Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Investuotojų saugumas - pagal LB nurodymus

 
2012 08 16 7:48
LŽ archyvo nuotrauka/V.Šapokos manymu, investuotojai nelinkę gilintis į šūsnį pateikiamų dokumentų, todėl jie turi būti kuo paprastesni ir aiškesni.
LŽ archyvo nuotrauka/V.Šapokos manymu, investuotojai nelinkę gilintis į šūsnį pateikiamų dokumentų, todėl jie turi būti kuo paprastesni ir aiškesni.

Lietuvos bankas (LB) tikisi padidinti investuotojų pasitikėjimą finansų rinka. Komerciniams bankams pateiktas šūsnis 'patarimų', kurių teks paisyti investuojant klientų jiems patikėtus pinigus.

LB patvirtino du investuotojams svarbius, bet gana painiai pavadintus dokumentus - Bendro Europos pinigų rinkos fondų apibrėžimo gaires bei Pagrindines informacijos investuotojams dokumento rengimo ir informacijos šiame dokumente pateikimo gaires.

Kaip šiuose dokumentuose išguldyti nurodymai pakeis šalies finansų sistemos veiklą ir santykius su investuotojais, "Lietuvos žinioms" komentavo Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius ŠAPOKA.

Rekomenduojama paisyti

- Ar Lietuvos banko patvirtintos rekomendacijos yra privalomos komerciniams bankams, ar tik patariamojo pobūdžio?

- Tai rekomendacinio pobūdžio dokumentai. Jų tikslas - paaiškinti teisės aktuose nustatytus reikalavimus, padėti rinkos dalyviams tinkamai juos įgyvendinti. Dokumentai parengti pagal Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos (ESMA) gaires. Siekiama užtikrinti teisinį aiškumą ir vienodą praktiką visose ES valstybėse narėse.

- Kokia yra europinė praktika: ar komerciniai bankai paprastai įgyvendina centrinių bankų "patarimus"? Kokios sankcijos grėstų finansų institucijoms, kurios šių rekomendacijų nepaisytų?

- Tikslas - rinkos dalyviams pateikti priežiūros institucijos išaiškinimą, apie tai, kaip turėtų būti laikomasi teisės aktuose įtvirtintų reikalavimų. Už nuostatų pažeidimą sankcijos tiesiogiai negalėtų būti taikomos, tačiau ignoruojant rekomendacijas gali būti pažeisti teisės aktuose įtvirtinti reikalavimai ir tuomet priežiūros institucija galėtų taikyti sankcijas, poveikio priemones. Įvairios rekomendacijos yra įprasta ir kitų ES šalių narių bankų rinkos priežiūros institucijų praktika. Rinkos dalyviai linkę laikytis tokių rekomendacinio pobūdžio nuostatų.

Didinamas investuotojų saugumas

- Ar dabar neprofesionalūs investuotojai bus labiau apsaugoti nuo rizikingų finansinių sprendimų, kuriuos priimdami ne visada suvokia jiems tenkančią riziką?

- Asmenys, investuodami į pinigų rinkos fondus, tikisi, kad jų investuoto turto vertė bus išlaikyta, kaip ir galimybė jį atsiimti kiekvieną dieną, todėl pinigų rinkos fondo lėšos gali būti investuojamos tik į puikios kokybės pinigų rinkos priemones. Ne kiekvienas fondas, kuris investuoja į pinigų rinkos priemones, galėtų vadintis pinigų rinkos fondu. Pavyzdžiui, į investicinį portfelį gali būti traukiamos tik priemonės, kurioms kompetentingos reitingo agentūros suteikė vieną iš dviejų aukščiausių įmanomų trumpalaikių kredito reitingų, portfeliui taikomi tam tikri likvidumo rodikliai, kurių nuolat privalo laikytis valdymo įmonė, kad fondo portfelyje nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nebūtų investuojama į akcijas arba biržos prekes ir pan. Taigi, pinigų rinkos fondas turėtų atitikti LB gairėmis apibrėžtą pakankamai žemą rizikos lygį, o tai turėtų suteikti daugiau aiškumo ir pasitikėjimo investuotojams, besirenkantiems pinigų rinkos fondus.

Tačiau nereikėtų manyti, kad investicijos į pinigų rinkos fondus yra visiškai nerizikingos. Todėl valdymo įmonė, siūlanti investuotojams pinigų rinkos fondus, turi suteikti jiems tinkamos informacijos apie ilgesnio laikotarpio poveikį rizikos pobūdžiui, atskleisti kitas, su investavimu į konkretų pinigų rinkos fondą susijusias rizikas.

- Kaip šias rizikas galima sumažinti?

- Tai padės užtikrinti pagrindinės informacijos investuotojams dokumentas. Tikslas - investuotojams aiškiai, glaustai ir suprantama kalba pateikti standartizuotą informaciją apie kolektyvinio investavimo subjektą. Informacija turės būti pateikiama taip, kad neprofesionalūs investuotojai galėtų lengviau suvokti ir įvertinti prisiimamą riziką, labiau palyginti kolektyvinio investavimo subjektus tarpusavyje. Dviejuose puslapiuose pateiktos informacijos turėtų pakakti, kad investuotojas galėtų priimti pagrįstą investicinį sprendimą. Jei investuotojas norės gauti daugiau informacijos, ją galės rasti fondų prospektuose ar fondo veiklos ataskaitose.

Tačiau praktika rodo, kad investuotojai nelinkę gilintis į šūsnį pateikiamų dokumentų, todėl pagrindinės informacijos investuotojams dokumentas yra efektyvesnis būdas susipažinti su svarbiausia informacija, susijusia su kolektyvinio investavimo subjektu.

- Rekomendacijos skiriamos tik vienai investicinių produktų rūšiai - kolektyvinio investavimo subjektams. Ar planuojamas platesnis panašių nuostatų taikymas?   

- Taip, šią pagrindinės informacijos investuotojams dokumento koncepciją ateityje planuojama išplėsti ir pradėti taikyti kitiems sudėtingesniems finansiniams produktams, pavyzdžiui, investiciniam gyvybės draudimui, investiciniams indėliams, su akcijomis ar kitu turtu susietoms obligacijoms ir panašiems neprofesionaliems investuotojams skirtiems investiciniams produktams.

Tikimasi, kad nauji reikalavimai geriau apsaugos neprofesionalius investuotojus, kadangi bus keliami aukštesni informacijos teikimo ir konsultavimo investicijų bei draudimo klausimais standartai. Tai savo ruožtu padės didinti investuotojų pasitikėjimą finansų rinka ir užpildys per krizę išryškėjusias reguliavimo spragas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"