Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Įmonėms užkrovė biudžeto burbulą

 
2011 11 24 8:46

Kitų metų valstybės biudžeto projekte pajamos suplanuotos itin optimistiškai - gerokai didesnių įplaukų į iždą 2012-aisiais tikimasi iš pagrindinių mokesčių, tarp jų - iš įmonių pelno, nors verslo padangė tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje niaukiasi ir ateitis jokių pelningumo šuolių nežada net sėkmingai dirbantiems eksportuotojams.

Valstybės kontrolė suabejojo Finansų ministerijos planais kitąmet pelno mokesčio surinkti ketvirtadaliu daugiau negu šiemet. Kad šis planas taptų realybe, kontrolierių nuomone, būtina, jog bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas 2012-aisiais to meto kainomis būtų ne mažesnis kaip 9 procentai. Tačiau pati Finansų ministerija kitąmet prognozuoja tik 4,7 proc. BVP augimą. Tarptautiniai ekspertai mano, kad jis neviršys nė 3,4 proc., o SEB bankas žada ne didesnį nei 2,5 proc. augimą.

Įmonių galimybes kitąmet padidinti pelningumą ir įnašus į biudžetą gali gerokai pakoreguoti ne tik šiandienis sąmyšis vidaus finansų rinkoje, bet ir išorės veiksniai. Labiausiai neapibrėžta eksportuojančių bendrovių rytdiena. Ekonominė situacija euro zonoje gali virsti finansine krize ir dideliu nuosmukiu, o tai smarkiai paveiktų toje rinkoje dirbančių įmonių pajamas bei pelną. Graikijos vyriausybės atstovas vakar pranešė, kad šalis po mažiau negu trijų savaičių taps nemoki, jei negaus paramos. Italijos ir Ispanijos taip pat laukia didelės reformos.

Tokiame kontekste ekspertai abejoja ir Lietuvos galimybėmis kitąmet beveik 22 proc. padidinti biudžeto įplaukas iš gyventojų pajamų mokesčio, nes darbo vietų kūrimas lėtės ir atlyginimai nekils taip sparčiai kaip norėtųsi.

Nemato prielaidų pelnui didėti

Finansų ministerija prognozuoja, kad 2012-aisiais pelno mokesčio įplaukos į valstybės biudžetą bus 24 proc. (255,2 mln. litų) didesnės negu šiemet. Tačiau net ir šiais ūkio augimo metais šio mokesčio pajamų bus surinkta mažiau nei suplanuota. Per sausio-spalio mėnesius į valstybės biudžetą gauta 701,6 mln. litų, kitaip sakant, metų planas kol kas įvykdytas tik 59,6 proc., nors paprastai per šį laikotarpį surenkama apie 85-87 proc. viso metinio pelno mokesčio.

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) taip pat abejoja Finansų ministerijos planais beveik ketvirtadaliu padidinti pelno mokesčio įplaukas. Pasak LPK Ekonomikos ir finansų departamento analitiko Aleksandro Izgorodino, šiokio tokio optimizmo esama, nes, atsigaunančiam eksportui skatinant vidaus paklausos augimą, bendrovių finansinė padėtis šiemet pastebimai pagerėjo. LPK duomenimis, įmonių pelningumas antrąjį 2011-ųjų ketvirtį pasiekė 6,7 proc., kai 2010 metų tuo pačiu laikotarpiu buvo 3,5 proc., o 2009-ųjų antrąjį ketvirtį - tik 1,5 procento. "Tačiau prielaidų, kad įmonės 2012-aisiais sumokės daugiau pelno mokesčio negu šiais metais, nematome, nes ekonomikos augimas, tikėtina, kitąmet sulėtės nuo 6,5 proc. šiemet iki 4 procentų. Pasaulio ekonomika lėtėja šiek tiek labiau negu manėme. Artimiausiu metu su ypač dideliais sunkumais susidurs Europos ekonomika, kuriai tenka apie 60 proc. lietuviškos kilmės prekių eksporto. Išankstiniais duomenimis, euro zonai prognozuojama recesija šių metų pabaigoje ir kitų metų pirmąjį pusmetį. Su ekonomikos sunkumais susidurs ir NVS rinkos - joms tenka 28 proc. lietuviško eksporto. Taigi eksporto augimas lėtės, o tai tiesiogiai atsilieps ir vidaus paklausai. Dėl sumažėjusio vartojimo ir įmonių galimybės sumokėti daugiau pelno mokesčio bus ribotos", - LŽ aiškino A.Izgorodinas

LPK prognozėmis, eksporto augimas kitais metais bus gerokai lėtesnis (apie 7 proc.) negu šiemet (15 proc.). Neigiamą įtaką įmonių pelningumui darys ir didelės žaliavų kainos, nes galutinė produkcija nebrangs. "Kaip rodo mūsų lūkesčių indekso tyrimai, žaliavų kainų didėjimą prognozuoja 47 proc. didžiausių Lietuvos gamintojų, o produkciją branginti ketina tik 24 proc. gamintojų. Įmonės nekelia kainų siekdamos išsaugoti vidaus paklausos augimą. Tai reiškia, jog žaliavų brangimą jos kompensuoja savo pelno sąskaita", - sakė A.Izgorodinas.

Analitikas pažymėjo, kad dėl lėtėjančios ekonomikos žaliavų paklausa mažės ir jos turėtų pigti, pavyzdžiui, metalas. Tačiau Lietuvoje šių metų pirmąjį pusmetį gerokai brangęs (ne dėl pasaulinių veiksnių)  vanduo, šildymas, dujos, degalai dar didins įmonių sąnaudas. Įmonės esą jau dabar jaučia tą brangimą ir negali kelti produkcijos kainų, nes to neatlaikytų vidaus paklausa.

Ūkį stingdys neapibrėžtumas

LPK ekspertų teigimu, kitų metų biudžete pernelyg optimistiškai suplanuotas ne tik pelno, bet ir kiti pagrindiniai mokesčiai. "Pridėtinės vertės mokesčio įplaukos tiesiogiai priklauso nuo vartojimo. O jo augimas, mūsų nuomone, bus lėtesnis negu šiemet, nes mažės vartojimą skatinančių veiksnių įtaka. Bent jau kitų metų pradžioje vartojimą šiek tiek didins tik mažėjantis nedarbas", - kalbėjo A.Izgorodinas. LPK prognozuoja, kad nedarbo lygis mažės nuo 15 proc. šiemet iki 12 proc. kitąmet.

Konfederacija nemato prielaidų didėti ir biudžeto įplaukoms iš akcizų. "Akcizų surinkimui didelę įtaką darys šešėlinė ekonomika. Jei Vyriausybei pavyktų ją pažaboti, įplaukos iš akcizų padidėtų. Bet  šios kovos rezultatų kol kas nematyti", - apgailestavo LPK analitikas.

A.Izgorodino manymu, didžiausią grėsmę 2012 metų biudžetui kelia galimas didesnis nei šiuo metu spėjamas Lietuvos ūkio sulėtėjimas. "Išlieka nemažai neapibrėžtumų dėl tolesnės pasaulio ekonomikos, ypač euro zonos, plėtros. Pasitvirtinus blogajam scenarijui Lietuvos ūkio augimas sulėtėtų iki minimumo, o mokestinės biudžeto pajamos būtų gerokai kuklesnės, nei dabar prognozuoja Finansų ministerija", - tvirtino A.Izgorodinas.

LPK duomenimis, šiemet sėkmingiausiai dirbo į eksportą orientuotos pramonės šakos ir transportas. Ypač didelį pelningumą pasiekė farmacijos pramonė, chemikalų ir chemijos produktų, elektroninių ir optinių prietaisų gamintojai. "Didžiausias pelningumas yra bendrovių, gaminančių unikalią produkciją, kuri neturi daug konkurentų pasaulio rinkoje. Tačiau tokių įmonių dalis Lietuvos ūkyje nėra labai didelė", - pridūrė A.Izgorodinas.

Šių metų pelnas įspūdingas

"Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis skaičiuoja, kad pirmąjį 2011-ųjų pusmetį pelningai veikusios Lietuvos bendrovės uždirbo daugiau kaip 12,5 mlrd. litų - gerokai daugiau negu 2008 metų tą patį laikotarpį, kai uždarbis siekė 8,8 mlrd. litų.

Tačiau daugelis Lietuvos įmonių šiemet avansinį pelno mokestį moka pagal 2010-aisiais gautą pelną, kuris buvo gerokai prastesnis nei 2007 ir 2008 metais pasiektas rezultatas. Be to, dauguma jų 2009 metais patirtus nuostolius įstatymo nustatyta tvarka perkėlė į 2010-ųjų ir šių metų mokestinį laikotarpį ir taip sumažino mokėtiną pelno mokestį.

"Manau, tai pagrindinė priežastis, kodėl šiemet valstybės pajamos iš pelno mokesčio atsilieka nuo plano. Šiais metais įmonių gautas pelnas viršys praėjusio pakilimo laikotarpiu pasiektus rekordus ir bus maždaug dvigubai didesnis nei 2010-ųjų pelnas, todėl kitąmet smarkiai padidės mokėtinas avansinis pelno mokestis. Dėl šių priežasčių planui įgyvendinti nebūtinas 9 proc. nominalaus BVP augimas, o Finansų ministerijos prognozės nėra pernelyg optimistinės", - kalbėjo banko ekonomistas.

N.Mačiuliui daugiau nerimo kelia ministerijos prognozuojamas spartus gyventojų pajamų mokesčio augimas. Iš jo planuojama gauti beveik 22 proc. daugiau biudžeto pajamų. "Šis mokestis tiesiogiai priklauso nuo darbo vietų skaičiaus ir darbo užmokesčio dydžio. Tačiau neapibrėžtumas dėl Europos ateities slopins spartų darbo vietų kūrimą, kokį matėme šiais metais. O dėl išliekančio didelio nedarbo lygio atlyginimų kėlimas taip pat bus kuklus ir 2012 metais gali siekti tik 3-4 procentus", - skaičiavo N.Mačiulis.

Pasak ekonomisto, pagrindinis ir labiausiai neapibrėžtas bendrovių pelno veiksnys 2012-aisiais bus paklausa ir pardavimo pajamos. Kadangi žaliavų kainos pasaulinėse biržose stabilizavosi ir turėtų išlikti panašios, o darbuotojų atlyginimai vis dar kils gana lėtai, įmonių išlaidų pokyčiai neturės didelės įtakos pelningumui.

"Labiausiai neapibrėžta eksportuojančių bendrovių veikla - ekonominė situacija euro zonoje gali virsti finansine krize ir dideliu nuosmukiu, o tai reikšmingai paveiktų toje rinkoje veikiančių įmonių pajamas ir pelną. Į vidaus rinką orientuotų bendrovių veikla turėtų būti stabilesnė, nes šalies gyventojų pajamos nemažėja, realių priežasčių staiga kristi vartojimui irgi nėra. Vis dėlto labiausiai tikėtinas scenarijus - daugumos sektorių įmonių spartų pajamų didėjimas pakeis nuosaikesnis augimas arba stabilizacija", - dėstė N.Mačiulis.

Šiuo metu prognozuoti ekonomikos augimo perspektyvas ir mokestines pajamas labai nelengva. Lietuvos gyventojų ir įmonių lūkesčius slopina tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai. Euro zoną krečianti skolų krizė reikš ne tik lėtesnį Lietuvos ekonomikos augimą, bet gali virsti ir sistemine finansų krize bei rimtu šoku Lietuvos ūkiui.

Įmonėse - įvairios nuotaikos

Bendrovių vadovai skirtingai vertina perspektyvas kitąmet dirbti pelningiau. Pagrindinio Lietuvos baldų pramonės užsakovo švedų koncerno IKEA kontraktus užsitikrinę gamintojai į ateitį žvelgia optimistiškai. UAB "Vakarų medienos grupė" valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas LŽ sakė, kad jie kitais metais planuoja dirbti pelningiau ir padidinti apyvartą apie 20 procentų. "Man atrodo, visi pagrindiniai baldų gamintojai - tiek "Vilniaus baldai", tiek "SBA baldai" - planuoja didesnį pardavimą, didesnį eksportą ir tuo pat metu didesnį pelną. Turime pasirašę kontraktus su IKEA, koncernas didina užsakymus, tad čia tiesiog gryna statistika", - LŽ aiškino S.Paulauskas.

Tačiau mėsos perdirbėjų nuotaikos prastesnės. Didesnio pelno tikimybę kitais metais jiems mažina brangstančios žaliavos ir nedidėjantis vartojimas. Mėsos perdirbimo įmonių grupės "Biovela group" generalinis direktorius Virginijus Kantauskas LŽ tvirtino, kad prielaidų kitąmet sumokėti daugiau pelno mokesčio "tikrai nėra". "Viena vertus, nedidėja mėsos produktų vartojimas, antra vertus, smarkiai kyla žaliavų kainos, o tai mažina pelningumą", - pabrėžė V.Kantauskas. "Biovela group" spėja, kad kitais metais įmonių pelningumas turėtų didėti 3-5 proc., tačiau šias prognozes, pasak generalinio direktoriaus, gali pakoreguoti žaliavų kainų kilimas. V.Kantausko nuomone, mėsos pramonė neturi jokių perspektyvų Finansų ministerijos suplanuotais 24 proc. padidinti įnašą į nacionalinį biudžetą.

Skaičiai

2012-aisiais į valstybės biudžetą planuojama gauti 18 759,1 mln. litų pajamų (be Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšų), tai yra 11 proc. (1 861,3 mln. litų) daugiau negu suplanuota šiemet.

Pajamų iš mokesčių 2012 metais turėtų įplaukti 10,4 proc., o kitų pajamų - 15,6 proc. daugiau negu 2011-aisiais.

Pajamų iš keturių pagrindinių mokesčių - pridėtinės vertės, akcizų, pelno ir gyventojų pajamų mokesčių - dalis sudarys, kaip ir šiemet, 84,4 proc. visų pajamų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"