Banko išrašas./Arvydo Jockaus (LŽ) nuotrauka
Banko išrašas./Arvydo Jockaus (LŽ) nuotrauka

Privalo informuoti

Marekas Močiulskis, Vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) Ekonominių interesų departamento direktorius, LŽ tvirtino, kad degalinės operatorius, vadovaudamasis Mokėjimų įstatymu, gali taikyti nuolaidas atsiskaitantiesiems grynaisiais pinigais. Tačiau jis pabrėžė, jog „vartotojui privalo būti aiškiai ir suprantamai" pateikta informacija apie tai, kad užsakytas prekių kiekis, atsižvelgiant į jų pobūdį bei technologinius ypatumus (dozatoriaus darbą), gali turėti paklaidą, už kurią reikės sumokėti (pavyzdžiui, 0,03 proc. užsakyto kiekio už 100 litų).

„Degalų dozatoriai turėtų būti programuojami taip, kad degalų įpiltų tiksliai už vartotojo sumokėtą pinigų sumą. Ar dozavimo prietaisai atitinka teisės aktais nustatytus reikalavimus, tikrina ir už nustatytus pažeidimus sankcijas skiria Metrologijos inspekcija“, - paaiškino M. Močiulskis.

Ginčus dėl lėšų, kurios buvo nurašytos iš kliento kortelės sąskaitos ir kurių pats vartotojas neinicijavo, pasak VTAT atstovo, sprendžia Lietuvos bankas.

LB pradės tyrimą

Vytautas Valvonis, Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos direktoriaus, komentavo, kad Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatyme nurodyta, jog pinigų gavėjui draudžiama reikalauti iš mokėtojo atlyginti už tam tikros mokėjimo priemonės naudojimą. Jis pažymėjo, kad mokėjimo kortele inicijuotoje mokėjimo operacijoje, be mokėtojo (degalų vartotojo) ir gavėjo (degalinės valdytojo), dalyvauja ir jų mokėjimo paslaugų teikėjai, t. y. bankai.

„Atsižvelgdami į tai, taip pat neturėdami UAB „Statoil Fuel & Retail Lietuva“ ir mokėtojo banko paaiškinimų, negalime vien iš turimos informacijos daryti vienareikšmiškų išvadų, kas atsakingas už susidariusį skirtumą tarp vartotojos autorizuotos ir faktiškai iš jos mokėjimo sąskaitos nurašytos sumos“, - teigė LB Priežiūros tarnybos vadovas.

Pasak V. Valvonio, Lietuvos bankui dar neteko susidurti su atvejais, kai vartotojui atsiskaitant mokėjimo kortele iš jo mokėjimo sąskaitos būtų nurašyta didesnė nei paties žmogaus autorizuota suma. „Todėl turimos informacijos pagrindu Lietuvos bankas sieks išsiaiškinti priežastis ir imsis reikiamų veiksmų situacijai išspręsti“, - patikino jis.

„Neste Oil“ taiko vienodą kainodarą

Automatinių degalinių tinklas „Neste Oil“, pasirodžius LŽ straipsniui, informavo, kad taiko vienodą kainodarą, nepriklausomai nuo to, ar klientas atsiskaito banko kortele, ar grynaisiais pinigais.

„Kadangi esame automatinių degalinių tinklas, tam tikru aspektu (LŽ straipsnis, - aut.) liečia ir mūsų reputaciją. Norime akcentuoti, kad „Neste Oil“ automatinių degalinių tinkle taip pat turime perpylimus keliais centais, tik jie keliauja į perpylimo nuolaidą kvite (tiek atsiskaitant grynaisiais, tiek kortele). Tai yra mūsų išlaidos. Taip klientas nenukenčia“, - elektroniniu laišku LŽ informavo Dalia Arnatkevičiūtė, UAB „Neste Lietuva“ Marketingo koordinatorė.

Pasak jos, vartotojai neturėtų galvoti, kad visose automatinėse degalinėse galioja ta pati atsiskaitymo tvarka.

FAKTAI

Bendrovė „Statoil Fuel & Retail Lietuva“ priklauso tarptautinei kompanijai „Statoil Fuel & Retail“ ir yra viena mažmeninės prekybos naftos produktais lyderių Lietuvoje.

Įmonė valdo 77 „Statoil“ degalinių tinklą, iš jų 64 visapusio aptarnavimo „Statoil“ degalines ir 13 automatinių „Statoil 1-2-3“ degalinių.

Šaltinis: įmonės duomenys

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"