Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Įmonės šventė - kolektyvui stiprinti

 
2008 09 15 0:00
Neatskiriama įmonių švenčių dalis - įvairios sporto varžybos, kuriose savo jėgas gali išbandyti ir vadovai, ir pavaldiniai.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Neatskiriama įmonių švenčių dalis - įvairios sporto varžybos, kuriose savo jėgas gali išbandyti ir vadovai, ir pavaldiniai.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Visą savaitgalį poilsiavietėje prie Vištyčio ežero ilsėjosi UAB 'Agrochema' darbuotojų šeimos. Šią išvyką kolektyvui dovanojo pati įmonė.

Ne vienas Lietuvos darbdavys pastaruoju metu pastebėjo, kad vien tik dideliais atlyginimais darbuotojų ilgai neišlaikysi - kitas pasiūlys daugiau ir darbuotojas išeis dirbti pas jį. Darbdavių ir darbuotojų santykius tiriantys specialistai jau seniai yra pastebėję, kad be atlyginimo, egzistuoja ir kiti įvairūs veiksniai, kurie daro labai didelę įtaką darbuotojo apsisprendimui keisti darbdavį. Vidurio Europoje atlikti tyrimai parodė, kad darbuotojai, kalbėdami apie motyvaciją darbe, atlyginimus linkę įvardyti tik šeštuoju jų apsisprendimą lemiančiu veiksniu. Kur kas svarbiau darbdavio pagarba darbuotojui, mikroklimatas kolektyve, pasitenkinimas atliekamu darbu.

Svarbiausia - dėmesys žmogui

Šias nuostatas vis dažniau pripažįsta ir Lietuvos darbdaviai. Kaip LŽ teigė 400 darbuotojų kolektyvui vadovaujantis UAB "Agrochema" generalinis direktorius Liudas Mediekša, jų pagrindinis principas - sudaryti žmogui tinkamas sąlygas dirbti ir užsidirbti. "Gal dėl to mūsų kolektyve kadrų kaita labai nedidelė. Ji kiek didesnė tarp ne specialistų, tuo tarpu aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės mūsų kolektyvą palieka labai retai", - teigė jis. L.Mediekša pripažino, kad priimant į darbą žmogų niekada negali būti tikras, kad naujas darbuotojas susidoros su jam patikėtomis užduotimis ir bus patenkintas darbu. "Svarbiausia, kad darbuotojų santykiai būtų kolegiški, šilti, dėmesingi. Laikausi principo - kaip nori, kad žmogus elgtųsi su tavimi, taip elkis su juo", - kalbėjo jis.

L.Mediekšai pritaria ir Lenkijoje veikiančios lietuviško kapitalo įmonės "Liteximp" valdybos pirmininkas Vaidotas Dirmantas. Kelerius metus padirbęs "Achemoje" jis išvažiavo į Lenkiją ir nuo nulio pradėjo kurti naują įmonę. Iš pradžių joje tedirbo tik 4 darbuotojai, o dabar jų - jau 23. "Negaliu sakyti, kad burti kolektyvą sekėsi lengvai. Tačiau dabar jau perpratau šio krašto gyventojų mentalitetą ir kadrų kaitos beveik nėra, nebent kas nors iš darbo išeina sumanęs mokytis ar pasikeitus aplinkybėms šeimoje. Ir tik ne dėl atlyginimų -jų vidurkis kaip ir kitose panašiose įmonėse Lenkijoje", - sakė V.Dirmantas.

Panašią nuomonę išsakė ir "Agrochema Eesti" generalinis direktorius Raimondas Zdančius. Ši įmonė 6 tūkstančius gyventojų turinčiame Jogevos mieste, maždaug už 40 kilometrų nuo Tartu, buvo įkurta vos prieš trejus metus. R.Zdančius neneigia, kad pradžia buvo sunki. Mat Estijos žemės ūkyje vyrauja stambūs ūkiai, gamyba yra kur kas labiau koncentruota nei Lietuvoje. Šiuo metu iš 50 etatų kol kas užimta tik pusė. Mat firma įsikūrė tolėliau nuo didžiųjų centrų ir yra labai sunku surasti rinkodaros, logistikos specialistų. "Darbuotojų pageidavimu, pagrindinį bendrovės biurą iš Jogevos miestelio perkėlėme į Tartu. Dabar ten ieškom darbuotojų. Ir tikimės surasti, nes važinėti į darbą iš Tartu vos ne į kaimą buvo tarsi ir ne prestižas, smagiau važinėti dirbti į Tartu", - sakė Estijoje veikiančios bendrovės vadovas.

Galimybės tobulėti

Viena priežasčių, kodėl darbuotojai nelinkę palikti savo darbovietės, net ir sulaukę kur kas geresnių pasiūlymų iš kitų darbdavių, įvardijama galimybė kelti kvalifikaciją ir kilti karjeros laiptais.

Šiemet gavusi papildomą Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, UAB "Agrochema" buvo surengusi agronomijos, vadybos, vadovavimo ir valdymo, socialinių įgūdžių mokymus tiek aukščiausio lygio vadovams, tiek specialistams, techniniam personalui, darbininkams. Juose mokėsi 74 darbuotojai. "Esame sudarę rezervinę kadrų programą, numatę kas ką gali pakeisti, kad prireikus vadovų, būtų galima šias pareigas siūlyti pas mus jau dirbantiems žmonėms, o ne jų ieškoti ir samdyti iš šalies, - kalbėjo L.Mediekša. - Jei matom, kad žmogus sugeba vadovauti, geba burti kolektyvą, tuomet jam siūlom kokias nors aukštesnes pareigas ar važiuoti dirbti į kokią nors antrinę įmonę. Leidžiam pasireikšti entuziazmui."

Todėl, L.Mediekšos teigimu, jų įmonėje norinčių įsidarbinti - labai daug. Tik, deja, ne tose vietovėse, kur darbuotojų labiausiai trūksta. "Prireikia specialisto Viduklėje, o aplink jų - nėra. Tenka ieškoti. Tokios specialistų trūkumo problemos kyla daugiausia kaimo vietovėse, kur tų specialistų niekad daug nebuvo", - sakė jis.

Be bizūno

Rūpestis darbuotojų kvalifikacija - tik vienas veiksnių, galinčių turėti įtakos darbuotojų apsisprendimui palikti darbovietę. Ne mažiau svarbu ir tinkamas kolektyvo mikroklimatas. Specialistai pažymi, kad tai didžia dalimi apsprendžia ar iš kito potencialaus darbdavio gavęs pasiūlymą darbuotojas liks ar išeis dirbti kitur. Prieš šešerius ir penkerius metus į Šeduvos agroservisą atėję dirbti Irena ir Vladimiras Smirnovai LŽ kalbinti neslėpė, jog pagrindiniai veiksniai, juos išlaikantys pasirinktame kolektyve - geras mikroklimatas bei geros darbo sąlygos. Ne paskutinėje vietoje ir atlyginimas. Kai tenkina darbo sąlygos, atlyginimas, tai ir keisti darbo nei vienas neketina. "Kur tokiame miestelyje kaip Šeduva galima surasti kitą darbą? Ypač tokio amžiaus, kai jau ir vaikai užauginti. Nors mes ir baigę mokslus - vienas turim aukštąjį, kitas - specialųjį vidurinį išsilavinimą", - kalbėjo jie. Pranašumu jie laiko ir tai, kad abu gali dirbti vienoje darbovietėje.

Kaip sukurti reikiamą mikroklimatą, kad ir nedideliame kolektyve, teigė mąstąs ir "Agrochema Eesti" generalinis direktorius R.Zdančius. Jis LŽ teigė, jog tai padaryti buvo sunku ne vien dėl to, kad Estijoje darbo sąlygos labai skiriasi nuo darbo sąlygų Lietuvoje. "Ne visi estai galėjo susitaikyti su mintimi, kad lietuviai jiems mokės algas. Bet tenka tiek jiems, tiek ir mums prie to derintis", - sakė R.Zdančius, neslėpdamas, kad dabar kolektyve dirba ir estai, ir Estijoje gyvenantys rusų tautybės žmonės.

"Sakoma, jeigu didelė kadrų kaita - reikia susirūpinti vadovo sugebėjimais vadovauti, o jei darbuotojai išlieka ir dar kviečiasi pažįstamus ateiti dirbti - tai jau šį bei tą reiškia", - pusiau rimtai, pusiau juokais teigė R.Zdančius.

Panašiai kalba ir "Liteximp" valdybos pirmininkas V.Dirmantas. Anot jo, svarbiausia, kad vadovas būtų ne tik griežtas, bet ir teisingas. "Kai prieš aštuonerius metus subūriau kolektyvą, viename susirinkime visiems pasakiau, kad jei kolektyve prasidės kokios nors apkalbos, tai iš darbo išeis ir tas, kuris kalba, ir tas, apie kurį kalba. Gal dėl to iki šiol ir išvengiame tokių bereikalingų tarpusavio vidaus kivirčų, kurie tikrai nepadeda palaikyti reikiamą dalykišką, bet kartu ir šiltą kolektyvo mikroklimatą", - pasakojo V.Dirmantas.

"Agrochemos" generalinis direktorius L.Mediekša LŽ taip pat tvirtino, jog nors ir yra įvairių programų bei metodikų, kaip kolektyve turėtų būti sudaromas palankus mikroklimatas, tačiau realiame gyvenime daugiausia reiškia vadovo požiūris į žmones. "Vadovauti bizūno principu aš niekados nebandžiau, ir gal nemokėčiau. Niekados nebuvau tokio vadovavimo stiliaus šalininkas. Man tai nepatinka, ir pats labai nemėgstu, kai man tokiu principu bandoma vadovauti. Džiaugiuosi, kad to bizūno dabar niekas jau netaiko. Yra ekonominiai svertai, kaip žmones skatinti", - sakė jis.

Kaip vieną mikroklimato gerinimo būdų jis įvardijo pradėtas rengti tarptautines bendrovės "Agrochema" darbuotojų sueigas. Šįmet jai buvo pasirinkta šalia Vištyčio ežero esanti poilsiavietė. "Keletą metų panašias šventes rengdavom savo klientams - ūkininkams, žemės ūkio bendrovių specialistams. Šiemet nutarėme, kad reikia šventės ir mums patiems, mūsų kolektyvui, kuriame dirba per 400 žmonių. Tikimės, kad ateityje tokia šventė, į kurią suvažiuoja darbuotojai ne tik iš Lietuvos, bet ir Lenkijos, Estijos, Latvijos, bus tradicinė", - sakė L.Mediekša.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"